dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 5
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 84
  1. #61

    Domyślnie

    Dzięki za komentarz.

    Dostałem informację od firmy oferującej płytę z ogrzewaniem, że w ich systemie nie ma połączeń między rurkami. Stosują takie rozwiązanie od 10 lat i nigdy nie mieli problemów i awarii. Po położeniu robią test ciśnieniowy i kontrolują ciśnienie podczas wylewania betonu oraz po jego zakończeniu, więc de facto później - jak piszesz - już nie ma co się stać.

    Mój konstruktor stwierdził, że płyta pod dom parterowy to nie parking dla ciężarówek i zbrojenie rozproszone jest jak najbardziej OK.

    Tym samym chyba rozwiały się moje największe wątpliwości, co niniejszym przekazuję dla czytelników forum.

  2. #62
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dawid blasiak

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    284

    Domyślnie

    Jasne, wiele zależy od obciążeń. Tak jak pisałem ktoś to liczy i ktoś się podpisuje. Druga kwestia to doświadczenie, u nas dalej płyty są dosyć egzotyczne i na wszelki wypadek konstruktorzy ładują tam klasyczne zbrojenie.
    Tak że powodzenia w budowie

  3. #63
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bociankrasna

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Elblag
    Kod pocztowy
    82-300
    Posty
    45

    Domyślnie

    Odnośnie płyt w mojej okolicy to zarówno wykonawcy jak i architekci obrzydzają to rozwiązanie. Panie drogo bedzie, nic później nie zmienisz itd. W blokach też są w tych miejscach gdzie są i jakoś ludziska żyją. Następna kwestia jeden architekt zaleca płyty o grubości 35 do 40 cm betonu b25 z podwójną siatką fi 12! Paranoja jakaś. W skandynawi robią płyty połączone z ławami (w miejscach ścian nośnych grubość płyty 20-25cm) o grubości 10 cm zbrojone pojedynczą siatką. Fakt że pod domy szkieletowe ale u nas nikt tego nie rozdziela a szkoda. Mi plyta grzewcza wychodzi dokladnie tyle co tradycyjne gundamenty (uwzgledniając w fundamentach op, izolację i wylewki).

  4. #64

    Domyślnie

    W mojej okolicy to byl nawet problem znalezc kierownika budowy ktory chcialby kierowac budowa domu na plycie. Szkoda tracic czas na przekonywanie miejscowych architektow do plyty bo jak zrobia ja z przymusu to na pewno sie nie przyloza do projektowania i potem wychodza plyty 30 cm pod parterowki zlecic projekt komus z polecanych na forum i po sprawie. Lepiej odzalowac tego tysiaka niz potem topic niepotrzebnie tysiace w betonie i stali

  5. #65
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dawid blasiak

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    284

    Domyślnie

    Akurat w kwestii tematu nie jest do końca takie topienie pieniędzy. Tona betonu kosztuje około 150 zł. Pojemność cieplna betonu jest 2 gorsza niż wody, za to masa 2,4 raza większa. Więc tona betonu akumuluje jak 500 litrów wody ( tak z grubsza). W pewnym sensie ładując beton w płytę, możemy wykorzystywać go jako bufor ( jeśli planujemy ogrzewanie w taniej taryfie). Lub jako stabilizator temperatury podnoszący komfort mieszkania.

  6. #66
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał GrasshopperXTR Zobacz post
    Witajcie,
    jestem na etapie projektowania domu - bryła już gotowa, zaczynamy pracę z konstruktorem. Jestem zdecydowany na płytę fund., która w przekroju będzie wyglądała +/- następująco:
    - grunt rodzimy,
    - pospółka (grubość w zależności od badań gruntu),
    - XPS 20cm,
    - zbrojenie,
    - beton 20cm,
    - zbrojenie (?).

    I tutaj nasuwa się pytanie - czy warto umieścić wodne ogrzewanie podłogowe w płycie? Dodam, że dom całoroczny, więc bezwładność cieplna jest OK. Ma być <EP40. Jakie byłyby zalety zrobienia kolejnej warstwy (3-5cm) styropianu i położenie na nim podłogówki?

    Z góry dzięki za pomoc!
    Pewno że warto , jak decydujesz się na średniowiecze, to przynajmniej woda może przesiąkać do gruntu w przypadku jak wcześniej czy później powstanie nieszczelność. jak dla mnie super.

  7. #67
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał dawid blasiak Zobacz post
    Akurat w kwestii tematu nie jest do końca takie topienie pieniędzy. Tona betonu kosztuje około 150 zł. Pojemność cieplna betonu jest 2 gorsza niż wody, za to masa 2,4 raza większa. Więc tona betonu akumuluje jak 500 litrów wody ( tak z grubsza). W pewnym sensie ładując beton w płytę, możemy wykorzystywać go jako bufor ( jeśli planujemy ogrzewanie w taniej taryfie). Lub jako stabilizator temperatury podnoszący komfort mieszkania.
    Co ma na celu akumulowanie w dobie elektryczności za darmo? Funkcję akumulatora pełni sieć a energia po kilku latach jest za darmo. Akumulacyjnośc jest wadą bo ciężko precyzyjnie grzać zużywając tyle energii ile jest konieczne w danym momencie.

    Nie bez znaczenia jest fakt ze palenie kotłami niedługo będzie zakazane uprzedzając twoją odpowiedź.

  8. #68

    Domyślnie

    Cytat Napisał dawid blasiak Zobacz post
    Akurat w kwestii tematu nie jest do końca takie topienie pieniędzy. Tona betonu kosztuje około 150 zł. Pojemność cieplna betonu jest 2 gorsza niż wody, za to masa 2,4 raza większa. Więc tona betonu akumuluje jak 500 litrów wody ( tak z grubsza). W pewnym sensie ładując beton w płytę, możemy wykorzystywać go jako bufor ( jeśli planujemy ogrzewanie w taniej taryfie). Lub jako stabilizator temperatury podnoszący komfort mieszkania.
    Juz plyta 20 cm ma wystarczajaca akumulacje. W koncu plyta grubosci 20 cm i powierzchni 100m2 to 20m3 betonu o wadze ok 50 ton czyli liczac po Twojemu ok 25000 litrow bufora. malo zeby tylko z powodu akumulacji pogrubiac plyte?
    Z doswiadczen forum wynika ze gdy warunki terenowe sa standardowe to w wiekszosci wypadkow wystarcza plyta grubosci 20 cm zbrojona siatka 20x20cm z preta 10mm.

  9. #69
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar J&D
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Tarnowskie. Góry
    Kod pocztowy
    42-680
    Posty
    483

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Co ma na celu akumulowanie w dobie elektryczności za darmo? Funkcję akumulatora pełni sieć a energia po kilku latach jest za darmo. Akumulacyjnośc jest wadą bo ciężko precyzyjnie grzać zużywając tyle energii ile jest konieczne w danym momencie.

    Nie bez znaczenia jest fakt ze palenie kotłami niedługo będzie zakazane uprzedzając twoją odpowiedź.
    Jak masz liczyć licz na siebie. Sieć w tej chwili ma "pojemność" a za momencik jej nie ma przez najbliższe 24h i wtedy widać jej akumulację.
    Ty masz dom z patyków i sterujesz temperaturą powietrza ze względu na brak akumulacji, a przy płycie steruje się temperaturą płyty własnie ze względu na jej dużą bezwładność.Ponadto płyta ma jeszcze jedną zaletę tzn jej samoregulacja.A wadę ma jedną trzeba pamiętać by na jesieni puścić grzanie tak by nie była wyziębiona za bardzo bo później kilka dni czekasz na jej odpowiednią temperaturę
    Co prawda nie mam grzanej płyty ale tak wykonane warstwy posadzki że jest to same rozwiązanie, a mieszka się zarąbiście
    Piętrowy 146 m2 PU, ściany BK 24+20cm 032, dach Teriwa+40cm 038, podłoga 20cm 038, CO bufor z grzałką 12kW, podłogowe parter i piętro, CWU 300litrów grzałka 3kW, rekuperacja Kinetic Plus 400, taryfa G12w Tauron; CO 2018/19 - 5060 kWh II 1260zł ; CWU 2910 kWh - 728zł 5 os.
    CO 2019/20 - 4070 kWh II 1018zł , CWU 2880 kWh - 720zł 5 os.
    CO 2020/21 - 5756 kWh II 1554zł , CWU 2460 kWh - 632zł 5/3 os.
    CO 2021/22 - 5535 kWh II 1830zł, CWU 2112 kWh - 668 zł 3 os.

  10. #70
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dawid blasiak

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    284

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dulin7 Zobacz post
    Juz plyta 20 cm ma wystarczajaca akumulacje. W koncu plyta grubosci 20 cm i powierzchni 100m2 to 20m3 betonu o wadze ok 50 ton czyli liczac po Twojemu ok 25000 litrow bufora. malo zeby tylko z powodu akumulacji pogrubiac plyte?
    Z doswiadczen forum wynika ze gdy warunki terenowe sa standardowe to w wiekszosci wypadkow wystarcza plyta grubosci 20 cm zbrojona siatka 20x20cm z preta 10mm.
    Oczywiście masz rację. Nie ma sensu pogrubiać płyty tylko dla akumulacji. Chodziło mi o takie otarcie łez jak już komuś wychodzi te 30 cm betonu. Zbrojnie oczywiście kwestia dopasowania do warunków.

  11. #71
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dawid blasiak

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    284

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Co ma na celu akumulowanie w dobie elektryczności za darmo? Funkcję akumulatora pełni sieć a energia po kilku latach jest za darmo. Akumulacyjnośc jest wadą bo ciężko precyzyjnie grzać zużywając tyle energii ile jest konieczne w danym momencie.

    Nie bez znaczenia jest fakt ze palenie kotłami niedługo będzie zakazane uprzedzając twoją odpowiedź.
    Ja też tak jak ty mam pare kW na dachu i grzeję czystym prądem. Bowiem uważam że duża akumulacyjnością też można precyzyjnie sterować. Mamy zupełnie inne domy i inne podejście do problemu , ty masz kanadyjczyka o małej akumulacji, ja jestem przegięty w drugą stronę-u mnie jest 175 ton betonowej akumulacji w domu. i możemy się kłócić ale i tak finalnie siebie nie przekonamy.

  12. #72
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bociankrasna

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Elblag
    Kod pocztowy
    82-300
    Posty
    45

    Domyślnie

    Wszystkie rozwiąznia mają plusy i minusy. Na siłę nie ma co przekonywać ani jednych ani drugich. Tutaj podstawowym pytaniem powinno być źródło ciepła, bo np takich foli w betonie nie zalejesz, ale op już tak. Przez te roszady z czystym powietrzem też w związku z tym sam nie wiem czy kable plus pv (tutaj mam jeszcze kilka innych pytań) czy op plus pw. Byłyby dopłaty do nowych domów i sprawa oczywista pw plus pv a tak mam zagadkę.

  13. #73
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pan_poziomica

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    90-354
    Posty
    53

    Domyślnie

    Cytat Napisał J&D Zobacz post

    Co prawda nie mam grzanej płyty ale tak wykonane warstwy posadzki że jest to same rozwiązanie, a mieszka się zarąbiście
    Kolego , to bardzo interesujące co napisałeś.
    Czy mógłbys zdradzić więcej szczegółów tego rozwiązania?
    jestem na etapie projektu i chciałbym wykonac płyte fundamentową i dopiero na niej rurki.
    myśle ze dam 20cm XPS na to folia i 20cm zbrojonej płyty. na Płyte listwy do których przymocuje rurki podłogowki a nastepnie wylewka, jastrych lub anhydrytowa.

    czy to ma sens?

  14. #74
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar J&D
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Tarnowskie. Góry
    Kod pocztowy
    42-680
    Posty
    483

    Domyślnie

    By wykorzystać zalety akumulacji musisz mieć jak najwięcej warstwy akumulacyjnej nad rurkami (ew. kablami). U mnie przy tradycyjnym fundamentowaniu jest taki układ warstw: podsypka piaskowa,folia, styro 20cm, chudy 8-10cm, rurki podłogówki, posadzka 17 cm, wykończenie podłogi. Ściany i ławy fundamentowe po wewnętrznej stronie też izolowałem (ciągłość izolacji poziomej i pionowej) tak ze izolacja przeszła na ścianę jak gruba jest posadzka. W akumulacyjnym układzie musisz sterować temperaturą podłogi, nie powietrza, gdyż bezwładności nie da się przewidzieć.
    W rodzinie mają wykonaną płytę fundamentową grzewczą (20cm) ale na kablach, które są mocowane do siatki zbrojeniowe płyty (w połowie wysokości) i na to mają 6cm jastrychu. Sterowanie temperaturą jednym sterownikiem z zatopioną czujką w płycie fundamentowej. Izolacje pod płytą to XPS 10cm i EPS 200 10cm.
    Największa pojemność ma beton tradycyjny, potem jastrych a najmniejszą (praktycznie wcale) ma anhydryt którego nie używa się do akumulacji.
    Jeszcze jedna sprawa, układanie elementów grzejnych w elementach konstrukcyjnych budynku, a takim jest płyta fundamentowa, jest niedozwolone zgodnie z warunkami technicznymi i nie każdy projektant pod czymś taki się podpisze (oficjalnie)
    Piętrowy 146 m2 PU, ściany BK 24+20cm 032, dach Teriwa+40cm 038, podłoga 20cm 038, CO bufor z grzałką 12kW, podłogowe parter i piętro, CWU 300litrów grzałka 3kW, rekuperacja Kinetic Plus 400, taryfa G12w Tauron; CO 2018/19 - 5060 kWh II 1260zł ; CWU 2910 kWh - 728zł 5 os.
    CO 2019/20 - 4070 kWh II 1018zł , CWU 2880 kWh - 720zł 5 os.
    CO 2020/21 - 5756 kWh II 1554zł , CWU 2460 kWh - 632zł 5/3 os.
    CO 2021/22 - 5535 kWh II 1830zł, CWU 2112 kWh - 668 zł 3 os.

  15. #75
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pan_poziomica

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    90-354
    Posty
    53

    Domyślnie

    Wielkie dzięki J&D.
    teraz to dopiero mam mętlik w głowie. Myślałem że ciepło będzie rozchodzić sie równomiernie po całej płycie i że nie ma znaczenia miejsce umocowania rurek. Jak widac byłem w błędzie. Dodatkowo mam garaż w bryle budynku i z tego co czytam to ciepło z miejsc ogrzewanych będzie migrować przez płytę do garażu. Dlatego też zamierzałem w ograniczony sposób ogrzewac garaż.

  16. #76

    Domyślnie

    Cytat Napisał pan_poziomica Zobacz post
    Wielkie dzięki J&D.
    teraz to dopiero mam mętlik w głowie. Myślałem że ciepło będzie rozchodzić sie równomiernie po całej płycie i że nie ma znaczenia miejsce umocowania rurek. Jak widac byłem w błędzie. Dodatkowo mam garaż w bryle budynku i z tego co czytam to ciepło z miejsc ogrzewanych będzie migrować przez płytę do garażu. Dlatego też zamierzałem w ograniczony sposób ogrzewac garaż.
    Jak na nowo, wymyśla się koło, to takie są tego skutki.

    Najlepszy system ogrzewania to podłogówka plus grzejniki. Najlepszy pod kontem egzystencji w domu. Cenowo, wiadomo wychodzi trochę drożej, ale do tego bezapelacyjnie warto dopłacić.

  17. #77

    Domyślnie

    A tu kikla arugmentów przeciw: https://receptynadom.pl/warto-zrobic...fundamentowej/

    podsumowanie.
    Nie bo:
    - trudność w wykonaniu: podczas zalewania można uszkodzić tak, że nie będzie widać od razu na teście ciśnieniowym,
    - rurki osłabiają konstrukcję płyty,
    - nie jest taniej; XPS 30 cm pod płytą vs. 10cm XPS + 15 cm EPS pod zwykłym ogrzewaniem podłogowym,
    - duża bezwładność (liczona w dniach) może doprowadzić do tego, że będzie gorąco na wiosnę,
    - gorsza akustyka, bo ściany są wprost na płycie,
    - łatwiej zrobić "wyższy" budynek, bo płyta powinna być nieco w gruncie..
    - nie da się naprawiać,

  18. #78
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.286
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arwz Zobacz post
    - trudność w wykonaniu: podczas zalewania można uszkodzić tak, że nie będzie widać od razu na teście ciśnieniowym,
    Niby czego nie widać od razu? Zmiażdżenie rurki - od razu widać we wzroście ciśnienia. Przedziurawienie - w spadku.

    Cytat Napisał Arwz Zobacz post
    - rurki osłabiają konstrukcję płyty,
    Która i tak jest policzona z dużym zapasem.

    Cytat Napisał Arwz Zobacz post
    - nie jest taniej; XPS 30 cm pod płytą vs. 10cm XPS + 15 cm EPS pod zwykłym ogrzewaniem podłogowym,
    Czemu porównujesz 25cm z 30? Oczywiście, że jest taniej. Bo dołożenie wylewki i drugiej robocizny do układania styropianu jest znacznie droższe, niż dodatkowe m3 XPS.

    Cytat Napisał Arwz Zobacz post
    - duża bezwładność (liczona w dniach) może doprowadzić do tego, że będzie gorąco na wiosnę,
    Bezwładność to zaleta. I nie liczy się w dniach. Za gorąco nie będzie, bo wzrost temperatury powietrza o 1* to spadek mocy grzewczej o jakieś 25-50% - to właśnie jest samoregulacja podłogówki. Gorzej, jak w ciągu kilku godzin spadnie temperatura o kilkanaście stopni i mróz się utrzyma, jak było kilka tygodni temu. Bo to oznacza, że trzeba szybko wrzucić do płyty kilkanaście kWh żeby podnieść jej temperaturę, żeby uzyskać potrzebną moc grzewczą (zwiększyć różnicę temperatur).

    Cytat Napisał Arwz Zobacz post
    - gorsza akustyka, bo ściany są wprost na płycie,
    Co to za inteligent pisał? Przecież ściany zawsze stoją na płycie (zarówno działowe jak i nośne). Bo chyba ktoś piszący o akustyce nie ma na myśli ścianek z kartongipsu?

    Cytat Napisał Arwz Zobacz post
    - łatwiej zrobić "wyższy" budynek, bo płyta powinna być nieco w gruncie..
    To chyba więcej XPS pod ułatwia umieszczenie dołu płyty wyżej, niż odwrotnie?

    Cytat Napisał Arwz Zobacz post
    - nie da się naprawiać,
    Że niby płyta pod EPS i wylewką da się naprawić? Czy że rurki odkuć łatwiej w jastrychu, niż w płycie (jakoś nie widzę różnicy)?

  19. #79
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    592

    Domyślnie

    Czy taka płyta stałaby się grzewczą gdyby zastąpić betonem te 6cm styropianu pod wylewka końcową? Można na wtedy położyć rurki ogrzewania w wylewce o grubości 12cm? Opłaca się grzać całą taką płytę? Bo widzę że miałaby 27cm grubości. Tylko się zastanawiam jak że stratami ciepła i nośnością konstrukcji.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	FB_IMG_1612741878526.jpg
Wyświetleń:	31
Rozmiar:	36,2 KB
ID:	452780
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	przekroj plyty.jpg
Wyświetleń:	25
Rozmiar:	9,6 KB
ID:	452779  
    Ostatnio edytowane przez exetterenak ; 07-02-2021 o 23:52
    Dom: szkielet drewniany prefabrykowany
    Płyta: 8cm XPS/15cm EPS/15cm beton W8/6cm EPS/jastrych 12cm
    Pow użytk.: 133m2 Pow całk.: 175m2
    Dach: wiązary + membrana, blachodachówka
    Strop: 30cm Steico Zell
    Ściany: C24 szkielet drewniany, 30cm Steico Protect
    Wentylacja: Komfovent Domekt R 450
    Ogrzewanie: Konceptus PC GW 8kW + 500mb poziome DZ (5szt heliko)
    OZC: 5.3kW22*C@-20*C/100% podłogówki co 10cm

    Dziennik budowy

  20. #80
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.286
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    IMO 8cm termoizolacji do gruntu i 12 do powietrza od płyty grzewczej to zdecydowanie za mało.

Strona 4 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony