dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    895

    Domyślnie Prąd od sąsiada - 100m - jaki kabel?

    W zasadzie w temacie zawarłem wszystko - chcę pożyczyć prąd od sąsiada na czas budowy SSO - obciążenie standardowe dla ekipy budowlanej - odległość 100m. Jakiego przekroju i typu kabel powinienem nabyć? Wiem, że typowy przedłużacz nie da rady.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał samotnik Zobacz post
    W zasadzie w temacie zawarłem wszystko
    Nic nie zawarłeś oprócz podania odległości 100m. Policz najpierw obciążalność długotrwałą, spadek napięcia...
    i, co najważniejsze, realizację ochrony przeciwporażeniowej. To tyle w telegraficznym skrócie. Jeśli to ogarniesz, możesz w ogóle zacząć myśleć że dasz radę bez pomocy elektryka.
    O pomiarach już nawet nie wspominam.
    Ostatnio edytowane przez zbich70 ; 05-12-2012 o 17:14

  3. #3

    Domyślnie

    Dla typowej ekipy powinien starczyć 5x10mm2 plus uziom.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    895

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbich70 Zobacz post
    Nic nie zawarłeś oprócz podania odległości 100m. Policz najpierw obciążalność długotrwałą, spadek napięcia...
    i, co najważniejsze, realizację ochrony przeciwporażeniowej. To tyle w telegraficznym skrócie. Jeśli to ogarniesz, możesz w ogóle zacząć myśleć że dasz radę bez pomocy elektryka.
    Panowie, nie prosiłem o cięte riposty muszę jakoś po prostu porównać koszta i upierdliwość rozwiązań:

    1. przyłącze tymczasowe ciągnięte na 50m napowietrznie wzdłuż drogi przy niechętnym temu pomysłowi sąsiedzie
    2. 100m "przedłużacza" od innego sąsiada, zwijanego na noc
    3. agregat

    W trakcie budowy ZE wykona przyłącze docelowe, może nawet przed końcem SSO będę mógł wziąć prowizorkę z docelowej skrzynki na działce, w związku z czym mnie rozwiązanie 1. mnie trochę boli, bo to załatwianie i koszta tylko po to, żeby za 2-3 miesiące to rozebrać. Rozwiązanie 3. nie będzie istotnie tańsze, więc nadzieje pokładam w rozwiązaniu z prądem od sąsiada, tylko zupełnie nie mam pojęcia, ile na to wydam, żeby to zrobić tak, aby nikogo ani niczego nie usmażyć.

    Z jednym elekrykiem rozmawiałem, ale on chce po prostu skasować 2500 za to 50m przyłącze tymczasowe i nie dyskutuje na inne tematy.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Na czas samej budowy nie jest Ci potrzebna duża moc, tyle, co do betoniarki, czy młotowiertarki, ew. na potrzeby ekipy jeśli będzie mieszkać, do tego spokojnie wystarczy opcja druga. Owszem, przy takiej długości większe sprzęty będą startować ciężko, ale to w końcu budowa, da radę. Postaraj się najwyżej, żeby to były solidne przedłużacze z grubą żyłą, a nie chińskie badziewie "do kosiarki".

    Ewentualnie przewód rozciągnięty na stałe, ale przecież nie 5x10mm2 (no luuudzie???!!!???). 3x4mm2 byłoby super, 3x2,5mm2 wystarczy.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    piotrmak

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Szubin
    Kod pocztowy
    89-200
    Posty
    1.596

    Domyślnie

    No jak napisał jarek.P
    Jedyna sensowna odpowiedź i wyczerpująca

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    piotrmak

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Szubin
    Kod pocztowy
    89-200
    Posty
    1.596

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    Dla typowej ekipy powinien starczyć 5x10mm2 plus uziom.
    Możesz to jakoś rozwinąć?
    Może jako prąd docelowy ma później postawić własną stację trafo
    Dla ciekawości dodam, że "zakład" usługowy mojego brata leci na 4X6mm2 od jakichś 15 lat na odległości od słupa na oko tak ze 150 metrów. Robiła to energetyka jako WLZ do licznika.

  8. #8

    Domyślnie

    Korzystając ze strony: wiki - spadek napięcia

    Podstawiając dane pod wzór prądu jednofazowego przemiennego dla prądu 10A (czajnik elektryczny), no bo chyba każdy budowlaniec coś tam ciepłego pije spadek napięcia przekracza 5%, dopuszczalne 5%. Dokładamy betoniarkę, więrtarkę lub może jeszcze jakieś oświetlenie i ze 200V na końcu linii mamy. Przy każdym załączeniu urządzeń silnikowych będziemy doświadczać pięknego przygasania wszystkiego. Oczywiście od tego kabla na pewno jeszcze majstry przedłużaczami po min 20m (w porywach 3x1,5 linka) każdy podłączy.

    Efekt będzie fajny, obyś nie musiał niczego spawać na swojej budowie...

  9. #9

    Domyślnie

    Jak czytam niektóre wypowiedzi to chyba niektórzy by chcieli skasować te 2500 i tyle sam budowałem do nie jestem elektrykiem ale automatykiem i wiem że dziś na budowie zużywa się dużo mnie energii niż kiedyś chodzi głównie betoniarka i to też nie zawsze są różne technologie budowania, jak betoniarka to uważam że siła obowiązkowo, ja bym dał kabel 5x4mm do rozdzielni z której bym to później rozdzielał i oczywiście zabezpieczał, mnie to będzie słabo, oczywiście wbił bym szpilę jako dodatkowe uziemienie. Uważam że to wystarczy budowlańcy sobie poradzą.

  10. #10

    Domyślnie

    Dopuszczalnym pięć procent bym się nie przejmował.
    Ale spadki będą, zatem musisz się z nimi liczyć. 100 metrów odległość, to 200 metrów do obliczeń.
    5 żył, bo betoniarka, spawarka itp raczej na 3 fazy.
    Nie schodziłbym poniżej 5x4. Pamiętaj o tych lokalnych przedłużaczach, o których mowa wyżej. I lokalna szpila.
    No i to codzienne zwijanie. Zapomnij. Jak masz możliwość, to zakop delikatnie, a jak nie, to licz się z tym, że niejedną noc będzie leżał na powierzchni.
    A computer, like an air-conditioner, works correctly, until you open windows.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Betoniarki trójfazowe to na budowie raczej rzadkość, spawarki tez się raczej rzadko używa.

    Moja budowa oczywiście nie jest wyrocznią, ale całe SSO u mnie powstało na jednej fazie, pierwsze wykorzystanie "siły" to byli dopiero tynkarze.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  12. #12
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Alina&Mariusz

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    okolice Torunia
    Posty
    381

    Domyślnie

    Lepiej, żeby nieprzychylny sąsiad nie dowiedział się o tym "pożyczaniu" prądu.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar 15kvmaciej
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Harwich
    Posty
    111

    Domyślnie

    A to pewnie za drogie rozwiązanie?
    http://sadlos.pl/?d=7

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    Korzystając ze strony: wiki - spadek napięcia

    Podstawiając dane pod wzór prądu jednofazowego przemiennego dla prądu 10A (czajnik elektryczny), no bo chyba każdy budowlaniec coś tam ciepłego pije spadek napięcia przekracza 5%, dopuszczalne 5%. Dokładamy betoniarkę, więrtarkę lub może jeszcze jakieś oświetlenie i ze 200V na końcu linii mamy. Przy każdym załączeniu urządzeń silnikowych będziemy doświadczać pięknego przygasania wszystkiego. Oczywiście od tego kabla na pewno jeszcze majstry przedłużaczami po min 20m (w porywach 3x1,5 linka) każdy podłączy.

    Efekt będzie fajny, obyś nie musiał niczego spawać na swojej budowie...
    Jak majstry jedzą, to inne urządzenia odpoczywają. Rzadko jest tak, że wszyscy na hura włączają wszystkie możliwe urządzenia.
    A światło nie przygasa, bo betoniarki na ogół chodzą od wiosny do jesień, a dzień wtedy jest dużo dłuższy.
    Nawet jak jest kilka ekip, to z prądem nie ma problemów.

    Cytat Napisał 15kvmaciej Zobacz post
    A to pewnie za drogie rozwiązanie?
    http://sadlos.pl/?d=7
    Oczywiście. Taniej jest kupić
    http://allegro.pl/agregat-fogo-fh-3001-fh3001-silnik-honda-gx-200-i2823758992.html
    Ostatnio edytowane przez dendrytus ; 06-12-2012 o 21:59
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarek.P Zobacz post

    Ewentualnie przewód rozciągnięty na stałe, ale przecież nie 5x10mm2 (no luuudzie???!!!???). 3x4mm2 byłoby super, 3x2,5mm2 wystarczy.

    J.
    Dokładnie jezeli będziesz korzystał z betoniarki i sporadycznie jakaś spawarka (nie jednocześnie) to spokojnie wystarczy 5x2.5mm2.
    A 5X4mm2 wystarczy bez problemu.
    Ostatnio edytowane przez fenix2 ; 08-12-2012 o 05:27
    Nic nie jest takie, jakim się wydaje!

  16. #16

    Domyślnie

    Tak jest.
    Ważne aby się kręciło.
    A że warunek SWZ nie będzie spełniony to istotne nie jest.
    Dla laika jest to pojęcie wyimaginowane więc nieistotne.

    PN HD 60364 7-704 się głęboko kłania.
    Warto się z nią zapoznać by wiedzieć co pisać.
    Niewiedza tego, który nie wie, przewyższa wiedzę tego, który wie, ponieważ ten, który wie, nigdy nie wie tyle, ile niewiedzący nie wie.
    Z mądrości kabały

  17. #17
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zbiq

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Białystok
    Posty
    383

    Domyślnie

    Witam,

    Panowi mam podobny dylemat jak kolego powyżej z tym, że będzie to kabel kładziony w ziemi na stałe, 100 mb, w domu przewidziana PC, czy kabel 5 x 10 mm2 będzie wystarczający czy robić na 16 ?

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbiq Zobacz post
    Witam,

    Panowi mam podobny dylemat jak kolego powyżej z tym, że będzie to kabel kładziony w ziemi na stałe, 100 mb, w domu przewidziana PC, czy kabel 5 x 10 mm2 będzie wystarczający czy robić na 16 ?
    Ważna jest moc zainstalowanych urządzeń. Przy odległości 100m minimum to YKY 4x16mm2.
    Nic nie jest takie, jakim się wydaje!

  19. #19
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zbiq

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Białystok
    Posty
    383

    Domyślnie

    Cytat Napisał fenix2 Zobacz post
    Ważna jest moc zainstalowanych urządzeń. Przy odległości 100m minimum to YKY 4x16mm2.
    OK, dziękuję za podpowiedź.
    Przyłączeniowa moc to 21 kW

  20. #20

    Domyślnie

    zbiq: Przemyśl użycie kabla aluminiowego typu YAKY 4x25 lub 4x35.
    Na tej odległości ma to sens ekonomiczny, za zaoszczędzoną kasę zrobisz dobry uziom i jeszcze coś zostanie.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony