dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1
    Senior Member FORUMOWICZ WIELKI SERCEMADMINISTRATOR FORUM Avatar Redakcja
    Zarejestrowany
    May 2001
    Posty
    4.682

    Domyślnie MDM - nowa pomoc Państwa nie dla budujących dom...

    Wiadomość z Ministerstwa Gospodarki:

    Propozycja inicjatywy dotyczącej wspierania rozwoju budownictwa mieszkaniowego kierowanego do młodych gospodarstw domowych zakłada finansową pomoc przy zaciąganiu kredytu na zakup pierwszego mieszkania na rynku pierwotnym, ma więc stymulować budownictwo mieszkaniowe. Pomoc nie będzie obejmowała budowy domów jednorodzinnych.
    MdM będzie programem pomagającym nabyć pierwsze mieszkanie dla osób młodych do 35 roku życia, również singli. Każda rodzina będzie otrzymywała 10 proc. jednorazowej dopłaty do kredytu, liczonego według wskaźnika 1.0 wartości metra odtworzeniowego w danym województwie. Dopłatą zostanie objęte 50 m2 mieszkania, zakupionego na rynku pierwotnym, o maksymalnej powierzchni 75 m2.
    MdM to instrument pozwalający nabywać pierwsze mieszkanie i będzie wpływał stymulująco na branżę budowlaną, ma też komponent prorodzinny. Jeśli rodzina ma dziecko bądź dzieci, kwota ta wzrośnie o kolejne 5 proc. Jeżeli w ciągu 5 lat w tym mieszkaniu urodzi się trzecie lub kolejne dziecko, rodzina otrzyma dodatkowe 5 proc. Przewiduje się, że program wszedłby w życie od połowy 2013 r. Początkowe koszty programu przewidywane są na poziomie 600 - 700 mln zł rocznie. Z programu może skorzystać 36 tys. rodzin rocznie.

    Rzecznik Prasowy

    Przyznacie drodzy Forumowicze, szkoda że budujący domy nie skorzystają z łaski państwa...

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Bhm
    Zarejestrowany
    Jul 2010
    Skąd
    Łódź / Ksawerów
    Posty
    322
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    I jak dla mnie jest to podwójna szkoda - bo nie dość, że nie mamy szansy na żadne dofinansowanie do budowy domu, to jeszcze "blokują" nam czasem jedno z podstawowych źródeł przypływu gotówki- a mianowicie sprzedaży mieszkania. Rynek wtórny znowu będzie miał zastój, a ceny mieszkań lecą na łeb i szyję.

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    adamKolwaski

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Krakowiany
    Posty
    2

    Domyślnie

    Znalazłem w internecie wysokość dofinansowania http://mieszkania-dla-mlodych.blogsp...-wysokosc.html w programie mieszkanie dla młodych i nie wygląda to inponująco, Chyba lepiej było gdy była rodzina na swoim. Ale przynajmniej tak można coś zaoszczędzić.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Dotacji w ogóle być nie powinno, bo one tylko nakręcają ceny nieruchomości.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  5. #5

    Domyślnie

    Ten cały program Mieszkanie dla Młodych jest bardzo słaby w porównaniu do Rodziny na Swoim, bardzo wątpię by był tak popularny jak RNS.
    powoli do przodu...

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    I całe szczęście.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  7. #7
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    jaren

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Posty
    3

    Domyślnie

    Warto się zastanowić co MdM za sobą niesie - z jednej strony pomoc dla osób kupujących pierwsze mieszkanie, z drugiej skupienie się tylko na rynku pierwotnym. Czy program wpłynie na załamanie rynku wtórnego? Niby dlaczego? Kto ma kupić mieszkanie na rynku pierwotnym, to je kupi. Różnica cenowa między pierwotnym, a wtórnym jest na tyle wyrażna, że Ci co mieliby kupować tylko na rynku wtórnym, i tak to zrobią, mały odsetek przeniesie swoje "zamiary" na rynek pierwotny.
    Mieszkanie dla Młodych - zasady, warunki, aktualne limity cenowe, banki w programie

  8. #8

    Domyślnie

    Wczoraj miałem przyjemność uczestniczyć w seminarium poświęconym MDM, na targach mieszkaniowych we Wrocławiu.
    Zmobilizowało mnie to do maksymalnego skupienia się na tym programie i poznania go w 101%. Aby tak się stało dużo czasu poświęciłem na odnalezienie ciekawostek i wszystkiego co mogłoby zainteresować mnie i moich klientów.

    to jedna z nich
    http://serwisy.gazetaprawna.pl/nieru...c-doplaty.html

    Dodając do tego ciekawostki dotyczące np. uśrednionej ceny za metr od którego banki liczą dopłaty (nie wszyscy wiedzą że cena 4774 PLN- cena za metr dzięki której mieszkanie we Wrocławiu łapie się na MDM, nie jest ceną od której są liczone "profity" ta cena to 4340 PLN i jest to średni wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1m2 pow. użytkowej) otwiera oczy osobą które liczyły na to iż skoro nie skorzystały z dopłat w czasach RnS zrobią to teraz.
    Tu była reklama...

  9. #9

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kordas

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-574
    Posty
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bartosz Steczek Zobacz post
    Wczoraj miałem przyjemność uczestniczyć w seminarium poświęconym MDM, na targach mieszkaniowych we Wrocławiu.
    Zmobilizowało mnie to do maksymalnego skupienia się na tym programie i poznania go w 101%. Aby tak się stało dużo czasu poświęciłem na odnalezienie ciekawostek i wszystkiego co mogłoby zainteresować mnie i moich klientów.

    to jedna z nich
    http://serwisy.gazetaprawna.pl/nieru...c-doplaty.html

    Dodając do tego ciekawostki dotyczące np. uśrednionej ceny za metr od którego banki liczą dopłaty (nie wszyscy wiedzą że cena 4774 PLN- cena za metr dzięki której mieszkanie we Wrocławiu łapie się na MDM, nie jest ceną od której są liczone "profity" ta cena to 4340 PLN i jest to średni wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1m2 pow. użytkowej) otwiera oczy osobą które liczyły na to iż skoro nie skorzystały z dopłat w czasach RnS zrobią to teraz.
    A nie łatwiej zapoznać się ze szczegółami MDM ? Tym bardziej, że jest to opisane po ludzku, a nie językiem urzędowaym czy prawniczym...

  11. #11
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    DomAd

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam, szukam i szukam i nic znaleźć nie mogę. A mianowicie chodzi mi o zwrot vat za budowę domu. Zwrot Vat jest np. za każdą jedną rzecz wykonana przy budowie? Chodzi mi o to, że na jesień robimy z mężem fundamenty, czy mozemy sie starac o zwrot vat za same fundamenty? A np. po roku zrobimy ściany i wtedy tez mozna skladac w Urzędzie Skarbowym wniosek? Czy to trzeba złożyć jeden wniosek jak sie już wszystko skończy? Jak to jest? Nigdzie nie jest po chłopsku wyjaśnione tylko same podstawowe warunki zostały opisane. A skąd taki szary człowiek ma się na tym znać?

    Dziękuję za odpowiez i bez hejtow proszę. Nie znam się więc pytam

  12. #12

    Domyślnie

    Zwrot VAT jest na konkretne materiały. Ich listę można znaleźć w internecie.
    O zwrot wnioskujecie po zakończeniu inwestycji.

  13. #13
    Banned
    crle

    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    Wielkie Gowino
    Kod pocztowy
    22-065
    Posty
    65

    Domyślnie

    Cytat Napisał Łukasz Zalewski Zobacz post
    Zwrot VAT jest na konkretne materiały. Ich listę można znaleźć w internecie.
    O zwrot wnioskujecie po zakończeniu inwestycji.
    Zaraz zaraz a czy przypadkiem program MDM się juz nie zakończył? Bo jakis czas temu wyczytałam na innym forum,że ten rok byl ostatnim rokiem, w którym mozna skorzystać z dofinansowania w tym programie.

    i że tak naprawdę to szukają jakiegoś innego programu ( książeczki mieszkaniowe).

  14. #14

    Domyślnie

    MDM obowiązuje do 2018r. Wyczerpana jest pula na nabycie nieruchomości w ramach programu MDM na rok 2017r, przy czym w styczniu zostanie ona ponownie odblokowana. Bez problemu można składać wnioski o dofinansowanie na rok 2018.
    Środki związane ze zwrotem VAT to odrębna sprawa. Nie są one ograniczone.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony