dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 5
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 87

Temat: Rekuperator o wydajności 400m3 do domu 220m2 4-5 osób.

  1. #61

    Domyślnie

    Czy przeciwnicy żwirowych GWC są w stanie przedstawić jakieś DOWODY na ich rzekomą wydajność grzewczą/chłodniczą bliską zeru?

  2. #62
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ja bym raczej poprosił lobbystów o przedstawienie konkretnej wartości mocy chłodniczej gwc przy przepływie 150m3/h i temperaturze na zewnątrz np 35 stopni. Wyżej już opisywałem jakiej teoretycznej mocy chłodniczej można się spodziewać i jakiej wilgotności na wyjściu.

  3. #63
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    nowaenergia

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-524
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Ja bym raczej poprosił lobbystów o przedstawienie konkretnej wartości mocy chłodniczej gwc przy przepływie 150m3/h i temperaturze na zewnątrz np 35 stopni. Wyżej już opisywałem jakiej teoretycznej mocy chłodniczej można się spodziewać i jakiej wilgotności na wyjściu.
    Tak jak pisałem wcześniej, rozeznałem temat od strony opracowań naukowych i uważam, że większość odpowiedzi może być równie poprawna co błędna.
    Parametry zależą bowiem od czasu - czy 35 st. w maju czy we wrześniu, czy 150 m3/h rano czy wieczorem, rodzaju gleby - piach, glina, głębokości - stała temp. jest poniżej głębokości 10m, co jest nad - kostka, trawa, budynek - kostka znacznie obniża wydajność i wiele, wiele innych...

  4. #64
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Nie do końca się zgodzę. Bo taki wolumen powietrza schłodzony o kilka stopni to za mało by zapewnić w pełni komfort termiczny i odpowiednią wilgotność latem.

    Nawet jeśli przyjmiemy 0,17Wh na m3 na 1 stopień. To jeśli schłodzimy z 35 do 15 stopni - czyli o 20 stopni, to mamy 0,5kWh mocy chłodzącej.
    Nawet jeśli będziemy chłodzić ciągle, to jest tyle co nic...
    Jeśli chodzi o wilgotnośc to mamy podobnie - 15 stopni i 100% wilgotności w 23 stopniach da nam nadal 60% wilgotności na nawiewie plus zyski bytowe.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  5. #65

    Domyślnie

    W tym linku jest informacja nt Gruntowych wymienników ciepła opublikowana przez adam_mk:

    https://forum.muratordom.pl/showthre...1O+CIEP%C5%81A

    Cytuję na temat obliczeń:
    "Wielokrotnie wykazano praktycznie, że zdolność do przewodzenia termicznego gruntu jest mała i wynosi około 2,5 - 3,5 W/m2. Ale przecież jest! Z tego wynika, że korzystając z sporej powierzchni gruntu można "wydłubać" spory strumień ciepła. Byle nie zbyt dynamicznie, bo czas regeneracji jest uzależniony zdolnością do jego przewodzenia z dalszych warstw, a ta jest niewielka. Wniosek jest taki: Gruntowe wymienniki należy przewymiarowywać! Ograniczeniem zwykle jest wielkość działki i zasobność portfela inwestora.
    Wszelkie "przepisy na obliczanie" to jawne brednie. To tylko empiryczno - obliczeniowe minimum, gdzie przedsięwzięcie zaczyna mieć sens ekonomiczny przy minimalnych kosztach wykonania wymiennika."

  6. #66
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    nowaenergia

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-524
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Nie do końca się zgodzę. Bo taki wolumen powietrza schłodzony o kilka stopni to za mało by zapewnić w pełni komfort termiczny i odpowiednią wilgotność latem.

    Nawet jeśli przyjmiemy 0,17Wh na m3 na 1 stopień. To jeśli schłodzimy z 35 do 15 stopni - czyli o 20 stopni, to mamy 0,5kWh mocy chłodzącej.
    Nawet jeśli będziemy chłodzić ciągle, to jest tyle co nic...
    Jeśli chodzi o wilgotnośc to mamy podobnie - 15 stopni i 100% wilgotności w 23 stopniach da nam nadal 60% wilgotności na nawiewie plus zyski bytowe.
    Proponuję poszukać jakiejś aplikacji z wykresem Molliera bo nic się nie zgadza w Pana szacowaniach...

  7. #67
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Korzystam z programu dobory. Konkretnie co się nie zgadza?

  8. #68
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    nowaenergia

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-524
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Korzystam z programu dobory. Konkretnie co się nie zgadza?
    Np, po podgrzaniu z -15 do 23 st. C wilgotność ze 100% spada do 7%

  9. #69
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Tam miał być myślnik, a nie minus. Wstawiłem go trochę niefortunnie.

  10. #70

    Domyślnie

    Czemu powietrze o temperaturze 15 stopni miało by mieć 100% wilgotności?

  11. #71
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Będzie miało blisko 100%. Ale wiadomo, że może być to zakres od 95 do 100. Wpływ będzie miało wiele czynników. Ale biorąc pod uwagę temperaturę gwc spodziewalbym się wartości z górnego zakresu.

    No i pytanie czy w szczycie sezonu gwc schłodzi powietrze o 20 stopni.

  12. #72

    Domyślnie

    Proszę o cierpliwość, ale dopiero staram się ogarnąć ten temat wilgotności względnej/bezwzględnej - napisz prosze łopatologicznie dlaczego powietrze o 15 stopniach będzie miało tak wysoka wilgotnośc? I tak w ogóle czy chodzi o zimę czy lato

  13. #73
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Chodzi o lato.
    Schładzając powietrze z 35 stopni o wilgotności 40%, w pewnym momencie osiągnie ono stan nasycenia - punkt rosy. W tym stanie wilgotność będzie oscylowała w okolicach 100%, a dalsze ochłodzenie będzie w dalszym ciągu zmniejszało wilgotność bezwzględną, ale względna zostanie na tym samym poziomie.

  14. #74

    Domyślnie

    Czy w tych obliczeniach uwzględniasz to, że ogromną ilość wody będzie się wykraplac na złożu?

  15. #75
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Wykropli się tyle ile wynika z krzywej nasycenia. Ta ogromna ilość wcale nie będzie ogromna.

  16. #76
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    nowaenergia

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-524
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Będzie miało blisko 100%. Ale wiadomo, że może być to zakres od 95 do 100. Wpływ będzie miało wiele czynników. Ale biorąc pod uwagę temperaturę gwc spodziewalbym się wartości z górnego zakresu.

    No i pytanie czy w szczycie sezonu gwc schłodzi powietrze o 20 stopni.
    jestem pewien, że da się zbudować takie GWC, które schłodzi

  17. #77

    Domyślnie

    Cytat Napisał nowaenergia Zobacz post
    jestem pewien, że da się zbudować takie GWC, które schłodzi
    Zgadzam się, wystarczy odpowiednio dużych rozmiarów. Ja np mam za garażem plac 7x12m. Odliczając po metrze zakładki na styropian zostaje mi 5x10. 2 kwadratowe złoża 5m x 5m, wysoko na 70cm. Łącznie 35m3 otoczaków 31,5-63mm (zdaje się idealna frakcja) z pobliskiej żwirowni po 55zl za tonę. Co prawda działka ma mały spadek ale myślę, że dla powietrza nie zrobi to duzej różnicy i bez sensu druga stronę wkopywac głębiej żeby złoża wyszły w poziomie.

    Tylko co z tymi wilgotnosciami względnymi? Czy rzeczywistość pokrywa się z teoretycznymi wyliczeniami programu?
    Ostatnio edytowane przez Nanofox1 ; 03-06-2020 o 09:17

  18. #78
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Czemu miałoby się nie pokrywać?

    Tu nawet nie chodzi o rozmiar, ale po prostu o temperaturę złoża. Na tej głębokości nie ma opcji utrzymać temperatury poniżej 15 stopni latem.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  19. #79

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Czemu miałoby się nie pokrywać?

    Tu nawet nie chodzi o rozmiar, ale po prostu o temperaturę złoża. Na tej głębokości nie ma opcji utrzymać temperatury poniżej 15 stopni latem.
    Czy to temperatura żwiru czy powietrza po przejściu przez złoże żwiru? Jeżeli chodzi o temp. gruntu rodzimego który otacza GWC to średnia roczna temp. to +10C

  20. #80
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Nie pisałem o średniej rocznej temperaturze, a o temperaturze latem.

Strona 4 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony