dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie

    chcę ocieplić dom jednorodzinny. czy lepiej ocieplanie wykonać ze styropianu czy z wełny mineralnej? czy taka sama warstwa wełny mineralnej daje takie same rezultaty co identyczna warstwa styropianu?

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    marian1

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    122
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    temat en był wielokrotnie poruszany na forum. Oprócz samej izolacyjności cieplnej ważna jest także paroprzepuszczalność izolacji. Na temat dociepleń poczytaj też w kwietniowym muratorze.

  3. #3

    Domyślnie

    Z tą paroprzepuszczalnością to chyba kolejy mit. Na żadnej stronie producentów wełny nie znalazłem wartości paroprzepuszczalności, a np. Styropol taki parametr podaje. Poza tym nie wiem jak nawet przy tzw. ścianie paroprzepuszcalnej (np. Porotherm + wełna) ma się ilość pary "wychodzącej" przez ściany do tego ile jest "produkowane" i ile ucieka przez wentylację.

    Paweł

  4. #4

    Domyślnie

    Po ostatnich podwyżkach steropianu , wełna staje sie bezkonkurencyjna

  5. #5

    Domyślnie

    Paweł. Paroprzepiszczlność ściany nie jest po to by usuwać wilgoć z domu, ale po to, by usuwać wilgoć, która znalazła się już w ścianie. Jeśli parametry kolejnych warstw ściany będą źle dobrane, to para zmieni stan skupienia z gazowego w wodny (punkt rosy). Jeśli nastąpi wewnątrz ściany lub izolacji to niestety może pojawić się grzybek. O obliczeniach znajdziesz bardzo dużo w wątku o punkcie rosy

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jasiu

    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    2.099
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Aż sprawdziłem w OZC
    Przy 12 cm styropianu i temperaturach -20 na zewnątrz +20 wewnątrz, na krawędzi styropian/ściana jest +10 st.C. Przy -30 jest +8.2, a przy -40 nadal +5st.C Dopiero przy -65 punkt rosy wypada w ściane nośnej.

    Styropian nie ma otwartych przestrzeni - zanurz go w wodzie wyjmij, a przekonasz się, że nie zostanie w nim ani gram wody.

    Reasumując - punkt rosy wypada w ociepleniu, które jest "zamknięte" na przenikanie pary wodnej. Czyli nie ma najmniejszej szansy na wykraplanie się wody w ścianie dwuwarstwowej ocieplonej styropianem.

    Problem natomiast występuje przy ociepleniu wełną (jeśli nie jest hygrofobowana) i w ścianach jednowarstwowych.

  7. #7
    Guest

    Domyślnie

    On 2003-03-30 19:20, Jasiu wrote:
    Aż sprawdziłem w OZC
    Przy 12 cm styropianu i temperaturach -20 na zewnątrz +20 wewnątrz, na krawędzi styropian/ściana jest +10 st.C. Przy -30 jest +8.2, a przy -40 nadal +5st.C Dopiero przy -65 punkt rosy wypada w ściane nośnej.
    Coś ci się pomyliło. Punkt rosy to nie temperatura 0 stopni.

  8. #8

    Domyślnie

    Paroprzepuszczalność nie ma w tym wypadku większego znaczenia. Zwróccie się do przedstawicieli Atlasa (można e-mailem) - liczą parametry ocieplonych przegród specjalnym programem. Wg tych obliczeń nic się nie ma prawa wykraplać w ścianie ocieplonej 10-12 cm styropianu.
    I niestety nawet po podwyżce cen styropianu różnica w porównaniu z wełną jest kolosalna - system na styropianie to ok. 25 zł/m2, na wełnie co najmniej 49 zł/m2. Przy 250 m2 do ocieplenia zostaje w kieszeni ponad 6 tys. zł.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jasiu

    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    2.099
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    No to jeszcze raz sprawdziłem (BTW. drogi Anonimie jesteś lenwy, bo ani nie chce ci się przedstawić, ani nie chce ci się podzielić swoją wiedzą. O ile ją masz).

    Tym razem: http://ocean.wsm.gdynia.pl/student/meteo1/wilg_1.htm

    Wynika z tego, ze prężnośc maksymalna pary wodnej w temp.10st.C stanowi 52% prężności maksymalnej w temp.20st.C, a w temperaturze 5st.C jest to 34%.

    Przekładając to na jężyk praktyczny i nawiązując do tego co napisałem wcześniej, żeby punkt rosy wypadł w przegrodzie nośnej ściany ocieplonej 12 cm styropianem, przy temperaturze wewnętrznej 20st.C to:
    * przy temp.zewnętrznej -20st.C wilgotność względna w pomieszczeniu musi być ponad 52%
    * przy temp.zewnęrznej -40st.C wilgotnośc względna wewnątrz musi przekroczyć 34%

    Nie są to jakieś ekstremalne parametry. Wystarczy nie zatykać kanałów wentylacyjnch, żeby móc spać spokojnie.

    Jeśli się pomyliłem to proszę o sprostowanie. Jeśli się nie pomyliłem, to znaczy, że problem "grzyba pod styropianem" nie istnieje.

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Jasiu dnia 2003-03-31 10:20 ]</font>

  10. #10

    Domyślnie

    [quote]
    On 2003-03-28 22:54, eliza_sienkiewicz wrote:
    chcę ocieplić dom jednorodzinny. czy lepiej ocieplanie wykonać ze styropianu czy z wełny mineralnej? czy taka sama warstwa wełny mineralnej daje takie same rezultaty co identyczna warstwa styropianu?
    [Gdybym mial to robic sobie, to docieplil bym dom weln a mineralną.Jesli chodzi o wartosc K to jest zblizona do styropianu i praktycznych roznic nie odczujesz.Przewaga welny mineralna jest zasadnicza, umozliwia ona odprowadzenie na zewnatrz pary wodnej , ktora zawsze migruje z wnetrza domu na zewnatrz przez sciany.Przy styropianie , ktorego opor dyfuzyjny jest znacznie wiekszy niz jakiejkowliek sciany, dojsc moze do gromadzenia wilgoci na styku sciana -styropian.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jasiu

    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    2.099
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    DaDarek - ten temat jest rozwijany na wątku o Ytongu.

    Cały temat "oddychania ścian" jest wewnętrznie niespójny. Jeśli dyfuzja rzeczywiście jest taka istotna to problemy pownni mieć przedewszystkim posiadacze ścian JW - bo w ścianach JW punkt rosy wypada w ścianie konstrukcyjnej. Oznacza to, że zimą w ścianach JW wykrapla się, a następnie zamarza woda. Jeśli jest jej dużo to powinno to uszkadzać strukturę ściany (ściana powinna się kruszyć). Jeśli nie ma takiego zjawiska to znaczy, że owej wilgoci jest niewiele. A skoro jest jej niewiele to znaczy, ze "oddychanie ścian" nie istnieje.

    Proszę wskazac jakieś luki w powyższym rozumowaniu.
    Jasiu

  12. #12

    Domyślnie

    Tylko styropian. Oddychanie ścian jest jedno wielkie kłamstwo ze strony producentów(Rockwol, Ytong, Porotherm, etc.). Ja ich rozumiem - trzeba "wciskać kita" tym "głupim konsumentam".

    Andrzej BOBOCIŃSKI
    Mgr inż., Instytut Techniki Budowlanej
    Jerzy A. POGORZELSKI
    Prof. dr hab. inż., Instytut Techniki Budowlanej

    Ściany nie oddychają !

    ....
    Nie znajduje zatem uzasadnienia podejmowanie specjalnych zabiegów, prowadzących do zapewnienia ścianom zewnętrznym jak największej paroprzepuszczalności, a zwłaszcza "zrzucanie winy" za nadmierną wilgotność w pomieszczeniach na ściany zewnętrzne, jako "nie oddychające", na przykład w wyniku ocieplenia ich styropianem.
    .....



Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony