dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie tynkowanie drewnianego domu

    Witam, chciałbym ocieplić i otynkować drewniany dom z bali ale jestem zielony w tych sprawach. aktualnie dom jest ocieplony wełną i przykryty jakimiś cienkimi płytami drewnianymi. Ja chciałbym ocieplić i otynkować ten dom, nie wchodzą tu w gre żadne sidingi, blachy, płyty... Czy jest możliwość otynkowania takiego domu? wiem, że nie moża stosować styropianu, więc bedzie wełna, i tu sie pojawia ten problem, jak i czy da sie takie cos otynkować?
    Ostatnio edytowane przez Quaritto ; 21-09-2012 o 13:55

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zbyszek57
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    wioska budowlana
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    770

    Domyślnie

    hm.... pomijam fakt tynkowania domu z drewna...ale czemu nie mozma zastosować styropianu? jakieś szczególne powody? Grenpeace sie czepia?
    czy jacyś inni?
    Cieplisz, skoro musisz. dom tak samo jak szkieleciaka i tak samo go tynkujesz.

  3. #3

    Domyślnie

    no fajnie by tak było, alee z tego co wygrzebałem z neta to nie powinno się stosować styropianu ponieważ zatrzymuje on wilgoć a drewno powinno oddychać(?) dlatego wskazana jest wełna..

  4. #4
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Mariano733

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Posty
    9

    Domyślnie

    Być może chodzi tutaj o kwestie ekologiczne ... niektóre materiały są naprawdę złe dla środowiska.

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zbyszek57
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    wioska budowlana
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    770

    Domyślnie

    wiesz, na dom z litego drewna wskazany jest tylko dobry preperat impregnujacy a nie tymk. Ale mniejsza z tym. Jesli nadal sie upierasz przy otynkowaniu, czyli zrobieniu elewacji klasycznej, to zostaja Ci twarda plyta aku z firmy Isover Fasoterm NF . Albo ktoras z propozycji producentow płyt twardych z welny mineralnej

  6. #6

    Domyślnie

    noo nieźle, nawet niewiedziałem, że jest takie coś, przeszukałem google i allegro i to tzw wełna fasadowa..
    jeśli Zbyszek jesteś w temacie to może wiesz jaką grubość wystarczy zastosować? czy po zastosowniu tej płyty etapy tynkowania są takie jak przy steropianie?
    Ostatnio edytowane przez Quaritto ; 21-09-2012 o 19:15

  7. #7

    Domyślnie

    grubość docieplenia zależy od Ciebie i od tego jaką masz w tej chwili izolacyjność przegrody. Doczytaj kapkę o polskich normach w tym zakresie i koncepcjach energooszczędną eksploatację.

    Tynkowanie przebiega mniej więcej tak, jak w styropianie, ale musisz zachować czujność przy wyborze rodzaju tynku - jedynie słuszny tynk dla Ciebie będzie ten, który będzie pozwalał wilgoci wyłazić ze ściany czyli. np mineralny lub silikonowy tudzież silikatowy.

  8. #8

    Domyślnie

    Kiedyś tynkowano domy drewniane bezpośrednio tynkiem na drewnie. Jak ? Otóż przybijano małe kawałki drewna, na których kładziono tynk. Była jeszcze inna metoda,
    przybijano setki gwoździ do ściany drewnianej, przywiązywano do nich druciki z maty trzcinowej.

    Czy taki tynk dobrze się trzymał ? Chyba nie jeśli działała na niego wilgoć.

    Zbijałem tynk wewnątrz starego domu drewnianego. Była w nim dość gruba warstwa tynku i dość mocno się trzymał na macie trzcinowej gdyż tynk nie był zalewany, poza jedną scianą, nad którą dach był rozdarty na pół i przez wiele lat działała tam woda. Drewno na tej scianie jest spróchniałe, a tynk można było z łatwością odbić jednym silnym uderzeniem.

    Wydaje mi się ze najważniejsze to aby tynk nie był zalewany, a wilgoć z wnętrza mogła swobodnie wędrować na zewnątrz.

    Kiedyś kładziono także na deszczółkach przybitych do ściany glinę przemieszaną z drobną słomą, w glinę wkładano kawałki cegieł, dość nieregularne i poszarpane były te kawałki, żeby położony na tym tynk dobrze się trzymał. Taka warstwa była bardzo gruba. Oczywiście nie sądzę żeby gruba warstwa tynku dawała jakieś drastyczne wzrosty w ociepleniu takiego domu. Raczej gruba warstwa wełny mineralnej odpowiednio położona może ocieplić dom..

    Nie wiem jakie tynki powinno się stosować, ale na pewno takie które nie doprowadza do gnicia drewna i nie odpadną ze względu na wilgoć..
    Niech specjaliści się wypowiedzą jaki będzie najlepszy..
    Ostatnio edytowane przez m4rsh4ll ; 23-09-2012 o 10:31

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zbyszek57
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    wioska budowlana
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    770

    Domyślnie

    NIE MA tynku do drewna wszystkie te metody to sposób na elewacje ale nie związaną z drewnem.
    Quaritto, jak grube masz te sciany zewnetrzne i z czego one? rodzaj wykonania mnie interesuje, jak to jest poskladane?

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbyszek57 Zobacz post
    NIE MA tynku do drewna wszystkie te metody to sposób na elewacje ale nie związaną z drewnem.
    Quaritto, jak grube masz te sciany zewnetrzne i z czego one? rodzaj wykonania mnie interesuje, jak to jest poskladane?
    bardzo dobre pytanie;p bo sam nie wiem
    kupilem domek z zamiarem odnowienia go (ale z tynkiem) i w środku jest otynkowane wiec nie wiem jak jest, a z zewnątrz tak jak mowilem jest wełna i na to płyty.. cos jak osb ale ze 3mm grubosci. Oczywiscie nie kupilem go w ciemno bo sprawdzalem w kilku wyrywkowych miejscach jak wyglada drewno pod spodem i jest zdrowe, suche, bez grzyba i wilgoci wiec mam nadzieje ze wszystko jest ok. Dopiero przygotowuje sie do tego wszystkiego i chce nabrać wiedzy na ten temat, dlatego go założylem
    Ostatnio edytowane przez Quaritto ; 23-09-2012 o 12:06

  11. #11

    Domyślnie

    z tego co już wyczytałem i to chyba na tej stronce.. "Wykończenie elewacji stanowi tynk cienkowarstwowy o dużej paroprzepuszczalności, silikatowy bądź mineralny." Wgl znalazłem ten artykuł:http://muratordom.pl/budowa/domy-dre...3.html?cat=109 ale już po założeniu tematu. W kazdym bądż razie zamierzam odbudować, odrestaurować, odnowić czy jak kolwiek by to nazwał stary drewniany dom z bali, Bedę mial jeszcze mnustwo pytań odnośnie tego bo na wiosne chce zacząc i jeśli duzo dowiem sie z tej stronki (a zadalem rowniez pytanie - bez odpowiedzi na innym forum) to pofatyguje się i zrobie zdjecia przed, po, opis moich prac i wgl.. - dla potomnosci. Teraz bede szukał jaki impregnat przed tynkowaniem i jak nie znajde nic ciekawego bądz bede mial wątpliwosci to tez bedzie nowy temat (chyba ze juz jest oczywiscie)

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zbyszek57
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    wioska budowlana
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    770

    Domyślnie

    zerwij w jednym miejsci elewacje i od srodka wykonczenie i zobacz, co to jest za drewni. Zrob nawiert, sprawdz stam drewna i grubosc sciany.

  13. #13

    Domyślnie

    Zrywanie tynku, czy sprawdzanie na oko nie dadzą Ci w stu procentach pewności, że Twój dom z bala jest w dobrym stanie. Takie coś to tylko rezystografem oporowym.
    Nawiercanie w jakimś jednym punkcie daje tylko wiedzę o stanie drewna w tym punkcie.. Belka może być z zewnątrz bardzo ładnie zachowana a w środku spróchniała..

    Czy w tym domu czuć specyficzny zapach ? Proszę o zdjęcia, chętnie obejrzę..

  14. #14

  15. #15

    Domyślnie

    a ja wiem czy ma taki zapach.. nie śmierdzi wilgocia ani grzybem.. tylko tak jak w drewnianym domu na wsi
    mam zdjęcia ale na nich nic nie widać jeśli chodzi o bale deski, czy cos znaczącego, ale jesli chcesz wysle na pw

  16. #16
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Tercjuszek

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Posty
    3

    Domyślnie

    Ja też chętnie zobaczę zdjęcie, ciekawy jestem stanu swoich ścian z bali - swego czasu górale z podhala postawili mi małą chatę, niby czymś tam to bejcowali, ale nie miałem czasu dopilnować i mam złe przeczucia..
    Kiedy mroźnym wiatrem dmucha, najbardziej rozgrzewa pogoda ducha.
    Tym się zajmuje: implanty kraków & mecze live

  17. #17
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Mariano733

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Posty
    9

    Domyślnie

    a co myślicie o tynkowanie takiego domu ekologicznymi materiałami ?

  18. #18
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    stach49

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-036
    Posty
    4

    Domyślnie

    Robiłem remont kapitalny drewnianego domu. Po zbiciu wewnętrznego tynku i zweryfikowaniu drewna, z którego był wykonany, wycięto drewno zmurszałe i w to miejsce wstawiono zdrowe. Wewnątrz zostały wykonane tynki suche (płyty gipsowe na listwach drewnianych) plus styropian chyba "3". Zewnętrzne ściany zostały zakonserwowane "sprawdzonym środkiem" tj. mieszanką oleju opałowego z zużytym olejem. Po wyschnięciu ściany budynku zostały wyłożone "sidingiem," na listwach drewnianych, dodatkowo również docieplano styropianem. Arkusze elewacji posiadają otwory wentylacyjne, więc ściany "oddychają". Dodaję, że zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz nie czuć zgnilizną itp.. zapachami. Elewacja tego typu ma i ten plus, że po zabrudzenia można ją zmyć. Uważam, że dom wykończony w ten sposób też jest estetyczny. Wielu właścicieli murowanych wili też stosuje taką elewację.

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Frugo

    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Posty
    107
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    "Wielu właścicieli murowanych wili też stosuje taką elewację."
    no to faktycznie argument za tym że dom drewniany obłożyć sidingiem.

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    frank_gr

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    nieznanowo
    Kod pocztowy
    08-131
    Posty
    211

    Domyślnie

    zastosuj welne mineralna isofas (0.37) w plytach w rozmiarze jak styropianowe. Kolkuje sie wkretami zacigasz normalnym klejem i do tego tynk np sylikonowy. Za welna nietyle przemawia jej rzekoma proprzepuszczalnosc co niepalnosc.

    Moge dac namiary na uczciwa cenowo hurtownie. np welna twarda 255 zl za metr szescienny o grubosci 10 cm. No pod warunkiem ze nie mieszkasz bardzo daleko od Siedlec.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony