dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    truszkra

    Zarejestrowany
    Aug 2012
    Skąd
    pułtusk
    Kod pocztowy
    06-100
    Posty
    7

    Domyślnie Problem z doborem stycznika

    Witam właśnie zaczynam robić instalację i mam problem chciałem przy wyjściu z domu zrobić jeden wyłącznik do całego zasilania domu no oprócz alarmu pieca i lodówki i nie wiem jaki mam zastosować stycznik główny czy 100A wystarczy.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał truszkra Zobacz post
    nie wiem jaki mam zastosować stycznik główny czy 100A wystarczy.
    A wiesz chociaż jaką masz wielkość zabezpieczenia przedlicznikowego?

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał truszkra Zobacz post
    Witam właśnie zaczynam robić instalację i mam problem chciałem przy wyjściu z domu zrobić jeden wyłącznik do całego zasilania domu no oprócz alarmu pieca i lodówki i nie wiem jaki mam zastosować stycznik główny czy 100A wystarczy.
    Wystarczy w zupełności - zamontuj coś takiego w głównej skrzynce rozdziału napięć i obwodów i jak będziesz potrzebował to wyłączysz.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	132462f50f6c2bb5.jpg
Wyświetleń:	78
Rozmiar:	11,0 KB
ID:	139422  
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Gdybyś natomiast chciał tym sterować np pilotem czy z alarmu...to trzeba by zastosować stycznik - i sterowania do niego właśnie z urządzenia zewnętrznego (niestety taka opcja zużywa energię elektryczną gdy pracuje - gdy ciągle narażona jest jeszcze na przegrzanie i z tym związane usterki).
    Co do faktu zabezpieczenia przed licznikowego to nie wierzę, że masz więcej niż 25A, dlatego należy sobie dobrać taki stycznik (wyłącznik) który bez problemu może przesyłać prąd max 2 do 3x większy - wynika to tylko z faktu obciążalności styków i w tym przypadku im styki stycznika(wyłącznika)będą miały większą powierzchnię przewodzenia i mocniejsze sprężyny docisku tym lepiej.
    Należy również zaznaczyć, że zarówno wyłączenie (gdy będzie taka potrzeba) czy załączenie nastąpi praktycznie bez obciążenia - wszystkie urządzenia będą wyłączone(TV, oświetlenie, itp). co w takich przypadkach powoduje nadpalania styków wyłącznika/stycznika. Najważniejszy więc będzie styk w stanie załączenia.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	f-eti-stycznik-modulowy-40a-4-styki-zwierne-3-mod-4-bieg-r-40-40-230v-002463410.jpg
Wyświetleń:	71
Rozmiar:	5,4 KB
ID:	139434  
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    truszkra

    Zarejestrowany
    Aug 2012
    Skąd
    pułtusk
    Kod pocztowy
    06-100
    Posty
    7

    Domyślnie

    zabezpieczenie oczywiście standard 25 A więc myślę że stycznik 3 krotnie większy wystarczy .

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Oczywiście - w tym przypadku 63A w zupełności spełni i Twoje i Twojej instalacji oczekiwania.
    Pozdrawiam
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  7. #7

    Domyślnie

    Czy ktoś zna model takiego stycznika?

    Obwód pierwotny będzie sterowany przez Arduino czyli napięciem stałym DC +5V. A obwód wtórny powiedzmy AC 100A 230V powinno wystarczyć. To będzie odłączanie jednej fazy. No i oczywiście w stanie normalnie podłączonym NC, tak aby jak Arduino się zawiesi prąd w domu nadal był.
    Patrzyłem w ofercie Relpol i Finder, ale nie znalazłem.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Czy ktoś zna model takiego stycznika?

    Obwód pierwotny będzie sterowany przez Arduino czyli napięciem stałym DC +5V. A obwód wtórny powiedzmy AC 100A 230V powinno wystarczyć. To będzie odłączanie jednej fazy. No i oczywiście w stanie normalnie podłączonym NC, tak aby jak Arduino się zawiesi prąd w domu nadal był.
    Patrzyłem w ofercie Relpol i Finder, ale nie znalazłem.
    Nie ma takich styczników, które by załączały lub rozłączały prąd 100A a cewkę miały na 5V i to jeszcze o niskim prądzie, aby można było sterować z ARDUINO. Zastosuj przekaźnik, który będziesz sterował z ARDUINO a ten będzie sterował stycznikiem z cewką na 230V.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Musisz szukać w przekaźnikach póprzewodnikowych.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Po urlopie lament że któś mnie zamrażarkę popsował. I lodówkie też. 100 kg chabaniny poszło jak psu w d..ę

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Co ma lodówka do poszukiwanego stycznika.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Znajdziesz ssr 100A sterowany od 3V. Np. Fotek takie robi. Radiator niezbędny a może i wentylator - tylko uwaga na podróby. Tylko z NC będzie kłopot. Niby takie SSRy istnieją, ale nie wiem, czy z takim obciążeniem sobie poradzą.

    A swoją drogą, to po co Ci takie, skoro dla cywili maks na przyłączu 63A zabezpieczenia przy 3f i 32A przy 1f? I czemu tylko jedną fazę chcesz rozłączać?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 07-07-2020 o 10:06

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Znajdziesz ssr 100A sterowany od 3V. Np. Fotek takie robi. Radiator niezbędny a może i wentylator - tylko uwaga na podróby. Tylko z NC będzie kłopot. Niby takie SSRy istnieją, ale nie wiem, czy z takim obciążeniem sobie poradzą.
    SSR (czyli półprzewodnikowy) to niekoniecznie dobre rozwiązanie, bo właśnie się grzeje i ma prądy upływu. Chyba pójdę w kierunku kaskadowego rozwiązania:


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A swoją drogą, to po co Ci takie, skoro dla cywili maks na przyłączu 63A zabezpieczenia przy 3f i 32A przy 1f? I czemu tylko jedną fazę chcesz rozłączać?
    Na zapas - mniejsza szansa, że się upali 100A niż 63A, ale chyba pozostanę przy 63A bo nie mogę znaleźć 100A NC (normalnie zamknięty). Zawsze lepiej mieć zapas wytrzymałości.
    Chcę rozłączać 2 fazy. Podzieliłem sobie instalację na 5 sekcji 1-fazowych; każda zabezpieczony osobną różnicówką:
    1. sekcja wysokiego prawdopodobieństwa wybicia różnicówki (obwody na pole, hydrofor)
    2. sekcja urządzeń krytycznych, które muszą działać cały czas (lodówki, piec, rekuperator, ruter)
    3. sekcja urządzeń które z reguły pozostawiam włączone, gdy wychodzę z domu, ale nie są krytyczne
    4. 2 sekcje, urządzeń, które chcę wyłączyć, gdy wychodzę z domu. Głównie oświetlenie, gniazdo żelazka itp.


    Rozłączać chcę tak naprawdę 2 fazy, ale jak ktoś poda mi model jednego stycznika na 1-fazę, to po prostu kupię drugi taki sam .

    W załączniku projekt mojej rozdzielnicy. Rozłączać chcę obwody podpięte pod RCD4, RCD5.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Rozdzielnica1.jpg
Wyświetleń:	28
Rozmiar:	19,4 KB
ID:	445945
    Ostatnio edytowane przez Lew2 ; 07-07-2020 o 15:41
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony