dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1
    Guest

    Domyślnie

    Mam dylemat, zamierzam zbudowac kominek w salonie, gdzie jest podloga na gruncie i pytanie:
    Czy pod wylewką w miejscu, gdzie bedzie stał kominek dawac styropian czy lepiej zrobic lity beton. Kominek bedzie stal na srodku salonu a nie przy ścianie zewnętrznej. Jeden z potencjalnych wykonawców mówi, zeby nie dawac styropianu pod kominek i jego zdanie trafia mi do przekonania, a inny znów przekonuje ze lepiej zrobic ciaglą izolację cieplną a wylewkę wystarczy mocno zazbroic zeby nie miec problemów (nie do konca jestem przekonany). A co na to Wy szanowni forumowicze.

  2. #2

    Domyślnie

    To pytałem ja (Jarząbek ) Cypel

    Jeszcze raz prosze o Wasze opinie

  3. #3
    Guest

    Domyślnie

    Mam identyczną sytuację jak Ty: kominek na środku salonu. Jestem już po 2 rozmowach z wykonawcami: obaj mówią, żeby bezpośrednio pod kominkiem nie dawać styropianu. Tak też zamierzam zrobić.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Alicjanka

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Grodzisk Mazowiecki
    Posty
    1.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    115

    Domyślnie

    Nie dawać styropianu.
    pzdr,
    A.

  5. #5

    Domyślnie

    w moim przypadku, gdzie w projekcie jest 6cm styropianu i 4cm wylewka, wykonawca zaproponował, aby bezpośrednio pod kominkiem dać 2cm styropianu i 8cm wylewki.

  6. #6

    Domyślnie

    Wydaje mi sie ze dawanie cienkiego styropianu to kompromis, ktory niewiele rozwiązuje, bo jezeli pod obciazeniem sie ugnie to ugnie sie niezaleznie od grubosci warstwy (choc cienki ugnie sie mniej). Ale pekniecia moga sie pokazac.
    Ale z praktyki, czy ktos ma rozwiązanie bez ocieplenia?
    Czy zimą ciagnie do kominka chłodem, gdy sie w nim nie pali?

  7. #7

    Domyślnie

    Lity beton i zazbroić porządnie!

  8. #8

    Domyślnie

    Witam-pytałem o to samo mojego kierownika.Poradził, żeby się nie przejmować. Wylewka 5 cm, zbrojona siatką spokojnie wytrzyma.Zresztą w styropianie pod kominkiem mam zamiar wstawić kanał świeżego powietrza do kominka, który będzie wychodził przez ścianę salonu na zewnątrz.

  9. #9
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    orys

    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    7

    Domyślnie

    Ja zrobiłem u siebie zbrojenie w pierwszej warstwie, bezpośrednio pod mią ułożyłem bloczki fundamentowe na płask. W warstwie przeznaczonej na styropian mam zamiar doprowadzić świeże powietrze do kominka, rurą PVC100MM, ponieważ mam zamiar zastosować turbinę. Na razie jestem po wylaniu pierwszej warstwy betonu więc też wszystko przede mną.

  10. #10

    Domyślnie

    A może jeszcze inne rozwiązanie. Może by tak zrobic izolacje ze stytropianu, w niej wyciac 4-5 otworów powiedzmy fi 10cm ktore po zalaniu betonem beda dzialac jak stopy oparte pod warstwą ocieplenia. Pomysl mi sie podoba, bo jednak bedzie izolacja i nie bedzie ciągneló chłodem od kominka wygaszonego, a bedzie solidnie i stabilnie oparty na czyms twardym a nie na styropianie. Czy ktos moze to kontruktywnie skrytykowac.

  11. #11

    Domyślnie

    Też się nad podobnym rozwiązaniem zastanawiałem. Jeśli zrobimy przelicznie zgrubne, zakładając np. że 1 tona leży na powierzchni 1 m2, to wychodzi nam nacisk 1000kg:10000 cm2=0.1 kg na 1 cm2 na styropian utwardzony wylewką.Czy to jest dużo? Choćbym się pomylił lekko w obliczeniach, czy to jest duży nacisk?Może pozostawić spokojnie leżącą, zazbrojoną siatką zgrzewaną wylewkę na styropianie?

  12. #12
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Gimm

    Zarejestrowany
    Jun 2002
    Posty
    5

    Domyślnie

    Znam rozwiązania bez styropianu i nie jest to odczuwalna uciążliwość. Właszcza jeżeli kominek jest w środku domu chłodzenie od grunktu nie jest w takich przypadkach dotkliwe.
    Oczywiście wariant z mniejszą ilośćią styropianu i mocniejszą lepiej uzbrojoną wylewką również zasługuje na zainteresowanie. Jeżeli boimy się pęknięć oddzielmy wylewkę pod kominkiem od pozostałej szczeliną delatacyjną (niech sobie spokojenie pracuje).

  13. #13
    Peter
    Guest
    Peter

    Domyślnie

    A może pod kominkiem styropian FS30 ( stosuje się go pod hale przemysłowe ), a grubość tak jak w pozostałej części pokoju.
    Zazbroić siatką i wylać posadzkę.
    Co inni na to?

    Peter

  14. #14

    Domyślnie

    Ja mam w projekcie FS30 w garażu i jak mi trochę zostanie to położę pod kominek. na pewno będzie OK.

  15. #15

    Domyślnie

    Pomysł mi sie podoba, dzieki za sugestie.
    Opowiem Wam jak się pali jak skończe.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony