dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar escone
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    3city
    Kod pocztowy
    84-200
    Posty
    173

    Domyślnie Folia pod panele przy ogrzewaniu podłogowym???

    Witam.

    Wiem, że tematów na forum jest wiele ale nigdzie nic konkretnego nie znalazłem, wszędzie tylko przepychanki racji.

    Temat wygląda tak.
    Mam nowy dom jednorodzinny, na powierzchni całego parteru (ok 85m2) ogrzewanie podłogowe.
    W niektórych pomieszczeniach chcę zastosować panele podłogowe na podkładzie izofloor 1,6mm.
    Pytanie moje brzmi....Czy konieczne jest pod ten podkład stosowanie folii (tak zalecają producenci paneli), chcę zminimalizować straty na ogrzewaniu, bo taka folia jakąś tam barierę stanowi.
    Warstwy podłogi w moim domu wyglądają następująco:
    - ubity żwir
    - gruba folia budowlana na całej powierzchni fundamentu
    - wylewka zbrojona, beton B20
    - 15cm styropianu posadzkowego (10cm + 5cm na zakładke)
    - folia pod podłogówkę
    - siatka zbrojeniowa
    - spirale ogrzewania podłogowego ze zwiększonym zagęszczeniem przy oknach i ścianach zewnętrznych
    - jastrych ok 60mm
    Czy przy takiej technologii i wyizolowaniu posadzki mogę sobie darować folię pod podkład paneli ??

    Nie chodzi mi o porady typu, że panele + podłogówka to zły pomysł itd.... bo decyzja w tej sprawie już zapadła.
    Chodzi tylko o opinie doświadczonych instalatorów, użytkowników nt. konieczności stosowania folii pod panele

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Fo_

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Częstochowa
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    314

    Domyślnie

    Folia konieczna , przed montażem wygrzej wylewkę.

  3. #3

    Domyślnie

    e tam konieczna. ja nie dawalem tez na podłogówkę. Przecież masz folię pod rurkami od ogrzewania. Nie wiem po kiego grzyba dawać następną. Gwarancja na panele?? Śmiech na sali. Będę za 200-300 złotych użerał się z jakimś megaspecjalistą od podłóg laminowanych ? Poza tym cóż z tymi panelami wydarzyć sie może?? A jak je sam zalejesz, to żadna folia nie pomoże
    piotr

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar escone
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    3city
    Kod pocztowy
    84-200
    Posty
    173

    Domyślnie

    Cytat Napisał pionan Zobacz post
    e tam konieczna. ja nie dawalem tez na podłogówkę. Przecież masz folię pod rurkami od ogrzewania. Nie wiem po kiego grzyba dawać następną.
    Tak samo też uważam.... po co kolejna, 3cia folia izolująca od gruntu.
    Skoro posadzka będzie przed montażem wygrzana, odparowana, no i oczywiście w sezonie cały czas użytkowane OP to skąd panele mają ciągnąć wilgoć ?

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar pablomoc
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Ostrowiec Św.
    Posty
    709
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    33

    Domyślnie

    rozmawiałem kiedyś z architektem na temat sensu kładzenia folii pod panele. Upierałem się mocno przy tym że po co folia jak wylewka jest sucha. Żółta paroizolacyjna folia kosztuje 40 zł rolka. Producenci paneli zalecają folię pod panele. Nie jest to duży koszt. 40 zł za 100 m2 ? Nie warto oszczędzać. Widocznie jest jakiś powód tego że tą folię się zaleca pod panele
    125 m2 ; 15cm styropian ; 25 cm wełna ; 60 m2 podłogówki ; Dach - Ruukki Classic

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar escone
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    3city
    Kod pocztowy
    84-200
    Posty
    173

    Domyślnie

    Cytat Napisał pablomoc Zobacz post
    rozmawiałem kiedyś z architektem na temat sensu kładzenia folii pod panele. Upierałem się mocno przy tym że po co folia jak wylewka jest sucha. Żółta paroizolacyjna folia kosztuje 40 zł rolka. Producenci paneli zalecają folię pod panele. Nie jest to duży koszt. 40 zł za 100 m2 ? Nie warto oszczędzać. Widocznie jest jakiś powód tego że tą folię się zaleca pod panele
    Tu na prawdę nie chodzi o koszt 40zł za folię
    Temat polega na tym czy jest sens robienia bariery dla wodnego ogrzewania podłogowego w postaci folii jeśli teoretycznie można jej nie dawać.
    Wiem że najlepszym rozwiązaniem są maty kwarcowe (najlepiej przewodzą ciepło i nie wymagają folii) ale jak na mój budżet są za drogie

    Gdybym nie miał na parterze ogrzewania podłogowego to folia na pewno by była....
    Ale w wypadku OP nie chcę robić zbędnej bariery termicznej, tym bardziej, że same panele nie sprawują się rewelacyjne na podłogówce.... no ale w niektórych miejscach mają być i tego nie zmienimy
    Ostatnio edytowane przez escone ; 14-02-2013 o 12:23

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800)
    Parkiet

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Mława
    Kod pocztowy
    06-500
    Posty
    2.954

    Domyślnie

    Cytat Napisał escone Zobacz post
    Tu na prawdę nie chodzi o koszt 40zł za folię
    Temat polega na tym czy jest sens robienia bariery dla wodnego ogrzewania podłogowego w postaci folii jeśli teoretycznie można jej nie dawać.
    Wiem że najlepszym rozwiązaniem są maty kwarcowe (najlepiej przewodzą ciepło i nie wymagają folii) ale jak na mój budżet są za drogie

    Gdybym nie miał na parterze ogrzewania podłogowego to folia na pewno by była....
    Ale w wypadku OP nie chcę robić zbędnej bariery termicznej, tym bardziej, że same panele nie sprawują się rewelacyjne na podłogówce.... no ale w niektórych miejscach mają być i tego nie zmienimy
    Konstrukcja podłogi z betonowym podkładem grzewczym i okładziną z materiałów drewnopochodnych to zespół materiałów higroskopijnych. Materiały te przez cały okres letni, w niewielkim stopniu ale systematycznie przyjmują wilgoć z otoczenia, wchodząc z nim w stan równowagi.
    I tu nic się nie dzieje.
    Problem zaczyna się z chwilą uruchomienia ogrzewania, kiedy podwyższona temperatura wnętrza podłogi dosyć gwałtownie „wypycha” z niej wilgoć , która w nadmierny sposób nasyca cienką okładzinę panelową powodując jej odkształcenia lub uszkodzenia.
    Zastosowana bariera z folii ogranicza wnikanie wilgoci do wnętrza podłogi jak również w znacznym stopniu blokuje przenikanie wilgoci resztkowej z podkładu.
    Cienka folia to praktycznie żadna bariera dla przenikania ciepła.
    Zdarzają się wyjątkowe sytuacje, kiedy podłoga ma swój czas, podkład jest wykonany z dobrego, zwartego, niechłonnego betonu a mieszkanie należy do bardzo suchych i wówczas posadzka „leży spokojnie” bez folii.
    Lecz takie sytuacje należą do wyjątków.
    Ja bym nie ryzykował. Pozdrawiam.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PODŁÓG
    jarekkur

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    PARPO.pl Parkieciarz-Rzeczoznawca - Trójmiasto
    Posty
    4.418

    Domyślnie

    Cytat Napisał escone Zobacz post
    Tu na prawdę nie chodzi o koszt 40zł za folię
    Temat polega na tym czy jest sens robienia bariery dla wodnego ogrzewania podłogowego w postaci folii jeśli teoretycznie można jej nie dawać.
    Wiem że najlepszym rozwiązaniem są maty kwarcowe (najlepiej przewodzą ciepło i nie wymagają folii) ale jak na mój budżet są za drogie

    Gdybym nie miał na parterze ogrzewania podłogowego to folia na pewno by była....
    Ale w wypadku OP nie chcę robić zbędnej bariery termicznej, tym bardziej, że same panele nie sprawują się rewelacyjne na podłogówce.... no ale w niektórych miejscach mają być i tego nie zmienimy
    ogrzewanie podłogowe. Bezwzględnie folia. Folię nalezy położyć na dokładnie odkurzoną powierzchnię. Kładziemy na zakładkę ok. 20-30cm i zakładki sklejamy bez fałd.
    Folię wywinąć na sciany i po zamontowaniu podłogi obciąć. Ogrzewane podłoże musi być bardzo suche. Samo wygrzewanie nie daje gwarancji, że jest ono na tyle suche aby pozostała tam na zawsze ilość wody (wilgoci) nie zaszkodziła panelom. Zrobisz jak uważasz. Wściekać się, że panele się deformują a meble w mieszkaniu, jaki sens. Straty na przenikaniu ciepła praktycznie są żadne. Większe są z nierównego podłoża. Powstają wtedy tzw. "poduszki powietrzne" i to da się odczuć.
    vanitas vanitatum et omnia vanitas

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar escone
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    3city
    Kod pocztowy
    84-200
    Posty
    173

    Domyślnie

    Jeżeli tak jak mówicie folia prawie nie stanowi bariery dla przenikania ciepła to chyba faktycznie przekonuję się do jej zastosowania

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar pablomoc
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Ostrowiec Św.
    Posty
    709
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    33

    Domyślnie

    na pewno producenci paneli nie napisali w zaleceniach o konieczności stosowania folii bo taki mieli kaprys. Wynika to z praw fizyki i napewno przeprowadzonych badań w tym kierunku. Ja folię będę stosował, 40 zł mnie nie zbawi. Nawet jak by minimalnie folia ograniczała oddawanie ciepła to na pewno nie jest to odczuwalna różnica
    125 m2 ; 15cm styropian ; 25 cm wełna ; 60 m2 podłogówki ; Dach - Ruukki Classic

  11. #11

    Domyślnie

    To ja może odświeżę ten temat. Sam stoję przed położeniem paneli. Ostatni raz robiłem to ze 20 lat temu i wyglądało to trochę inaczej haha
    Zdecydowałem się na model EPD034 Dąb Berdal naturalny. Facet w sklepi mówił, że mają one zintegrowany podkład korkowy, faktycznie jest. Niby nie trzeba folii, ale ja chcę ją położyć.
    Facet mówi, że folia powinna mieć certyfikat do podgrzewanej podłogi. Mam podgrzewaną wodą. Czy mogę kupić tanią folię jak coś takiego? https://www.castorama.pl/folia-paroi...d-1135397.html

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony