dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 43
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zielony ogród Zobacz post
    co jest racjonalnego (czyli uzasadnionego rozumem, a nie uczuciami) w balkonie/wykuszu w domku jednorodzinnym?

    ja wymienię tylko to, co jest nieracjonalne:

    -koszty
    -koszty
    -koszty
    -problemy z izolacja cieplną i przeciwwilgociową (w balkonie praktycznie nie do przeskooczenia)

    moze ktoś wrzuci dowody na racjonalność tych rozwiązań w - zaznaczam- domku jednorodzinnym z własnym ogrodem.
    wszystko prawda, z punktu widzenia budowniczego/inwestora. a co z punktem widzenia potencjalnego kupca? czy prosta "stodółka" będzie wystarczająco atrakcyjna, żeby uzyskać godziwą cenę? np. izolacje (ilość i ciągłąść) - coś czego imho nie da się sprzedać na zdjęciach ofertowych

  2. #22

    Domyślnie

    O i właśnie to jest przykład racjonalnego wykorzystania balkonu

    Czy Polacy budują racjonalne domy? Mnie nie jako pośrednio zastanawia czy Murator wskazuje Polakom jak budować racjonalne domy ? Tak jak pisali poprzednicy kolory,wykusze, czy cokolwiek innego związanego z naszym domem to nasze wybory tak nam się podoba i tam się czujemy z tym dobrze. Dla mnie mało racjonalne są po prostu rozwiązania systemów ogrzewania w domach i sposób w jaki np.Murator przygotowuje Kowalskiego który z bloku pragnie wyprowadzić się do domu. Ludzie nie budują piwnic ale za to mają piec gazowy, kominek z płaszczem, podłogówkę na całej powierzchni ale na wszelki wypadek zrobił odejście na grzejniki w każdym pokoju, do tego kolektory na dachu i na wszelki powiesili bojler. Czy to jest racjonalne? Jak dla mnie nie. Uważam że powinniście pisać w sposób oczywisty- Polacy w domu energooszczędnym wystarczy wam jedno źródło ogrzewania, jak wyjedziecie na tydzień to się nie martwcie bo nie wymarźnie- a jak się martwicie to wystarczy grzejnik elektryczny z programatorem i będzie na pewno ok jak wrócicie. Racjonalnie czyli przemyślanie, bez nadmiaru kosztów w stosunku do potrzeb. No ale wiadomo tyle potrzeb ile nas w około...

  3. #23
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Zielony ogród

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Posty
    2.458

    Domyślnie

    dla mnie wzorem racjonalnego budowania są domy w Niemczech i Holandii. wygodne, komfortowe, niezbyt duże, a przede wszystkim proste i nie rzucające się w oczy, za to trwale wykończone. bez ułańskiej fantazji i silenia się na oryginalność. ale do takiego podejścia to jeszcze wiele lat leczenia kompleksów przed nami. ale nie ma co się dziwić patrząc na nasza historię - najpierw walące się po wojnie biedne chałupy, potem bloki z wielkiej płyty lub kostki gierkowskie; nigdy nie było nas stać na powszechne ładne budownictwo dla zwykłego człowieka. teraz to odreagowujemy, ale wiele lat jeszcze będziemy za to płacić.

  4. #24

    Domyślnie

    ZO,bośmy jeszcze katastrata nie dostali,oni już wiedzą co to jest
    Jest tu taki dziennik"dom sąsiada" i forumowicz relacjonuje z USA budowę sąsiada i pisał że jak tamten z zewnątrz wykończył,to mu od razu podatek podnieśli

    Cytat Napisał pawellost Zobacz post
    wszystko prawda, z punktu widzenia budowniczego/inwestora. a co z punktem widzenia potencjalnego kupca? czy prosta "stodółka" będzie wystarczająco atrakcyjna, żeby uzyskać godziwą cenę? np. izolacje (ilość i ciągłąść) - coś czego imho nie da się sprzedać na zdjęciach ofertowych
    No właśnie sprzedają się tylko proste stodółki i klocki(gierkowskie kostki do remontu bez balkonów to rarytas),wielospadowe,kolorowe gargamele wiszą na tablicach ogłoszeń już w tej chwili latami.
    Każdy kto usiłował kupić dom wie co się dzieje na rynku.Ja usiłowałam,teraz buduję,nadal śledzę ogłoszenia.Nawet gdybym miała milion na kupce nie jestem w stanie kupić prostego domu który mogę "podrobić"lekko pod moje potrzeby bez musu kucia kilometrów fantazyjnych gresów i kamieni i bez rozbierania czterokolorowej kostki przed domem łącznie z dziwacznym zamkowym ogrodzeniem .Skromne i funkcjonalne budynki nawet nie trafiają na tablice ogłoszeń,tylko wprost w ręce klienta który gdzieś tam po agencjach na nie już czeka.
    Ostatnio edytowane przez marynata ; 24-01-2013 o 23:38

  5. #25
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... WSZECHOBECNANAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar anSi
    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    3City
    Posty
    7.745

    Domyślnie

    A mnie to się marzy ład przestrzenny. Niestety - jak Polska długa i szeroka - trudno dostrzec takowy . Króluje wciaż jeszcze wolnoamerykanka i zasada " zastaw się..." usprawiedliwiana inną: "wolnoć Tomku w swoim domku..." Aż oczy bolą od tej "różnorodności" Daleka jeszcze droga do tego, abyśmy przestali myśleć kategoriami - " bo mnie się tak podoba i na to mnie stać", a zaczęli zastanawiać się, czy to, co zamierzamy zbudować będzie pasowało do otoczenia, do regionu, w którym buduję itp.


  6. #26

    Domyślnie

    Ogólnie jestem wolnościowcem(niech każdy robi u siebie na działce co chce),ale odważyłabym się zaproponować miejskim urbanistom taką zmianę-poznosić wszelkie ograniczenia co do bryły i dachu,a w zamian ustalić 3 kolory których wolno użyć na elewacji,5 w otoczeniu domu.
    I tak nas ograniczają i tak,a to może by było lepsze,bo obecne działania i tak nie przynoszą skutku.

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Zielony ogród

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Posty
    2.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał marynata Zobacz post
    Ogólnie jestem wolnościowcem(niech każdy robi u siebie na działce co chce),ale odważyłabym się zaproponować miejskim urbanistom taką zmianę-poznosić wszelkie ograniczenia co do bryły i dachu,a w zamian ustalić 3 kolory których wolno użyć na elewacji,5 w otoczeniu domu.
    I tak nas ograniczają i tak,a to może by było lepsze,bo obecne działania i tak nie przynoszą skutku.
    czytałam kiedys o takim osiedlu domków (w Polsce!), gdzie wszyscy mieszkańcy umówli się z własnej inicjatywy, że do wwszelkich wykończeń zewnetrzych (elewacje, płoty, architektura ogrodowa, dachy) będą uzywać tylko i wyłącznie trzech-czterech kolorów. nie pamietam juz dokładnie co to było, ale jakaś konkretna dachówka, drewno w określonym kolorze i chyba szara kostka i jakiś neutralny kolor tynków. Co do kształtów - co kto chce. Osiedle wyglądało przepieknie! Wręcz głupio byłoby w tak eleganckim otoczeniu wyskoczyc z jakimś pomysłem na coś innego "bo mnie sie tak podoba".

  8. #28

    Domyślnie

    Wiadomo że najlepiej żeby mieszkańcy sami zrozumieli że kolorystyka ich domów wpływa na układ nerwowy innych którzy są zmuszeni na to patrzeć
    W mojej gminie jest jedno takie luksusowe(drogie działki-zamożni ludzie tam budują) osiedle gdzie wszyscy mają elewacje z grupy kolorów beżowych i czerwone/bordowe dachy.Może ze dwie osoby się wyróżniają,ale też na spokojnie-białe elewacje.Gmina stanęła na wysokości zadania i położyła wszędzie identyczne ceglaste chodniki. Osobiście nie lubię tej kolorystyki,ale przejeżdżać tamtędy to prawdziwa przyjemność.
    Nie wiem czy oni się umawiają-wydaje mi się że nie,bo tych domów jest bardzo dużo(ze 200)i wciąż dobudowują się nowe.

    ed z forum o architekturze -serdecznie mnie rozbawiło

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	droga do niebios.jpg
Wyświetleń:	194
Rozmiar:	90,6 KB
ID:	164774
    Ostatnio edytowane przez marynata ; 25-01-2013 o 16:36

  9. #29
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Valdemar77

    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Świdnica Polska
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    6

    Domyślnie

    "Droga do niebios" hahahah





    __________________________________________________
    Zapraszam: fotografia ślubna poznań

  10. #30
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie


    Zapraszamy do dyskusji: Czy Polacy budują racjonalne domy? Czy nauczyli się myśleć o własnym domu i budowie przez pryzmat kosztów, prostoty, wygody, uniwersalności? Czy też wciąż jesteśmy indywidualistami w myśl zasady "Zastaw się a postaw się"?

    Jak sądzisz? Co widzicie wokół?


    Najtańsze i najzdrowsze są domy zużywające 10-20 kWh/m2 rocznie . Rola izolacji termicznej jest marginalizacja roli ogrzewania - to są dwie sprzeczności, których pogodzić nie sposób. Inwestor mając do dyspozycji określoną kasę na dom - albo zainwestuje w izolacje albo w instalacje ogrzewania . Do domów izolowanych - założenie pośredniego ( centralnego ) ogrzewania nie jest możliwe !!! Stosunek reklam związanych z izolacja do reklam szeroko pojętego "centralnego" jest 1 do 40 - dlatego domy są drogie i palą nawet ponad 30kWh/m2 rocznie ( tyle zużywa dom izolowany zgodnie z PN i fizyką - wsparty rekuperacją ) . Ochrona rynku instalacyjnego to zwalczanie wszelkich przejawów izolacji. Oczywiście "izolacja" też ma swój procent w reklamach - wymyślono więc w Polsce jak stosować materiał izolacyjny by nie izolować. Skracając to do przysłowia :
    Wilk ( rynek instalacyjny ) syty i owca ( rynek izolacji) cała, ale juhasa ( budujący dom) wieś już nie ujrzała .

  11. #31
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    an-bud

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    kuj.pom.
    Posty
    5.734

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Najtańsze i najzdrowsze są domy zużywające 10-20 kWh/m2 rocznie . Rola izolacji termicznej jest marginalizacja roli ogrzewania - to są dwie sprzeczności, których pogodzić nie sposób. Inwestor mając do dyspozycji określoną kasę na dom - albo zainwestuje w izolacje albo w instalacje ogrzewania . Do domów izolowanych - założenie pośredniego ( centralnego ) ogrzewania nie jest możliwe !!! Stosunek reklam związanych z izolacja do reklam szeroko pojętego "centralnego" jest 1 do 40 - dlatego domy są drogie i palą nawet ponad 30kWh/m2 rocznie ( tyle zużywa dom izolowany zgodnie z PN i fizyką - wsparty rekuperacją ) . Ochrona rynku instalacyjnego to zwalczanie wszelkich przejawów izolacji. Oczywiście "izolacja" też ma swój procent w reklamach - wymyślono więc w Polsce jak stosować materiał izolacyjny by nie izolować. Skracając to do przysłowia :
    Wilk ( rynek instalacyjny ) syty i owca ( rynek izolacji) cała, ale juhasa ( budujący dom) wieś już nie ujrzała .
    Cześć TB
    Bym poszedł dalej, dobry dom potrzebuje kilku zapalonych świeczek w ciężkie mrozy, no może bardzo dobry
    an-bud ...... Przyznaję że Polska mi zbrzydła za dużo święconej wody za mało zwykłego mydła (Tadeusz Boy Żeleński)
    Dopóki nie skorzystałem z internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.(Stanisław Lem)

  12. #32
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał an-bud Zobacz post
    Cześć TB
    Bym poszedł dalej, dobry dom potrzebuje kilku zapalonych świeczek w ciężkie mrozy, no może bardzo dobry
    Dalej... 23 000 instalacja do 120m2 domu zeroenergetycznego - od roku!

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Dalej... 23 000 instalacja do 120m2 domu zeroenergetycznego - od roku!
    taaaak....a latem wysokosprawnej klimatyzacji bo nie daj Boże jakieś spędowisko ludzi zrobić ... no bo jeśli akumulacja szkodzi....

  14. #34
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar ludwik_13
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    k. Kołbieli
    Kod pocztowy
    05-340
    Posty
    431
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    116

    Domyślnie

    Racjonalny to dom w dobrej lokalizacji. Dostosowany do potrzeb - aktualnych. W miarę możliwości elastyczny, umożliwiający różną aranżację pomieszczeń albo rozbudowę (jeżeli miejsce szczególnie atrakcyjne). Nie za duży - dla 4 osób, z których żadna nie pracuje w domu a oboje rodzice zawodowo czynni są - wystarczy 120 m2, 160 m2 to już naprawdę luksus. Ważniejsze od powierzchni są jednak : akustyka, zapotrzebowanie na ciepło, położenie, rozplanowanie pomieszczeń ( w tym pomocniczych - konieczne nawet w małym domku).

  15. #35
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar alaiandrzej
    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Kunów
    Kod pocztowy
    59-900
    Posty
    56
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    43

    Domyślnie

    Bez względu na wszystko racjonalizm w naszym wykonaniu to szereg ustępstw, chciałem dom parterowy z dwuspadowym dachem, warunki zabudowy mówią o 42 stopniach, a taki dach na parterówce optycznie mi się nie podoba. No to z poddaszem, chociaż schody, a tu zaraz jesień życia. Mały musi być bo za chwilę wszystkie dzieci uciekną z domu, no i jest 123,5 m. A tu chłopaki nie mają pracy, albo dorywczą, kiedy sami sobie zbudują? Mieszkajmy razem. Mały dom, ale z garażem na dwa auta, do tego piwnica - no koniecznie, bo zaprawiamy i słoiczki gdzieś to trzeba trzymać...Ciągle coś powoduje, że musi być racjonalny, bo ja w nim mieszkam.
    Ostatnio edytowane przez alaiandrzej ; 03-02-2013 o 12:03

  16. #36
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar karniej18
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Olecko
    Kod pocztowy
    19-400
    Posty
    20

    Domyślnie

    Witam , ja właśnie jestem przed budową domu i mogę się podzielić moimi spostrzeżeniami tak na gorącą . Pierwszy etap wybieramy projekt taki , który się nam podoba , czyli dom parterowy z kątem nachylenia 22 stopnie , 3 pokoje i duży salon, garaż wbudowany 2-stanowiskowy , kotłownia i pomieszczenie gospodarcze garderoba i 2 łazienki i piwnica . Potem sprawdzamy kosztorysy według biur projektowych i myślimy ,że zrobimy to jeszcze " TANIEJ" ,jak zgłębiamy temat jednak te ceny będą trochę wyższe .
    Drugi etap szukamy nowego projektu z mniejszym metrażem i kosztem , przebiega myśl o dachu "stodoła " , ale i tak to nie wchodzi w grę , odpada garderoba i piwnica -przecież jest poddasze nie użytkowe ,odpada też jedno stanowisko auta .
    Trzeci etap trzeba podjąć ostateczną decyzję i idziemy skonsultować się z projektantem - i wielkie zdziwienie jest coś takiego jak plan zagospodarowania pierwsza przeszkoda kąt nachylenia od 35- 50 stopni , kalenica wzdłuż drogi itp.
    Etap czwarty kombinowanie z podniesieniem dachu itp , w końcu znowu szukanie projektu .

    I tak dalej końca nie widać , a to dopiero początek i już problemy , a co będzie dalej strach pomyśleć ?????
    W końcu po walce z projektantami adaptacyjnymi i własnym sobą wybrałem PROJEKT INDYWIDUALNY(3900 zł poz miejscem zamieszkania , w mojej wiosce za adaptację chcieli 3500 zł i czekać trzeba 1,5 miesiąca)-naprawdę polecam kontakt na odległość nie jest taka zła i proszę się nie bać .

    C.D.N

  17. #37

    Domyślnie

    Podpisuję się pod wieloma powyższymi postami - dom racjonalny to dom energooszczędny, funkcjonalny, nie za duży, przemyślany, prosty itd. Ale też - dom racjonalny to dom sprzedawalny! Inwestorzy często o tym fakcie zapominają, a w nieruchomości wkładane są całe oszczędności życia ... a być może zajdzie konieczność taką nieruchomość sprzedać. A więc racjonalizm oznaczał by w tym przypadku nie odciskanie na budynku zbyt dużego swojego - "indywidualnego piętna". Łatwo sprzedać popularny samochód seryjny, trudniej unikalny model w którym wprowadziło się poprawki pod własne widzimisie. I to jest chyba najtrudniejszy kompromis w budowie domu racjonalnego.

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mikolaj5 Zobacz post
    Podpisuję się pod wieloma powyższymi postami - dom racjonalny to dom energooszczędny, funkcjonalny, nie za duży, przemyślany, prosty itd. Ale też - dom racjonalny to dom sprzedawalny! Inwestorzy często o tym fakcie zapominają, a w nieruchomości wkładane są całe oszczędności życia ... a być może zajdzie konieczność taką nieruchomość sprzedać. A więc racjonalizm oznaczał by w tym przypadku nie odciskanie na budynku zbyt dużego swojego - "indywidualnego piętna". Łatwo sprzedać popularny samochód seryjny, trudniej unikalny model w którym wprowadziło się poprawki pod własne widzimisie. I to jest chyba najtrudniejszy kompromis w budowie domu racjonalnego.
    W takim przypadku trzeba sobie zadać na początku jedno bardzo ważne pytanie - czy chcemy taki dom później sprzedać? Jeżeli tak to tylko budować uniwersalnie lecz co to za przyjemność mieszkać w domu jak z fabryki z którym ciężko się utożsamiać? Dlatego dla mnie dom racjonalny to znaczy energooszczędny, funkcjonalny, wpasowany w krajobraz i zgodny ze zdrowym rozsądkiem którego niestety nie wszyscy posiadają
    Jeżeli chcemy sprzedawać to zajmijmy się wszyscy sprzedażą nieruchomości a nie tworzeniem swojej oazy spokoju bo ciężkim dniu w pracy

  19. #39
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    premol

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    70-781
    Posty
    4

    Domyślnie

    A nie myślicie, że nieracjonalność tego co w Polsce się buduje wynika w znacznej częsci z projektów - gotowców które w ilości tysięcy zalały Polskę ? Obecnie prawie każdy co się buduje w pierwszej kolejności przegląda dziesiątki katalogów i gazet by znaleźć "coś dla siebie". Patrzy przy tym głownie na pokazany tam koszt, metraż i zgodność z planem miejscowym. A że w tych katalogach są głównie koszmarki robione wg. jednej sztancy, to potem jest to co mamy wokoło.
    Ja też byłem bliski popełnienia tego błędu. Działka już jest, plan też więc szukałem i szukałem.. i tak trafiłem do architekta z którym jednak postanowiłem, że zamiast dopasowywać projekt pod siebie, znacznie lepiej będzie zaprojektować całość od zera. Od określenia potrzeb, stylu, funkcji, ułożenia działki itp. I owszem - może projekt gazetowy kosztuje 3000 plnów, a ja płacę 20.000 plnów, ale mój projekt będzie dopasowany do moich potrzeb, działki. Będzie kompletny, wyliczony, zoptymalizowany także jeśli chodzi o wszelkie instalacje.
    I tak wyszło, że dom będzie miał dach dwuspadowy, dużo przeszklenia (lubię jasne pomieszczenia), odpowiednio ułożone pomieszczenia tak aby były odpowiednio nasłoneczniane w ciągu dnia itp... Nie będzie ani jednego balkonu, lukarn i przypór. Ma byc prosto...
    Z architektem sporo rozmawiałem i pytałem czemu ludzie kupują gotowce które i tak później muszą być adaptowane, przerabiane itp... Jego odpowiedź była prosta: ludzie myślą, że projekt gotowy zawiera wszystko i miesiąc po jego zakupie rozpoczną wg. niego budowe. Oraz że architekt to jest tylko od projektowania domów dla bogaczy, a ich domek 100-150m2 to tylko gotowiec... No i jeszcze problem z określeniem i wyrażeniem swoich potrzeb i oczekiwań...

    ps. za miesiąc ruszam z budową... ciekawe co będę pisał i myślał jak już się wybuduję wg. własnego projektu...

  20. #40
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Myślę że buduję dom racjonalny.Podstawą były nasze potrzeby, a nie "chciejstwo". Wyszedł dom 118m2 p.u. Jest energooszczędny, zwarty ( A/V = 0,62). Ma rozsądne ocieplenie. powinien być tani w budowie i eksploatacji. Uwzględniłem i nasłonecznienie i warunki terenowe oraz oddziaływanie lokalnego środowiska (hałas, wentylacja). Nawet nachyliłem się nad ochroną środowiska ( ogrzewanie, ścieki). Dlatego uważam że mój przyszły dom zasługuje na miano racjonalnego.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony