dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie

    Problem mam następujący. Szambo się nigdzie indziej nie zmieści tylko na wjeżdzie do garażu. Może jestem głupia ale nie wiem jak w tej sytuacji zrobic odpowietrzenie. Może mała podpowiedź?

  2. #2

    Domyślnie

    Jeżeli jest zaprojektowana wystarczająco mocna płyta zbiornika, to wydaje mi się, że wystarczy odpowietrzenie pionu kalalizacyjnego.
    Mam projekt takiego gotowego zbiornika i muszę przyznać, że zbrojenie jest zaprojektowane solidnie, szcególnie w przypadku płyty jezdnej.
    Wnioskuję z Twojego postu, że szambo będzie wykonywane na budowie od podstaw, więc zadbaj o jego właściwe zbrojenie.
    Pozdrawiam

  3. #3

    Domyślnie

    Szambo powinno mieć odpowietrzenie, bo w wyniku przemian chemicznych powstaje w nim metan, który unosi się do góry. Ale przyznam sie, że nie wiem jak to technicznie rozwiązać, najlepiej zapytaj gościa, który będzie Ci robił kanalizację. Zresztą szambo powinnaś mieć wrysowane na planie sytuacyjnym w projekcie budowlanym z zachowaniem niezbędnych odległości od okien i.t.d.

  4. #4

    Domyślnie

    mam podobny problem! Szambo w podjezdzei do garażu i nie wiem czy wystarczy tylko odpowietrzenie pionów kanalizayjnych czy powinnam wyprowadzić na dach niezalezne odpowietrznie samego szamba??

    Ktos wie jak to zrobić????
    Pozdrawiam
    Iwona

  5. #5

    Domyślnie

    wystarczy tylko odpowietrzenie pionów kanalizayjnych czy powinnam wyprowadzić na dach niezalezne odpowietrznie samego szamba??
    Co do pionów kanalizacyjnych to chodzi raczej o napowietrzenie. Moim zdaniem stosowanie tzw. napowietrzników na pionach kanalizacyjnych jak i odpowietrzenia wyprowadzonego ponad dach wymaga stosowania odpowietrzenia szamba. Tak na zdrowy rozum napowietrznik pionu kanalizacyjnego zasysa i gdzieś to coś musi się podziać. Jak nie przez szambo to przez kibelek albo przez umywalkę.
    Ale czy mimo szamba w podjeździe do garażu nie znajdzie się kawałek miejsca na odpowietrznik szamba? Przecież są jeszcze kolanka.
    Pozdrawiam

  6. #6

    Domyślnie

    A czy to odpowietrzanie czy napowietrzanie odpowiedż znajdziecie tutaj:

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=71305

  7. #7

    Domyślnie

    U mnie każda z dwóch komór szamba posiada właz zamykany żeliwną pokrywą. W pokrywie są otwory służące do jej podnoszenia przy pomocy haków (szambiarze z takimi przyjeżdżają). Otwory te nie są duże ale myślę że skutecznie odpowietrzają komory.

    Na jedną rzecz przy okazji chciałbym Wam zwrócić uwagę. Chodzi o rozmieszczenie na dachu domu grzybków odpowietrzenia pionu kanalizacyjnego i zwykłej wentylacji. Ja wentylację łazienki poprowadziłem obok odpowietrzenia pionu i zakończyłem dwoma grzybkami obok siebie "żeby ładnie było". Architekt nie zaprotestował niestety. A teraz przy niesprzyjającym wietrze potrafi mi do łazienki wdmuchnąć przez wentylację ten miły zapach z rury kanalizacyjnej - nic ciekawego Będę przesuwał jeden grzybek bo jeszcze mogę, poddasze mam nieocieplone póki co. Ale ileś to zachodu i zupełnie niepotrzebnie - przestrzegam

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar nurni
    Zarejestrowany
    Sep 2003
    Posty
    2.863
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    281

    Domyślnie

    Przecież możesz rurę kanalizacyjną np. fi 100mm wpiąć w obudowę "kominka" szamba, puścić pod kostką i wypuścić gdzie Ci pasuje kończąc jakimś estetycznym daszkiem - i odpowietrzenie gotowe.
    Chyba, że masz już położoną kostkę.

    Pozdrawiam
    Mój DOM na mojej ZIEMI.
    Dziennik
    Komentarze

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar glowac
    Zarejestrowany
    Feb 2004
    Posty
    2.297
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    307

    Domyślnie

    my też planujemy tak zrobić - umieścić szambo pod podjazdem do garażu

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał miwol
    Chodzi o rozmieszczenie na dachu domu grzybków odpowietrzenia pionu kanalizacyjnego i zwykłej wentylacji.
    Ja wentylację łazienki poprowadziłem obok odpowietrzenia pionu i zakończyłem dwoma grzybkami obok siebie.
    A teraz przy niesprzyjającym wietrze potrafi mi do łazienki wdmuchnąć przez wentylację ten miły zapach z rury kanalizacyjnej
    Zakończenie pionu kanalizacyjnego powinno być położone wyżej niż zakończenie wentylacji.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar carringtontomas
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    Tarnowskie Góry / Nakło Śląskie
    Posty
    1.367
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    269

    Domyślnie

    dlaczego??

    Ja również zrobiłem kominki obok siebie więc się trochę teraz zmartwiłem

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar joannaj75
    Zarejestrowany
    Feb 2007
    Posty
    749
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    60

    Domyślnie

    Ja w zagospodarowaniu działki kazałam z meżem architektowi nawet umieścic szambo na podjeździe do garażu , w kostce robisz studzienke i zakrywasz płytą , nie widzę z tym większego problemu
    od 1 Maja na swoim

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał carringtontomas
    dlaczego??

    Ja również zrobiłem kominki obok siebie więc się trochę teraz zmartwiłem
    Bo czasami będziesz czuć swojskie aromaty
    Hint: ciąg wsteczny.
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

  14. #14

    Domyślnie

    Problem z odpowietrzeniem szamba pojawia się wtedy, gdy zrobi się rury do opróżniania szamba zakończone szybkozłączkami w ogrodzeniu.
    Okazuje się, że zwykłe odpowietrzanie/napowietrzanie instalacji w domu nie wystarcza: opróżnianie szamba przy zamkniętych "deklach" powoduje wysysanie wody z syfonów.
    Tak miał znajomy. Z tego powodu dałem odpowietrzenie/wentylację szamba w postaci poziomej rury PCV fi=75mm wyprowadzonej z boku szamba, ale z najwyższej jego części. Ta rura idzie sobie na odcinku ponad 7m ze wzniosem ok 3%, następnie jest kolanko 90st i pionowo wychodzi sobie z ziemi na wysokość ok. 80cm między sosenkami na mojej działce Oczywiście na wyjściu rury jest specjalny grzybek wentylacyjny.
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony