dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
 1. #1
  Guest

  Domyślnie

  Czy nie wiecie jakie ogólne parametry powinien spełniać płot, aby się żaden urząd nie przyczepił? Jaka wysokość i czy może być to płot cały z cegły czy np. z blachy falistej czy też od pewnej wysokości musi być "ażurowy"???

 2. #2

  Domyślnie

  Z której strony ten płot? Od frontu, czyli ulicy czy placu musisz i tak uzgodnić go z UM. W pozostałych przypadkach jeśli płot nie jest wyższy niż 2,20 to uzgodnij z sąsiadem. Będziesz miał spokój i przyjazne stosunki.

 3. #3
  FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
  winston

  Zarejestrowany
  Jun 2002
  Posty
  220
  Wpisy w Dziennikach Budowy
  1

  Domyślnie

  W Ustawie"Prawo budowlane" jest taki rozdział Pt." Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie"
  (może nie zupełnie tak , ale sensu nie zgubiłem). Jutro Ci napisze dokładnie co tam zawarte w sprawie ogrodzeń. W każym razie nie ma znaczenia , z której strony jest ogrodzenie (sąsiad, ulica, itp.)przepisy Ustawy są jednakowe dla tego "
  Pozdrawiam.problemu"

 4. #4

  Domyślnie

  Anonimowy - ogrodzenie jeśli jest od frontu musi spełniać pewne wymogi i musisz to uzgodnić z gminą. Ja zaniosłem wypełniony wniosek, szkic ogrodzenia i jeśli nie odpowiedzą w ciągu miesiąca to znaczy że mogę je postawić. Ważne jest aby furtka miała co najmniej 0,9m, brama min. 2,4 i aby to wszystko otwierało się do środka. Istotne jest aby ogrodzenie było ażurowe tzn. nie może być pełne i chyba 25% to muszą być prześwity. No chyba że dobrze to udokumentujesz, że boisz się o swoje życie, ściga cię mafia to może pozwolą zrobić ci pełne. Co do ogrodzenia od sąsiadów, to również musi być ażurowe i chyba tak jak mówi Hawkmoon mieć wys. do 2,2. Formalnie zgoda sąsiada nie jest konieczna, ale wiesz jak jest z sąsiadami.

  Ach i nie wolno na ogrodzeniu jeśli jest chyba poniżej 1,8m wieszać żadnych elementów mogących okaleczyć. Mam tu na myśli jakieś druty, rozbite szkło - tak jest w ustawie.
  Pozdrawiam

 5. #5
  Guest

  Domyślnie

  Problem w tym, że to raczej ja jestem "sąsiadem". A konkretnie chodzi o to, że na wprost wyjścia z mojej klatki schodowej facet - właściciel sklepu - postawił sobie taki płot z blachy falistej - tym samym odgrodził sobie dojazd to swego sklepu. Niby nic, ale jak Ci z parteru patrzą przez okno to widzą... piękną blachę falistą!!!

 6. #6
  FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
  winston

  Zarejestrowany
  Jun 2002
  Posty
  220
  Wpisy w Dziennikach Budowy
  1

  Domyślnie

  Zgodnie z obietnicą przytaczam Rozdział 9 Rozporzadzenia Ministra Gospodarki przestrzennej i budownictwa z dnia 14 grudnia 1994 r.Stan prawny na 30 czerwca br.
  Dział II . Zabudowa i zagospodarowanie działki budowlanej.
  Rozdział 9. Ogrodzenia.

  Paragraf 41.
  Ogrodzenie działki nie powinno przekraczać granicy działki oraz linii rozgraniczającej ulicy lub placu bdź innej linii ustalonej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

  Paragraf 42.
  1.
  Ogrodzenie powinno być azurowe co najmniej powyżej 0.6 m od poziomu terenu, chyba że konieczność budowy ogrodzenia innego wynika z ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo wymagań ochrony akustycznej lub warunków użytkowania działki. Łączna powierzchnia prześwitów(otworów), umożliwiająca naturalny przepływ powietrza, powinna wynosić co najmniej 25% powierzchni ażurowej części ogrodzenia między słupami.

  Paragraf 42.
  2.
  Przepis ust. 1 nie dotyczy ogrodzeń terenów obiektów zabytkowych, sportowych, wojskowych, zakładów karnych, zakładów dla nieletnich oraz zakładów przemysłowych i innych terenów o specjalnym przeznaczeniu.

  Paragraf 43.
  1.
  Ogrodzenie nie może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt. Umieszczanie na wysokości mniejszej niż 1.8 m drutu kolczastego, tłuczonego szkła oraz innych ostro zakończonych elementów jest zabronione.

  2.Bramy i furtki w ogrodzeniu nie mogą otwierać się na zewnątrz działki i mieć progów utrudniających wjazd osób niepełnosprawnych n awózkach inwalidzkich.

  3.Szerokość bramy powinna wynosić w świetle co najmniej 2.4 m, a szerokość furtki co najmniej 0.9 m, przy czym na drodze pożarowej szerokości te regulują przepisy odrębne w sprawie bezpieczeństwa pożarowego.

 7. #7
  Guest

  Domyślnie

  Czy to znaczy, że nie ma przepisów ograniczających wysokość ogrodzenia?

 8. #8

  Domyślnie

  Zgodnie z Muratorem (7/200) NSA rozstrzygnął jedną sprawę i ustalił precedens, w wyniku którego od 13.3.2000 NIE MA przepisów określających ogrodzenie między sąsiadami pod warunkiem, że ogrodzenie jest niższe niż 2,2m.
  Czyli można sobie pełny płot z betonu stawiać i nie trzeba niczyjej zgody !
  Ewentualne spory może rozstrzygać tylko postępowanie cywline...
  Przepisy o których piszecie powyżej dotyczą tylko ogrodzeń od strony dróg, placów i ulic...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •  
 • BB Code jest aktywny(e)
 • Emotikonyaktywny(e)
 • [IMG] kod jest aktywny(e)
 • [VIDEO] code is aktywny(e)
 • HTML kod jest wyłączony