dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 6
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 117
  1. #41
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar mik37
    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    kielce
    Posty
    122

    Domyślnie

    Kolego Szanowny wszyscy wiemy że TB jest oryginałem a jego pomysły dotyczące miedzy innymi ocieplania są delikatnie mówiąc kontrowersyjne niemniej przynajmniej w tym dziale udzielił paru pomocnych wskazówek i to za darmo . Jeśli się nie zgadzasz z jego zdaniem to napisz dlaczego a wszyscy na tym skorzystają Nie ma co okazywać swojego chamstwa zwłaszcza jeśli należy się do elity forum . Pozdrawiam

  2. #42
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Kolego Szanowny wszyscy wiemy że TB jest oryginałem a jego pomysły dotyczące miedzy innymi ocieplania są delikatnie mówiąc kontrowersyjne
    Mam ogromną prośbę do Pana! Proszę podać co jest kontrowersyjnego w ciągłości izolacji termicznej ?

  3. #43
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar syper
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Szczecin ale juz niedługo (mam nadzieję) Tanowo
    Posty
    105

    Domyślnie

    No to się zaj...iście dużo dowiedziałem Czy mogę prosić o jakieś konkrety a nie przepychankę. Co do WM z reku to z tego co wiem to jest to system zrównoważony a niewielkie nadciśnienie można jedynie wymusić. Gdziekolwiek nie sięgnąłem to stanowisko jest jasne - zamknięta komora spalania z doprowadzeniem zewnętrznym powietrza. Pozwolę się zatem zapytać Pana TB skąd ma takie informacje, że przy WM można mieć otwarte palenisko - jeśli to fakt to moja małżonka Pana ozłoci
    Mam marzenia i nie zawaham się ich użyć

  4. #44
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.193

    Domyślnie

    Jak się projektuje dom, aby było otwarte palenisko, to ROBI SIĘ te instalacje tak, aby wszystko działało poprawnie!
    Wtedy niezrównoważenie wentylacji (nadmiar nawiewu), czasem znaczne, pojawia się, jak w kominku się pali (termostat kominkowy o tym powie).

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  5. #45
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Pozwolę się zatem zapytać Pana TB skąd ma takie informacje, że przy WM można mieć otwarte palenisko - jeśli to fakt to moja małżonka Pana ozłoci
    Robię WM z odzyskiem ciepła od 1990 roku - kiedy to jeszcze prawo nakazywało mieć WG. Wszelkie wojny z kominiarzami i wątpliwości co do przepisów i rozwiązań, załatwiam przez najlepiej zorientowaną osobę - mająca wszystkie przepisy w głowie - Pana Janusza Rękasa www.kominiarczyk.pl
    http://www.kominiarczyk.pl/html/prawo.html Tu, pod hasłem "prawo" jest mail i telefon. Ja zadzwoniłem do Szanownego Janusza i wypytałem się.
    Do spalenia 1kg drewna potrzeba 8-10m3 powietrza. Najczęściej WM pracuje na 130m3/h dając lekkie nadciśnienie. Kominek to na ogół 1 - 2kg/h Nie ma więc obawy o kominek otwarty i o zdrowie, przy wentylacji zrównoważonej lub wentylacji plus.
    Ostatnio edytowane przez Tomasz Brzęczkowski ; 05-05-2014 o 07:44

  6. #46
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Robię WM z odzyskiem ciepła od 1990 roku - kiedy to jeszcze prawo nakazywało mieć WG. Wszelkie wojny z kominiarzami i wątpliwości co do przepisów i rozwiązań, załatwiam przez najlepiej zorientowaną osobę - mająca wszystkie przepisy w głowie - Pana Janusza Rękasa www.kominiarczyk.pl
    http://www.kominiarczyk.pl/html/prawo.html Tu, pod hasłem "prawo" jest mail i telefon. Ja zadzwoniłem do Szanownego Janusza i wypytałem się.
    Do spalenia 1kg drewna potrzeba 8-10m3 powietrza. Najczęściej WM pracuje na 130m3/h dając lekkie nadciśnienie. Kominek to na ogół 1 - 2kg/h Nie ma więc obawy o kominek otwarty i o zdrowie, przy wentylacji zrównoważonej lub wentylacji plus.
    Tylko 2 pytania dodatkowe:
    1. czy spalanie w takim kominku powietrza uprzednio ogrzanego jest ekonomiczne?
    2. skoro otwarte palenisko, to szyber jeśli jest, nie jest szczelny - co ze stratą wentylacyjną gdy nie palimy w kominku?

  7. #47
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał gentoonx Zobacz post
    Tylko 2 pytania dodatkowe:
    1. czy spalanie w takim kominku powietrza uprzednio ogrzanego jest ekonomiczne?
    2. skoro otwarte palenisko, to szyber jeśli jest, nie jest szczelny - co ze stratą wentylacyjną gdy nie palimy w kominku?
    Ad1 -Kominek to nie kotłownia czy inne ogrzewanie! Czy kwiaty w wazonie są ekonomiczne? Poza tym o czym Pan pisze? 1kg drewna zabiera 8m3 powietrza a daje 1 kWh
    Ad2 Gdy nie palimy - zamykamy szyber.
    Teraz architekci wnętrz wstawiają głównie takie kominki! Jak Pan zrobi doprowadzenie powietrza??? Ciekaw jestem!Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	0_8014d1c2aaf4957275a62a650a2beb29.jpg
Wyświetleń:	262
Rozmiar:	35,1 KB
ID:	258305

  8. #48
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jaceq

    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Kielce
    Posty
    98
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Czy ktos kto ma kominek w energooszczędnym domu mógłby mi zdradzić czy komin ma murowany z wkladem czy systemowy? W systemowych są wyczystki, nawiewy czyli rzeczy konieczne do obsługi komina ale niepomagające w temacie max uszczelnienia domu przy WM. Co by w tej sytuacji wybrać, jak to macie porobione?
    Z195 GF2 168m2 + garaz 40m2 odizolowany i nieogrzewany. Płyta fundamentowa 20cm XPS, silikat 24+20cm 0.37, parter 13cm styro 0.37, strop 30cm 0.40, wentylacja mechaniczna, gruntowa PC ECOPOWER C11, DZ 4x200 0.32
    a'la DZIENNIK BUDOWY

  9. #49
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał jaceq Zobacz post
    Czy ktos kto ma kominek w energooszczędnym domu mógłby mi zdradzić czy komin ma murowany z wkladem czy systemowy? W systemowych są wyczystki, nawiewy czyli rzeczy konieczne do obsługi komina ale niepomagające w temacie max uszczelnienia domu przy WM. Co by w tej sytuacji wybrać, jak to macie porobione?
    Komin najlepiej "dokleić" do domu, by nie dziurawił dachu.

    Ps. A na 20 cm styropianu, nie da się postawić domu izolowanego.

  10. #50
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jaceq

    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Kielce
    Posty
    98
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    na 20 cm styropianu, nie da się postawić domu izolowanego.
    Wiem, wiem... będę musiał z tym żyć. Prosiłem o radę kogoś kto ma tak jak ja będę miał...
    Z195 GF2 168m2 + garaz 40m2 odizolowany i nieogrzewany. Płyta fundamentowa 20cm XPS, silikat 24+20cm 0.37, parter 13cm styro 0.37, strop 30cm 0.40, wentylacja mechaniczna, gruntowa PC ECOPOWER C11, DZ 4x200 0.32
    a'la DZIENNIK BUDOWY

  11. #51
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    ...
    Ps. A na 20 cm styropianu, nie da się postawić domu izolowanego.
    Cytat Napisał jaceq Zobacz post
    Wiem, wiem... będę musiał z tym żyć. Prosiłem o radę kogoś kto ma tak jak ja będę miał...
    jak sam widzisz

    zostałeś zmierzony, zważony, przeżuty i ...wypluty, jako niesmaczny

    Ot i cały TB

  12. #52
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Ad1 -Kominek to nie kotłownia czy inne ogrzewanie! Czy kwiaty w wazonie są ekonomiczne? Poza tym o czym Pan pisze? 1kg drewna zabiera 8m3 powietrza a daje 1 kWh
    Ad2 Gdy nie palimy - zamykamy szyber.
    Teraz architekci wnętrz wstawiają głównie takie kominki! Jak Pan zrobi doprowadzenie powietrza??? Ciekaw jestem!Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	0_8014d1c2aaf4957275a62a650a2beb29.jpg
Wyświetleń:	262
Rozmiar:	35,1 KB
ID:	258305
    Panie, kwiatami się nie pali, poza tym zapytałem czy ekonomicznie.

    zdaję sobie sprawę że nie doprowadzi się do niego powietrza z zewnątrz - w końcu jest otwarty - nie???

    Poza tym to coś Pan pokazał jakoś kłóci sie z tym cos Pan potem zaraz napisał:
    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Komin najlepiej "dokleić" do domu, by nie dziurawił dachu.
    ...
    czyli standard

    a po co taki jak można taki
    Ostatnio edytowane przez gentoonx ; 05-05-2014 o 23:32

  13. #53
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał gentoonx Zobacz post
    ...

    a po co taki jak można taki
    Wow! A komin gdzie?
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  14. #54
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    dolot powietrza od dołu, spaliny 4 rurami w rogach co je widzisz do dołu i komin z wentylatorem - dlatego wkleiłem półotwarty bo wiedziałem, że ktoś spyta

    tyle że drogie bydle - ale pięęęęękny

  15. #55
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał gentoonx Zobacz post
    dolot powietrza od dołu, spaliny 4 rurami w rogach co je widzisz do dołu i komin z wentylatorem - dlatego wkleiłem półotwarty bo wiedziałem, że ktoś spyta

    tyle że drogie bydle - ale pięęęęękny
    No piękny . Jednak jak prądu zabraknie to niestety wędzarnia w domu.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  16. #56
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    W nim nie pali się na ogół jak otwarty - właściwie tylko w zamkniętym powinno się palić

    Jak nie ma prunda to właściwie sam wygasa - dusi się wtedy, ale zabezpieczenie na wentylator też można zrobić

    No, co kto lubi, ale jak coś kosztuje prawie 10keurosów to i swoje fochy wolno mu mieć

  17. #57
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar syper
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Szczecin ale juz niedługo (mam nadzieję) Tanowo
    Posty
    105

    Domyślnie

    Cytat Napisał jaceq Zobacz post
    Czy ktos kto ma kominek w energooszczędnym domu mógłby mi zdradzić czy komin ma murowany z wkladem czy systemowy? W systemowych są wyczystki, nawiewy czyli rzeczy konieczne do obsługi komina ale niepomagające w temacie max uszczelnienia domu przy WM. Co by w tej sytuacji wybrać, jak to macie porobione?
    Widzę, że u mnie podobnie jak u Szanownego Forumowicza - tzn. PC, rekuperator (bez GWC), ściany z silikatu 24 cm ocieplenie 15 cm grafitowego (lambda 0.31) z frezem, na podłodze 19 cm EPS 100 + 3 cm systemowego + ogrzewanie podłogowe na całości domu i połowie garażu + 8 cm wylewki. Okna trójszybowe na profilu 80 mm U dla całego okna poniżej 1 kW. Dom parterowy 186 m2 w tym garaż 33 m2.
    Pokrótce moje spostrzeżenia , które wysnułem na podstawie opinii wykonawców:
    1. 20 cm styropianu na podłogę na gruncie to przy ogrzewaniu podłogowym dobry wybór, przy grzejnikach wypas a mówimy o EPS a nie XPS więc w Twoim przypadku w zupełności wystarcza.
    2. Grafit 20 cm to rewelacyjne ocieplenie choć na Twoim miejscu zmniejszyłbym trochę - różnica w cenie istotna a przyrost izolacyjności już niewielki.
    3. Komin systemowy - jeśli dobrze złożony to nie ma problemu z nieszczelnościami o co w murowanym znacznie trudniej. Na wyczystkach podwójne uszczelnienie więc problemu nie ma.
    4. Przy WM szczelność domu jest pożądana ale nie popadajmy w przesadę. Przecież od czasu do czasu otwieramy drzwi, okna, wyjścia tarasowe itp. nie mówiąc już o takiej "nieszczelności" jak np. okap w kuchni (chyba że z obiegiem zamkniętym). No chyba że planujesz nieotwieralne okna i wyjście z domu ze śluzą ciśnieniową

    Podsumowując - wykonawca PC po przyjrzeniu się "konfiguracji" domu zaproponował PC o mniejszej mocy ze względu na parametry izolacyjności o których wcześniej nie wiedział.

    Co do kominka to waham się pomiędzy Arysto a Spartherm - oba z szczelną komora spalania. Te drugie trochę lepiej wykonane, a ponieważ planuję gilotynę to zdecydowanie szczelniejsze (uszczelka i docisk po opuszczeniu szyby) ale i droższe. Jak wybiorę i zacznę stosować nie omieszkam zamieścić opinii.
    Ostatnio edytowane przez syper ; 19-05-2014 o 22:58
    Mam marzenia i nie zawaham się ich użyć

  18. #58
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał syper Zobacz post
    Widzę, że u mnie podobnie jak u Szanownego Forumowicza - tzn. PC, rekuperator (bez GWC), ściany z silikatu 24 cm ocieplenie 15 cm grafitowego (lambda 0.31) z frezem, na podłodze 19 cm EPS 100 + 3 cm systemowego + ogrzewanie podłogowe na całości domu i połowie garażu + 8 cm wylewki. Okna trójszybowe na profilu 80 mm U dla całego okna poniżej 1 kW. Dom parterowy 186 m2 w tym garaż 33 m2.
    Pokrótce moje spostrzeżenia , które wysnułem na podstawie opinii wykonawców:
    1. 20 cm styropianu na podłogę na gruncie to przy ogrzewaniu podłogowym dobry wybór, przy grzejnikach wypas a mówimy o EPS a nie XPS więc w Twoim przypadku w zupełności wystarcza.
    2. Grafit 20 cm to rewelacyjne ocieplenie choć na Twoim miejscu zmniejszyłbym trochę - różnica w cenie istotna a przyrost izolacyjności już niewielki.
    3. Komin systemowy - jeśli dobrze złożony to nie ma problemu z nieszczelnościami o co w murowanym znacznie trudniej. Na wyczystkach podwójne uszczelnienie więc problemu nie ma.
    4. Przy WM szczelność domu jest pożądana ale nie popadajmy w przesadę. Przecież od czasu do czasu otwieramy drzwi, okna, wyjścia tarasowe itp. nie mówiąc już o takiej "nieszczelności" jak np. okap w kuchni (chyba że z obiegiem zamkniętym). No chyba że planujesz nieotwieralne okna i wyjście z domu ze śluzą ciśnieniową

    Podsumowując - wykonawca PC po przyjrzeniu się "konfiguracji" domu zaproponował PC o mniejszej mocy ze względu na parametry izolacyjności o których wcześniej nie wiedział.

    Co do kominka to waham się pomiędzy Arysto a Spartherm - oba z szczelną komora spalania. Te drugie trochę lepiej wykonane, a ponieważ planuję gilotynę to zdecydowanie szczelniejsze (uszczelka i docisk po opuszczeniu szyby) ale i droższe. Jak wybiorę i zacznę stosować nie omieszkam zamieścić opinii.
    20 cm styro w podłodze nie jest izolacją termiczną !

  19. #59
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    20 cm styro w podłodze nie jest izolacją termiczną !
    Czym a takim razie jest? Czy te 20 cm styro nie ma zadnego oporu cieplnego ? Wg TB zapewne nie ma, co tłumaczy tzw fizyka alternatywna. Opór cieplny dla styro w posadzce pojawia sie dopiero przy 30 cm grubosci, z tym jest niezalezny od lambdy styro, warunek jest jeden: conajmniej 30 cm.
    Te 30 cm styro ma znaczenie znacznie szersze, okresla: rodzaj energoszczednosci budynku
    30 cm - budynek izolowany, ponizej 30 cm - durszlak
    cechę charakterystyczną projektanta ponizej 30 cm - łajdak
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 20-05-2014 o 09:05

  20. #60
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Przy identycznej izolacji straty do gruntu, przy ogrzewaniu podłogowym są większe (i to sporo) niż dachem. Wynika to z większej różnicy temperatur wylewka - grunt niż sufit - dach, z braku zysków słonecznych do gruntu i z odbioru ciepła przez grunt - wynikającego z PN-EN-ISO 13370
    Może taż Pan skorzystać z
    ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY 1) z dnia 6 listopada 2008 r.
    w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw ich charakterystyki energetycznej 2)
    czy
    ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY
    z dnia 17 marca 2009 r.
    w sprawie szczegółowego zakresu i form audytu energetycznego oraz części audytu remontowego, wzorów kart audytów, a także algorytmu oceny opłacalności przedsięwzięcia termomodernizacyjnego
    20 cm od gruntu - TO NIE JEST IZOLACJA!

Strona 3 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony