dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1
    Senior Member FORUMOWICZ WIELKI SERCEMADMINISTRATOR FORUM Avatar Redakcja
    Zarejestrowany
    May 2001
    Posty
    4.682

    Domyślnie Wywiad MURATORA: Będziesz producentem energii elektrycznej?

    W numerze 10/2012 Muratora rozmawiamy Z Maciejem Bando, wiceprezesem Urzędu Regulacji Energetyki. Nasz rozmówca mówi o tym, że inteligentne liczniki pozwolą nam zostać producentami energii elektrycznej oraz o tym, że cena prądu będzie różna w ciągu doby

    MACIEJ BANDO:
    ...Kolejnym przełomem będzie wdrożenie inteligentnych sieci elektroenergetycznych. Szacuje się, że nastąpi to do 2020 roku. Jesteśmy tuż przed masowym instalowaniem liczników, które działają w obie strony – rejestrują energię, która wpływa do domu, ale też tę, która może być z domu dostarczana do sieci. Te liczniki pozwalają na bieżąco obserwować zużycie energii i wiążące się z tym koszty. Rozwiązania takie umożliwią wprowadzanie tak zwanych taryf dynamicznych, a więc uzależnienia ceny energii od jej podaży na rynku. Chciałbym podkreślić, że wymiana liczników nie będzie odbywać się na koszt odbiorcy.

    MURATOR: Chodzi o to, by pojawił się aktywny odbiorca energii – prosument, który nie tylko konsumuje, ale też może produkować energię elektryczną i sprzedawać do sieci. To byłaby rzeczywiście wielka zmiana...
    ...Której celem jest między innymi ochrona środowiska, racjonalizacja zużycia energii i redukcja ponoszonych kosztów. Próbujmy samemu wytworzyć energię - w tym kierunku zmierza nowelizacja prawa energetycznego. To co zużyjemy, pomniejszy nam rachunek za energię elektryczną, nadwyżkę możemy sprzedać do sieci. Drugą możliwością i korzyścią będą dynamiczne taryfy - o różnych godzinach energia będzie dostępna w różnych cenach. Jeżeli chcemy grzać dom grzejnikami elektrycznymi, włączyć zmywarkę czy pralkę, będziemy mogli zrobić to o dowolnej porze dnia, ale ze świadomością, że w niektórych godzinach prąd jest tańszy lub droższy. Z faktu, że przemysł zużywa 75% produkowanej w Polsce energii, wynika chociażby to, że nocą, gdy część zakładów nie pracuje, mamy nadprodukcję energii i może ona być wtedy sprzedawana odbiorcom domowym taniej.

    ZAPRASZAMY DO DYSKUSJI > Czy widzicie się w roli producenta energii elektrycznej?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Jak zmienią przepisy to będzie można pogadać.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Liczniki dziesięciostrefowe, cena prądu zmieniająca się płynnie, urządzenia włączane zależnie od ceny prądu? Czemu nie.

    A ja fotoogniwa na pewno będę mieć. Zresztą już mam 140w.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mimiko

    Zarejestrowany
    Aug 2012
    Skąd
    Kornatka
    Kod pocztowy
    32-410
    Posty
    21

    Domyślnie

    Super opcja. Pozostaje jak zwykle 1 pytanie - opłacalność?

  5. #5

    Domyślnie

    jeżeli zachowa się obecna tendencja to w 2020 roku będziemy mieli stopnie zasilania i wyłączenia jak w latach 80-tych. co z tego, że prąd będzie, jeśli nie ma go czym przesyłać ? stan sieci przesyłowych to samo dno i niewiele się słyszy (wbrew buńczucznym zapowiedziom) o inwestycjach w nie.
    desmear

  6. #6

    Domyślnie

    Projekt ustawy OZE jest dostępny: http://www.mg.gov.pl/files/upload/16...onferencja.pdf
    Jeśli dobrze pamiętam ma obowiązywać inwestorów od 2015r.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Ja mam gotowy dach oraz wstępną instalację elektryczną. Wystarczy założyć inny licznik oraz panele na dach.
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  8. #8

    Domyślnie

    Ten prezes to niezły populista. Wszystko co mówi to prawda tylko że za zachodnią granicą lub po drugiej stronie Bałtyku. U nas wszystko utopią w zarodku np. podatkami, ponieważ w końcu elity muszą mieć z czego kraść.
    Czasami żal dupę ściska że Jasnej Góry nie podbili Szwedzi, wtedy może jeździł bym starym volvo zamiast starym daewoo i nie musiał się martwić czy nie zdechnę z powodu kolejki do lekarza.
    Nie lubię sygnatur

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    "Super opcja. Pozostaje jak zwykle 1 pytanie - opłacalność? "

    Spoko...
    IM się musi opłacać!


    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Nie tylko im musi się opłacać. W kolejce stoją producenci solarów,PC,rekuperatorów.Jeżeli któregoś pominąłem,serdecznie przepraszam.

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    inż.Trix

    Zarejestrowany
    Aug 2012
    Skąd
    iława
    Kod pocztowy
    14-200
    Posty
    66

    Domyślnie

    A jak to będzie się odbywało te sprzedawanie energii? Pewnie jakaś nowa sieć? równoległa do już istniejącej czy może wymiana starej sieci na działającej w obie strony? Tak czy inaczej potężna inwestycja i kogo na nią stać albo kogo będzie stać jak już podniosą cenę energii?

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Sieć działa w obie strony. Jedyne, co trzeba wymienić, to licznik.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    inż.Trix

    Zarejestrowany
    Aug 2012
    Skąd
    iława
    Kod pocztowy
    14-200
    Posty
    66

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrzysztofLis2 Zobacz post
    Sieć działa w obie strony. Jedyne, co trzeba wymienić, to licznik.
    nie jestem elektrykiem ani elektromonterem dlatego pytam jak to możliwe????
    jak w moje pięcio - żyłowe zasilenie z czego dwie to zero i uziom wypchnąć moje elektrony ?
    Pewnie się nie znam i nie mam zamiaru udawać że tak jest proszę o rzeczową odpowiedź jak przesłać prąd moją instalacją do elektrowni bo magazynować energii nie mamy oczywiście prawa.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Ależ, oczywiście, nie masz racji!!!
    Mamy takie prawo!
    Bieda w tym, ze nie jest to łatwe....
    Czytaj - jest kosztowne, jak chcesz kupić klocki i sobie je poskładać.
    Jest wściekle kosztowne, jak zlecasz.
    DLATEGO wymyślono sieć elektroenergetyczną jako ten element przyjmujący wszystko, co wyprodukujesz, a nie jest Ci potrzebne.

    ISTNIEJĄ takie liczniki, które naliczają lub odliczają w zależności od tego - w którą stronę płynie prąd.
    Coś słyszałem, że mają nie być u nas stosowane...
    U nas mają być dwa liczniki tak założone, że jeden zlicza to, co wpłynęło a drugi - to co wypłynęło.
    I wcale nie przesyłasz do elektrowni, tylko do tego, kto potrzebuje w danej chwili.
    Np. do sąsiada...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    inż.Trix

    Zarejestrowany
    Aug 2012
    Skąd
    iława
    Kod pocztowy
    14-200
    Posty
    66

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Ależ, oczywiście, nie masz racji!!!

    DLATEGO wymyślono sieć elektroenergetyczną jako ten element przyjmujący wszystko, co wyprodukujesz, a nie jest Ci potrzebne.


    Adam M.
    No właśnie o tą sieć mi chodzi. Czy trzeba ją będzie wybudować, rozbudować czy już istnieje.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Przecież ona już jest!
    To te druty z prądem od elektrowni do Twojej działki (no i do sąsiadów też).
    Jak nie masz fotowoltaiki to masz jeden licznik.
    Podpisujesz umowę , przychodzą i podciągają kabel na działkę, wstawiają licznik i bezpieczniki - a Tobie się żarówki zaświecają...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Cytat Napisał inż.Trix Zobacz post
    nie jestem elektrykiem ani elektromonterem dlatego pytam jak to możliwe????
    I Ty serio jesteś inżynierem, nie mając bladego pojęcia o elektrotechnice?

    W sieci płynie prąd zmienny. Zmienność jego polega na tym, że raz elektrony płyną w jedną stronę, a raz płyną w drugą stronę. I zmienia się to 100 razy na sekundę.

    Jak zapodasz większe napięcie na Twoim gniazdku, niż 230 V, to zamiast pobierać prąd z sieci, będziesz tam prąd wpychać. Oczywiście nie popłynie on do elektrowni, bo w praktyce dotrze tylko do Twoich najbliższych sąsiadów, ale za to oni nie kupią prądu wytworzonego w elektrowni.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    inż.Trix

    Zarejestrowany
    Aug 2012
    Skąd
    iława
    Kod pocztowy
    14-200
    Posty
    66

    Domyślnie

    Jeju przecież to nie grzech czegoś nie wiedzieć a forum nie jest tylko dla ekspertów. Pytanie było proste czy to będzie ta sama sieć która już istnieje czy budowana będzie druga. Odpowiedź miała być też prosta a Wy mi tu tytuł odebrać chcecie.

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar jimminen
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-619
    Posty
    130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Wbrew pozorom to nie taka prosta sprawa z tymi elektronami powiadasz płyną .....
    To takie umowne określenie.
    Swego czasu jak tzw wi fi nie zawładnęło eterem to i tymi kablami "płynął" internet gdzieniegdzie

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Jeśli Ty nie kumasz faktu, że prąd może miedzianym drutem płynąć w dwie strony, to naprawdę powinieneś oddać tytuł inżyniera. Przykro mi.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony