dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 11 z 245
Pokaż wyniki od 201 do 220 z 4881
  1. #201
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Należało by wziąć pod uwagę fakt,że moja wentylacja działa ciut inaczej niż normalna WM. Mam nawiew na dole a anemostaty wyciągowe w sufitach.Taka konfiguracja powoduje ,że nawet przy 70m3/h łatwiej pozbywać się zapachów.Wentylacja wydaje się bardziej skuteczna-wydajna.Podczas gotowania nawet upierdliwych potraw jak kapucha.Kilka minut po skończeniu nie czuć w domu specyficznego zapachu.Mało tego kuchnia i salon to jedna przestrzeń.To co się gotuje w kuchni to czuć tylko w jej obrębie.Produkt gotowania to przecież obciążona zapachem gorąca para wodna.Z natury rzeczy gna pod sufit.A tam ma gzie ujść.

  2. #202
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Jest jeszcze prawo i ono jest najważniejsze
    Gdyby w domu była wentylacja jaką preferuje nydar,dom taki nie zostanie odddany prawnie do użytkowania.
    powiedz to tym co mieli zgodnie z prawem a teraz wąchają kwiatki od spodu bo tlenku węgla się na wdychali ...
    WG raczej ktoś odbierał też "zgodnie z prawem"...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  3. #203
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Jest jeszcze prawo i ono jest najważniejsze
    .
    krótko żyjesz, mało widziałeś. Zdziwiłbyś się. Prawo to jedno, jego interpretacja to drugie. Zależy od papugi.
    Jak nie jesteś papugą, nie będziemy dyskutować, bo to jałowa polemika.

  4. #204
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Należało by wziąć pod uwagę fakt,że moja wentylacja działa ciut inaczej niż normalna WM. Mam nawiew na dole a anemostaty wyciągowe w sufitach.
    jak by każdy projekt budynku z WG miał zaprojektowany układ kanałów doprowadzających powietrze to nie było by tu teraz dyskusji co jest lepsze ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  5. #205
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Wystarczy odpowiedzieć na fundamentalne pytanie.Jak jest lepiej? Czy nawiew pod sufitem a wywiew pod drzwiami ,czy odwrotnie?

  6. #206

    Domyślnie

    Nydar, a nie myslales o tym, zeby wywiewane powietrze pchac przez GMC ?

    Tak sobie mysle, ze gdyby tak zrobic to istnieje jeszcze wieksza szansa na to zeby na CO wydac tyle co nic

    Pozdrawiam
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  7. #207
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Wystarczy odpowiedzieć na fundamentalne pytanie.Jak jest lepiej? Czy nawiew pod sufitem a wywiew pod drzwiami ,czy odwrotnie?
    he he ...
    ale zaraz odezwą się wszyscy użytkownicy i instalatorzy WM...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  8. #208
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Nydar, a nie myslales o tym, zeby wywiewane powietrze pchac przez GMC ?
    ma być bez napędu jak grawitacyjnie ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  9. #209
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Nydar, a nie myslales o tym, zeby wywiewane powietrze pchac przez GMC ?

    Tak sobie mysle, ze gdyby tak zrobic to istnieje jeszcze wieksza szansa na to zeby na CO wydac tyle co nic

    Pozdrawiam
    Mam pomysł aby raczej odebrać wszystko z tych 10kWh/dobę co teraz wyrzutnią ulatuje.gdybym to pchał pod dom to odzyskał bym prawie nic.Myślałem o przeciwprądowej dwururce świeże -zużyte,ale zaniechałem.Póki co myślę o mini pompie ciepła co by te 10kWh zagospodarowała.wydaje mi się,że to pozwoliło by skrócić sezon grzewczy (dla mnie sezon grzewczy to korzystanie z obcej energii) do 30dni w roku.A że o pompach ciepła wiem nic,to potrzeba trochę czasu na dokształt.

  10. #210
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Mam pomysł aby raczej odebrać wszystko z tych 10kWh/dobę co teraz wyrzutnią ulatuje.gdybym to pchał pod dom to odzyskał bym prawie nic.Myślałem o przeciwprądowej dwururce świeże -zużyte,ale zaniechałem.Póki co myślę o mini pompie ciepła co by te 10kWh zagospodarowała.wydaje mi się,że to pozwoliło by skrócić sezon grzewczy (dla mnie sezon grzewczy to korzystanie z obcej energii) do 30dni w roku.A że o pompach ciepła wiem nic,to potrzeba trochę czasu na dokształt.
    a ja myślę że chłodnica i ze dwa duże zbiorniki na strychu zdały by egzamin...
    oczywiście wszystko w grawitacji ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  11. #211
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Rozważałem tą opcję .Wydaje się najtańsza.Wrócę do niej jak mnie pompa ciepła pokona.Bo póki co to ona mnie najbardziej kręci.Jedni wydają w kasynie czy na Służewcu a inni na mini pompy.Jak nie spróbuję to będę zawsze żałował.

  12. #212
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Jak nie spróbuję to będę zawsze żałował.
    he he ...
    też tak mam...

    ale powoli zaczynam się leczyć z tej "choroby"...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  13. #213

    Domyślnie

    A moze wylot puscic przez jakas wezownice ktora wode z sieci puszczamy do zasobnika ?

    Chociaz drugi zasobnik bylby raczej niezbedny, odbieralby na biezaco i mieszal wode z tym podstawowym, tylko to juz z czerpnia z polaci trza by zgrac, zeby oba miejsca: wylot z reku i czerpnia dachowa mogly poprawiac bilans i CWU i CO.

    Pozdrawiam
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  14. #214
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Indiana_

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    878

    Domyślnie

    Re gentoox:
    Aby było jasno: wentylacja na NAJWYŻSZYM BIEGU ma zapewnić minimalne wartości określone normą (czyli 70,50,30 itd.), a na 10% wydajności w kuchni jest np. 15m3/h wyciągu i TAK MA BYĆ, aby nie przewentylować. Po to jest regulator, aby dostosować wydajność do potrzeb, i jeśli np. w dużym domu z 5 pokojami i 3 łazienkami mieszka 1 osoba z kotem to podczas gotowania czy korzystania z łazienki ma mieć możliwość załączenia wentylacji na max, a potem niech sobie chodzi na 10%.
    Nie ma tu nic nie halo: jak ktoś pozwie mnie że na minimum wentylacja nie spełnia norm, to w 5 minut naprawię: ustawię regulator na maxa i zaplombuję Ciągła praca z normową wydajnośią przewentyluje każdy normalny dom, to chyba oczywiste.. Robię tak od lat, w poprzedniej firmie szpitale, supermarkety, hale, a teraz domki i małe firmy i nigdy przez robienie zgodnie z normami nie miałem żadnych problemów. One są po to, by w trudnych sytuacjach pokazać rozwiązanie.

    A co do przykładu z zalaniem: jeśli do mojego domu wprowadzi się nagle 8 osób i 3 koty, to też nie problem: na najwyższym biegu dalej mam w kuchni spełnione 70, 50 i 30m3/h, a że najmniejsze rekuperatory jakie montuję mają na najwyższym biegu 350m3/h, jest również zapewnione 30m3 /osobę i kota.. Więc w czym problem, bo z kolei zaczynam się gubić w Twojej logice....

  15. #215
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Indiana_

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    878

    Domyślnie

    Co do pomp ciepła na powietrzu wywiewanym: porażka, porównajcie sobie chociaż przepływ powietrza przez najmniejsza pompę z 70m3/h wywiewu u Nydara, nic z tego nie wyjdzie. A gdy nawet zrobią tak małą pompkę, to schładzając powietrze z 20'C do 0'C przy 70 m3/h można uzyskać ok. 500W. Doliczając straty pompy na wyjściu wyjdzie około 700W

  16. #216
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Dla mnie szklanka jest zawsze do polowy pełna.Pisali że GWC to lipa,że RSŚ to lipa,ze GMC to lipa a mi to daje w mrozy +17,6oC. O pompach to moja wiedza na razie jest zerowa ale perspektywa obiecująca.Bo skoro wyrzucam co dobę 10kWh to wszystko co więcej z prostej wymiany z ZWU +napęd będzie sukcesem.500W/h to kupa energii.Tyle zużywam na ogrzewanie gdy na dworze jest ciut powyżej zera.Tyle starczy aby podgrzać CWU do 45oC dla całej rodziny.Tak małych pomp nikt nie produkuje .Trzeba samemu spróbować.

  17. #217
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Podbijam.
    Dlaczego WM z nawiewem pod sufitem i wyciągiem pod drzwiami jest lepsza od wyciągu pod sufitem i nawiewem pod drzwiami.Bo z tego co prof.Bosak mi do mózgu wpajał usilnie to to drugie rozwiązanie jest bardziej efektywne.Mniej energii aby zrealizować cel i jakby zgodnie z naturą.
    Indiana odpowiedz bo może błądzę.

  18. #218
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał Indiana_ Zobacz post
    Re gentoox:
    Aby było jasno: wentylacja na NAJWYŻSZYM BIEGU ma zapewnić minimalne wartości określone normą (czyli 70,50,30 itd.), a na 10% wydajności w kuchni jest np. 15m3/h wyciągu i TAK MA BYĆ, aby nie przewentylować. Po to jest regulator, aby dostosować wydajność do potrzeb, i jeśli np. w dużym domu z 5 pokojami i 3 łazienkami mieszka 1 osoba z kotem to podczas gotowania czy korzystania z łazienki ma mieć możliwość załączenia wentylacji na max, a potem niech sobie chodzi na 10%.
    Nie ma tu nic nie halo: jak ktoś pozwie mnie że na minimum wentylacja nie spełnia norm, to w 5 minut naprawię: ustawię regulator na maxa i zaplombuję Ciągła praca z normową wydajnośią przewentyluje każdy normalny dom, to chyba oczywiste.. Robię tak od lat, w poprzedniej firmie szpitale, supermarkety, hale, a teraz domki i małe firmy i nigdy przez robienie zgodnie z normami nie miałem żadnych problemów. One są po to, by w trudnych sytuacjach pokazać rozwiązanie.

    A co do przykładu z zalaniem: jeśli do mojego domu wprowadzi się nagle 8 osób i 3 koty, to też nie problem: na najwyższym biegu dalej mam w kuchni spełnione 70, 50 i 30m3/h, a że najmniejsze rekuperatory jakie montuję mają na najwyższym biegu 350m3/h, jest również zapewnione 30m3 /osobę i kota.. Więc w czym problem, bo z kolei zaczynam się gubić w Twojej logice....
    No i doszliśmy wreszcie do czegoś.

    Czyli jednak zgodzisz się, że 10% (15,11,6) też jest OK. (Nie czepiajmy się że nie jest w liczbach - chodzi o zasadę obniżania.)

    Nie zrozumiałem tego co napisałeś. Teraz rozumiem, że jak piszesz że na NAJWYŻSZYM ma zapewnić minima normowe, to masz na myśli np. norma - 70, na najwyższym - 120. Tylko po co piszesz NA NAJWYŻSZYM skoro osiągasz to na drugim i nieprecyzyjnie opisujesz.
    NORMOWO osiągasz na drugim, a NA NAJWYŻSZYM maks wydajności centrali.

    No i gra gitara i popieram. Teraz odnośnie odbioru przy tym co nydar wpieprza do środka. Posługując się twoimi słowami, ze podkręcasz sterownik i plombujesz. nydar przełącza wentylator na wyższą prędkość i ma to samo. Jest jakiś problem z odbiorem? (pewnie zaraz podyskutujemy o przepływach )

  19. #219
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Normy określono dla WM z góry do dołu.Ja robię odwrotnie.Może te normy nie są adekwatne do innego obiegu powietrza.Gentoonx ma rację .Coby było wg.przepisu to zawsze można na II włączyć i bajpasa otworzyć.Zimne będzie leciało ale kto to sprawdza.Metry muszą się zgadzać.

  20. #220
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Jak nic będzie bezprzedmiotowa druga, albo i trzecia dyskusja o przepływach. Norma normą, życie życiem. Norma nie określa jak ma wlatać czy wylatać, gorą, dołem, bokiem. Patrząc "na chłopski rozum' różnice są i to znaczne, wg mnie. Wszystko da się pomierzyć przecież. Inna sprawa, że tradycyjna WM (wszystko z góry) jest stosowna od lat, wszystko pomierzone, obliczone, dobrane parametry wentylatorów, porządne spręże, technologie na kanały. Wszystko opisane, zmarketyzowane, gotowe do produkcji i handlu. Biznes się kręci, świat idzie do przodu. Ktoś chce inaczej - to go w łeb

Strona 11 z 245

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony