dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 6
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 119
  1. #21

    Domyślnie

    No właśnie, tak jak pisze Kendra- może rozwiązaniem jest poproszenie o projekt konstruktora (plus pieczątka architekta) - coś mi się kojarzy, że czytałam o takich przypadkach na forum.

  2. #22
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Kendra, bardzo chętnie skorzystam z Twoich namiarów. Przyślij na priv.
    Jutro kolejne dwa spotkania. Zobaczymy co z tego wyniknie.

  3. #23
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar kasia_labo
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Warszawa, Piaseczno
    Posty
    319

    Domyślnie

    To może ja napiszę coś z perspektywy tej drugiej strony.

    Rzeczywiście jesli chodzi o system szkolenia na wydziałach architektury pod wzgledem zagadnień praktycznych i technicznych to porażka. Natomiast nie można zarzucić uczelniom, że nie uczą pewnej ciężko uchwytnej wiedzy dotyczącej proporcji, ładu przestrzennego i estetyki (chociaż wiadomo, że o gustach się nie dyskutuje). Niestety, te umiejętności choć bardzo potrzebne nie wystarczą, by dobrze zaprojektować dom. W projekcie najważniejszą sprawą jest połączenie kwesti wizualnych z technicznymi. Do tego potrzebna jest wiedza i przede wszystkim doświadczenie (którego niestety nie zdobywa się na studiach) z wielu zagadnień technicznych. Potrzeba tu doskonałej koordynacji branż konstrukcyjnej, sanitarnej, elektrycznej oraz często innych. Do zadań architekta należy właśnie ta koordynacja, zaczynająca sie juz na etapie projektu koncepcyjnego, tylko wtedy może powstać spójny projekt niewymagający poprawek na etapie budowy, które mogą okazac się znacznie droższe niż dokładnie przygotowany projekt. Poza tym wszelkie zmiany na budowie mają to do siebie, że pociągają za sobą konieczność zmiany kolejnych elementów. Chodzi mi oto, że powiedzmy przesuwając okno o wydawałoby się "tylko 10cm" , bo w trakcie realizacji "na żywo" wydało się, że tak bedzie ładniej kiedyś może okazać się, że np. teraz nie zmieści się lodówka, bo wejdzie w okno. Przykłady mozna mnożyć...
    Jesli chodzi o wiedzę Inwestorów to osobiście nie wiem dlaczego jakiemuś architektowi miałoby to przeszkadzać. Dobrze kiedy Klient wie czego chce jest świadomy jakie rozwiazania chce zastosować. Dzieki temu znacznie skraca się nasza praca Nie musimy "tłumaczyć wszystkiego od początku" i można od razu skupić się na konkretnych rozwiązaniach. Chociaż bywa i tak, że Klient od progu zadaje tzw. podchwytliwe pytanie o jakąś nowinke na rynku, tak by dać znać, że on już o tym wie... no i ja też powinnam. Pomimo nawet usilnych starań w obecnym natłoku firm i produktów nie jesteśmy w stanie wiedzieć wszystkiego.
    Moim zdaniem architekt powinien umieć doradzić bądź odradzić w danej sytuacji jakieś rozwiązanie (oczywiście siłą argumentów). Znać podstawę danego zagadnienia. Np rekuperacja, która była tu wspominana. Pomimo tego, że udało mi się zaprojektować kilka domów z rekuperacją nie mogę powiedzieć, że umiem policzyć np. ile powietrza powinno być nawiewane/wywiewane. To zadanie instalatora. Zadaniem architekta jest wytłumaczyć Klientowi na czym system polega. Wstepnie rozrysować instalację, nawiewy/wywiewy tak by mozna ją było "ładnie ukryć" (jak kto woli wyeksponować). Pokazać różne opcje anemostatów i możliwości aranżacji ich we wnetrzach, doradzić gdzie można umieścić centralę, zwrócić uwagę na wybór stolarki okiennej, zadbać żeby wszelkie otwory pod instalację uwzględnił w swoim projekcie konstruktor, a elektryk przewidział odpowiedni pobór mocy w swoim projekcie. Resztę tzn. dobranie odpowiednich przekrojów i parametrów pozostawiamy projektantom instalacji.
    A co do pomysłów tworzenia architektury przez konstruktorów… no cóż oczywiście może okazać się, że Klient ma tak sprecyzowane i jasne oczekiwania co do wymarzonego domu, że nie chce nawet posłuchać podpowiedzi innych rozwiązań (może czasami słusznych), rzeczywiście wystarczy, że ktoś beznamiętnie wklepie to w komputer. Na pewno jednak konstruktor nie pokaże domu w przestrzeni, nie zrobi wizualizacji w różnych opcjach materiałów wykończeniowych… Tu mamy nadal przewagę.

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Kendra

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Posty
    1.987

    Domyślnie

    firewall - poszło. życze powodzenia!

  5. #25
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Zgodnie z obietnicą relacjonuję przygodę z architektami.
    Architekt nr4 - stosunkowo młoda kobieta. Jest dobrze, nie krytykuje, słucha,przełknęła płytę, delikatnie zszokowana brakiem kominów, raczej pozytywnie nastawiona. Ma przemyśleć natłok informacji i rysunków i podać cenę. Wreszcie jakieś przyjazne nastawienie. W porównaniu z górną półką architektów jest ciekawie.
    Architekt nr5 - sympatyczny człowiek, nawet parę razy udało mu się wtrącić kilka słów, w mój monolog. Pokserował sobie sporo rzeczy ode mnie. Doszedł do przekonania ( podobnie jak architekt nr4) że w zasadzie szczegółów to nie będzie musiał zasadniczo robić, bo i tak wiem jak detale mają być wykonywane. Trochę łatwiej przyjął brak kominów( tyle że nie wiem czy pogodził się z losem czy też doszedł do wniosku, że z psychopatą budowlanym nie dyskutuje się). Oczywiście też musi dokonać obliczeń na ile można zdrenować kieszeń klienta.
    Po poprzednich doświadczeniach, muszę przyznać że poczułem się trochę lepiej.

  6. #26

    Domyślnie

    Szukajcie a znajdziecie,pukajcie a otworzą wam
    Ja mam pojutrze przeprawę z archi i będę usiłowała przebić swoje racje co do ogrzewania budynku ok 60 metrów (ogrzewanie potrzebne tylko w dzień).
    Słyszę tylko gaz,gaz,gaz,już mi się po nocach śnią te instalacje gazowe

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.209

    Domyślnie

    Cytat Napisał marynata Zobacz post
    Płyta,reku,pompa ciepła itp,większość architektów nawet kijem tego nie ruszy.
    Płyta to robota dla konstruktora , reku i pompa to instalator. Architekt może naszkicowac na te elementy "obudowe".
    Dźwigary deskowe /projekt/ do samodzielnego wykonania. Zainteresowany ? Pisz na priv.

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Płyta to robota dla konstruktora , reku i pompa to instalator. Architekt może naszkicowac na te elementy "obudowe".
    Nikt nie przeczy.Tak samo jak elektryka czy hydraulika,to projektują inni.
    Ale projekt jako całość zamawiasz u jednego architekta i od niego jako całość odbierasz.
    W jego zakresie leży zebranie wszystkich projektów do tzw kupy.

  9. #29
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar kasia_labo
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Warszawa, Piaseczno
    Posty
    319

    Domyślnie

    Cytat Napisał marynata Zobacz post
    Nikt nie przeczy.Tak samo jak elektryka czy hydraulika,to projektują inni.
    Ale projekt jako całość zamawiasz u jednego architekta i od niego jako całość odbierasz.
    W jego zakresie leży zebranie wszystkich projektów do tzw kupy.
    o tym właśnie pisałam, dokładnie tak jest

  10. #30
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Czyli jak Kasia pisze architekt jest od strony wizualnej "opakowania" i zaplanowania sfery bytowej inwestorów, a nie od optymalizacji kosztów wybudowania domu. Wychodzi, że dla architekta to ziemia nieznana.Szkoda.
    Z drugiej strony patrząc na otaczającą "architekturę" domów jednorodzinnych to coś szwankuje z tą wizualną stroną projektowania architektonicznego ( choc nie powiem, powoli zmienia się to na lepsze).

  11. #31
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar kasia_labo
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Warszawa, Piaseczno
    Posty
    319

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Płyta to robota dla konstruktora , reku i pompa to instalator. Architekt może naszkicowac na te elementy "obudowe".
    lepiej, żeby instalator poprowadził już swoje "rury" pod komendę architekta, bedzie łatwiej tą obudowę doprojektować, wiem, że instalator nie myslac globalnie o całym domu potrafi poprowadzić reku przez środek salonu... A architekt, który dopnie tylko do swoich rysunków bezmyslnie projekt takiej instalacji stanie się współodpowiedzialny za taki bład. Choć nikt pewnie nie bedzie chciał się do niego poczuwać... Bo przeciez wszystko zgodnie z prawem, instalacje policzone ok... Uważajcie na takie "szczegóły" przed odebraniem projektu. Proście, zeby juz na etapie koncepcji ARCHITEKT zaproponował prowadzenie kanałów, może wystarczy na tym etapie jakaś lekka korekta ścianek działowych i wszystko pieknie da się ukryć.
    Kanały reku nie muszą oznaczać sufitów podwieszonych w całym domu!

  12. #32
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar kasia_labo
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Warszawa, Piaseczno
    Posty
    319

    Domyślnie

    Cytat Napisał firewall Zobacz post
    Czyli jak Kasia pisze architekt jest od strony wizualnej "opakowania" i zaplanowania sfery bytowej inwestorów, a nie od optymalizacji kosztów wybudowania domu. Wychodzi, że dla architekta to ziemia nieznana.Szkoda.
    Z drugiej strony patrząc na otaczającą "architekturę" domów jednorodzinnych to coś szwankuje z tą wizualną stroną projektowania architektonicznego ( choc nie powiem, powoli zmienia się to na lepsze).
    Nie błagam, źle zrozumiałeś
    Jak najbardziej od optymalizacji kosztów - tylko, że w szczegółowych wyliczeniach juz nie samodzielnie. Ma zapewnić zaplecze w postaci branzystów, którym ma nakreslić sztywne wskazówki co do wymagań w zakresie swoich rozwiązań przestrzennych. Bez tego architektura stanie sie tylko beznamiętnymi cyferkami, które odpowiadają poszczególnym normom.
    Architekt ma znać zasady, reguły żeby móc podjąć decyzje na etapie koncepcji. Potrafić obliczyć podstawowe parametry przegród zewnetrznych, by móc pokazać Inwestorowi różne rozwiązania. Np. jak doda 5cm styro, to jak wpłynie to na cene, U przegrody.

  13. #33
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar kasia_labo
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Warszawa, Piaseczno
    Posty
    319

    Domyślnie

    Przy duzych projektach na koordynacji zbierają się razem architekt i wszyscy branżowcy łącznie jeszcze z pożarnikiem i innymi wg potrzeb i to dopiero jest prawdziwa burza mózgów

  14. #34

    Domyślnie

    Ma zapewnić zaplecze w postaci branzystów, którym ma nakreslić sztywne wskazówki co do wymagań w zakresie swoich rozwiązań przestrzennych.
    Otóż to.
    A jak nie zna nikogo np od pomp,to łatwiej zlecić projekt znajomemu projektantowi instalacji gazowej i wcisnąć klientowi że to jedyne słuszne rozwiązanie.

  15. #35
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar kasia_labo
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Warszawa, Piaseczno
    Posty
    319

    Domyślnie

    Cytat Napisał marynata Zobacz post
    Otóż to.
    A jak nie zna nikogo np od pomp,to łatwiej zlecić projekt znajomemu projektantowi instalacji gazowej i wcisnąć klientowi że to jedyne słuszne rozwiązanie.
    Otóż to

  16. #36
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar kasia_labo
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Warszawa, Piaseczno
    Posty
    319

    Domyślnie

    Cytat Napisał kasia_labo Zobacz post
    Nie błagam, źle zrozumiałeś
    Jak najbardziej od optymalizacji kosztów - tylko, że w szczegółowych wyliczeniach juz nie samodzielnie. Ma zapewnić zaplecze w postaci branzystów, którym ma nakreslić sztywne wskazówki co do wymagań w zakresie swoich rozwiązań przestrzennych. Bez tego architektura stanie sie tylko beznamiętnymi cyferkami, które odpowiadają poszczególnym normom.
    Architekt ma znać zasady, reguły żeby móc podjąć decyzje na etapie koncepcji. Potrafić obliczyć podstawowe parametry przegród zewnetrznych, by móc pokazać Inwestorowi różne rozwiązania. Np. jak doda 5cm styro, to jak wpłynie to na cene, U przegrody.
    Tak jeszcze na marginesie każdy architekt, który posiada uprawnienia do projektowania tym samym posiada uprawnienia do sporządzania charakterystyki i świadectw energetycznych, ale czy umie je wykonać to inna sprawa. Uprawnienia zdobywa "przy okazji" nie uczestnicząc ani w studiach podyplomowych, ani żadnych innych kursach w tym zakresie...
    Ostatnio edytowane przez kasia_labo ; 17-11-2012 o 19:45

  17. #37
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar ludwik_13
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    k. Kołbieli
    Kod pocztowy
    05-340
    Posty
    431
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    116

    Domyślnie

    Cóż, w nabytym przez nas gotowcu elektryk zaprojektował tablicę w szafie w przedpokoju a sanitariusz grzejnik w kuchni w szafce pod oknem. A w końcu branżyści z jednego biura projektów,mogli się spotkać na koordynacji... I jeszcze belki terriva wisiały w jednym miejscu i nie było wiadomo , na czym ma się opierać ściana oddzielająca klatkę schodową od łazienki ( w poprawkach dostaliśmy rys. w którym zaprojektowano ją jako wiszącą).
    Projekt gotowy , wydawałoby się przemyślany 100 razy i gdzieś już wybudowany pewnie...

  18. #38
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Projekt gotowy - droga przez mękę. Projekt indywidualny - też droga przez mękę. Współczuję ludziom nie mającym pojęcia o budowaniu przechodzić przez ten etap.
    W dalszym ciągu podtrzymuję moją opinię że architekt, w naszym polskim wydaniu, to raczej plastyk. Projektują w oderwaniu od rzeczywistości budowlanej. Materiały budowlane dla nich to coś bliżej nieznanego. Konstrukcja również.
    Kasia-labo pisze że architekt ma pozbierać wszystko do kupy. I tak chyba jest. Coś tam narysuje się (wypadkowa chciejstwa architekta i chciejstwa klienta), a potem zbiera do kupy dokumentację od inwestora, branżystów i koniec pieśni.
    Prawdopodobnie gdy znajdzie się dobrego architekta któremu zapłaci się za projekt tyle co za nowy, średniej klasy samochód to może i postara się.
    Ale szara rzeczywistość jest skrzecząca.
    Co prawda ten etap już zamykam, ale miło nie będę go wspominał. Ilość zauważonych błędów była przerażająca. Brak dbałości o ekonomikę rozwiązań, brak zwykłej staranności w rysunkach sprawia że pewne drobiazgi już odpuściłem bo nie mam siły walczyć z oporem materii.
    Ostatni babol to błąd rzędnej wysokości poziomu zerowego (raptem 70cm).
    Zobaczę co wyjdzie jak już złożę projekt do urzędu.

  19. #39
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Kendra

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Posty
    1.987

    Domyślnie

    szczęście w nieszczęściu jest takie że dużo czytałeś, zdobyłeś wiedzę, więc miejmy nadzieję, że wyjdzie tak, jak chciałeś, unikniesz dzięki temu masy nieprzyjemnosci, które mogłyby wyjść dopiero na budowie - i wtedy nieszczęście.... co nie zmienia faktu, ze to architekt powinien Ciebie "prowadzić" a nie Ty jego. powodzenia!!

  20. #40
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    I o to mi właśnie chodzi. Architekt jest tym fachowcem, który ma przeprowadzić inwestora przez etap tworzenia budynku, który nie tylko będzie odpowiadał plastycznej wizji ale będzie sensowną odpowiedzią ze strony konstrukcyjnej.
    Te rozmowy z architektami pokazały mi że wiedza stricte budowlana jest dla architektów dosyć mglistą i rozmytą dziedziną.

Strona 2 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony