dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 245
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 4881
  1. #1
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie Wentylacja hybrydowa WMG

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zdjęcie.jpg
Wyświetleń:	2334
Rozmiar:	92,6 KB
ID:	146610
    Wentylacja hybrydowa WMG,czyli coś w rodzaju WM i WG.Dwa w jednym.Wykorzystujące zalety jednego i drugiego rodzaju wentylacji oraz dodatkowo to co daje słońce w leciei szare ścieki przez okrągły rok.
    Zasada działania:
    -lato:wentylator wtłacza do domu ochłodzone powietrze,przechodzące przez GWC(czym lepiej ocieplony dom ,tym większa skuteczność chłodzenia pomieszczeń).
    -jesień,okres przejściowy:wentylator wtłacza do domu powietrze ogrzane w GWC i RSŚ(rekuperator szarych ścieków). Wentylator sterowany jest temperaturą zewnętrzną (poniżej +3oC zostaje wyłączony) oraz higrometrem(nastawa 40-45%).
    -zimaowietrze dostarczane jest do domu wyłącznie grawitacyjnie ( sterowanie termometrem i higrometrem cały czas aktywne).
    -wiosna:,okres przejściowy: tak jak jesienią.
    O każdej porze roku przepływ powietrza następuje z kierunku GWC w jednym pkt.budynku i rozchodzi się do wszystkich pomieszczeń,gdzie jest usuwane anemostatami wyciągowymi na poddasze nieużytkowe.Poddasze zaizolowane jest izolacją celulozową.Z poddasza zużyte powietrze siłą konwekcji lub nadciśnienia poprzez wyrzutnię usuwane jest na zewnątrz.
    Istotą tego rozwiązania jest ukierunkowanie przepływu powietrza zgodnie z zasadami fizyki z dołu do góry, a w konsekwencji do znacznego ograniczenia dopływu świeżego powietrza,bez obniżania jego parametrów higienicznych.Rozwiązanie niweluje mieszanie powietrza ta jak w tradycyjnej WM,wymagającej dużych ilości powietrza.Wtórną zaletą jest kierowanie zużytego powietrza na poddasze,co w praktyce eliminuje ,,dachowe" straty ciepła..
    Dodatkowo system wspomagany jest przez gruntowy magazyn ciepła-GMC i rekuperator szarych ścieków-RSŚ .GMC podnosi temperaturę pod chudziakiem co zapobiega kondensacji wilgoci pod izolacją posadzki,a RSŚ pozwala na efektywny odzysk energii z mycia ,kąpieli,prania.
    GMC zasilane jest nadmiarem energii z solara dachowego,a RSŚ osobną nitką kanalizacyjną wyłącznie do szarych ścieków.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar qubic
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    2.520

    Domyślnie

    super że jest w końcu twój wątek na forum,mam nadzieję że jeszcze inne twoje pomysły przy okazji wypłyną będą jakieś zdjęcia? GMC lub GWC ?fajnie by było to zobaczyć .
    czy masz też rozwiązanie dla budynków piętrowych WMG?
    sezon 2014/15 DEVI 1162 kWh PC JULA 2679/7738 kWh(zużycie/produkcja)
    sezon 2015/16 DEVI 2390 kWh PC JULA 2260 kWh

    We wszystkim trzeba zachować umiar.
    Z umiarem włącznie.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    GMC to nic innego jak 250ton pospółki ubitej w obrębie zaizolowanego fundamentu,a na jego wierzchu ,tuż pod chudziakiem 100mb.rurki pex.Obiekt mało interesujący więc nawet zdjęć nie robiłem.GWC to z kolei 20mb rury fi 110wzdłuż fundamentów i 20mb.pod chudziakiem (ok.50cm.)Natomiast RSŚ wygląda tak.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zdjęcie.jpg
Wyświetleń:	1743
Rozmiar:	96,1 KB
ID:	146913
    Dolną srebrną rurą dostarczane jest powietrze z pierwszych 20mb.GWC biegnącego wzdłuż fundamentów.Górną powietrze dostarczane jest do GWC pod chudziakiem.O efektywności będę wiedział w ciągu kilku dni.Właśnie wróciłem z montażu,ale zbiornik nie jest jeszcze zaizolowany.
    Co do budynków piętrowych .Nie zastanawiałem się nad tym.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar qubic
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    2.520

    Domyślnie

    jeśli chodzi o RSŚ to pomysł jest super , tak mi przyszło na myśl że można by wykorzystać ciepło z wywiewu kanalizy do ogrzewania jednostki zewnętrznej pompy ciepła p-p(klimy z grzaniem).

    pytałem o dom piętrowy ponieważ taki schemat jak na twoim rysunku zachodzi naturalnie w domu piętrowym ,ciepło ucieka do góry i w konsekwencji jest trochę tak jak w twoim WMG ale zakłócane przez normalną WM, jak myślisz?
    sezon 2014/15 DEVI 1162 kWh PC JULA 2679/7738 kWh(zużycie/produkcja)
    sezon 2015/16 DEVI 2390 kWh PC JULA 2260 kWh

    We wszystkim trzeba zachować umiar.
    Z umiarem włącznie.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    To o czym piszę dotyczy niestety domu energooszczędnego i szczelnego .Nie mówimy o tysiącach kW a setkach.Z RSŚ.można odzyskać max.kilkaset kW/rok.W normalnym domu to będzie 1-2% Dla mnie to jest 25-30%.Dla normalnego domu to jest bzdet.Dla mnie obniżenie zużycia energii o 1/3.
    Tak naprawdę to w każdym domu przepływ powietrza powinien odbywać się z dołu do góry i nie mówię tu o piętrach a o poszczególnych pomieszczeniach.To wynika z logiki i fizyki.Taki przepływ w konsekwencji to mniejszy wentylator,mniej energii elektrycznej,mniejsze koszty.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Tak naprawdę to w każdym domu przepływ powietrza powinien odbywać się z dołu do góry i nie mówię tu o piętrach a o poszczególnych pomieszczeniach..
    taki przepływ powietrza jest w praktycznie każdej kuchni i łazience w domu z WM...
    jakoś nie zauważyłem żeby ktoś się skarżył i dusił z braku powietrza w tych pomieszczeniach
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Chodzi o to aby był wszędzie a nie tylko w kuchni lub łazience.Teraz wentylacja u mnie pracuje jako WM bo temp.zewnętrzna unieruchomiła grawitację.Układ w grawitacji zaczyna działać przy < +3oC.Wentylatorek kanałowy najmniejszy jaki dostałem dmucha z GWC 30m3/h nadal 17oC.

  8. #8

    Domyślnie

    Ja jeszcze mam pytanko z ciekawości - jak u Ciebie z zużyciem energii na cele ogrzewania W/m2?

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Poniżej 15kWh/m2/rok

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Zbiornik rekuperatora szarych ścieków udało się szczęśliwie zaizolować.Temperatura wody do mycia ,kąpania to ok.42oC.temperatura na dojściu do rekuperatora ok.32oC. Co prawda 10stopni traci ale traci w obrębie GMC(i tak w końcu odda). Jak to działa.Powietrze z pierwszych 20mb.GWC podgrzewa się w rekuperatorze szarych ścieków,po czym wychładza stopniowo w następnej nitce GWC .Grunt wokół rury GWC nagrzewa się(najbardziej na początku ),po czym oddaje ciepło z powrotem do powietrza.Spodziewam się wzrostu temperatury na wlocie do domu.Będzie to trwało parę dni z uwagi na dużą bezwładność układu.Ta bezwładność spowodowana masą,to duży plus,ponieważ nagłe spadki temperatury nie będą powodowały gwałtownych wahań temperatury powietrza na wejściu do domu.
    ps.wilgotność w domu ok.48% przy tmp.+23oC.Temperatura na poddaszu +18oC.Temperatura na wlocie z GWC nar azie bez zmian +17oC.Powietrze świeże dostarczane do budynku to 720m3/dobę i nikt się nie udusił,ani nie ma najmniejszych symptomów zatruciem CO2.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Przemysław_

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Czeladź
    Posty
    249

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    ps.wilgotność w domu ok.48% przy tmp.+23oC.Temperatura na poddaszu +18oC.Temperatura na wlocie z GWC nar azie bez zmian +17oC.Powietrze świeże dostarczane do budynku to 720m3/dobę i nikt się nie udusił,ani nie ma najmniejszych symptomów zatruciem CO2.
    A jaka jest powierzchnia domu, że potrzebujesz 720m3/dobę.

    Ps. Świetnie pomysły czekamy na wyniki z rekuperatora
    "Lepsze wrogiem dobrego"

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    720m3/dobę :24h =30m3/h ,co jest wbrew normie ,ale nie wbrew zasadom obowiązującym zimą wśród posiadaczy WM i rekuperatora.Rekuperator szarych ścieków jest podłączony do systemu,ale jak to czasami bywa,zabrakło dwuskładnikowego PUR .Za 3-4 dni dokończę izolację.Ale te złe początki są obiecujące.Wlot powietrza świeżego do domu ma +18,1oC.Nie mam kontroli jak spada temp.w GMC ,ale temperatura jak na razie jest zadawalająca.

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Ostatnie dni to mgła i jeszcze raz mgła.Ludzie po sąsiedzku palą w piecach różnymi rzeczami.Czuć to zwłaszcza po zmroku.Odwaga w narodzie po zmroku rośnie.I ta mgła i to co z kominów ściele się po ziemi i jest zasysane przez moje GWC i niestety często czuć to w domu.Pomyślałem o zainstalowaniu filtra od oczyszczacza powietrza Zelmer.Filtr z węglem aktywowanym,więc powinien te dziwne zapachy zlikwidować.Czy ktoś próbował z takim filtrem w układzie WM?Czy zdaje to egzamin?

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Tak jak radziliście filtr będzie założony.Puki co zakończona izolacja RSŚ i wszystkich instalacji zewnętrznych.Na razie wentylacja pędzona wentylatorkiem kanałowym fi 100 14W z uwagi na zbyt wysoką temp.zewnętrzną.Temperatura wlotu świeżego powietrza z GWC do budynku to 18-18,5oC.Wlot do pomieszczenia użytkowego ,to 20,1 oC(dzisiaj). Wynika to z połączenia GWC z salonem rurą spiro poprzez pomieszczenie gospodarcze-pralnie,suszarnie (węzeł CO i bufor) w którym panuje temperatura wyższa o 2-3 jak w pozostałej części domu.
    Temperatura na strychu nadal ok.18oC.Wilgotność powietrza w domu 48-50%( w zależności od wilgotności zewnętrznej).

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Po założeniu filtra węglowego zapachy z pieców sąsiadów już nie drażnią.Straciłem orientację kto czym pali.Ale coś za coś.Zdechła grawitacja.Opór na 40mb.GWC ,RSŚ i filtrze węglowym uniemożliwia pracę w układzie grawitacyjnym.Wentylator kanałowy ledwo daje radę .Mimo ciągłej pracy podaje minimalną ilość powietrza,na granicy bezpieczeństwa.Oznacza to opór ok.30Pa na całej instalacji.Trzeba wymienić wentylatorek na nieco mocniejszy .Myślę o Dospelu turbo fi 100 z płynną regulacją obrotów.Parametry w domu bez zmian .Wilgotność ok.48% przy temp.22oC.Poddasze 18-19oC.Straty ciepła przez sufit nadal bliskie zera.Błędem było zastosowanie do GWC rur fi 110.Powinny być fi 200.Wtedy grawitacja była by możliwa,ale to już po frytkach.I jeszcze jedna uwaga dla ewentualnych naśladowców(o ile się odważą) spadek na GWC min.2-3% w kierunku czerpni ,a pod samą czerpnią żwirowe złoże na skropliny.

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Kilka dni mrozu .W nocy -10 i więcej .Na poddaszu nieużytkowym +15,3oC.temperatura szarych ścieków w rekuperatorze nad ranem +11oC.temperatura świeżego powietrza(30m3/h) zasilającego dom od 20-21oC . Temperatura wewnątrz +22oC przy wilgotności 38%. Wygląda na to,że udało się geograficznie przestawić dom na półwysep Iberyjski.Gdybym odczuwał potrzebę intensywniejszego kąpania było by jeszcze cieplej.Koszt ogrzewania i CWU na 140m2domu to ok.5PLN przy tych temperaturach (ogrzewanie kominkiem z PW) .Średnia w sezonie grzewczym 3,6oC daje nadzieję na jeszcze mniejszy koszt.Spodziewam się średniego miesięcznego kosztu ogrzewania i CWU w sezonie grzewczym na poziomie 150-200PLN.








    c

  17. #17

    Domyślnie

    A czy rozwiązałeś jakoś problem mieszania się ciepłych ścieków podczas "przybywania" z tymi w rekuperatorze, które się już wychłodziły ? Termodynamicznie to nie ma chyba żadnej straty, ale ale powoduje obniżenie temperatury powietrza opuszczającego rekuperator. Ja powietrze po rekuperatorze doprowadzić od razu do pomieszczeń i miło by było, gdyby one miało ponad 20 stopni

    Pozdrawiam

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Przyjrzyj się zdjęciu.Ścieki wpływają siwym czwórnikiem do zbiornika.Tam zgodnie ze swoim ciężarem a więc i temperaturą rozkładają się warstwowo,od najcieplejszych na górze do najzimniejszych na dole.Dołem odpływają (zimne) różową rurą do trójnika którego posadowienie,stabilizuje poziom w zbiorniku.Powietrze przechodzi przez najcieplejszą strefę(widać w górnej części ślady po spawaniu płaszcza wewnętrznego).W przypadku awarii-zapchania,ścieki z czwórnika przepływają baypasem górą do różowego trójnika i dalej do odbiornika.Ścieki mają max .temp.35oC,a więc i powietrze ma podobną temp.,ale ją traci podgrzewając piach wokół rury,po czym ten piach oddaje ciepło z powrotem do rury.Ustabilizowało mi się to na poziomie ok.18-18,5oC.+zyski z pomieszczenia gospodarczego ok.2oC.Daje mi to na wlocie mimo mrozów cały czas powyżej 20oC.Rekuperator szarych ścieków koniecznie powinno poprzedzać min.20mb.GWC rurowego.Zabezpiecz to przed zamarznięciem przy małym napływie ścieków.

  19. #19

    Domyślnie

    No w sumie masz racje. Jakby dacdoplyw u gory a odlyw z dugiej strony ale tak, zeby woda byla zaciagana z dolnej objetosci zbiornika (taki syfon, ktory gorny poziom ma ponizej wlotu sciekow po drugiej stronie) i jezeli scieki nie beda doplywaly w sposob bardzo turbulentny to to powinno ladnie wszystko dzialac.

    Znalazlem jeszcze drugi temat odnosnie odbioru ciepla ze sciekow i byl tam wspomniany temat filtrowania sciekow. Jednym z pomyslow bylo umieszcenie filtra przed wlotem do rekuperatora. Ja uwazam ze lepszym pomyslem byloby zamontowanie na dole zbiornika takiego bypassa z zaworem fi 50 albo 80 ktory podloczony by byl do odplywu scikow, i raz na jakis czas odwierac zawor i strumien wody powinien wyplukas wszystkie nieczystosci z dna. Co o tym myslicie ??

    Odnosnie wypelnienia rekuperatora to myslalem zeby zastosowac rure gietka kabowana fi 80 i zwinac ja pare razy wewnatrz zbiornika. Myslicie ze zadziala ?

    http://allegro.pl/rura-drenarska-fi-...853510261.html Cos takiego tylko oczywiscie bez dziurek

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Myślę , że wszelkiego rodzaju filtry w układzie ścieków to same kłopoty.choćby konieczność okresowego czyszczenia,A czyszczenie filtrów ściekowych do przyjemnych nie należą (przypomnij sobie czyszczenie syfonu w zlewie kuchennym). Wystarczy okresowy spływ z wanny,czy z prysznica,który regularnie usuwa osady(w moim przypadku do POŚ ) Po miesiącu użytkowania na dnie osadów nie mam.Dopuszczam konieczność przeczyszczenia raz w roku ,przy okazji czyszczenia komór w POŚ.
    Co do rury karbowanej to należy rozważyć kłopot z uszczelnieniem .Rura karbowana to jednak dodatkowe opory.Osobiście jestem zwolennikiem rur gładkich w systemie wentylacji,chociażby z powodu łatwiejszego utrzymania czystości.
    Jeszcze jedno .Rekuperator spełnia również funkcję odolejacza,co w przypadku POŚ jest czynnikiem przedłużającym trwałość złoża rozsączającego.

Strona 1 z 245

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony