dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 7
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 122
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    krollazienek

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Gorzyce
    Kod pocztowy
    39-432
    Posty
    3

    Domyślnie Kolektory słoneczne - temat warty zainteresowania?

    Witam serdecznie!
    Zainteresowałem się tematem kolektorów słonecznych. Dlaczego? a no niby oszczędność, ochrona środowiska itd itd itd. Szukałem po różnych portalach, firmach i widzę, że Energa czymś się takim zajmuje i pomaga przy zwrocie 45% inwestycji. Próbował ktoś z nimi współpracować? Jak to wygląda w praktyce? Czytałem też na forach, że w sumie żadnej różnicy nie ma, no i nie wiem - mieszane mam uczucia. A co Wy o tym sądzicie?
    Tutaj info z Energa: http://www.energa.pl/dla-domu/kolekt...ne/opis-oferty

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968

    Domyślnie

    Kolektory to fajna sprawa, ale nie daj sobie zapchać kominów …

    http://forum.muratordom.pl/showthrea...godny-z-prawem
    ...

  3. #3

    Domyślnie

    u mnie (2+2) zużywam 1,2 m3 gazu na CWU dziennie. Daje to koszt poniżej 1000 PLN/rok. Jeżeli optymistycznie założysz 60% odzysku z kolektorów, to masz 600 zł/rok czyli 6000zł/10 lat. Moim zdaniem zwrot po 10 latach (zakładam koszt instalacji 12000 i 50% dofinansowania) nie ma sensu,. Chyba że ekologia, ale nie wiem ile trzeba wyemitowac żeby takie kolektory zrobić...

  4. #4

    Domyślnie

    Przyjmijmy koszt Cwu to 70zł/miesiąc przy piecu gazowym, koszt solarów to 7500 zł po dotacji, trwałość solarów 20 lat, kozystamy z solarów przez 6miesięcy w roku.
    Faktycznie solary pracują tylko 10 lat( tylko 6 miesiecy w roku).Wiec koszt roczny solarów to 750 zł. Miesięczny ok 62,5zł
    Zysk 7,5zł, przy pominięciu kosztów serwisu solarów i zuzutego pradu, oraz dopłaty do pieca 2 funkcyjnego. W/g mnie gra nie warta świeczki.
    Ma to sens gdy cwu mamy z elektrycznego bojlera lub pieca węglowego( wygoda)

  5. #5

    Domyślnie

    arturrex, ja mam CWU z pieca węglowego - z podajnikiem. Poza sezonem grzewczym zasyp wegla (150kg) do zasobnika - raz na 35 dni. Również raz na 35 dni przeczyszczenie pieca i wybranie popiołu. Uważasz, ze to duży dyskomfort?? Koszt około 60 złotych - palę czeskim eko przywożonym z czech. W moim przypadku instalacja solarna byłaby totalnym nieporozumieniem w sensie inwestycyjnym. Poza tym, jeśli miałbym wybierać, to bardziej skłaniałbym się ku powietrznej PC do grzania wody.
    piotr

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Zakładając oszczędność w pierwszym roku na poziomie 600PLN, wzrost cen paliw 6% oraz 12% r/r, po 10 latach otrzymujemy sumę 7908,53PLN oraz 10529,30PLN, po latach 20 otrzymujemy odpowiednio 22071,56 PLN oraz 43231,67PLN.
    Dodatkowa wydłużyliśmy żywotność źródła ciepła.
    Jak pokazuje historia oraz badania dobre kolektory nie mają powodów by pracować tylko 20-25lat.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał krollazienek Zobacz post
    Witam serdecznie!
    A co Wy o tym sądzicie?
    Tutaj info z ]
    Akurat to co proponuje ta firma to od początku do końca to Chińszczyzna. Te kolektory to osławione heat pipe, nie wytrzymują nawet 10 lat. To jedno. Po drugie zasobniki to też Chińszczyzna, zobacz na grubość blachy takiego zbiornika, długo to prawdopodobnie nie wytrzyma.
    Ponieważ kolektorów montuje się coraz więcej to i argumentów za ich montażem jest też coraz więcej. Zacznę od tych śmiesznych bo inne się zdarzają. Otóż kiedyś montowałem kolektory u gościa, który zażyczył sobie 3 sztuki. Ale kolektory były montowane na połaci od podwórka i było by O.K. gdyby gość nie zażyczył sobie dodatkowo jeszcze dwóch na połaci od strony ulicy. Długo perswadowałem gościowi, że tak nie można, poległem ja a nie on - zamontowałem choć rozpiepszało to nie co pracę instalacji. Wierzcie mi są tacy.
    Jest też grupa osób i to duża, która posiada piece węglowe. Zdają oni sobie sprawę, że palenie takim piecem to jeszcze i uchodzi zimą natomiast latem wielu przeszkadza syf idący z komina. A tak na marginesie jeżeli w dzielnicy domów jednorodzinnych wszyscy lub prawie wszyscy palą węglem to jaki syf się niesie po okolicy. A szczególnie gdy jest wyż pogodowy. Wiedzą to tylko ci co tam mieszkają. Nie wszystkim to odpowiada a szczególnie w lecie. A i nie wszyscy mają piece z podajnikami i rozpalanie co drugi dzień jest uciążliwe. Podana kalkulacja przez pionan może jest i słuszna z jego punktu widzenia ale można posunąć się dalej i powiedzieć, że po co palić węglem można oponami, wtedy kalkulacja będzie jeszcze lepsza a granica jest na prawdę cienka. Są też i zakręceni tak jak ja i kolektory służą mi również do wspomagania c.o. ale to skrajny przypadek. Są też ludzie patrzący trochę dalej. Wiemy jaka będzie nasza emeryturka i lepiej już teraz zainwestować w solary (i takie różne wynalazki oszczędzające energię) a może później starczy na leki. Z takim przypadkiem pierwszy raz spotkałem się w 2002roku. I do dziś zdarzają mi się klienci przed emeryturą. Są też zakręceni ekologicznie i to nie mały odsetek. Ale również są tacy co wyraźnie twierdzą, że się to im opłaca, gdzie w zasadzie jednak te instalacje nie są duże. A i są również tacy, którzy nie chcą dać zarobić ruskim, no bo skąd ten gaz? Są też i tacy, którzy mają wszystko na olej opałowy, czy propan w zbiorniku na działce.
    Co do długości pracy takiej instalacji to nie bardzo się zgodzę, że pracuje tylko 6 miesięcy. Przez 6 miesięcy to mamy w 90% pokrycie ciepłej wody z kolektorów. W następnych 6 miesiącach mamy co by tu nie mówić też jest jakaś ilość energii.
    O wzroście cen nośników mówił już RAPczyn a toteż trzeba brać pod uwagę.
    Dotacja: jest jaka jest ale realnie po odjęciu wszystkich kosztów można mieć w suchym 34% wartości kosztów instalacji, ale to trzeba wiedzieć do którego banku uderzyć.
    pozdrawiam.
    Witold

  8. #8

    Domyślnie

    Ładnie ujęte. Mi np opłacało się je zamontować przy gazie - posiadam duży obieg cyrkulacji i duże zużycie wody.

    A tak propos pierwszy temat to bezczelna reklama, wystarczy poczytać inne posty tego kogoś. Admin już dawno powinien dać bana i usunąć jego posty.

  9. #9

    Domyślnie

    Rano czyli o godzinie 8.00 temperatura 350l zbiornika była: dół 12 st. C i góra 22 st. C. czujnik na piecu, przez który krążyła sobie grawitacyjnie woda pokazywał 17 st. C. Temperatura wewnątrz domu 9 st. C.
    Około godziny 15.00 gdy wychodziłem z domu temperatura dołu zasobnika była 14 st. C, a na górze było wtedy 30 st. C. Czujnik na piecu pokazywał przepły wody o temperaturze 27 st. C. Kaloryfer bezpośrednio nad piecem na parterze był letni (tzn letnia była jego górna część).


    Cp do współpracy z firmą Energa, to odradzam. Nawet wstępnie rozmawiałem z jedną firmą, która dla nich instaluje. Jest po prostu drogo. Ja za zamontowanie swoich dałem dokładnie połowę, tego, co chciała firma z nimi współpracująca. Na dodatek jak poszedłem do swojego banku spółdzielczego, to dostałem ten kredyt na 3% (prowizja) zamiast 6% i odsetki w stosunku rocznym 10% (zamiast około 14%). W marcu spłacę ostatnią ratę, tzn dokładnie jest tak, że przychodze i mówię ile więcej niż w planie spłaty chcę zapłacić i Pani nie robi problemu, przelicza na nowo i już. Oczywiście bez żadnych kosztów za wcześniejsza spłatę czy za tzw. fatygę. Swój kredyt (14.000 zł - 6300zł dotacja z NFOŚiGW) spłaciłem w grudniu, styczniu, lutym i ostanie 2000zł w marcu zapłacę (2000zł plus około 30 zł odsetek).
    To prawda co napisał Bachus, że realnie dotacja to około 1/3 kosztów inwestycji. Ważne jest to, że bank ma 2 miesiące na wysłanie dokumentów do NFOŚiGW a fundusz miesiąc na przelanie kasy. A bankowi się w teorii przynajmniej nie spieszy, bo jak szybko wpłynie dotacja, to szybko zmaleje Twój kredyt i odsetki będą mniejsze. U mnie w banku Pani nie robiła nawet problemu, żebym tydzień po uruchomieniu kredytu (30 listopad 2012) splacił wszytko oprócz tych 6300zł wtedy koszty jeszcze by spadły, no ale akurat nie mialem wolnej gotówki. UWAGA Kredyt został uruchomiony na koniec listopada, a dotacja wpłynąła na konto 30 grudnia, czyli po miesiącu. Moim zdaniem to było naprawdę szybko.
    Podsumowując z banku jestem więcej niż zadowolony, bo zamiast płacic odsetki przez 12 miesiący (tak było w umowie kredytowej) zapłaciłem 4 razy (grudzień, styczeń, luty no i jeszcze marzec). I to bez nawet jednego słowa wyjaśniania i takich tam, bez aneksów itp.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Montek,. a ile tych instalacji zrobiliście?

  11. #11
    Banned
    xemkax

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kłomnice
    Kod pocztowy
    42-270
    Posty
    3

    Domyślnie

    Nie słyszałam dobrych opinii o firmie Energa... Myślę, że lepiej samemu zdobyć dofinansowanie i kupić kolektory firmy, która nam odpowiada... Co myślicie o kolektorach firmy Makroterm? Słyszałam sporo pochlebnych opinii i zastanawiam się nad zakupem.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał xemkax Zobacz post
    Nie słyszałam dobrych opinii o firmie Energa... Myślę, że lepiej samemu zdobyć dofinansowanie i kupić kolektory firmy, która nam odpowiada... Co myślicie o kolektorach firmy Makroterm? Słyszałam sporo pochlebnych opinii i zastanawiam się nad zakupem.
    O te kolektory zapytaj swojej cioci - w innym temacie napisałeś że je założyła i bardzo sobie chwali
    Znowu nachalna i idiotyczna reklama Makrotermu. Chyba sprzedaż siadła...

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    bo tak naprawdę żadna rewelacja z nich nie jest

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Bo to marketing szemrany, znany także jako spam.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Bo tak naprawdę to Chińszczyzna.

  16. #16

    Domyślnie

    Co sądzimy o Makrotermie? - szit jakich mało - ciocia się nie chwaliła?

  17. #17

    Domyślnie

    A firma SUNEX S.A.? Czy ich kolektory są warte polecenia? Ponoć 75 procent produktów firmy trafia za granicę, a to już chyba niezła rekomendacja. No i na rynku istnieją od 11 lat. Zna ktoś z Was ich produkty? Możecie coś powiedzieć o ich kolektorach?

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Budowniczy01 Zobacz post
    A firma SUNEX S.A.? Czy ich kolektory są warte polecenia? Ponoć 75 procent produktów firmy trafia za granicę, a to już chyba niezła rekomendacja. No i na rynku istnieją od 11 lat. Zna ktoś z Was ich produkty? Możecie coś powiedzieć o ich kolektorach?
    Na razie możemy powiedzieć, że wygląda to na reklamę

  19. #19

    Domyślnie

    Aż jeden wpis i od razu nachalna reklama....

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    in*s*7

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    kobyłka
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    260

    Domyślnie

    Cytat Napisał arturrex Zobacz post
    Faktycznie solary pracują tylko 10 lat( tylko 6 miesiecy w roku).... W/g mnie gra nie warta świeczki.
    Solary jednego rodzaju pracują faktycznie 6 miesięcy w roku inne o powierzchni mniej płaskiej praktycznie przez 10-11 miesięcy. Wciskanie ludziom pewnego rodzaju solarów które działają dobrze praktycznie tylko w pełnym słońcu (tylko 30% dni w roku) i głównie w południe gdy słonce pada prostopadle na ich powierzchnię jest zwykłym naciągactwem.

Strona 1 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony