Witam. Możliwe, że temat pojawił już się kiedyś pojawił, ale mam kilka pytań, więc nie będę otwierać 10 tematów.

Późnym latem kupiliśmy mieszkanie od developera. Ponieważ było w stanie surowym, a nie chcieliśmy zbyt długo płacić podwójnie (kredytu i za wynajem) postanowiliśmy jak najszybciej zrobić choćby minimum w mieszkaniu, żeby móc się do niego wprowadzić. Z pomocą teścia budowlańca i kilku jego pracowników postawiliśmy ścianki karton-gips, przerobiliśmy w kilku miejscach instalację elektryczną, zrobiliśmy podwieszane sufity z oświetleniem. Wykończenie kuchni mebelkami było w dalekich planach, co okazało się trochę nierozsądne (znaczy brak planu rozmieszczenia).

Po tych kilku miesiącach jak już mamy z grubsza urządzone i umeblowaną kuchnię powstał problem wyciągu. Kuchnia z ikei, okap podszafkowy samsunga (HB6247SX) i brak możliwości pociągnięcia wydmuchu powietrza w szyb kominowy (mam w aneksie szyb wentylacyjny i kominowy). Musiałbym użyć spiroflexa, bo w rogu ściany przez która musiałby iść wydmuch mam pionowo rurkę z gazem, a nie chcę go puszczać na wierzchu, bo to wygląda nieszczególnie atrakcyjnie jak pod sufitem ciągnie się tego około 3m (jest podwieszenie, więc musiałbym je rozwalić, żeby schować rurę). Czy jest jakaś bardziej atrakcyjna alternatywa? Na razie okap pracuje jako pochłaniacz i zajmując pół szafki robi mi małe tornado w górnej części. Czy podłączając spiro jedynie na odcinku szafki, żeby wydmuchiwało przefiltrowane powietrze nad szafkę, a nie do szafki nie będę miał żółtych plam na suficie? W okapie chodzą dwa filtry węglowe.

Parujące okna - przy intensywnym gotowaniu i otwartych napowietrznikach potrafi mi zaparować okno balkonowe w pokoju obok (pokój za ścianą kuchenną), że aż z niego kapie. Co mogę z tym zrobić? Przy otwartych napowietrznikach w oknach nie widzę jakiegoś super efektu, bo wyciąg nie zawsze odsysa, a potrafi wdmuchiwać powietrze. Podobnie łazienka - drzwi łazienkowe z dużym prześwitem od spodu, kratka wentylacyjna otwarta, a przy dłuższym gorącym prysznicu mogę wycierać glazurę w całej łazience (łazienka 6m).

Jeszcze jedno. Póki nie mam alternatywy dla komina, chcę w kratce kominowej zamontować wiatraczek. Jak to można połączyć elektrycznie z okapem, żeby wyciąg włączał się w momencie włączania okapu, a nie wymagał duszenia przycisków? W wynajmowanym mieszkaniu mieliśmy taki patent, że przy włączeniu światła w okapie od razu startował wiatraczek w wyciągu. Dopiero się uczę domowego majsterkowania