dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1

    Domyślnie szerokosc blachy w koszu

    Szukam porady. Jaka powinna byc szerokosc kosza (jedna strona) przy koszu o dlugosci 8m (zejscie dwoch polaci) jeden z dekarzy chcial dac po 10cm inny sugeruje 15 twierdzac ze jezeli w waskim koszu beda bierac sie liscie to woda moze dostawac sie pod dachowke. Dach jest kryty karpiowka.
    Dziekuje za sugestei

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Kosz należy wykonać na "nokach". Kominy i ewentualne obróbki przyścienne oraz okna też. Dachówka będzie na styk i żadnych uszczelek ani żadnych przecieków. Wygląda to tak (tak to robię). Pozdrawiam.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1010445.jpg
Wyświetleń:	368
Rozmiar:	91,3 KB
ID:	154244   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1030198.jpg
Wyświetleń:	296
Rozmiar:	93,5 KB
ID:	154245   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1010354.jpg
Wyświetleń:	428
Rozmiar:	93,3 KB
ID:	154246   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1030636.jpg
Wyświetleń:	298
Rozmiar:	87,8 KB
ID:	154248   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1030629.jpg
Wyświetleń:	366
Rozmiar:	89,5 KB
ID:	154249  

    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    I jeszcze dwa zdjęcia. Jak byś miał problemy z wykonaniem służę pomocą. Pozdrawiam.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1030634.jpg
Wyświetleń:	189
Rozmiar:	91,6 KB
ID:	154250   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1000859.jpg
Wyświetleń:	154
Rozmiar:	94,7 KB
ID:	154251  
    Ostatnio edytowane przez Andrzej Wilhelmi ; 13-12-2012 o 18:57
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  4. #4

    Domyślnie

    Dzieki, pomysł moze ciekawy ale jakos nie przemawa do mnie estetyka wykonania takich koszy. Widac ze w dachowkach zbiera sie brud a nierowne ciecia bardzo rzucaja sie w oczy. zostane jednak przy koszach. na pewno bezpieczniejsze rozwiązanie

  5. #5

    Domyślnie

    Do mnie estetyka koszów wykonanych przez Andrzeja bardzo przemawia, bardzo chciałbym mieć takie kosze na swoim dachu, gratulacje dla Andrzeja za bardzo estetyczne kosze w jego realizacjach. Jeżeli to możliwe chciałbym poprosić doświadczonych kolegów o pomoc w zbudowaniu takiego kosza na wirtualnym dachu w 3D.
    W sieci niewiele jest informacji na temat kosza na nokach (oto co udało mi się znaleźć):
    "Kosz na nokach - kosz w pokryciu z dachówek karpiówek układany z wykorzystaniem nok. Dachówki z obu sąsiednich połaci stykają się ze sobą w linii kosza. Pod dachówki z sąsiednich rzędów z obu połaci podłożone są noki. Noki nie są widoczne. Mówi się też, że dachówki w koszu przewiązane są nokami, a więc kosz na nokach jest także pewną formą kosza przewiązanego."
    Najczęściej można zobaczyć fotografie gotowego dachu i nie widać jakie tajemnice warsztatu dekarza kryje kosz. Na mojego nosa są to blachy wkładane pod kolejne rzędy dachówki, tak aby woda przedostająca się przez szczeliny w dachówkach w okolicach kosza, spływała po kolejnych blachach. w kierunku okapu. Te blachy (noki) działają podobnie jak dachówki pod warunkiem że zapewni się odpowiednie krycie dla poszczególnych rzędów nok. Zastanawiam z jakiego materiału najlepiej je wykonać, jakie mają wymiary mają w przypadku kosza dla karpiówki, jakie kształty najlepiej wycinać?
    Zaczynam od próby przedstawienia łacenia dla tego typu kosza i pokazania przewiązania kolejnych rzędów dachówek. Jak zwykle proszę o krytyczne uwagi dotyczące moich rysunków.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kosz1.jpg
Wyświetleń:	181
Rozmiar:	55,6 KB
ID:	185166   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kosz2.jpg
Wyświetleń:	134
Rozmiar:	54,3 KB
ID:	185167   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kosz3.jpg
Wyświetleń:	125
Rozmiar:	54,0 KB
ID:	185168   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kosz4.jpg
Wyświetleń:	115
Rozmiar:	53,2 KB
ID:	185169   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kosz5.jpg
Wyświetleń:	112
Rozmiar:	52,8 KB
ID:	185170  


  6. #6

    Domyślnie

    I jeszcze widok od dołu:
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kosz6.jpg
Wyświetleń:	81
Rozmiar:	57,2 KB
ID:	185172   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kosz7.jpg
Wyświetleń:	42
Rozmiar:	61,2 KB
ID:	185173   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kosz8.jpg
Wyświetleń:	39
Rozmiar:	64,3 KB
ID:	185174   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kosz9.jpg
Wyświetleń:	32
Rozmiar:	67,6 KB
ID:	185176   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kosz10.jpg
Wyświetleń:	30
Rozmiar:	70,7 KB
ID:	185177  


  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Wybrałeś wersję trudniejszą. Okapy nie w jednej linii lub różne kąty nachylenia połaci, lub jedno i drugie. Ułożenie dachówek OK ale każda warstwa musi być oddzielona noką a pierwsza warstwa leży na noce. Dachówki w koszu muszą być pozbawione zaczepów i wisieć na drucie nierdzewnym. Noki wykonujemy z materiałów szlachetnych (miedź, tytan-cynk, aluminium) i mocujemy odpowiednimi gwoździami. Początkowa noka ma wymiary 40x40 cm następne 33x40 cm (wysokość x szerokość). Zainteresowanych odsyłam do książki. Pozdrawiam.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Technika układania karpiówki.jpg
Wyświetleń:	129
Rozmiar:	79,9 KB
ID:	185189  
    Ostatnio edytowane przez Andrzej Wilhelmi ; 22-04-2013 o 21:30
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  8. #8

    Domyślnie

    Na obrazkach próbuję przedstawić to co zrozumiałem z tematu "kosz na nokach". Czy dobrze kombinuje, że powinny być one (noki) montowane do łat pod kolejnymi rzędami dachówek, czy dobrze je powyginałem, dłuższy bok noki równoległy do łat? Domyślam się, że wymiar 33 cm ma związek z długością dachówki, odległość między początkiem półokręgu a górną częścią dachówki. Andrzeju, w którym roku została wydana polecana przez ciebie książka, znalazłem jedynie archiwalne ślady obecności na allegro tej pozycji, krótko mówiąc gdzie jej szukać?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	noki1.jpg
Wyświetleń:	81
Rozmiar:	71,1 KB
ID:	185217   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	noki2.jpg
Wyświetleń:	67
Rozmiar:	71,0 KB
ID:	185218   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	noki3.jpg
Wyświetleń:	55
Rozmiar:	71,6 KB
ID:	185219   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	noki4.jpg
Wyświetleń:	57
Rozmiar:	71,9 KB
ID:	185220   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	noki5.jpg
Wyświetleń:	46
Rozmiar:	70,7 KB
ID:	185221  


  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar G*anbu
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    05-090
    Posty
    91

    Domyślnie

    Szerokość kosza (oczywiście moim zdaniem) powinna mieć około 10 cm. Sama blacha koszowa około 30 cm na jedną stronę. W przeciwnym wypadku zalegający śnieg i lód może rozsadzić dachówki.
    Parówkowym skrytożercom mówimy NIE.
    Gentleman to taki człowiek, który nazwie kota kotem, nawet jeśli się o niego potknie.

  10. #10

    Domyślnie

    Według mnie dachówki na tyle są "wyluzowane" że nawet poprzemieszczane przez lód na wiosne wrócą sobie na swoje miejsce. W koszu na nokach woda czy śnieg praktycznie nie ma możliwości dostać się w okolice krawędzi którą tworzą płaszczyzny połaci (do środka kosza pod nokami). Gdyby tak było, że dachówki w koszu są wrażliwe na przemieszczenia związane z zamarzającą wodą, w 10cm koszu sytuacja byłaby jeszcze gorsza. Co w sytuacji kiedy na przykład cała przestrzeń kosza wypełnia się zamarzniętym śniegiem lub lodem.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    W koszach wykonanych na nokach te problemy nie występują. Niewielu dekarzy potrafi takie kosze robić i niewielu robi bo jest to pracochłonne rozwiązanie. Blachy w koszu źle poprowadziłeś. Górna i dolna krawędź poziomo. Blacha nie może wystawać spod dachówki. Można wykonać nokę na tzw. '"jaskółczy ogon" ale wówczas dół noki jest podcięty do góry i nie wystaje. Książka została wydana w 2001 (polskie wydanie) i z tego co wiem nie było wznowień a szkoda bo jest warta każdych pieniędzy. W załączeniu zbliżenia tak wykonanych koszy na nokach po łuku oraz przejście dwóch koszy w jeden i imitacja kosza na nokach jaką wykonałem kryjąc dach dachówka Smaragd. Pozdrawiam.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1010354.jpg
Wyświetleń:	112
Rozmiar:	93,3 KB
ID:	185368   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1000212.JPG
Wyświetleń:	108
Rozmiar:	75,3 KB
ID:	185370   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1000221.JPG
Wyświetleń:	104
Rozmiar:	62,0 KB
ID:	185371   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1030629.jpg
Wyświetleń:	99
Rozmiar:	89,5 KB
ID:	185373   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1000559.jpg
Wyświetleń:	115
Rozmiar:	90,3 KB
ID:	185374  

    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  12. #12

    Domyślnie

    Przyznam że temat niełatwy ale lubię takie wyzwania. Na mojego nosa blacha nie może być w kształcie prostokąta, wykombinowałem więc figurę złożoną z dwóch trapezów prosotokątnych. Dalej nie wiem jak je fachowo mocować, intuicja podpowiada mi żeby mocować do łaty po stronie gdzie górna krawędź noki zachodzi na łatę, po drugiej zaś stronie gdzie łata jest poza zasięgiem noki (czyli wyżej niż górna krawędź noki) lekko naciąć nokę i zagiąć na niższej łacie (sposób zagięcia na drugim obrazku)
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	noki6.jpg
Wyświetleń:	94
Rozmiar:	86,0 KB
ID:	185496   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	noki7.jpg
Wyświetleń:	82
Rozmiar:	90,2 KB
ID:	185504  

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Taki kształt to "jaskółczy ogon". Mocowanie źle. Noki nie nacinamy i to tak blisko kosza. Mocowanie tylko dwa gwoździe. Po jednym na stronie możliwie najdalej od linii kosza. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  14. #14

    Domyślnie

    Dla zainteresowanych filmik instruktażowy: Kosz na nokach (Nockenkehle):
    http://www.youtube.com/watch?v=GXWIjBP3QG0

  15. #15

    Domyślnie

    Witam serdecznie,
    drążę temat kosza z karpiówki w koronkę na nokach.
    Mam książkę "Technika ukałdania dachówki karpiówki", przestudiowałem chyba wszystkie wątki z wypowiedziami Pana Andrzeja o koszu na nokach na forach i oglądałem powyższy film, niestety na dzień dzisiejszy już jest usunięty.
    Poniżej wklejam link z działającym innym filmem o koszu na nokach,niestety w łuskę:
    https://youtu.be/S_Ll-vq91Fs
    a także skan książki, o bardzo podobnej tematyce do w/w tyle że po niemiecku
    https://docplayer.org/11162224-Anwen...ene-kehle.html

    Moje pytanie jest takie, czy w układzie w koronkę noki dajemy co każdą warstwę, czy można co drugą? Oczywiście noki musiałyby być dłuższe niż 33cm, aby zapewnić odpowiedni zakład blach. Jak to robicie w praktyce?
    Ostatnio edytowane przez bew2 ; 06-08-2021 o 09:21

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Film i rysunki pokazują jak to wykonać. Przy koszu symetrycznym jest to dość proste. Przy niesymetrycznym znacznie trudniejsze. Przy kryciu w koronkę jedna noka na podwójny rząd dachówek.
    Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  17. #17

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedz.
    Cały właściwie dach został podporządkowany tym koszom na nokach przy lukarnie.
    Łaty zgrywają się w rzedach poziomych, a rzędy pionowe dachówek rozmierzyłem tak, aby w koszu docinki były symetryczne.
    Mam nadzieję na dobry efekt wizualny dzięki temu.
    Wobec tego proszę o wyrozumiałość i możliwie dokładną informację nt. Nok.

    Przeczytałem na spokojnie informacje w Ksìążce. Noki przy koronce uklada się po każdej warstwie, co druga noka wymaga łaty pomocniczej.
    Noki mają wymiar taki jak rozstaw łat, zakład nok jest połową rozstawu łat.
    Ciekaw byłem, jak to robicie w praktyce, bo dokładanie łat i większa ilość blachy nie jest problemem, ale może jest jakiś mniej książkowy, a sprawdzony sposòb.
    Pozdrawiam

  18. #18

    Domyślnie

    Byłem na dachu, troche pomierzyłem i podumałem.
    Przyjmując 1 noka co 2 rząd dachówek w koronce.
    Noka jest układana wzdłuż kosza. Wzdłuż linii kosza mierząc, odstęp łat to u mnie 37 cm.
    Wobec tego, aby zachowac przekrycie nok 16 cm, kazda noka musiałaby mieć 53cm.
    Czy rzeczywiście 16cm przekrycia między kolejnymi nokami jest konieczne?
    Czy wystarczyłoby 13, wtedu noki byłyby 40x50 - wychodzi 10szt z arkusza blachy.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Wystarczy przekrycie 10 cm czyli 13 cm będzie bardzo okej. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  20. #20

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję i pozdrawiam!
    Ostatnio edytowane przez bew2 ; 14-08-2021 o 06:10

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony