dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 5
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 87

Temat: Rekuperator o wydajności 400m3 do domu 220m2 4-5 osób.

  1. #41

    Domyślnie

    a jakich producentów?
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  2. #42
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Można na kłębowisko,ale można i tak: 10-12 mb. rury,2 szt.wentylatorów,11-12 anemostatów + GWC(taki ze średnią w sezonie grzewczym +15,bo można).Zero automatyki,tylko włącz i wyłącz.,bo chodzi non stop.Ceny nie podam bo żałośnie niska.
    Można na wypas.Byłem niedawno u klienta.Rekuperator z instalacją i montażem 25000PLN + GWC glikolowe z centralką 15000PLN.

  3. #43
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Byłem niedawno u klienta.Rekuperator z instalacją i montażem 25000PLN + GWC glikolowe z centralką 15000PLN.
    nooo...
    taka instalacja to rozumiem ...
    a nie jakieś tam kłębowisko za grosze ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  4. #44

    Domyślnie

    Czyli z tego co piszecie rozumiem ze centrala np. Onyx 400 (400m3/h przy 200Pa) bedzie odpowiednia do domu 190m2+30m2 wentylowanego poddasza. Ok 530-550m3 do wentylowania. Podpowiedzcie bo montuja mi wlasnie instalacje i mam wybrac Renovent excellent, Frapol Onyx 400 lub Aeris 450 Standard + Ibtron...

  5. #45
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    wittorio

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Kielce
    Kod pocztowy
    25-001
    Posty
    12

    Domyślnie

    ja bede do podobnej kubatury montowal Onyx 550

  6. #46

    Domyślnie

    do kubatury 550 m3 proponowałbym minimalnie centralę o wydajności 450 m3/h [ krotność wymiany wyjdzie 0,8 więc jak najbardziej OK]
    ale dla instalacji z GWC zwiększyłbym do ok 500-520 m3/h - przyda się do schładzania latem.

    np.COMAIR HRUC 450 lub COMAIR HRUC 520
    był michal_ludwin, ale zbanowali i jestem michal_l

    [moderowano reklame produktu]

  7. #47

    Domyślnie

    Cześć, aż dziw bierze, że nikt nie zasugerował rozwiązania wg mnie idealnego (m.in. jak chodzi o problem z suchym powietrzem zimą) - rekuperacja połączona z GWC ale żwirowym (podwójne złoże). U góry złoża żwiru rozprowadza się rurki nawadniajace (przez które zimą będzie się sączyć woda nawadniając żwir i po problemie). Przy okazji mamy podgrzewanie zima powietrza na wlocie do reku, a w upały praktycznie darmową klimę. Jedynie trzeba dać wentylator wspomagający w miejscu gdzie będzie wlot do budynku (nie trzeba wtedy większej centrali wentylacyjnej). A na wiosnę i jesień oczywiscie druga czerpnia elewacyjna - od strony południowej np.

    Przy okazji mam pytanko czy do obliczenia wydajności rekuperatora uwzględnia się kubaturę korytarzy/holi czy tylko po pomieszczeń w których są nawiewy i wyciągi?
    Ostatnio edytowane przez Nanofox1 ; 25-05-2020 o 12:10

  8. #48

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    Cześć, aż dziw bierze, że nikt nie zasugerował rozwiązania wg mnie idealnego (m.in. jak chodzi o problem z suchym powietrzem zimą) - rekuperacja połączona z GWC ale żwirowym (podwójne złoże). Daje u na górze złoża żwiru rozprowadza się rurki nawadniajace (przez które zimą będzie się sączyć woda nawadniając żwir i po problemie). Przy okazji mamy podgrzewanie zima powietrza na wlocie do reku, a w upały praktycznie darmową klimę. Jedynie trzeba dać wentylator wspomagający w miejscu gdzie będzie wlot do budynku (nie trzeba wtedy większej centrali wentylacyjnej). A na wiosnę i jesień oczywiscie druga czerpnia elewacyjna - od strony południowej np.

    PrY okazji mam pytanko czy do obliczenia wydajności rekuperatora uwzględnia się kubaturę korytarzy/holi czy tylko popomieszczenia w których są nawiewy i wyciągi?
    Rekuperator dobiera się zgodnie z normą PN-83/B-03430

    A co do GWC - są tutaj nieliczni, który mieli odwagę przyznać się że GWC to strata czasu lub kasy.
    Opłaca się go wykonać tylko wtedy jeśli zrobisz go sam, a pracę fizyczną potraktujesz jako sport.
    Za najniższą krajową kupisz prądu do podgrzania powietrza wlotowego na najbliższe 10 lat.
    GWC nie będzie klimatyzować, bo nie obniży wilgotności w domu.
    Minimalnie spowolni nagrzewanie domu latem, ale ilość warunków jakie musi spełniać taka instalacja jest.... poczytaj tematy o żwirowych GWC.
    Wyciągnij wnioski sam.
    Może akurat, Tobie się to opłaci.

  9. #49
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar LDP05
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    271
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał michal_l Zobacz post
    do kubatury 550 m3 proponowałbym minimalnie centralę o wydajności 450 m3/h [ krotność wymiany wyjdzie 0,8 więc jak najbardziej OK]
    ale dla instalacji z GWC zwiększyłbym do ok 500-520 m3/h - przyda się do schładzania latem.

    np.COMAIR HRUC 450 lub COMAIR HRUC 520
    Dokładnie weź centralę o wydajności = kubaturze domu, aby potem nie narzekać że hałas, jak włączysz na 50% to nic nie będzie słychać.
    Ja mam reku 450 na 500m3 i uważam, że większy by nie zaszkodził. Rury rozprowadzające mają o 25% większy przekrój niż było w projekcie, dzięki temu przy wydajności 65-70% słuchać tylko w nocy delikatny szum.
    Projekt LDP05, Ocieplenie 30cm L-0.031, podłogówka, WM, okna Vetrex 90,
    https://monitoringpublic.solaredge.c..._PL#/dashboard

  10. #50

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    A co do GWC - są tutaj nieliczni, który mieli odwagę przyznać się że GWC to strata czasu lub kasy.
    Opłaca się go wykonać tylko wtedy jeśli zrobisz go sam, a pracę fizyczną potraktujesz jako sport.
    Za najniższą krajową kupisz prądu do podgrzania powietrza wlotowego na najbliższe 10 lat.
    GWC nie będzie klimatyzować, bo nie obniży wilgotności w domu.
    Minimalnie spowolni nagrzewanie domu latem, ale ilość warunków jakie musi spełniać taka instalacja jest.... poczytaj tematy o żwirowych GWC.
    Wyciągnij wnioski sam.
    Może akurat, Tobie się to opłaci.
    Dzięki. Tak, tak, oczywiście, jedynie samemu to zrobić po kosztach. Ja mieszkam prawie na Podhalu, to mi na pewno się opłaci Przeczytałem pół internetów na temat żwirowego GWC i nawet jakbym mieszkał w cieplejszej części Polski, to i tak bym w to poszedł przez:
    +praktycznie darmowe podgrzanie w zimie
    +praktycznie darmowe schłodzenie w lecie
    +zwiększenie wilgotności w zimie
    +oczyszczenie powietrza przelatującego przez złoże

    (jedyny koszt eksploatacyjny to kilkadziesiąt watów wentylatora wspomagającego)

    fakt, nadmiaru wilgoci nie zmniejszy, no ale to nie jest jego minus tylko brak plusa
    jak ktoś chce klimatyzować i mieć same plusy i znacznie większe zużycie prądu, to oczywiście klimatyzatory spełnią jego oczekiwania. Ale jak ktoś nie chce iść w klimatyzowanie domu (jak ja) to ja widzę same plusy żwirowego GWC.

  11. #51
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    nowaenergia

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-524
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    Dzięki. Tak, tak, oczywiście, jedynie samemu to zrobić po kosztach. Ja mieszkam prawie na Podhalu, to mi na pewno się opłaci Przeczytałem pół internetów na temat żwirowego GWC i nawet jakbym mieszkał w cieplejszej części Polski, to i tak bym w to poszedł przez:
    +praktycznie darmowe podgrzanie w zimie
    +praktycznie darmowe schłodzenie w lecie
    +zwiększenie wilgotności w zimie
    +oczyszczenie powietrza przelatującego przez złoże

    (jedyny koszt eksploatacyjny to kilkadziesiąt watów wentylatora wspomagającego)

    fakt, nadmiaru wilgoci nie zmniejszy, no ale to nie jest jego minus tylko brak plusa
    jak ktoś chce klimatyzować i mieć same plusy i znacznie większe zużycie prądu, to oczywiście klimatyzatory spełnią jego oczekiwania. Ale jak ktoś nie chce iść w klimatyzowanie domu (jak ja) to ja widzę same plusy żwirowego GWC.
    Dobra żwirówka, z odpowiednio dobranym żwirem podobno daje dobry efekt mikroklimatyczny, tylko kto dziś potrafi to zrobić...

  12. #52

    Domyślnie

    No co, my ze szwagrem nie damy rady?

    Zgodnie tą normą wyszło mi 400-420m3/h:
    -kuchnia 70m3/h
    -mieszkanie pow. 3 osób (5 mieszkańców) więc 50m3/h
    -2 łazienki po 50m3/h = 100m3/h
    -2 toalety po 30m3/h = 60m3/h
    (razem 280m3/h)
    -i duża sala lekcyjna (96m3) max 6-7 osób (bardzo rzadko) po 20m3/h na osobę = 120-140m3/h

    (rozumiem, że do mocy rekuperatora nie dolicza się dodatkowo nawiewów do 6 pokoi - będą przekrojowo zrównoważone z wyciągami)

    Czyli wystarczy mi rekuperator o3ozon 450m3/h? (ten nowy z automatycznym bypassem - on ma 2 wentylatory o mocy 800m3/h)
    Ostatnio edytowane przez Nanofox1 ; 25-05-2020 o 21:32

  13. #53
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.109
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    +praktycznie darmowe podgrzanie w zimie
    Przy dobrym rekuperatorze ERV to złudzenie - bo nie zamarza a największą różnicę zauważysz na temperaturze wyrzutni, która jest bez znaczenia.

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    +praktycznie darmowe schłodzenie w lecie
    Śmiesznie niskiej mocy. I w bonusie wysoka wilgotność. A do osuszenia i tak trzeba odpalić klimę.

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    +zwiększenie wilgotności w zimie
    O ile? Jak w mrozy wyleci powietrze 0 temperaturze 0* i 100% wilgotności to wiesz, jaką będzie miało wilgotność po ogrzaniu do 22*?

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    +oczyszczenie powietrza przelatującego przez złoże
    Zrezygnujesz z filtrów w rekuperatorze?

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    (jedyny koszt eksploatacyjny to kilkadziesiąt watów wentylatora wspomagającego)
    Czyli o te kilkadziesiąt W więcej kosztów eksploatacji i znacznie większe koszty inwestycyjne niż dołożenie do ERV.

  14. #54

    Domyślnie

    Kaizen, oczywiście że filtry w reku muszą być, ale podwójna filtracja to bonus. A do rekuperatora z ERV (odzyskiem wilgoci) musiałbym dołożyć co najmniej drugie tyle. Sensowny wydaje sie ReQNET 400 - 550m3/h czyli ok 12 000 za sam rekuperator, a o3ozon 450m3/h kosztuje 5100zł, Wolę parę-kilka tys wydać na materiały żwirowego GWC. Wilgoci nie można ODZYSKIWAĆ w nieskończoność, nie ma rekuperatorów ze stuprocentowym odzyskiem wilgoci. W mrozy wilgoć prędzej czy później się skończy i zrobi się suche powietrze - wtedy albo żwirowe (nawilżane) GWC albo klimatyzacja - albo jedno i drugie (jak komuś nie wystarczy efekt chłodniczy żwirówki w upały to może sobie dołożyć klimę - nic nie stoi na przeszkodzie - żwirówka nie będzie przeszkadzać, bo ona będzie tylko schładzała powietrze dostarczane do domu - w mniejszym lub większym stopniu, zależy od wielkości złoża, wykonania, charakterystyki pracy wentylacji mechanicznej i innych warunków np. pogodowych.)

    Jak chodzi o nawadnianie żwiru,to przecież wilgotność powietrza nie będzie 100% (skąd masz takie info??) , tymi rurkami woda się będzie sączyć - można to regulować, żeby powietrze nawiewane w pokojach miało wilgotność powiedzmy 40%.

    Nie podam Ci o ile żwirówka podgrzeje, czy schłodzi, bo to zależy od wszystkich czynników podanych powyżej. Firmy, które zawodowo wykonują żwirówki chwalą się podgrzewaniem z -20° do +2° oraz schładzaniem z +35° do +17°. "Średni efekt cieplny złoża wynosi 0.5kW/m3 a w szczytach letnich i zimowych dochodzi nawet do 1kW z 1m3 złoża". Nawet jak JEDNA CZWARTA z tego będzie prawdą, to wentylator kilkadziesiąt W dostarczy ze złoża 10m3 jakieś 1,25 - 2,5kW darmowej mocy grzewczej/chłodniczej - nie wiem czy to taki śmieszny wynik.

    Nie porównuj PODWÓJNEJ żwirówki do rurowego GWC w którym powietrze szybko zapierdziela. W żwirówce powietrze leci całą szerokością złoża prędkością 0,1m/s maksymalnie wydłużając kontakt z czynnikiem chłodzącym/ogrzewającym - tak że te parametry są jak najbardziej do uzyskania - wystarczy odpowiednio duże złoże - im większe tym lepsze wyniki. A nawet jak sie tego nie osiągnie tylko połowę , to i tak będzie sukces, bo o tyle mniej roboty będzie mieć nagrzewnica reku, a latem ewentualne klimatyzatory.

    Tych parę kilka tysi za materiały to jest wydatek raz na kilkadziesiąt lat. A kilkadziesiąt W wentylatora wspomagającego to śmieszny koszt w porównaniu do mocy nagrzewnicy czy klimatyzatorów - tu już mamy kilowaty mocy. Oczywiście żwirówka+wentylator kilkadziesiąt W nie da takiego efektu jak klima w każdym pokoju, ale ma znacznie lepszy stosunek energii pobranej z gniazdka do mocy grzewczej-chłodzącej , a jak komuś wystarczy schłodzenie temperatury WEWNĄTRZ domu o kilka stopni (za śmieszne pieniądze) to w czym problem? Chyba nie wszyscy muszą mieć klimę.

    Ale z tym, że żwirówka w lecie zwiększa wilgotność to już pojechałeś po bandzie Pierwszy raz spotkałem się z taką informacją, przecież to działa w drugą stronę
    "Zapewnienie pożądanego chłodu w porze letnich upałów oraz osuszenie powietrza z nadmiaru wilgoci latem. Na skutek różnicy temperatur nadmiar wilgoci z gorącego, letniego powietrza wykrapla się na chłodnym żwirze i do budynku wędruje powietrze osuszone."
    Ostatnio edytowane przez Nanofox1 ; 26-05-2020 o 13:00

  15. #55
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Nanofox1 nie zrozumiałeś Kaizena. Poczytaj o wilgotności względnej/bezwzględnej.

    Jak możesz nawilżyć przez GWC jeśli powietrze na wyjściu będzie miało +2? Kazien napisał, że nawet jak będziesz miał 100% i 2 stopnie, to po podgrzaniu do 22 będziesz miał już tylko 26%.

    Jak chcesz tym nawilżyć?

    Tak samo osuszanie latem.
    Napisałeś, że jest w stanie schłodzić z 35 stopni do 17. Powietrze o temperaturze 35 stopni i wilgotności 40% ma 14g wody w każdym kg powietrza. Przy schłodzeniu do 17. Punkt rosy to 19.4. Czyli na wyjściu dostaniesz 17 stopni i ~100% wilgotności - dokładnie 2g mniej niż w powietrzu nawiewanym. Tyle co nic...


    Zastanawiałeś się jakie życie będzie się rozwijało w tym żwirowym GWC? Latem tam będą idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów. Chłód z wentylacji przy takich przepływach to kropla w morzu potrzeb.

    Schłodzenie z 35 stopni na 17 i przepływie 150m3/h to niecały kW mocy! Nie jesteś w stanie zrównoważyć zysków od ciepła ludzi w budynku, a gdzie zyski bytowe, słoneczne.

    W stosunku do ERV nie widzę, zadnego uzysku. W stosunku do zwykłego wymiennika oszczędnośc na grzałce zimą. Ale biorąc pod uwagę przez co to powietrze będzie puszczane tę wątpliwą oszczędność odpuściłem na starcie.

    Wilgoć można odzyskiwać w nieskończonośc, bo cały czas ją produkujesz - każda osoba, gotowanie, mycie, pranie itd...
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  16. #56

    Domyślnie

    Witam
    Wielu, którzy tu wyrażają swoje opinie nie wie jakie parametry osiąga większość konstrukcji GWC - nie tylko żwirowy
    Zalety:
    Latem zasila budynek w sposób ciągły świeżym czystym powietrzem. Nie kręci w kółko tym samym powietrzem jak w klimie.
    Zgadzam się że nie potrafi obniżyć temp powietrza z np 25C do 10C czyli o 15C. Za to potrafi z 35C obniżyć temp powietrza do 18-20C i przy ilości wymian 1,5do2/h zapewnić 100% klimatyzację - tylko czystym powietrzem. Proszę zaznajomić się z ankietami wypełnionymi przez wieloletnich użytkowników Żwirowego GWC
    http://taniaklima.pl/files/ankieta1.jpg
    http://taniaklima.pl/files/ankieta2.jpg
    http://taniaklima.pl/files/ankieta3.jpg
    http://taniaklima.pl/files/ankieta4.jpg

    Zima - jest różnica czy powietrze które zasila rekuperator ma temp np -10C czy z GWC +5C.
    Bez GWC przy -10C temp. za reku +/- +5C do max +8C brr zimno

    GWC swobodnie zagrzeje powietrze z -10C do +5C przy oporze żwiru ok 40Pa - to jest tyle co nic. To jest jedyny koszt BEZOBSŁUGOWEJ eksploatacji GWC
    Rekuperator "otrzyma" taką temp. swobodnie zagrzewa nawet do 20C - czyli różnica 30C

    Temperatury i wilgotność powietrza z GWC:
    Lato - upał, parno, deszcz - powietrze wpada do GWC spotyka zimny żwir (temp.średnio-roczna +10C) następuje pkt rosy i po żwirze leje się woda która jednocześnie spłukuje żwir z zanieczyszczeń które wsiąkają do gruntu rodzimego pod żwirowym GWC - proszę zapoznać się z ankietami j/w jakie temperatury letnie i zimowe osiągają Żwirowe GWC.

    Czyszczenie powietrza z zanieczyszczeń:
    Powietrze z Żwirowego GWC było badane pod względem biologicznym - tu są wyniki badań:
    http://taniaklima.pl/files/DFN2006_P..._B_Szponar.pps - (uwaga od str 15)
    http://taniaklima.pl/files/mikrobiologiczna_str18.jpg
    http://taniaklima.pl/files/mikrobiologiczna_str19.jpg
    i na zawartość pyłów zawieszonych przed i za Żwirowym GWC. Badanie były wykonane przez Polską Akademię Nauk:
    http://taniaklima.pl/files/smog-przed-i-za-gwc-skr.pdf

    Co jest drogie co tanie - to jest dyskusyjne!!! Nikt nie zaprzeczy że zdrowie jest najdroższe - może warto w to zainwestować trochę pieniędzy.
    Żwirowy GWC jest drogi? Wykopać dół na głęb. 2m o powierzchni kilkunastu m2 - np 3x4m lub 3x5m. Nasypać żwiru podłączyć czerpnię i rurę PCV np fi200 do budynku. Materiały: żwir, styropian, folia budowlana, geowłóknina, rura drenarska. Czy ja tu wymieniłem jakieś drogie materiały?

    Zgadzam się że można zbudować GWC jak zajęcie "sportowe" - wtedy będzie najtaniej - materiały 3-4tys.zł. Najdroższy będzie żwir - w Raciborzu brutto 45,50zł tona w Warszawie 120zł/tona - nie pytajcie dlaczego takie różnice?
    Można wynająć koparkę, ciężarówkę do wywiezienia nadmiaru gruntu rodzimego i do przywiezienia żwiru. Można zlecić wykonanie firmie 4-5dni 3-4 ludzi (stosunkowo tani bo bez kwalifikacji) ma co robić.

    Mam nadzieję że wyjaśniłem czytelnikom tego forum że warto budować którąś z wersji GWC.
    Ostatnio edytowane przez witek_myslowice ; 30-05-2020 o 15:38

  17. #57
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.109
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    Kaizen, oczywiście że filtry w reku muszą być, ale podwójna filtracja to bonus.
    Co daje podwójna, skoro z anemostatu wylatuje mi coś takiego?



    Co zyskam dokładając GWC pod względem filtracji?

    [QUOTE=Nanofox1;7944090]A do rekuperatora z ERV (odzyskiem wilgoci) musiałbym dołożyć co najmniej drugie tyle. Sensowny wydaje sie ReQNET 400 - 550m3/h czyli ok 12 000 za sam rekuperator, a o3ozon 450m3/h kosztuje 5100zł,

    Spokojnie znajdziesz tańsze. I o dwie klasy lepiej wykonane, niż o3ozon.


    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    Wolę parę-kilka tys wydać na materiały żwirowego GWC. Wilgoci nie można ODZYSKIWAĆ w nieskończoność, nie ma rekuperatorów ze stuprocentowym odzyskiem wilgoci.
    I całe szczęście, że nie odzyskują 100%. W końcu zawsze masz zyski bytowe. Jakby odzyskiwał 100% to miałbyś 100% wilgotności względnej, skraplanie i grzyba.

    Reku z odzyskiem wilgoci o sprawności "do 65%" wg producenta daje taki efekt:



    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    wtedy albo żwirowe (nawilżane) GWC albo klimatyzacja - albo jedno i drugie
    Klimatyzacja osusza, a nie nawilża. GWC... Jaką temperaturę masz na wylocie z GWC przy stałej pracy, gdy za oknem -5 czy -10 (o prawdziwych mrozach nie wspominając)? Też pewnie ujemną... Niech będzie nawet 0% i ma 100% wilgotności względnej. Wiesz, jaką będzie miało wilgotność po ogrzaniu do 22*? Będzie suche jak pieprz - 23% wilgotności względnej. Nie nawilżysz skutecznie powietrza GWC. Zdecydowanie lepiej te tysiące dołożyć do rekuperatora z odzyskiem wilgoci a nawet na nawilżacze.

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    Jak chodzi o nawadnianie żwiru,to przecież wilgotność powietrza nie będzie 100% (skąd masz takie info??)
    Daję fory temu rozwiązaniu. Jak wolisz - 80% wilgotności @0* po ogrzaniu do 22* byłoby 18,5% wilgotności względnej.

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    Firmy, które zawodowo wykonują żwirówki chwalą się podgrzewaniem z -20° do +2° oraz schładzaniem z +35° do +17°.
    Dobry bajer pół sukcesu. Podali przy jakich parametrach i po jakim czasie pracy?
    Ciekawe, jaką moc będą skłonni zagwarantować w umowie przy pracy stałej. Jak kilkaset W mocy grzewczej czy chłodniczej to pogratulować. A wilgotności nie poratują znacząco w mrozy, bo zimne powietrze nie da rady jej dostarczyć.

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    "Średni efekt cieplny złoża wynosi 0.5kW/m3 a w szczytach letnich i zimowych dochodzi nawet do 1kW z 1m3 złoża".
    Zakładając nawet, że w tym bajerze jest cień prawdy... Przy jakim przepływie powietrze to będzie w stanie dostarczyć do domu? 1000m3/h? Wysuszy dom na wiór. A do tego to pewnie chwilowa moc maksymalna, jak dasz złożu czas na zregenerowanie (ogrzanie/schłodzenie).
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Wilgotność.jpg
Wyświetleń:	622
Rozmiar:	30,1 KB
ID:	444692   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PMy.jpg
Wyświetleń:	623
Rozmiar:	88,4 KB
ID:	444696  

  18. #58

    Domyślnie

    Dodatkowa filtracja powietrza zapewniana przez GWC to tylko bonus. Nie robi się GWC wyłącznie w celu filtracji - byłby to wyjątkowo drogi filtr
    Sorry, nie wiedziałem, że ogrzewanie zmniejsza wilgotność względna, człowiek uczy się całe życie . Ok no to mamy mrozy na zewnątrz, złoże jest nawilżane i powietrze po przejściu przez złoże ma +2 stopnie i wilgotność względna 100% a po przejściu przez wymiennik w rekuperatorze będzie miało temp 20 stopni i ok 30% wilgotności względnej. Ale tak jak sami mówicie, wystarczy reku z odzyskiem wilgoci o sprawności 65% bo resztę zapewnią zyski bytowe (gotowanie, oddychanie itp). Nie potrafię zrobić wyliczeń, ale wydaje mi się, że te 30% wilgotności względnej powietrza nawiewanego jak zostanie uzupelnione "wilgotnościowymi" zyskami bytowymi, to bez problemu da się uzyskać te 40% wilgotności względnej. Chociaż z drugiej strony rozmawiałem z pewnym panem i powiedział mi, że on ma u siebie żwirowy GWC i rekuperator BEZ odzysku wilgoci, w razie czego położył sobie rurki zraszające na tym złożu, ale od 4 lat nie zraszał złoża, bo po prostu nie ma potrzeby (ale w razie czego może to robić np elektrozaworem, jakby była taka potrzeba).
    U nas w domu mamy problem z nadmiarem wilgoci więc raczej odpuszczę sobie odzysk wilgoci - a jakby była potrzeba to ogarną to rurki zraszające.
    Myślę że nie ma sensu dyskutować nad jakością powietrza wychodzącego z GWC, bo są dowody na to, że jest ono wielokrotnie czystsze niz czerpane przez czerpnie elewacyjna - nie spotkałem się z żadnym dowodem wskazującym na grzyby i pleśnie rozwijające się w żwirowym GWC.

    Jak chodzi o zmniejszenie wilgotności w lecie to oczywiście GWC nie zrobi tego tak skutecznie jak klima, ale fakt jest taki, że na nawiewie będzie powietrze ileś tam procent suchsze (niż w przypadku czerpni elewacyjnej) - bo coś się zawsze skropli na żwirze - ponownie: to jest mały bonus, który w niczym nie przeszkadza.

    Pozostaje kwestia wydajności grzewczej/chłodniczej. Z jednej strony są osoby, które mówią, że taki uzysk jest bliski zeru, a z drugiej strony są opinie zadowolynych użytkowników żwirowych GWC. Argumentem na korzyśc żwirowych GWC jest to, że są firmy, które zarabiają tylko na tych zwirowkach - jakby to była taka jedna wielka ściema, to przecież dawno poszłyby z torbami. A jest wręcz przeciwnie i rzadko się spotykam z negatywnymi opiniami na ten temat. Może znaczenie ma rodzaj gleby. U mnie jest wilgotna glina, więc podejrzewam, że taka podwójna żwirówka (2 złoża po 2x6m i metr głęboko czyli 2x12m3, przykryte styropianem i metrem ziemi) będzie fajnie działać w 12-godzinnym systemie zmianowym.
    Ostatnio edytowane przez Nanofox1 ; 31-05-2020 o 19:40

  19. #59
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    nowaenergia

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-524
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    Dodatkowa filtracja powietrza zapewniana przez GWC to tylko bonus. Nie robi się GWC wyłącznie w celu filtracji - byłby to wyjątkowo drogi filtr
    Szukałem ostatnio informacji na temat GWC żwirowych, interesuje mnie ten temat, z racji żyłki naukowca, przeglądałem tylko opracowania uczelni - jest tego całkiem sporo. Największe GWC żwirowe jest w Kielcach pod biurowcem byłego Exbudu, ma łączną wydajność 137 tys. m3 powietrza na godzinę i zostało wykonane w 1992 roku. Moje wnioski są takie, że oczywiście fajnie jest mieć coś takiego ale nie jest to inwestycja, która ekonomicznie jest nieuzasadniona. Jeśli chodzi o zwiększenie komfortu mikroklimatycznego jest to fajna sprawa ale projekt i wykonanie musi się odbywać wg ścisłych wytycznych osób mających doświadczenie w tym temacie.

    Jeśli chodzi o wybór rekuperatora dla mojej rodziny, to na 95% postawię na urządzenie polskiej firmy Reqnet reQ V.550 ERV z wymiennikiem entalpicznym. Ilość pracy włożonej w ten projekt (wykonanie, wyposażenie, funkcje, niepowtarzalny sterownik z w pełni funkcjonalnym smart home w standardzie, strona www, filmy na ytb) pozwala mi obdarzyć ich zaufaniem, tym bardziej, że nie znalazłem na tym forum opisu wad tego urządzenia i sam ich też nie dostrzegam.

  20. #60

    Domyślnie

    Cytat Napisał nowaenergia Zobacz post
    Szukałem ostatnio informacji na temat GWC żwirowych, interesuje mnie ten temat, z racji żyłki naukowca, przeglądałem tylko opracowania uczelni - jest tego całkiem sporo. Największe GWC żwirowe jest w Kielcach pod biurowcem byłego Exbudu, ma łączną wydajność 137 tys. m3 powietrza na godzinę i zostało wykonane w 1992 roku.
    Dla potwierdzenia tej tezy dołączam informację-pismo na ten temat z "..byłego Exbudu"
    http://taniaklima.pl/files/skanska1.gif
    I ocena po kilkunastu latach eksploatacji - Autor nadzorował budowę tych GWC. Po oddaniu budynków do eksploatacji był wieloletnim dyr. administracyjnym tego budynku:
    http://taniaklima.pl/files/50jedrzejewski.pdf
    http://taniaklima.pl/files/51jedrzejewski.pdf
    Jak jeszcze istniał Exbud ze względów finansowych zaplanowano sprzedaż terenów wokół biurowca. Na szczęście emerytowany już wtedy dyr. dowiedział się o tym i ostrzegł że po sprzedaży większość Żwirowych GWC zostanie zlikwidowana i trzeba będzie wyposażyć budynek w klimatyzację.
    Tak, tak ten budynek nie ma tradycyjnej klimatyzacji - kilka GWC swobodnie zapewniają niezbędny komfort.
    Ostatnio edytowane przez witek_myslowice ; 01-06-2020 o 11:07

Strona 3 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony