dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 11
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 210
  1. #1

    Domyślnie Opomiarowana Atlantic TRI

    Czy ktoś ma opomiarowaną PC Atlantic TRI? Chciałbym skonsultować pewne obserwacje na temat zużycia prądu...
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Czy ktoś ma opomiarowaną PC Atlantic TRI? Chciałbym skonsultować pewne obserwacje na temat zużycia prądu...
    Opisz te obserwacje.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał r19 Zobacz post
    Opisz te obserwacje.
    No a co? Masz Atlantica i do tego opomiarowanego?

    Chodzi o problem niepotrzebnego wchodzenia "na pełną moc" podczas podgrzewania CWU co wiąże się z "taktowaniem" i nadmiernym zużyciem prądu.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  4. #4

    Domyślnie

    Nie mam. Ale byc moze bede mial. Mam elektroniczny cieplomierz zdemontowany z mieszkania, wiec jezeli bedzie pompa to na pewno opomiarowana
    Co do taktowania.... A co na to instalator?

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał r19 Zobacz post
    A co na to instalator?
    Może instalator sam napisze co on na to?
    Poniżej zapis parametrów z dzisiejszego dnia.

    Widać dwie anomalie. Pierwsza w godzinach porannych (około 8-ej rano). Druga - bardziej wkurzająca o godzinie 20-tej. Jak widać pompa zaczęła żreć blisko 5kWh prądu co przy tej temperaturze otoczenia i zapotrzebowaniu na ciepło nie powinno mieć miejsca. Zawodzą algorytmy Atlantica...\
    Jak ktoś nie ma monitoringu to nawet nie będzie o tym wiedział (co najwyżej zauważy wyższe rachunki...)
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  6. #6

    Domyślnie

    Tak z ciekawości... Ile wody zużyłeś o 8 rano?
    Pewnie pisałeś wcześniej, ale nie pamiętam.... masz jedną taryfę en.?
    Czy wychładzanie zbiornika w nocy to tylko straty,czy działa cyrkulacja non stop?

  7. #7
    Banned
    miki121

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Żywiec
    Kod pocztowy
    34-300
    Posty
    3.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Trzeba zmienić stopniominuty w ustawieniach OEM i będzie wszystko OK.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał r19 Zobacz post
    Tak z ciekawości... Ile wody zużyłeś o 8 rano?
    Pewnie pisałeś wcześniej, ale nie pamiętam.... masz jedną taryfę en.?
    Czy wychładzanie zbiornika w nocy to tylko straty,czy działa cyrkulacja non stop?
    1. Poranne zużycie to wanna wody (myślę, że jakieś 100l) + w tym samym czasie wyjątkowo prysznic + mycie zębów itp. Pewnie dziwisz się, że tak nisko spadła temperatura? Po prostu czujnik w zasobniku jest nisko i pomimo, że z kranu leci 45 stopni to na jego wysokości jest już poniżej 30-tu. Na podobnej wysokości jest czujnik podłączony do samej pompy ciepła, na podstawie którego reguluje ona cykle podgrzewania CWU.
    2. Mam jedną taryfę.
    3. Spadek w nocy to bez cyrkulacji. Ale znowu jest to spadek na dole zbiornika. Temperatura wody płynącej z kranu praktycznie się nie mienia po całej nocy bez grzania. A nadmienię, że zbiornik jest bardzo dobrze ocieplony bo poza oryginalną izolacją dostał kołderkę z 8cm wełny z folią alu.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał miki121 Zobacz post
    Trzeba zmienić stopniominuty w ustawieniach OEM i będzie wszystko OK.
    Jak to przestawimy to nie omieszkam się podzielić efektami
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  10. #10

    Domyślnie

    Ja tego bardzo nie ogarniam
    Jeżeli mam zbiornik 300L i wodę podgrzaną do temp. 45 stopni, to mogę "wyciągnąć" te 300 litrów o takiej temp.? Czy np. po pobraniu 200 litrów, dopełnienie zimną wodą sprawi, że z kranu poleci woda chłodniejsza?
    Sorry, za lamersie pytanie.... całe życie człowiek w mieszkaniu...

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał r19 Zobacz post
    Ja tego bardzo nie ogarniam
    Jeżeli mam zbiornik 300L i wodę podgrzaną do temp. 45 stopni, to mogę "wyciągnąć" te 300 litrów o takiej temp.?
    Zasobnik to "stojąco pionowo rura". Jeżeli podgrzewasz od dołu to ciepła woda idzie ku górze. Podgrzewasz wodą grzejną o temperaturze załóżmy 50 stopni (tak jest u mnie) czyli teoretycznie osiągasz w najwyższych partiach zasobnika blisko 50 stopni. Już niżej masz 48 itp... Czujnik wyłączy grzanie po osiągnięciu na jego poziomie założonej temperatury (u mnie 45). Poniżej jego poziomu będzie jeszcze mniej... Możesz przyjąć, że po załadowaniu zasobnika masz prawie 300l wody o temperaturze 45 stopni ale!!! Właśnie jest ale... Gdybyś wypycha wodę z zasobnika poprzez np. jego ściskanie to możesz zużyć 300l. Jednak odbywa się to przez "dolewanie od dołu" wody zimnej. Ta w skutek zawirować tworzących się w zasobniku miesza się z gorącą wodą i obniża jej temperaturę i w praktyce po pobraniu jakiś 150, może 200l woda jest już zbyt zimna by brać w niej kąpiel. Teraz jaśniej?
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  12. #12

    Domyślnie

    Jaśniej. Jakoś nie chciało mi się widocznie doczytać jak jest zasilany taki zbiornik.
    Ciekawe jak w takim przypadku zachowywał by się mniejszy zbiornik, np. 220 litrowy, czy by wystarczył.
    Zintegrowane zbiorniki w pc mają przeważnie ok 170 litrów i użytkownicy twierdzą, że im nigdy ciepłej wody nie brakuje.
    Zastanawiam się czy mógłbym podgrzewać cwu tylko w taniej taryfie. U mnie większe zużycie 2 razy dziennie. Ok. 6 rano i o 20.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał r19 Zobacz post
    Zintegrowane zbiorniki w pc mają przeważnie ok 170 litrów i użytkownicy twierdzą, że im nigdy ciepłej wody nie brakuje.
    To zależy jak zużywasz ciepłą wodę. Jak będziesz miał sporą wannę to po jej napełnieniu poczekasz 40-45 minut na ciepłą wodę. To nie dramat. Grzej, jeżeli masz 2 łazienki i 2 wanny i będziesz je chciał napełnić jednocześnie...
    W moim przypadku stwierdzam, że zasobnik 200l by wystarczył.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    To zależy jak zużywasz ciepłą wodę. Jak będziesz miał sporą wannę to po jej napełnieniu poczekasz 40-45 minut na ciepłą wodę. To nie dramat. Grzej, jeżeli masz 2 łazienki i 2 wanny i będziesz je chciał napełnić jednocześnie...
    W moim przypadku stwierdzam, że zasobnik 200l by wystarczył.
    Będę miał 2 łazienki, w jednej wanna, w drugiej prysznic. Żona pewnie skorzysta z wanny w weekend, bo na tygodniu przy ogarnianiu dzieci to nie ma czasu Ja wolę prysznic. Dwóch synów póki co nie ma wyboru bo teraz jest tylko prysznic. No cóż muszę sprawdzić ile zużywamy wody.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Czy ktoś ma opomiarowaną PC Atlantic TRI? Chciałbym skonsultować pewne obserwacje na temat zużycia prądu...
    Witam.

    Mam atlantica Tri nie opomiarowanego. Ale też mam pewne obserwacje co do zużycia prądu i ustawień, taktowania przy przegrzaniach pompy... chętenie skonsultuje się w zakresie ustawień podbicia zasilania , obserwacji zużycia, taktowania... dokładnie tak jak ty doszedłem do wniosku że Atlantic ma spierniczone algorytmy sterowania pracą sprężarki jej modulowaniem w stosunku do nastaw temperatury zasilającej wodę. Nie trzeba mieć opomiarowania wystarczy trochę cierpliwości i obserwacji pompy gdy grzeje.

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar xmsg
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    686

    Domyślnie

    Proponuję najpierw zamknąć się w pompie ciepła
    i na podstawie temperatur zasilenia i powrotu z podgrzewania CWU,
    zgadnąć jakiej wielkości zasobnik został podłączony, jaką ma wężownicę (wielkość i skuteczność przenoszenia ciepła)
    i w którym miejscu został zainstalowany czujnik temperatury.

    Urządzenie grzewcze ma za zadanie JAK NAJSZYBCIEJ dostarczyć wodę o zadanych parametrach, więc załącza się na maksymalną dopuszczalna moc. Jeśli odbiór ciepła przez zasobnik jest za wolny to zostają przekroczone temperatury graniczne zasilenia i grzanie jest wstrzymywane - stąd taktowanie.

    Wniosek: zasobnik za mały w stosunku do mocy urządzenia grzewczego, zmniejszyć moc max. dla CWU lub parametr za to odpowiedzialny.

    Moc pobierana powinna zostać zmniejszona, zniknie także taktowanie.
    Niestety może wydłużyć się czas podgrzewania zasobnika.
    Można się delikatnie poratować zmniejszając TCWU na 45C,
    co pozwoli także zwiększyć COP i dodatkowo obniżyć pobór pradu.

    Pozdrawiam
    GREGOR
    Ostatnio edytowane przez xmsg ; 06-09-2012 o 11:40

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar xmsg
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    686

    Domyślnie

    Chyba za bardzo się rozpędziłem i nie zerknąłem na skalę czasową.

    Podgrzewanie wody trwa ok. godziny, więc tu nie chodzi o zbyt szybki wzrost mocy PC.

    Tu chyba chodzi o temperaturę maksymalną zasilania.
    Z wykresu wychodzi ona na ok. 50C, a zadana TCWU ok. 45C.
    Prawdopodobnie przy tak małej różnicy tych temperatur (w końcowej fazie grzania)
    wymiana ciepła zachodzi zbyt wolno i następuje taktowanie.

    Albo trzeba podnieść temperaturę graniczną na zasilaniu CWU do np. 55C,
    albo obniżyć TCWU. Ta różnica powinna wynosić min. 10C.

    Pozdr
    GREGOR

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał xmsg Zobacz post
    Z wykresu wychodzi ona na ok. 50C, a zadana TCWU ok. 45C.
    Prawdopodobnie przy tak małej różnicy tych temperatur (w końcowej fazie grzania)
    wymiana ciepła zachodzi zbyt wolno i następuje taktowanie.

    Albo trzeba podnieść temperaturę graniczną na zasilaniu CWU do np. 55C,
    albo obniżyć TCWU. Ta różnica powinna wynosić min. 10C.
    Wg mnie nie tędy droga. Jak zwiększę temperaturę na zasilaniu to nie dość, że będzie gorszy COP to do tego jeszcze szybciej pompa osiągnie wyższą temperaturę i się "przegrzeje".
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar xmsg
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    686

    Domyślnie

    Udowodnij mi, że masz rację i wykonaj test przez 1-2 dni,
    a potem podeślij wykresy.

    Albo zerknij najpierw w ustawienia PC i zobacz czy jest i ile wynosi Tmax dla CWU, będzie mniej teoretyzowania i domysłów.

    Chcesz zniwelować taktowanie OK. COPa bym do tego nie mieszał.
    Przy grzaniu CWU i tak będzie kiepski. Masz na to wpływ tylko poprzez obniżenie temperatury przygotowywanej CWU.

    Pozdrawiam
    GREGOR

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał xmsg Zobacz post
    Udowodnij mi, że masz rację i wykonaj test przez 1-2 dni,
    a potem podeślij wykresy.
    Ok. Przestawiłem temperaturę grzania. Niestety 2 dni to za mało by coś powiedzieć bo wcześniej PC przez kilka tygodni potrafiła pracować prawidłowo by później kilka dni pod rząd głupieć Zobaczymy czy przestanie taktować (to możliwe) i jak się to odbije na "prądożerności".
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

Strona 1 z 11

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony