dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    wiiz

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Posty
    4

    Question szlifowanie wylewki pod deskędwuwarstwową - czy mnie naciągają?

    Firma zajmująca się kompleksową realizacją podłóg podczas docelowego pobierania wymiarów poinformowała mnie, że w mieszkaniu konieczne jest szlifowanie wylewki na całej jego powierzchni (za wyjątkiem łazienki, gdzie podłogi drewnianej nie będzie). Koszt to niewielki, ale wolę się upewnić, że jest to zgodne ze sztuką i nikt mnie nie naciąga.

    W mieszkaniu istotnie jest sporo pyłu, właśnie jest zamiatany, gdyż cięto w nim dużo kamienia na wykończenie łazienki, obok lokalizacji stolika kamieniarzy było go wręcz bardzo dużo. Stąd Pan reprezentujący firmę zajmujący się podłogami poinformował nas, że konieczne jest zeszlifowanie posadzki ze względu na ten pył, a gdyby tak jak należy inni kładli folię na podłogę (kamieniarze jego zdaniem powinni byli położyć folię) szlifowanie nie byłoby potrzebne.

    Spotkałem się z opinią, że jestem naciągany, gdyż szlifowanie (ma być na sucho) samo w sobie spowoduje powstanie dużej ilości pyłu i jest nielogicznym pozbywanie się pyłu poprzez szlifowanie. Z kolei przedstawiciel firmy tłumaczy mi, że jest to właściwe podejście zgodne ze sztuką parkieciarską. W ten oto sposób cała powierzchnia podłogi ma być szlifowana ze względu na kurz, pomimo że nie jest zabrudzona, nie ma tam żywic, klejów, farb itp. a po samym szlifowaniu będzie tam nowy kurz, ale chodzi o szlifowanie z odkurzaniem i zostanie on odkurzony. Dodam, że samo odkurzanie przed pracą nie wiązało się z dopłatą. Przy składaniu zamówienia, zostałem uprzedzony, że dopiero na miejscu okaże się, czy gdzieś miejscowo nie będzie konieczne szlifowanie wylewki, okazało się, że ma być wszędzie.

    Nie znam się na tym, ale trochę mi się to nie klei stąd byłbym wdzięczny za wyjaśnienie, czy w istocie tak być powinno.

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    piter30

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    kraków
    Kod pocztowy
    30-132
    Posty
    93

    Domyślnie

    sciema pierwszy raz slysze by ktos slifowal wylewke z pyłu wylewke szlifuje sie z tak zwanego mleczka lub by ja gdzies tam odczyscic ale nie ze jest na niej pyl

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ramuh

    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    kraków
    Kod pocztowy
    44-700
    Posty
    42

    Domyślnie

    Zamów innego fachowca bo ten chce cie naciagnac. widzi ze jest duzo pylu i syf wszedzie to chce ci wcisnac szlifowanie ktorego pewnie nie zrobi a jak przyjdziesz ogladnac robote to powie ze szlifowali i pylu sie narobilo od groma , nic nie zrobi a kase wezmie .. Zazwyczaj pyl sie zamiata , pozniej sie odkurza z grubsza a później na gotowo dokłądniej a jeszcze później gruntuje.Zapytaj go dokładnie po co chce szlifować ,.Szlifuje się jak sa jakieś nierówności , jakieś smarki , kleksy i inne dziadostwo po porzednikach brudasach.
    Ostatnio edytowane przez ramuh ; 12-01-2013 o 17:26

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ramuh

    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    kraków
    Kod pocztowy
    44-700
    Posty
    42

    Domyślnie

    Zamów innego fachowca bo ten chce cie naciagnac. widzi ze jest duzo pylu i syf wszedzie to chce ci wcisnac szlifowanie ktorego pewnie nie zrobi a jak przyjdziesz ogladnac robote to powie ze szlifowali i pylu sie narobilo od groma , nic nie zrobi a kase wezmie .. Zazwyczaj pyl sie zamiata , pozniej sie odkurza z grubsza a później na gotowo dokłądniej a jeszcze później gruntuje.Zapytaj go dokładnie po co chce szlifować ,.Szlifuje się jak sa jakieś nierówności , jakieś smarki , kleksy i inne dziadostwo po porzednikach brudasach
    Dodam, że samo odkurzanie przed pracą nie wiązało się z dopłatą. .
    Nigdy nie wiąze sie z dopłata bo to parkieciarz musi sobie odpowiednio przygotować podłoże

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800)
    Parkiet

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Mława
    Kod pocztowy
    06-500
    Posty
    2.954

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiiz Zobacz post
    Firma zajmująca się kompleksową realizacją podłóg podczas docelowego pobierania wymiarów poinformowała mnie, że w mieszkaniu konieczne jest szlifowanie wylewki na całej jego powierzchni (za wyjątkiem łazienki, gdzie podłogi drewnianej nie będzie). Koszt to niewielki, ale wolę się upewnić, że jest to zgodne ze sztuką i nikt mnie nie naciąga.

    W mieszkaniu istotnie jest sporo pyłu, właśnie jest zamiatany, gdyż cięto w nim dużo kamienia na wykończenie łazienki, obok lokalizacji stolika kamieniarzy było go wręcz bardzo dużo. Stąd Pan reprezentujący firmę zajmujący się podłogami poinformował nas, że konieczne jest zeszlifowanie posadzki ze względu na ten pył, a gdyby tak jak należy inni kładli folię na podłogę (kamieniarze jego zdaniem powinni byli położyć folię) szlifowanie nie byłoby potrzebne.

    Spotkałem się z opinią, że jestem naciągany, gdyż szlifowanie (ma być na sucho) samo w sobie spowoduje powstanie dużej ilości pyłu i jest nielogicznym pozbywanie się pyłu poprzez szlifowanie. Z kolei przedstawiciel firmy tłumaczy mi, że jest to właściwe podejście zgodne ze sztuką parkieciarską. W ten oto sposób cała powierzchnia podłogi ma być szlifowana ze względu na kurz, pomimo że nie jest zabrudzona, nie ma tam żywic, klejów, farb itp. a po samym szlifowaniu będzie tam nowy kurz, ale chodzi o szlifowanie z odkurzaniem i zostanie on odkurzony. Dodam, że samo odkurzanie przed pracą nie wiązało się z dopłatą. Przy składaniu zamówienia, zostałem uprzedzony, że dopiero na miejscu okaże się, czy gdzieś miejscowo nie będzie konieczne szlifowanie wylewki, okazało się, że ma być wszędzie.

    Nie znam się na tym, ale trochę mi się to nie klei stąd byłbym wdzięczny za wyjaśnienie, czy w istocie tak być powinno.
    Spotkałeś się z prawidłowym podejściem do roboty i nie wiedzieć czemu szukasz problemów. Pozdrawiam.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    piter30

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    kraków
    Kod pocztowy
    30-132
    Posty
    93

    Domyślnie

    możesz wyjasnic bardzo prosze???????po co szlifowac wylewke z pyłu?????

  7. #7
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    wiiz

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Parkietkomplex Zobacz post
    Spotkałeś się z prawidłowym podejściem do roboty i nie wiedzieć czemu szukasz problemów. Pozdrawiam.
    Nieprawda, że nie wiedzieć czemu dlaczego "szukam problemów" bardzo jasno i literalnie napisałem dlaczego pytam się czy jest to prawidłowo. Jedyne "nie wiedzieć czemu" w tym wątku to właśnie Twój post, gdyż w wątku i pod postem "byłbym wdzięczny za wyjaśnienie" napisałeś posta bez krzty wyjaśnienia, choćby słowa, co seriami znaków zapytania już ktoś skwitował.

    Skoro jest to prawidłowe podejście do roboty to powinieneś był wyjaśnić dlaczego, zwłaszcza wyjaśnienie jest na miejscu, gdy pisze się pod postem "byłym wdzięczny za wyjaśnienie". Inni piszący posty w tym wątku mają zdanie najdelikatniej pisząc przeciwne w stosunku do Twojego, stąd wyjaśnienie byłoby jeszcze bardziej na miejscu.

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    monkey222

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    Bochnia i małopolska
    Posty
    522

    Domyślnie

    Nie badz frajer i nie daj sobie wcisnąć kitu.

    Po pierwsze to powinienes pogonic kamieniarzy do sprzatania bo w dzisiejszych czasach juz nie powinno miec miejsca cos takiego ze gdzie się zesrasz tam zostawisz.Prawdziwy fachowiec powinien po sobie zostawic porzadek tak aby nastepnemu nie dodawac roboty. Brudasów i gnojarzy trzeba gonić albo kasować dodatkowo za sprzatanie. .
    Albo zadzwon do kamieniarzy niech posprzataja albo zrob to sam. wez miotłe i lopate i pozbieraj syf, poodkurzaj dokładnie ,Zamów innego parkieciarza i jak zobaczy czyste , odpylone pomieszczenia to zapytaj czy bedzie to szlifował

    Fakt jest taki że nieraz się szlifuje podłoże ale to w przypadkach jeślii tego wymaga , sa nierówności , sa straszne smarki z gipsów , z klejów, farb itp Szlifowanie odbywa zazwyczaj wykonuje sie przy uzyciu kolumbusa z tarcza szczotkowa lub kamienna co wiaze się z ogromna ilościa pyłu w pomieszczeniu bo nieraz odkurzacze podłączone do pochłaniacza nie radza sobie ze zbieraniem ciezkiego pylu w takich ilosciach jaki powstaje podczas szlifowania,Tak czy inaczej po takim szlifowaniu i tak trzeba bardzo dokladnie odkurzac całe pomieszczenie

    Jesli nie ma konkretnych przesłanek do szlifowania to nie ma takiej potrzeby .
    Ostatnio edytowane przez monkey222 ; 13-01-2013 o 10:10
    REKLAMA NA FORUM JEST PŁATNA

  9. #9
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    wiiz

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Posty
    4

    Domyślnie

    @monkey222

    Dzięki za wyjaśnienie, kamieniarze skończyli pracę wczoraj i oczywiście po sobie ładnie pozamiatali, wówczas zwyczajnie byli podczas prac.

    Świetnie wygląda Twoje wyjaśnienie w odniesieniu do informacji jaką uzyskałem od firmy, mianowicie, że zdarzyły im się takie przypadki, że ktoś się uparł, że nie chce szlifowania i wówczas rzeczywiście go nie robiono. Ale w tych rzadkich przypadkach dopisywano do umowy/gwarancji, że klient nie chciał szlifowania i wówczas mogą pojawić się problemy z wiązaniem gruntu - jeśli takie wystąpią to wina jest po stronie klienta i gwarancja ich nie obejmuje.

    Biorąc pod uwagę, że jest to jednocześnie firma, w której zamówiłem nie tylko usługę montażu, ale również materiały w tym przede wszystkim drewno (wpłaciłem na materiały przedpłatę) jedyne co mi pozostaje to pójść tam i zobaczyć czy faktycznie jest to szlifowane i siedzieć non stop.

    Niestety w świetle wypowiedzi monkey222, piter i ramuh czuję się nieuczciwie potraktowany przez firmę, która wydaje mi się celowo podbijać koszty robocizny. Przy całości kosztów związanych z podłogą jest to niewiele, ale to już nie o to chodzi.

    Zobaczę jak zakończy się sprawa i potem opiszę tu jak rzeczywiście wyglądały prace, podam firmę i będę tam cały dzień, żeby sprawdzić ile powierzchni zeszlifowano.

    PS nie ma na wylewce żadnych zabrudzeń farb, klejów czegokolwiek poza pyłem (a w zasadzie resztkami po nim, bo zamieciono), nie było jeszcze nawet gruntowania ścian i nikt tego nie miał jak pobrudzić
    Ostatnio edytowane przez wiiz ; 13-01-2013 o 10:52

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    monkey222

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    Bochnia i małopolska
    Posty
    522

    Domyślnie

    a to zawracam honor co do kamieniarzy ( myslalem ze nie posprzatali po sobie ) ,

    zdarzyły im się takie przypadki, że ktoś się uparł, że nie chce szlifowania i wówczas rzeczywiście go nie robiono. Ale w tych rzadkich przypadkach dopisywano do umowy/gwarancji, że klient nie chciał szlifowania i wówczas mogą pojawić się problemy z wiązaniem gruntu - jeśli takie wystąpią to wina jest po stronie klienta i gwarancja ich nie obejmuje.
    ale po co to szlifowanie???? co do tej gwarancji to jest taka podkladka zeby w razie jakiegos problemu z podlozem bylo na co zwalic i nie odpowiadac za usterke... Popros fachowca niech ci dokladnie wyjasni w jakim celu chce szlifowac zapylone podloze i czy to samo by zaproponowal jakby przyszedl kilka dni pozniej i wszystko byloby czysciutkie i odkurzone. Czy wtedy tez by proonowal szlifowanie , a jesli tak to niech uzasadni swoja wypowiedz.

    Ps . ile masz dopłacić za takie szlifowanie i ile metrów jest w sumie
    Ostatnio edytowane przez monkey222 ; 13-01-2013 o 11:13
    REKLAMA NA FORUM JEST PŁATNA

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800)
    Parkiet

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Mława
    Kod pocztowy
    06-500
    Posty
    2.954

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiiz Zobacz post
    Nieprawda, że nie wiedzieć czemu dlaczego "szukam problemów" bardzo jasno i literalnie napisałem dlaczego pytam się czy jest to prawidłowo. Jedyne "nie wiedzieć czemu" w tym wątku to właśnie Twój post, gdyż w wątku i pod postem "byłbym wdzięczny za wyjaśnienie" napisałeś posta bez krzty wyjaśnienia, choćby słowa, co seriami znaków zapytania już ktoś skwitował.

    Skoro jest to prawidłowe podejście do roboty to powinieneś był wyjaśnić dlaczego, zwłaszcza wyjaśnienie jest na miejscu, gdy pisze się pod postem "byłym wdzięczny za wyjaśnienie". Inni piszący posty w tym wątku mają zdanie najdelikatniej pisząc przeciwne w stosunku do Twojego, stąd wyjaśnienie byłoby jeszcze bardziej na miejscu.
    Zakładam, że dwuwarstówkę zamierzasz przykleić do podkładu, a więc zgodnie z wszelkimi zasadami klejenia musisz oczyścić elementy, które zamierzasz skleić.
    Wylewki betonowe, szczególnie te robione mixokretem robią dobre wrażenie optyczne natomiast ich słabość obnaża szlifowanie powierzchni. W tej sytuacji odpowiedzialna firma szlifując podkład uzyskuje jego obraz jakościowy i wówczas podejmuje decyzję o zastosowaniu odpowiedniego systemu klejowego. Przy deskach warstwowych ma to mniejsze znaczenie, chociaż tez potrafią się odspoić z cienką żle zatartej a nie usuniętej warstwy betonu, natomiast przy okładzinie litej jest to sprawą podstawową.
    Uważam,że przygotowanie podkładu jest tu rzeczą zasadniczą, poza wszelką dyskusją.
    Moim zdaniem jedyną osobą, która w sposób odpowiedzialny określić konieczność szlifowania jest przedstawiciel firmy, który to widział i ocenił i który ma układać podłogę. W sytuacji. Jeżeli chce to zrobić „niewielkim kosztem” jak piszesz to można mówić o fachowości i obiektywizmie.
    Podpowiedzi kolegów forumowiczów, którzy doradzają bez możliwości bezpośredniej oceny nie mają wartości rzeczowej, z pełnym szacunkiem dla ich fachowości. Pozdrawiam.

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    monkey222

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    Bochnia i małopolska
    Posty
    522

    Domyślnie

    parkietkomplex tu nie chodzi o to czy widzimy czy nie (z czym masz oczywiscie racje ze najlepsza ocena jest tylko po ogledzinach na miejscu) tylko kazdy odniosl sie do przedstawien autora tematu , z ktorego opisu wynika ze przedstawiciel firmy chce szlifowac podloge dlatego ze jest zakurzona ( ja to tak odebralem) co jest dziwne dla mnie.
    Tak- szlifuje sie podłoze jeśli sa ku temu przesłanki , oczyszczenie lub poprawienie jego wlasciwosci ale raczej nie szlifuje sie ze wzgledu na kurz . Ze albo przedstawiciel zle opisal sprawe, albo autor tematu zle zrozumial lub zle przekazal nam ten temat.Jesli szlifowanie dotyczy pozbycia sie kurzu to jest smieszny powod a jesli dotyczy czegos innego to autor zapomnial o tym napisac lub sie nie dowiedzial
    Ostatnio edytowane przez monkey222 ; 13-01-2013 o 11:31
    REKLAMA NA FORUM JEST PŁATNA

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800)
    Parkiet

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Mława
    Kod pocztowy
    06-500
    Posty
    2.954

    Domyślnie

    Cytat Napisał monkey222 Zobacz post
    parkietkomplex tu nie chodzi o to czy widzimy czy nie (z czym masz oczywiscie racje ze najlepsza ocena jest tylko po ogledzinach na miejscu) tylko kazdy odniosl sie do przedstawien autora tematu , z ktorego opisu wynika ze przedstawiciel firmy chce szlifowac podloge dlatego ze jest zakurzona ( ja to tak odebralem) co jest dziwne dla mnie.
    Tak- szlifuje sie podłoze jeśli sa ku temu przesłanki , oczyszczenie lub poprawienie jego wlasciwosci ale raczej nie szlifuje sie ze wzgledu na kurz . Ze albo przedstawiciel zle opisal sprawe, albo autor tematu zle zrozumial lub zle przekazal nam ten temat.Jesli szlifowanie dotyczy pozbycia sie kurzu to jest smieszny powod a jesli dotyczy czegos innego to autor zapomnial o tym napisac lub sie nie dowiedzial
    Myślę, że pytający jest zaskoczony potrzebą szlifowania i jego zapytanie ma charakter bardzo subiektywny, bez rzeczowego opisu. Zresztą, gdyby się znał, to by nie pytał. Pozdrawiam.

  14. #14
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    wiiz

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Posty
    4

    Domyślnie

    monkey 222

    Oczywiście, że szlifowanie zostało uzasadnione pyłem, co więcej zostało powiedziane, że gdyby kamieniarze nie narobili pyłu lub wcześniej ofoliowali podłogi nie trzeba byłoby szlifować. Z resztą chyba o tym pisałem.

    Przy okazji, chodzi o deskę dwuwarstwową.

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800)
    Parkiet

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Mława
    Kod pocztowy
    06-500
    Posty
    2.954

    Domyślnie

    Jeżeli wylewka jest idealnie gładka, co należy do wyjątków, to wystarczy suchy pył odkurzyć, Jeżeli pył został miejscowo zamoczony, zawilgocony to odkurzanie nic nie da i wówczas trzeba wylewkę przeszlifować.
    Natomiast w przypadku porowatej wylewki, co się najczęściej zdarza, cząstki pyłu wtartego w powierzchnię tejże wylewki uniemożliwiaja właściwą adhezję, ukorzenienie kleju co wpływa na spójność okładziny z wylewką.
    Szlifowanie wylewki jest określeniem bardzo ogólnym a w rzeczywistości ma kilka wymiarów, odpowiednich do potrzeb. Czasami wystarczy dysk 60 ale bywają sytuacje trzeba użyć sprzętu „cięższego kalibru”.
    A tak na marginesie, skoro zlecasz usługę firmie o kompleksowym charakterze, to daj jej możliwość spokojnej realizacji w tym zakresie. Pozdrawiam.

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    piter30

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    kraków
    Kod pocztowy
    30-132
    Posty
    93

    Domyślnie

    z całym szacunkiem do Parkietkomplex mysle ze nie masz racji skoro szlifowanie jest takie normalne( nie do konca sie z tym zgadzam)i powinno byc zastosowane wszedzie to czemu szanowna firma nie ma tego wliczonego w cene za robote tylko dolicza to na miejscu i jeszcze pierniczy o pyle .Zgadzam sie sa wylewki ktore sie szlifuje tak jak napisales czasem wystarczy 60 czasem kamien a czesem tarcze lub klocki zalezy czemu chcemy szlifowac jesli sciagamy mleko lub chcemy miec lepsza przyczepnosc kleju do wylewki to nikt nikomu tego nie zabrania ale powinno byc to juz wliczone w koszt jesli zaklada sie z góry ze lepiej to zrobic. znam ludzi co zawsze leja prosfas dla swietego spokoju ale maja to wliczone w cene jesli wezmiesz ich to wezmiesz ich technologie a nie firme ktora zaklada ze trzeba szlifowac ale dolicza to na miejscu

  17. #17

    Domyślnie

    Na zapylenie , wystarczy użyć odkurzacz przemysłowy .


    Cytat Napisał wiiz Zobacz post
    monkey 222

    Oczywiście, że szlifowanie zostało uzasadnione pyłem, co więcej zostało powiedziane, że gdyby kamieniarze nie narobili pyłu lub wcześniej ofoliowali podłogi nie trzeba byłoby szlifować. Z resztą chyba o tym pisałem.

    Przy okazji, chodzi o deskę dwuwarstwową.

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    monkey222

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    Bochnia i małopolska
    Posty
    522

    Domyślnie

    vadiol jak juz cytujesz kogos to cytuj dokladnie i z sensem
    REKLAMA NA FORUM JEST PŁATNA

  19. #19

    Domyślnie

    ile kasy za to szlifowanie i na jakim metrażu ??? z doświadczenia wiem że nawet na słabo odkurzonej i nie zagruntowanej posadzce dobry klej dwuskładnikowy sklei deskę trójwarstwową tak że albo zerwiesz ją z górą posadzki albo w częściach !!! przejmujesz się szlifowaniem a nawet pewnie nie wiesz jakim klejem jakiego producenta będzie kleił- jedno,dwu składnikowym... problem to będzie jak zeszlifuje 2mm i się okaże że posadzka jest słaba i trzeba lać mase po 80zł za worek !!! jężeli firma jest solidna a kasa za szlifowanie do zaakceptowania daj się człowiekowi wykazać a nóż się bardziej przyłoży i będziesz zadowolony z efektu na lata, bierz fakturę pisz gwarancję i śpij spokojnie....

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ramuh

    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    kraków
    Kod pocztowy
    44-700
    Posty
    42

    Domyślnie

    z doświadczenia wiem że nawet na słabo odkurzonej posadzce dobry klej dwuskładnikowy sklei deskę trójwarstwową tak że albo zerwiesz ją z górą posadzki albo w częściach !
    Boże , nie mów takich rzeczy głośno bo gwałcisz branze parkieciarska

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony