dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 84
  1. #1

    Question Wodne ogrzewanie podłogowe w płycie fundamentowej - czy warto?

    Witajcie,
    jestem na etapie projektowania domu - bryła już gotowa, zaczynamy pracę z konstruktorem. Jestem zdecydowany na płytę fund., która w przekroju będzie wyglądała +/- następująco:
    - grunt rodzimy,
    - pospółka (grubość w zależności od badań gruntu),
    - XPS 20cm,
    - zbrojenie,
    - beton 20cm,
    - zbrojenie (?).

    I tutaj nasuwa się pytanie - czy warto umieścić wodne ogrzewanie podłogowe w płycie? Dodam, że dom całoroczny, więc bezwładność cieplna jest OK. Ma być <EP40. Jakie byłyby zalety zrobienia kolejnej warstwy (3-5cm) styropianu i położenie na nim podłogówki?

    Z góry dzięki za pomoc!

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pieknyromek

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    ok. Legionowa
    Posty
    690
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    W płycie? Ja tam specjalistą od płyt nie jestem(sam mam standardowe fundamenty), niech się ktoś lepszy wypowie ale moim zdaniem nie w płycie ogrzewanie. Styro najpierw potem rurki ogrzewania No chyba że chcesz mieć ogrzewanie podłogowe w całym domu to może ale bym tak nie robił.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Można w płycie, można w dodatkowej wylewce, leżącej bezpośrednio na płycie, można w wylewce oddzielonej styropianem. Zależy czego oczekujesz, czym grzejesz.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Na legalecie chałupa pracuje podobnie jak tu by działała.
    Dla jednych dobre, dla innych zbyt nowatorskie.
    Wymusza sporą dokładność poziomowania i gładkości , bo na to już tylko pokrycie podłogowe idzie.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  5. #5

    Domyślnie

    @fotohobby

    Dom będzie grzany kotłem gazowym i cały raczej mocno akumulacyjny (silka 24 cm) + WM + GWC. Czego oczekuję? NIezawodnejgo, energooszczędnego sposobu grzania domu.

    @adam_mk

    Jeżeli chodzi o wykonanie to o to się nie boję, bo ekipa jest łebska.

    To może zapytam inaczej: jakie są wady i zalety obu rozwiązań, tzn. podłogówki w wylewce oddzielonej styro od płyty i podłogówki bezpośrednio w płycie bez wylewek?

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gall86

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Czerwionka-Leszczyny
    Kod pocztowy
    44-230
    Posty
    656

    Domyślnie

    Witam,
    ja także się z tym męczę i najprawdopodobniej utopię podłogówkę w płycie, przymocowaną do dolnego zbrojenia.

  7. #7

    Domyślnie

    No właśnie ja też chciałbym to tak rozwiązać, bo koszty mniejsze, a większych wad nie widzę. Czekam tylko na kogoś kto mi powie, że to jest bez sensu i wskaże na minusy

  8. #8

    Domyślnie

    Akumulacyjność płyty jest pożądana w przypadku grzania prądem lub pompą ciepła z wykorzystaniem drugiej taryfy.Ogrzewanie gazem i duża bezwładność to raczej wada , nie przynosi to żadnych oszczędności .Wykonanie płyty z ogrzewaniem jest trudniejsze ,a w przypadku uszkodzenia rury jak ją wymienić-naprawić?

  9. #9

    Domyślnie

    Rozmawiałem z architektem dot jeszcze jednej rezczy. Skoro bezpośrednio na płycie trzeba by montować okna (np. tarasowe) i drzwi to, żeby nie powstały wysokie progi i tak będzie konieczne zrobienie wylewki... Jak można sobie z tym poradzić?

  10. #10

    Domyślnie

    Mozna i bez wylewki, ale do tego spec grupa plus archeolog nie wystarczy

    Cytat Napisał GrasshopperXTR Zobacz post
    Rozmawiałem z architektem dot jeszcze jednej rezczy. Skoro bezpośrednio na płycie trzeba by montować okna (np. tarasowe) i drzwi to, żeby nie powstały wysokie progi i tak będzie konieczne zrobienie wylewki... Jak można sobie z tym poradzić?

  11. #11

    Domyślnie

    Nie rozumiem?

  12. #12

    Domyślnie

    przeciez architekt z skad mialby wiedziec musisz isc do inzyniera a on ci pomoze z tymi oknami i drzwiami tarasowymi, dam ci maly tip tak samo sie np. to robi z oscieznicami drzwi dla wind
    Cytat Napisał GrasshopperXTR Zobacz post
    Nie rozumiem?

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Krzysztof8

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    12

    Domyślnie

    By nie było problemu progu profil ( ramę lub ościeżnicę) montuje się w płaszczyźnie ocieplenia na wysięgnikach mocowanych do lica płyty co redukuje przy okazji mostek termiczny przy progu. Ja dodatkowo w strefie progów wtapiam w płytę bloczki ze szkła piankowego ( wysoka wytrzymałość mechaniczna i zarazem niezłe parametry izolacyjne. Strefa progu jest więc w dwójnasób zabezpieczona przed powstaniem mostka termicznego.

    Ja też chcę robić ogrzewanie w płycie fundamentowej. Jak zamocować rury podłogówki w strefie miedzy poziomami zbrojenia by się przy wylewaniu betonu nie przesuwały ?

  14. #14

    Domyślnie

    Cześć, dzięki za wskazówki. Co do ogrzewania - moi instalatorzy będą je mocowali od spodu górnej warstwy zbrojenia, więc przy zalewaniu nie powinno być problemów.

  15. #15

    Domyślnie

    Interesuje mnie jak instalatorzy wykonali ta podlogowke? Ogołem chciałbym sie dowiedzieć wszystkiego o tej płycie fundamentowej (o ile to mozliwe).

    Ile m2?
    Ile kosztowała wymiana pospolki i na jaka glebokosc trzeba było ja wymienic?
    Ile kosztował XPS i ile m3 poszlo?
    Ile zbrojenia i za ile?
    Ile betonu i za ile?
    Ile kosztowała podłogówka (materiał) a ile robocizna?

    Czy moge prosic o jakies zdjecia?

    Mam zamiar samemu wiekszosc rzeczy zrobic, a w internecie mało jest zdjec jak zrobic podlogowke w plycie fundamentowej.

    Z gory dziekuje i pozdrawiam

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Emistofeles Zobacz post
    Ile m2?
    Ok. 160 m2
    Ile kosztowała wymiana pospolki i na jaka glebokosc trzeba było ja wymienic?
    U mnie pod domem wg badań 3 metry dobrze zagęszczonego piasku, więc tylko zdjąłem humus (ok 30 cm) i podsypałem 20 cm piasku, żeby chwycić "0".
    Ile kosztował XPS i ile m3 poszlo?
    XPS Synthos 30, grubość 10 i 15 cm kosztował ok. 430 zł/m3. Razem z opaską przeciwwysadzinową potrzebne było ok 52 m3. Pod płytą jest 25 cm + 25 cm burta dookoła + opaska gruba na 10 cm i szeroka na 60 cm.
    Ile zbrojenia i za ile?
    3,3 tony, ceny stali mocno się zmieniają w czasie więc do przeliczenia.
    Ile betonu i za ile?
    40 m3, ceny podobnie jak w przypadku stali
    Ile kosztowała podłogówka (materiał) a ile robocizna?
    Nie wiem, bo płaciłem za całość z usługą wraz z innymi pracami instalacyjnymi w płycie.
    Czy moge prosic o jakies zdjecia?
    Jestem teraz na wakacjach, więc jak wrócę to wkleję .

  17. #17

    Domyślnie

    Witam. Powiedzcie mi co z dylatacja podlogowki w takiej plycie? i czy rzeczywiscie wychodzi ona taniej niz tradycyjny fundament?

  18. #18

    Domyślnie

    Czy te 160m2 jest razem z garazem? Jesli tak to czy pod garazem tez jest ogrzewanie podlogowe?

    40 m3, ceny podobnie jak w przypadku stali.
    Jakiej grubości jest ta płyta?

    Pod płytą jest 25 cm + 25 cm burta dookoła + opaska gruba na 10 cm i szeroka na 60 cm.
    Co to jest ta opaska?

    Nie wiem, bo płaciłem za całość z usługą wraz z innymi pracami instalacyjnymi w płycie.
    To ile kosztowała cała usługa wraz z pracami instalacyjnymi w płycie? I ogółem ile kosztowała cała płyta w takim zestawieniu?
    Ostatnio edytowane przez Emistofeles ; 16-12-2013 o 09:38

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Emistofeles Zobacz post
    Co to jest ta opaska?
    Przeciwko przemarzaniu gruntu pod płytą. Wszystko jest na forum
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    Przeciwko przemarzaniu gruntu pod płytą. Wszystko jest na forum
    Mysle, ze to to:
    https://www.google.pl/search?q=p%C5%...%3B2144%3B1424

    Tylko zastanawiam się w czym to pomaga jak i tak cała płyta jest otoczona 25cm styro?

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony