dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 10
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 196
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.188

    Domyślnie

    UPS.
    Są takie z zewnętrznymi akumulatorami.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  2. #22
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    jbloch

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    983

    Domyślnie

    Cytat Napisał zyh Zobacz post
    to teraz ja odkopię temat pytanie mam troszkę inne, mianowicie nie chcę zasilać pompy ciepła tylko pompkę cyrkulacyjną która jest sterowana przez Pci P/W. Pompa jest jednofazowa i z niej jest zasilana pompka cyrkulacyjna. Pytanie jak to zrobić by w przypadku dłuższego braku prądu ta pompka się załączała by woda nie zamarzła w rurkach.
    Masz monoblocka ?
    142 m2 po podłodze,użytkowa 119, 45 cm styro w podłodze,20 styro ściana + beton komórkowy odm 350, strop JS, okna MS szyba 0,6 ,dach -skosy 40 cm wełny,sufit 60 cm wełny docelowo, WM, GWC rurowy, POŚ,
    PC gruntowy Meeting - obecnie zastąpiony inwerter gruntowy 5 kW ,,tymi recami"zrobiony SCOP 5,5-6, wszystko na prąd, brak kominów, projekt Mały D06 wariant 2.

  3. #23
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    zyh

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Biłgoraj
    Kod pocztowy
    23-400
    Posty
    136

    Domyślnie

    tak, mam monoblocka, zapomniałem o tym napisać, dlatego ups podpięty bezpośrednio do pompki nic tu nie da, wręcz przeciwnie, wychłodzi cały bufor jeżeli w nocy nie będzie prądu.

  4. #24
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    jbloch

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    983

    Domyślnie

    Albo rybki ,albo akwarium , czyli masz wybór albo rozwalony wymiennik , albo zimna woda w buforze. Ups ta ja bym raczej nie podpinał bezpośrednio pod pompkę obiegową pc , może lepiej na takim bypass-ie w zasilaniu GZ podłączyć jakąś pompkę np cyrkulacyjną , a ją podłączyć pod UPS .
    142 m2 po podłodze,użytkowa 119, 45 cm styro w podłodze,20 styro ściana + beton komórkowy odm 350, strop JS, okna MS szyba 0,6 ,dach -skosy 40 cm wełny,sufit 60 cm wełny docelowo, WM, GWC rurowy, POŚ,
    PC gruntowy Meeting - obecnie zastąpiony inwerter gruntowy 5 kW ,,tymi recami"zrobiony SCOP 5,5-6, wszystko na prąd, brak kominów, projekt Mały D06 wariant 2.

  5. #25
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    zyh

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Biłgoraj
    Kod pocztowy
    23-400
    Posty
    136

    Domyślnie

    dałem do myślenia dystrybutorowi i ma znaleźć jakieś rozwiązanie, jak będę wiedzieć to napiszę dla potomnych

  6. #26
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    jbloch

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    983

    Domyślnie

    Ale to nie jest jakiś problem nie do rozwiązania ,to tak na prawdę dość mały problem , tylko jak ci go rozwiąże dystrybutor , to przygotuj sobie raczej nie małą sumę pieniążków
    142 m2 po podłodze,użytkowa 119, 45 cm styro w podłodze,20 styro ściana + beton komórkowy odm 350, strop JS, okna MS szyba 0,6 ,dach -skosy 40 cm wełny,sufit 60 cm wełny docelowo, WM, GWC rurowy, POŚ,
    PC gruntowy Meeting - obecnie zastąpiony inwerter gruntowy 5 kW ,,tymi recami"zrobiony SCOP 5,5-6, wszystko na prąd, brak kominów, projekt Mały D06 wariant 2.

  7. #27

    Domyślnie

    awaryjne zasilacze do pomp produkuje techtron. do tego akumulator AGM 120Ah i masz spokojnie ponad 12 godzin pracy bez kombinowania.

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.188

    Domyślnie

    Nie opowiadaj bajek...

    120 x 12 = 1440 watogodzin energii.
    To 120 watogodzin na godzinę.
    TYLE ta pompa potrzebuje?
    Dziwna jakaś...

    No, chyba że myślisz o bateryjce 120 Ah i 300V.
    Ale to już inna bajka...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  9. #29
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Ile trzeba wydać min. na dobry agregat 3F z autostartem?

    Z internetów wygrzebałem pierwsze z brzegu na przykład coś takiego (choć są i tańsze):
    http://genezo.pl/agregaty-pradotworc...n-8500-e3.html

    Ale.. nie jest napisane jaki hałas to generuje (podobno podwójnie wyciszony), czy można podpiąć dodatkowy zbiornik paliwa (co prawda aby tylko obsłużyć PC i pompkę CO/CWU wystarczy pewnie na dwa dni, ale...), czy można doprowadzić rurą powietrze i wyprowadzić spaliny (w razie gdybym chciał to wyciszyć bunkrując w podłodze pod "kotłownią" albo gdzieś pod płotem)... Ktoś może użytkuje takie agregaty i może się podzielić doświadczeniami?
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.188

    Domyślnie

    Użytkował.
    Może się podzielić.

    Wszystko można, byle z głową.
    Nawet cysternę można mu podpiąć.
    Tylko ... po co?
    A z układem SZR trzeba ostrożnie!

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  11. #31
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    To proszę aby się podzielił.

    Większy zbiornik mi się "marzy", ponieważ cyklicznie wyjeżdżam np. na narty (najmniej na tydzień) -- i to raczej w te dalsze i wyższe góry. Jeśli w tym czasie zabraknie na dłużej prądu, to nie chciałbym się zdziwić po powrocie, że miałem agregat ale jak był potrzebny to podziałał tylko trzy dni (bo mu paliwa na resztę zabrakło). Jak to mówią, strzeżonego...

    Co z układem SZR vel ATS może się dziać? Czy akumulator do tego systemu może być ładowany z gniazdka, czy ładuje się tylko jak agregat się uruchomi? Czy jakiś agregat z dostępnych na rynku można programować do pracy tylko w określonych godzinach (bo skoro ma służyć do pracy PC, to nie musi chodzić cały czas gdy przyroda na trzy dni urwie druty)?
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  12. #32

    Domyślnie

    Odświeżam wątek, bo nie wiem, co robić. Mam problem z pompą ciepła, która się wyłącza. Nagle sterownik oraz sprężarka (gdy pracuje) wyłączają się na kilka do kilkudziesięciu sekund. Potem wszystko się włącza jakby nigdy nic. Pompa ciepła została sprawdzona na wszystkie sposoby i rzetelnie przez firmę. Pompa nie jest uszkodzona. Wina jest po stronie zakładu energetycznego. Świadczą o tym przygasanie światła (na kilka sekund) oraz spadki napięcia na stabilizatorze napięcia , do którego podłączony jest telewizor i kino domowe. Spadki te są nawet do 200. Ta cała sytuacja nie wpływa na dom w tym sensie , że temperatura w domu nie spada. Całą sprawę odkryłem przypadkowo, majsterkując wieczorami w kotłowni. Dwa razy zdarzyło się tak, że brakło ciepłej wody. Wydaje się, że mechanizm był taki: CWU grzeje w do 46 stopni, gdy temp. spadnie do 38 to włącza się znów grzanie do 46. Wtedy wiele osób korzystało w wielu punktach z CWU, więc temp. szybko spadła do 38 i włączyła się pompa ciepła, która dogrzała wodę powyżej 38 stopni i spadło napięcie i pompa wyłączyła się. Po kilku sekundach włączyła się ale temp. CWU była powyżej 38 stopni więc nie grzała, a zużycie nadal było duże. I tak dalej.
    A teraz najlepsze. Zgłosiłem całą sprawę do zakładu energetycznego. Najpierw zwalili winę na instalację w domu, nawet jej nie sprawdzając. Dwóch niezależnych elektryków sprawdzało instalację i wszystko jest OK. Po kolejnych pismach podłączyli do skrzynki rejestrator. Nie mogę od nich dostać wyników z tego rejestratora. Usłyszałem tylko, że wartości odbiegają od tych , które mam w umowie. Po moich kolejnych monitach usłyszałem, że oni wszystko sprawdzili i nie wiedzą , co się dzieje, bo sieć jest w porządku. Nieoficjalne usłyszałem, że to stara sieć. Jakieś rady odnośnie ZE?
    Czy jest jakieś urządzenie typu UPS czy zasilacz awaryjny, które podtrzymałoby pracę pompy przez te kilkadziesiąt sekund?
    Dom parterowy, pow. użytkowa (i do ogrzania) 150m2 , garaż nieogrzewany. Ściany ytong 36cm + 15cm styropianu, podłoga 15cm styropianu, strop monolityczny 25cm wełny. Pompa ciepła 10kW, odwierty 180m2. Ogrzewanie podłogowe w całym domu. Wentylacja grawitacyjna.

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał JK2010 Zobacz post
    A teraz najlepsze. Zgłosiłem całą sprawę do zakładu energetycznego. Najpierw zwalili winę na instalację w domu, nawet jej nie sprawdzając. Dwóch niezależnych elektryków sprawdzało instalację i wszystko jest OK. Po kolejnych pismach podłączyli do skrzynki rejestrator. Nie mogę od nich dostać wyników z tego rejestratora. Usłyszałem tylko, że wartości odbiegają od tych , które mam w umowie. Po moich kolejnych monitach usłyszałem, że oni wszystko sprawdzili i nie wiedzą , co się dzieje, bo sieć jest w porządku. Nieoficjalne usłyszałem, że to stara sieć. Jakieś rady odnośnie ZE?
    Czy jest jakieś urządzenie typu UPS czy zasilacz awaryjny, które podtrzymałoby pracę pompy przez te kilkadziesiąt sekund?
    Napisz pismo do ZE w którym prosisz o raport z pomiarów przy czym zwróć uwagę o podanie informacji odnośnie zapadów napięcia i czasie ich trwania.
    W przeciągu 14 dni powinieneś otrzymać taki raport. Ja tak zrobiłem (Tauron) i wszystko się wyjaśniło.
    Jeśli nie dostałeś faktury na sto kilkanaście PLN do zapłaty, to znaczy, że wyniki pomiarów nie spełniały norm.

    Też zastanawiałem się nad jakimś zasilaniem awaryjnym PC, ale na razie koszty takowego są zbyt wysokie.
    Ja na szczęście posiadam PC inwertorową i dopiero przy zapadach napięcia poniżej 180 V pompa wyświetla mi błąd i blokuje się (średnio 1-2x na miesiąc).
    Z raportu z pomiarów jakości zasilania wyszło że w przeciągu 7 dni było 3500 zapadów o wartości większej niż 10% z czego najdłuższy trwał ok 60 minut a napięcie potrafiło spadać do 148-164 V
    Ibud Haus Family FIT 90, SmartHeat 008 BWi 4x100 m 32mm poz. Tichelmann, WG, Ociepl. ścian: 15cm styropian ryflowany(0.045W/m2K)/wiatroizolacja/OSB 12mm/20cm wełna(0.035W/m2K)/paroizolacja/... Parter 3.3cm wełna (0.033W/m2K)/OSB 12mm/GKF 12mm: Piętro 5cm wełna (0.035W/m2K)/OSB 12mm/GKF 12mm: Dach Blachodachówka/wiatroizolacja/20cm wełna(0.035W/m2K)/10 cm wełna(0.035W/m2K)/paroizolacja/5cm wełna(0.035W/m2K)/OSB 12mm/GKF; Podłoga 10 cm wylewka/2x5cm styropian(0.031W/m2K)/7cm wylewka/płytki

  14. #34

    Domyślnie

    Jeśli nie dostałeś faktury na sto kilkanaście PLN do zapłaty, to znaczy, że wyniki pomiarów nie spełniały norm.
    Gdyby wyniki pomiarów były OK to obarczyliby mnie kosztami?

    Też zastanawiałem się nad jakimś zasilaniem awaryjnym PC, ale na razie koszty takowego są zbyt wysokie.
    Tzn. ile? Podasz przykład takiego urządzenia?
    Dom parterowy, pow. użytkowa (i do ogrzania) 150m2 , garaż nieogrzewany. Ściany ytong 36cm + 15cm styropianu, podłoga 15cm styropianu, strop monolityczny 25cm wełny. Pompa ciepła 10kW, odwierty 180m2. Ogrzewanie podłogowe w całym domu. Wentylacja grawitacyjna.

  15. #35

    Domyślnie

    Cytat Napisał JK2010 Zobacz post
    Gdyby wyniki pomiarów były OK to obarczyliby mnie kosztami?



    Tzn. ile? Podasz przykład takiego urządzenia?
    Poczytaj cennik. Tam jest opłata za to (przynajmniej w Tauronie).


    Inwertorowy UPS online nawet bez baterii potrafią dawać 230 V przy wejściowym 170 a czasami nawet niższym, ale koszt takiego rozwiązania to grube tysiące w zależności od mocy oraz czy 1 czy 3 fazowy. Dodanie nawet małej baterii pozwoli zabezpieczyć przed krótkimi (kilku minutowymi) zanikami napięcia
    Ibud Haus Family FIT 90, SmartHeat 008 BWi 4x100 m 32mm poz. Tichelmann, WG, Ociepl. ścian: 15cm styropian ryflowany(0.045W/m2K)/wiatroizolacja/OSB 12mm/20cm wełna(0.035W/m2K)/paroizolacja/... Parter 3.3cm wełna (0.033W/m2K)/OSB 12mm/GKF 12mm: Piętro 5cm wełna (0.035W/m2K)/OSB 12mm/GKF 12mm: Dach Blachodachówka/wiatroizolacja/20cm wełna(0.035W/m2K)/10 cm wełna(0.035W/m2K)/paroizolacja/5cm wełna(0.035W/m2K)/OSB 12mm/GKF; Podłoga 10 cm wylewka/2x5cm styropian(0.031W/m2K)/7cm wylewka/płytki

  16. #36
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    alvaroalvaro78

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Malbork
    Kod pocztowy
    82-200
    Posty
    33

    Domyślnie

    Panowie do PC 10kW 400V agregat prądotwórczy to min 12kW?

  17. #37
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał alvaroalvaro78 Zobacz post
    Panowie do PC 10kW 400V agregat prądotwórczy to min 12kW?
    A jaki maksymalny pobór mocy ma ta pompa? Bo chyba podajesz moc grzewczą? I pytanie, czy można w niej "na siłę" wyłączyć grzałki? A może sprężarka pójdzie na jednej fazie, bo pozostałe fazy służą dla grzałek (i ewentualnie elektroniki, ale to powinno pójść na tej samej fazie wtedy co sprężarka)?

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał alvaroalvaro78 Zobacz post
    Panowie do PC 10kW 400V agregat prądotwórczy to min 12kW?
    Rozumiem, że 10kW to grzewcza, a sprężarka jest zasilana z 3 faz.
    W przypadku agregatu należy uwzględnić prąd rozruchowy sprężarki, który może być różny dla:
    - on/off
    - on/off + soft start
    - inverter
    Kolega kamieniarz (ma trójfazową gruntówkę o grzewczej chyba 14kW) wspominał kiedyś o agregacie 4kW. Zakładam, że go testował na swojej PC.
    Ktoś inny twierdził, że wystarczy agregat 4kW dla sprężarki 2,5kW (on/off + soft start).
    Może odezwie się ktoś, kto testował układy o podobnej mocy.

  19. #39

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zigobar Zobacz post
    Kolega kamieniarz (ma trójfazową gruntówkę o grzewczej chyba 14kW) wspominał kiedyś o agregacie 4kW. Zakładam, że go testował na swojej PC.
    Moc to jedno , pytanie jak sobie radzi elektronika w pompach przy sinusoidzie z agregatu, wszelkie rezystancyjne radzą sobie bez problemu jak czajnik elektryczny ale mam wątpliowści co do elektroniki.
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  20. #40
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Prosta elektronika z zasilaczem transformatorowym sobie radzi zawsze, działa nawet przy 150V w sieci. Inna sprawa to sprężarka.
    Niestety wszystko co dobre kiedyś się kończy, dla marnych trzech watów "oszczędności"....
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

Strona 2 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony