dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Tom66

    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-103
    Posty
    3

    Domyślnie Które kotły spełniają normę pn 303:5 2012 ?

    Witam
    Od dłuższego czasu w Polsce (21-08-2012) obowiązuje norma EN PN 303:5 2012.
    Do nowo budowanego domu poszukuję kotła na paliwo stałe, który spełnia wymogi tej normy.
    Producenci nie podają charakterystyk sprawnościowo emisyjnych kotłów, a jeśli już to powołują się na nieobowiązujące normy.
    Czy ktoś z Państwa wie który z producentów ma taki certyfikat zgodności z aktualnie obowiązującą normą?
    Proszę o informacje i z góry dziękuję za jakiś trop
    Tomasz

  2. #2
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    roman501

    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    3

    Domyślnie 303-5 pn ne

    Cytat Napisał Tom66 Zobacz post
    Witam
    Od dłuższego czasu w Polsce (21-08-2012) obowiązuje norma EN PN 303:5 2012.
    Do nowo budowanego domu poszukuję kotła na paliwo stałe, który spełnia wymogi tej normy.
    Producenci nie podają charakterystyk sprawnościowo emisyjnych kotłów, a jeśli już to powołują się na nieobowiązujące normy.
    Czy ktoś z Państwa wie który z producentów ma taki certyfikat zgodności z aktualnie obowiązującą normą?
    Proszę o informacje i z góry dziękuję za jakiś trop
    Tomasz
    Kotły firmy TEKLA spełniają podaną normę i mają stosowne certyfikaty z akredytowanego laboratorium z Łodzi (draco duo, draco duo versa)

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mike82pl

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    6

    Domyślnie En 303-5:2012

    z tego co wiem to jedyną firmą Polską która przebadała kotły na ta normę - EN 303:5 2012 (nie mylić ze starą normą EN 303:5 z 2002 roku) jest firma GREŃ z Pszczyny, mają certyfikat z laboratorium z Brna - Europejski na cały typoszereg kotłów peletowych EG-PELLET.

    QUOTE=Tom66;5666556]Witam
    Od dłuższego czasu w Polsce (21-08-2012) obowiązuje norma EN PN 303:5 2012.
    Do nowo budowanego domu poszukuję kotła na paliwo stałe, który spełnia wymogi tej normy.
    Producenci nie podają charakterystyk sprawnościowo emisyjnych kotłów, a jeśli już to powołują się na nieobowiązujące normy.
    Czy ktoś z Państwa wie który z producentów ma taki certyfikat zgodności z aktualnie obowiązującą normą?
    Proszę o informacje i z góry dziękuję za jakiś trop
    Tomasz[/QUOTE]

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał mike82pl Zobacz post
    z tego co wiem to jedyną firmą Polską która przebadała kotły na ta normę - EN 303:5 2012 (nie mylić ze starą normą EN 303:5 z 2002 roku) jest firma GREŃ z Pszczyny, mają certyfikat z laboratorium z Brna - Europejski na cały typoszereg kotłów peletowych EG-PELLET.

    Nawet jeśli powyższe firmy mają wspomniany certyfikat, to faktycznie ciężko jest znaleźć o tym jakąś informację.
    Znalazłem natomiast skan certyfikatu, wydanego kotłom firmy Galmet z Głubczyc:
    http://www.galmet.com.pl/uploads/fil...logicznego.pdf

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mike82pl

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    6

    Domyślnie en 303-5:2012

    tak, ale to co pokazujesz dotyczy kotłów na węgiel i to do tego normy 303:5 , nie 303:5-2012 bo po pierwsze w lutym 2012 roku to jeszcze tej normy nie było a po drugie zapomnij że jakikolwiek kocioł na węgiel ją spełni; co do powyższej co pisałem spróbuję Wam ten certyfikat załatwić.

    Cytat Napisał wojtek_janisz Zobacz post
    Nawet jeśli powyższe firmy mają wspomniany certyfikat, to faktycznie ciężko jest znaleźć o tym jakąś informację.
    Znalazłem natomiast skan certyfikatu, wydanego kotłom firmy Galmet z Głubczyc:
    http://www.galmet.com.pl/uploads/fil...logicznego.pdf

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał mike82pl Zobacz post
    tak, ale to co pokazujesz dotyczy kotłów na węgiel i to do tego normy 303:5 , nie 303:5-2012 bo po pierwsze w lutym 2012 roku to jeszcze tej normy nie było a po drugie zapomnij że jakikolwiek kocioł na węgiel ją spełni; co do powyższej co pisałem spróbuję Wam ten certyfikat załatwić.
    Nie masz racji.
    Wszystkie kotły, które spełniają kryteria emisyjne badania na "znak bezpieczeństwa ekologicznego" według IChPW, spełniają również kryteria emisyjne klasy 3 normy EN 303-5:2012.
    Tylko pojedyncze przypadki kotłów z zasypem ręcznym nie spełnią kryterium emisji pyłu (kryteria EN 303-5:2012 klasa 3 = 150mg/m3; kryteria IChPW = 200mg/m3).

    patrz: http://www.ichpw.zabrze.pl/?p=pl/menu/h/h01/index
    Ukłony dla Redakcji

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał zawijan Zobacz post
    Nie masz racji.
    Wszystkie kotły, które spełniają kryteria emisyjne badania na "znak bezpieczeństwa ekologicznego" według IChPW, spełniają również kryteria emisyjne klasy 3 normy EN 303-5:2012.
    Tylko pojedyncze przypadki kotłów z zasypem ręcznym nie spełnią kryterium emisji pyłu (kryteria EN 303-5:2012 klasa 3 = 150mg/m3; kryteria IChPW = 200mg/m3).

    patrz: http://www.ichpw.zabrze.pl/?p=pl/menu/h/h01/index
    Czyli wystarczy skorzystać z wyszukiwarki, by się dowiedzieć, który kocioł spełnia normę. Pozdrawiam

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojtek_janisz Zobacz post
    Czyli wystarczy skorzystać z wyszukiwarki, by się dowiedzieć, który kocioł spełnia normę. Pozdrawiam
    A dlaczego Ty, jako użytkownik, martwisz się o spełnianie wymogów normy? Przecież u Ciebie nikt nie będzie tego mierzył. To producent musi uzyskać świadectwo o spełnianiu wymogów normy, aby mógł taki kocioł sprzedawać. Grożą mu różne kontrole (od pewnego czasu takie kontrole sa już wykonywane, więc raczej nie będzie ryzykował.
    Ukłony dla Redakcji

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał zawijan Zobacz post
    A dlaczego Ty, jako użytkownik, martwisz się o spełnianie wymogów normy? Przecież u Ciebie nikt nie będzie tego mierzył. To producent musi uzyskać świadectwo o spełnianiu wymogów normy, aby mógł taki kocioł sprzedawać. Grożą mu różne kontrole (od pewnego czasu takie kontrole sa już wykonywane, więc raczej nie będzie ryzykował.
    Nie martwię się. Ważna w tym przypadku jest sama świadomość ekologiczna, uważam że dobrze jest wiedzieć. Druga sprawa - ma to znaczenie sprzedażowe. Firmy zdobywają certyfikaty (patrz Galmet, Rafako itd.) i chwalą się nimi na swoich stronach po to, by trafić do klientów, którym nie jest wszystko jedno.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał zawijan Zobacz post
    A dlaczego Ty, jako użytkownik, martwisz się o spełnianie wymogów normy? Przecież u Ciebie nikt nie będzie tego mierzył. To producent musi uzyskać świadectwo o spełnianiu wymogów normy, aby mógł taki kocioł sprzedawać. Grożą mu różne kontrole (od pewnego czasu takie kontrole sa już wykonywane, więc raczej nie będzie ryzykował.

    Po ostatnich "przepychankach" w np Krakowie , to człowiek obawia się czy wogóle będzie można spalać "eko" - groszek ...
    Panas 9kW, podłogówka, WM+reku, PV 9,6kW, G12W

  11. #11
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mike82pl

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    6

    Domyślnie

    tak, tak , zawijan.....dalej działaj lobbując dla swojego kochanego ICHPW, które notabene nie ma żadnej akredytacji na en303-5 2012 więc mówienie że kotły z papierem ICHPW cośkolwiek spełniają w związku z tą normą...kończy się na mówieniu ..........

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał mike82pl Zobacz post
    ,,,, więc mówienie że kotły z papierem ICHPW cośkolwiek spełniają w związku z tą normą...kończy się na mówieniu ..........

    Jeżeli o mówieniu mowa, to z ciekawości nastawiłem ucho by usłyszeć co w trawie piszczy i znalazłem http://www.ichpw.zabrze.pl/?p=/pl/133
    Andrzej

    Słucham Radia Wnet http://wnet.fm/

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał mike82pl Zobacz post
    tak, tak , zawijan.....dalej działaj lobbując dla swojego kochanego ICHPW...
    Czytaj dokładnie. Dobra?

    Udzieliłem Ci odpowiedzi technicznej, na Twoje stwierdzenie dot. normy EN 303-5:2012 - "zapomnij że jakikolwiek kocioł na węgiel ją spełni".
    Metodyka badań wg normy EN 303-5:2012 nie różni się zasadniczo od metodyki badań wg normy PN EN 303-5:2002, więc kotły, które spełniały określone kryteria wcześniej, nadal będą je spełniać. Co, owszem, nie znaczy, że nie będą musiały przejść nowych badań, właśnie zgodnie z wymaganiami normy EN 303-5:2012. Niemniej jednak te kotły spełnią wymagania klasy 3 tej normy. Bez względu na to, kto te badania będzie wykonywał. Kryteriów klas 4 i 5 - nie spełni obecnie chyba żaden z kotłów węglowych obecnych na rybku (napisałem "chyba", bo nie chce mi się dokładnie sprawdzać parametrów uzyskanych przez kilkaset badanych u nas kotłów). Tych kryteriów nie spełnią także występujące aktualnie na naszym rynku kotły na pelet. Ale - póki co - klasa 3 jeszcze w tej normie jest.
    Zrozumiałeś to dobrze, czy dalej będziesz się mądrzył?
    Ukłony dla Redakcji

  14. #14
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mike82pl

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    6

    Domyślnie

    nie rzucaj stwierdzeń co do których nie jesteś pewny:

    "tych kryteriów nie spełnią także występujące aktualnie na naszym rynku kotły na pelet."
    właśnie że spełnią, wszak pelet ma lepsze wyniki emisyjne niż węglówki prawda ?
    ale po co o tym mówić, jak trzeba lobbować branży węglowej , prawda ICHP(węgla)?

    jeden z producentów już spełnił- o czym pisałem wyżej - wysłać Ci skan certyfikatu ?
    kocioł 25kw w klasie V, kotły 10,15,40,60kw w klasie IV. Chcesz zobaczyć ? NIe wierzysz ?


    wierz mi, są firmy które certyfikują się także w innych miejscach niż ICHPW, także za granicą.
    przykro mi nie jesteś w temacie niestety.

    poza tym:
    "Metodyka badań wg normy EN 303-5:2012 nie różni się zasadniczo od metodyki badań wg normy PN EN 303-5:2002, "
    tak ? na pewno ? a widziałes metodykę badań np. z Brna ? słyszałeś ile doszło dodatkowych testów ? nie ? nie dziwię się.

    poza tym miałeś przestać nauczać i podobno pożegnałeś się na forum.
    jasne..............

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał mike82pl Zobacz post
    jeden z producentów już spełnił- o czym pisałem wyżej - wysłać Ci skan certyfikatu ?
    kocioł 25kw w klasie V, kotły 10,15,40,60kw w klasie IV. Chcesz zobaczyć ? NIe wierzysz ?

    ...poza tym miałeś przestać nauczać i podobno pożegnałeś się na forum.
    Co do pierwszej części cytatu.
    Rzeczywiście, wyraziłem się nieprecyzyjnie. Chodziło mi o kotły badane u nas. Nie wątpię, że takie kotły mogą być. Tu - zgoda.

    Co do drugiej części cytatu.
    Coś Cię boli?
    Ukłony dla Redakcji

  16. #16

    Domyślnie

    Ciężko uwierzyć, by przy takim tempie rozwoju technologicznego oraz "mody na eko" badania z 2002 roku były podobne do tych z 2012 roku. Trzeba iść do przodu i firmy o tym wiedzą. Jak widać, wybierając kocioł, uwagę na normy zwraca coraz więcej użytkowników.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojtek_janisz Zobacz post
    ,,,, Trzeba iść do przodu i firmy o tym wiedzą. Jak widać, wybierając kocioł, uwagę na normy zwraca coraz więcej użytkowników.
    Odbiegnę nieco od tematu.

    Wojtek, czy mógłbyś wyjaśnić nam zwykłym użytkownikom kotłów, co zasadniczo zmieniło się w okresie od 2002r do 2013r w kotłach na paliwo stałe Galmetu.
    Oczywiście pomijając nowy certyfikat.
    Andrzej

    Słucham Radia Wnet http://wnet.fm/

  18. #18

    Domyślnie

    Witam
    Wśród informacji o certyfikacji kotłów na normę EN 303:5- 2012 zabrakło bardzo ciekawej informacji o tym, że aktualizacja tej normy wprowadza możliwość instalacji kotłów na paliwa stałe w układach zamkniętych, zabezpieczonych naczyniami ciśnieniowymi o mocy do 500 kW. To ważna dla rynku instalacyjnego zmiana, ważna dla inwestorów modernizujących swoje kotłownie, gdyż obniży koszty inwestycji, i dla instalatorów bo dzięki temu będzie szansa na większą ilość instalacji.
    Oczywiście czekamy teraz na szybką reakcję Ministerstwa dla nowelizacji odpowiedniego rozporządzenia.


    Pzdr.

  19. #19
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    napelet

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    mrągowo
    Kod pocztowy
    11-700
    Posty
    7

    Domyślnie

    Objaśnienie co to jest norma 303:5 2012 i listę kotłów spełniających klasę 5 czyli najwyższą znajdziecie na www.kostrzewa.com.pl, mają 7 kotłów w klasie 5, chyba najwięcej z Polskich producentów

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony