dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 11
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 212
  1. #1

    Domyślnie Kocioł BAWARIA-SEKO - wymiana doświadczeń

    Witam,

    kilka tygodni temu nabyłem automatyczny kocioł Bawaria-SEKO 25 z podajnikiem ślimakowym i sterownikiem ST-37. Wcześniej nie miałem styczności z tego typu piecem oraz ekogroszkiem. Także zaczynam od zera. Pierwsze palenie już za mną. Zacząłem od ustawień fabrycznych później trochę "kombinowałem". Wiele czytałem o paleniu również na tym forum. Wiem, że ustawienia zależne są od wielu czynników.

    Może znajdzie się ktoś kto chciałby się podzielić spostrzeżeniami odnośnie tego modelu.

    Zapraszam do wymiany doświadczeń.
    MARTINOS

  2. #2
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    korbusd23

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    koluszki
    Kod pocztowy
    95-040
    Posty
    1

    Domyślnie

    WItam wszystkich forumowiczow a szczegolnie uzytkownikow pieca BAWARIA-SEKO. Piec nabylem w styczniu tego roku po dosc okazyjnej cenie 5350 zł.Piec zostal uruchomiony na poczatku czerwca.Piec posiada sterownik ST-37, instalacja posiada zawor 4-drogowy, dodatkowo nabylem sterownik zaworu mieszajacego ST-431 z czujnikiem pogodowym oraz regulator pokojowy ST-298.Jak narazie piec dziala w trybie podgrzewania wody w trybie pracy priorytet bojler.Sprawdza sie dosc dobrze.Dodatkowo w instalacji dzialaja dwie pompki na dom Grundfos ALPH 2 25-60 oraz na bojler Wilo Yonos Pico 25 1/4.

    Ogolnie nacpane wszystkiego caly koszt instalacji wyszedl 10300zł.

    Niestety po 4 miesiacach grzania wody postanowilem wyprobowac ogrzewanie ustawilem tryb pracy na pompy rownolegle pogrzal okolo 5 godzin i zonk retora sie zaciela (niby slabej jakosci zeliwo) spuchł ten krecący sie wkład w srodku i niestety wyrwal zeby z zebatki napedzajacej tej przy retorze w piecu.telefon do serwisu 48 godzin i przybyli. Okolo 2 godzin roboty troche ciecia, spawania i po robocie wymienili na nowszy model teraz sie obraca calosc.

    Oczywiscie pogadalem z panami monterami (bardzo mili i dosc rzeczowi) poradzili mi jak ustawic piec:

    Czas podawania 14 sek (mam obserwowac w razie czego moze sie uda zejsc nawet do 10sek).
    Przerwa podawania 50 sek
    Nadmuch 1 i przerwa około 1cm otwarcie.
    Histereza CO i CWU na 2
    Przerwa w podawaniu 20 min i nadmuch 10 sek.

    Niestety na grzanie wody sie jako tako sprawdzalo ale jak przeszedlem na ogrzewanie domu tragedia eko-groszek spiekal sie niemilosiernie tyle co podał tyle oddał. Ale temperature trzymał i spalał dosc oszczednie.

    Według zalecen pana serwisanta przerwe w podawaniu zostawiłem w spokoju,a zaczalem regulowac czas podawania i z 14 sek zszedłem na 6 sek nadmuch na 2 otwarty do połowy.

    Teraz faktycznie jest popiół i kopczyk.

    Wegiel jaki uzywam to eko groszek z JULIANA.

    Oglnie caly czas eksperymentuje z ustawieniami jesli macie jakies pytania badz sugestie jestem otwarty.

  3. #3

    Domyślnie

    Witam,

    tak jak pisałem wcześniej posiadam Bawaria-SEKO 25 z podajnikiem ślimakowym i sterownikiem ST-37. Kocioł podłączony jest do starej instalacji --> kilka grzejników żeliwnych + grzejniki panelowe. Przy grzejnikach nie ma regulatorów temperatury. Po prostu pokrętło otwórz/zamknij.
    Dom o powierzchni około 170m2. Średnio ocieplony.

    Przez ostatnie 3 dni testowałem. I jedyne co mi wyszło z testów to fakt, że nie potrafię okiełznać pieca.
    Zacząłem od ustawien fabrycznych + trochę modyfikacji --> to co wyczytałem na forum.
    Aktualne ustawienia:
    Temp. zadana 56 stopni
    Podanie - 12s
    Przerwa - 60s
    Nadmuch - 4 bieg
    Podtrz. went. - 10s
    Przerwa went. podtrz. - 30 min
    Zał. pompy 35 stopni
    Histeraza CO - 2 stopnie
    Histeraza CWU - 5 stopni
    Alarm temp. 3 godziny
    Przerwa w podtrzymaniu 20 min.

    Efekt? Rozpaliłem o 17:00. Temp. w domu sięgała 26 stopni po 4 godzinach + woda w bojlerze gorąca. O 21:00 zmieniłem podanie na 8s + przerwa 1min 20s + nadmuch na 3 bieg. temperatura delikatnie spadała (w każdym razie już nie rosła) ale o 1:00 w nocy włączył się alarm (piec się wyłączył). Był komunikat o braku wzrostu temp. Oczywiście zasobnik był pełny.

    Pytania:
    1. Jak skorygować ustawienia kiedy temp. na zewnątrz jest w granicach 0-10 stopni aby osiągać w domu temp. pokojową?
    2. Jakim parametrem/parametrami w piecu regulować temperaturę a jakie pozostawić niezmienne?
    3. Czy samoczynne wyłącznie się pieca może być niebezpieczne?
    MARTINOS

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar timon120777
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rawa Mazowiecka
    Kod pocztowy
    96-200
    Posty
    3.561

    Domyślnie

    martinos
    pytanie pierwsze- czy masz jakiś zawór regulujący np 3d,4d.???lub jakiś sterownik pokojowy???
    jeśli nie to nie wyregulujesz kociołka tak aby mieć temperaturę komfortową nie posiadając zawórów na grzejnikach- będziesz się przegrzewał. Możesz obniżyć temperaturę na kotle ale jeśli nie masz zabezpieczenia powrotu to zajedziesz kociołek w 3-4 sezony
    mogę spróbować poprowadzić CIę jak ustawić parametry ale da to możliwość prawidłowo w miarę prowadzonego procesu spalania ale bez narzędzi regulujących temperaturę pomieszczeń nic więcej nie zdziałasz
    TERMO-ECO 19KW BRUCER ST37/ COBRA/SCORPION
    Dokonaj czegoś niemożliwego, a szef zaliczy to do twoich obowiązków.
    Jedynym sposobem by zmądrzeć jest gra z mądrzejszym przeciwnikiem
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...nik-dwustanowy
    LINK DO PORADNIKA ZABLOKOWAŁ ADMINISTRATOR JAKO NIEZGODNY Z REGULAMINEM

  5. #5

    Domyślnie

    Timon,

    musiałbym podpytać człowieka, który mi to instalował... ja niestety się na tym nie znam.

    Przy grzejnikach mam tylko zwykłe pokrętła odkręć/zamknij. Nic więcej. To jest instalacja robiona około 20 lat temu. Do tej pory ogrzewałem zwykłym piecem węglowym. Tu nie było większych problemów.

    Ewentualnie mogę podesłać fotki instalacji okołopiecowej jeśli to mogłoby pomóc w zdalnej identyfikacji.
    MARTINOS

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar timon120777
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rawa Mazowiecka
    Kod pocztowy
    96-200
    Posty
    3.561

    Domyślnie

    tak zrób- kilka fotek jak to wygląda w kotłowni.
    sterownik znam więc z tym kłopotu nie bedzie ale jak nie masz czym sterować temperaturą na układ to będzie kłopot- może być potrzebna przeróbka układu.
    dawaj foty
    TERMO-ECO 19KW BRUCER ST37/ COBRA/SCORPION
    Dokonaj czegoś niemożliwego, a szef zaliczy to do twoich obowiązków.
    Jedynym sposobem by zmądrzeć jest gra z mądrzejszym przeciwnikiem
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...nik-dwustanowy
    LINK DO PORADNIKA ZABLOKOWAŁ ADMINISTRATOR JAKO NIEZGODNY Z REGULAMINEM

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    No, może chociaż jakiś zawór N-drożny wstawili. Zrób fotki rurek koło kotła, może jest coś co ma jakieś pokrętło ze skalą ?

  8. #8

    Domyślnie

    No chyba poza pompką to nic tu nie ma... To są jedyne nowe elementy, które pojawiły się w układzie przy instalacji pieca.

    Tył pieca + wskaźnik ciśnienia wody: http://s6.ifotos.pl/img/1jpg_xrwpqpa.jpg
    Obwód z pompką: http://s6.ifotos.pl/img/2jpg_xrwhpre.jpg
    ... i z drugiej strony: http://s6.ifotos.pl/img/3jpg_xrwhpxq.jpg

    Plus takie są grzejniki z zaworem, o którym wspominałem: http://s6.ifotos.pl/img/4jpg_xrwhpnw.jpg
    Ostatnio edytowane przez MARTINOS ; 07-10-2012 o 19:23
    MARTINOS

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Nie mogę otworzyć drugiego i czwartego linka

  10. #10

    Domyślnie

    poprawione
    MARTINOS

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    No na tych fotkach nic co skróciło by ci męki nie widać.
    Jak idzie bezpośrednio na instalację to będziesz się smażył w okresach przejściowych.
    Można chyba do tego stera jakiś termostat zamontować ale temp. w całym domu nim nie wyregulujesz.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar timon120777
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rawa Mazowiecka
    Kod pocztowy
    96-200
    Posty
    3.561

    Domyślnie

    no raczej będzie ciężko
    w st37 jest opcja pokojówki ale nie pamiętam czy w każdej wersji softu była dostępna, podobnie jak strefy czasowe.
    najprościej i najszybciej to montaż zaworu 3d/4d i sterujesz temperaturą wody wychodzącej na układ
    ,
    trochę więcej zabawy ale wtedy masz w każdym pomieszczeniu temperaturę jaką chcesz- montaż termostatów na grzejnikach(jeden musi zostać bez termostatu żeby był swobodny przepływ, najlepiej jakaś łazienka bo tam wyższa temperatura wskazana, z zaworem kulowym tylko i zawsze przynajmniej w części otwartym)
    TERMO-ECO 19KW BRUCER ST37/ COBRA/SCORPION
    Dokonaj czegoś niemożliwego, a szef zaliczy to do twoich obowiązków.
    Jedynym sposobem by zmądrzeć jest gra z mądrzejszym przeciwnikiem
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...nik-dwustanowy
    LINK DO PORADNIKA ZABLOKOWAŁ ADMINISTRATOR JAKO NIEZGODNY Z REGULAMINEM

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Jak wykrwawiłeś się z kasy to chociaż zawór N-drożny wstaw, termostaty kiedyś dołożysz.

  14. #14

    Domyślnie

    Panowie,

    grzejniki to z pewnością sobie odpuszczę w tym sezonie ale chętnie rozważę jakąś zmianę przy piecu. Co tutaj polecacie? Który zawór będzie dobrym wyborem? Z jakim mniej więcej kosztem muszę się liczyć?
    MARTINOS

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar timon120777
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rawa Mazowiecka
    Kod pocztowy
    96-200
    Posty
    3.561

    Domyślnie

    3d kupisz za jakieś 150zł
    4d dzisiaj płaciłem 250zł żeby u szwagra założyć
    myślę że w Twoim przypadku lepszy będzie 4d bo zapewni i odpowiednią temperaturę na układzie(dom) jak i podniesie temperaturę powrotu
    to jest moje zdanie użytkownika
    TERMO-ECO 19KW BRUCER ST37/ COBRA/SCORPION
    Dokonaj czegoś niemożliwego, a szef zaliczy to do twoich obowiązków.
    Jedynym sposobem by zmądrzeć jest gra z mądrzejszym przeciwnikiem
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...nik-dwustanowy
    LINK DO PORADNIKA ZABLOKOWAŁ ADMINISTRATOR JAKO NIEZGODNY Z REGULAMINEM

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał timon120777 Zobacz post
    3d kupisz za jakieś 150zł
    4d dzisiaj płaciłem 250zł żeby u szwagra założyć
    myślę że w Twoim przypadku lepszy będzie 4d bo zapewni i odpowiednią temperaturę na układzie(dom) jak i podniesie temperaturę powrotu
    to jest moje zdanie użytkownika
    Dzięki wielkie. Już dziś rano umówiłem się z majstrem + przekazałem mu info od was. Ma wpaść w tygodniu zobaczy co tu zainstalować. Z pewnością dam znać o efektach.

    Timon, a jakie parametry proponujesz dla aktualnego palenia jeszcze zanim zainstaluję zawór? Palić muszę bo w nocy robi się już chłodno...
    MARTINOS

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar timon120777
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rawa Mazowiecka
    Kod pocztowy
    96-200
    Posty
    3.561

    Domyślnie

    ustaw mu małą moc i temperaturę CO jakieś 40st- przez tych kilak dni mu krzywdy tym wielkiej nie zrobisz a moze się nie zagotujesz w domu i ciśnij tego magika niech przychodzi jak najszybciej
    TERMO-ECO 19KW BRUCER ST37/ COBRA/SCORPION
    Dokonaj czegoś niemożliwego, a szef zaliczy to do twoich obowiązków.
    Jedynym sposobem by zmądrzeć jest gra z mądrzejszym przeciwnikiem
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...nik-dwustanowy
    LINK DO PORADNIKA ZABLOKOWAŁ ADMINISTRATOR JAKO NIEZGODNY Z REGULAMINEM

  18. #18

    Domyślnie

    Palę... na zewnatrz 12 stopni
    temp. zadana 50 stopni.
    podawanie 8s
    przerwa 60s
    Dmuchawa 3/10

    Temp. w domu 23 stopnie po 120 minutach palenia.
    MARTINOS

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar timon120777
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rawa Mazowiecka
    Kod pocztowy
    96-200
    Posty
    3.561

    Domyślnie

    zrób zadaną 45. to tylko kilka dni więc kocioł przeżyje. a potem pisz co Ci instalator zamontował
    TERMO-ECO 19KW BRUCER ST37/ COBRA/SCORPION
    Dokonaj czegoś niemożliwego, a szef zaliczy to do twoich obowiązków.
    Jedynym sposobem by zmądrzeć jest gra z mądrzejszym przeciwnikiem
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...nik-dwustanowy
    LINK DO PORADNIKA ZABLOKOWAŁ ADMINISTRATOR JAKO NIEZGODNY Z REGULAMINEM

  20. #20

    Domyślnie

    No i przyszedł fachura po tygodniu czekania. I co stwierdził? Ano, że nie zna się na takich zaworach i nawet nie wie gdzie to instalować aby dobrze działało. Podziękowałem i poprosiłem o opuszczenie lokalu. W piątek jestem umówiony już z konkretnym gościem.

    Na szczęście jest ciepło i nie trzeba mocno palić.
    Najnowsze obserwacje:

    1. Nie wiem czy coś nie jest też z instalacją kominową. Strasznie bucha dym z pieca po otworzeniu drzwiczek.
    2. Masakrycznie osadza mi się jakaś sadza wewnątrz pieca i na drzwiczkach. Tak mocno, że odpadają całe płaty przy otwieraniu. A jak pisałem wyżej jeszcze nawet na serio nie zacząłem palić.
    3. Dzwoniłem do serwisu. Sugerowano aby nie schodzić z zadaną poniżej 50 stopni.
    4. Widzę, że piec ma duże problemy z dojściem do temperatury zadanej. Praktycznie jej nie osiąga w sytuacji kiedy działa pompa.
    5. A pompa działa chyba nadwyraz dobrze, bo ciągle wybija wodę z naczynia wyrównawczego.
    MARTINOS

Strona 1 z 11

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony