dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 5
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 84
  1. #41

    Domyślnie

    Witam

    Również jestem zainteresowany czy rozwiązanie sprawdziło się w praktyce.

  2. #42
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Konrad Podgórski

    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    powiat Legionowski
    Posty
    351

    Domyślnie

    też bym chętnie posłuchał wniosków po 2 latach użytkowania

    pozdrawiam
    Dziennik Budowy z komentarzami

    Dom parterowy, powierzchnia użytkowa 90.5m2
    Płyta fundamentowa 20cm + 20cm XPS. Ściany PRAEFA 15cm + 20cm styro grafitowego. Strop monolityczny 18cm + 40cm celulozy. Okna z ciepłym montażem MOWO.
    Ogrzewanie wodne bezpośrednio w płycie. CO + CWU ładowane w II taryfie.
    EAH 40kWh/m2rok (podobno)

  3. #43
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Malamut Max

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-609
    Posty
    1

    Domyślnie

    Jeżeli chodzi o wykonanie to o to się nie boję, bo ekipa jest łebska.

    Witam
    A można prosić jakieś namiary na ta firmę skoro jest ok ??
    Właśnie przymierzam się do budowy i planuję też płytę z ogrzewaniem + PC Danfoss
    Ostatnio edytowane przez Malamut Max ; 15-11-2016 o 11:26

  4. #44
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar KrzysztofDagmara
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Bytom
    Kod pocztowy
    41-933
    Posty
    228
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Ja też bym chętnie dostał kontakt

    Co do płyty z ogrzewaniem to już jeden wykonawca mi to wybił z głowy, ale tak z ciekawości zapytam, czy ktoś z was posiada takie ogrzewanie? Jak to się sprawuje na jesień i wiosnę?

  5. #45
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    prz3m0

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Konarzewo
    Kod pocztowy
    62-070
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam,
    Czekamy za informacjami odnoście użytkowania płyty z ogrzewaniem?

  6. #46
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Konrad Podgórski

    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    powiat Legionowski
    Posty
    351

    Domyślnie

    Autor wątku jeszcze nie mieszka dlatego brak opinii.

    Pytałem na PW.

    Ja u siebie robię wodne w płycie 20cm (w 1 miejscu 25cm). Planuję ułożyć na dolnym zbrojeniu a później podwiązać do górnej siatki.
    Nie będę raczej robił jakiś obejść dla mebli, dam rury wszędzie, nawet pod szafkami kuchennymi to będzie ciepła podłoga przy szafkach.

    Powierzchnia płyty 100m2, rozdzielnia na środku więc pętle nie powinny być bardzo długie
    Dziennik Budowy z komentarzami

    Dom parterowy, powierzchnia użytkowa 90.5m2
    Płyta fundamentowa 20cm + 20cm XPS. Ściany PRAEFA 15cm + 20cm styro grafitowego. Strop monolityczny 18cm + 40cm celulozy. Okna z ciepłym montażem MOWO.
    Ogrzewanie wodne bezpośrednio w płycie. CO + CWU ładowane w II taryfie.
    EAH 40kWh/m2rok (podobno)

  7. #47
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    iwan89

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Posty
    144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Odświeżę wątek bo mam dylemat pomiędzy:

    - płyta z 10 cm XPS pod płytę i 15 cm EPS na gruncie i na to podłogówka

    - płyta z ogrzewaniem wodnym i 20 cm XPS pod.

    Jak jest aktualnie z doświadczeniem ekip w płytach grzewczych? Bo właśnie tego się obawiam najbardziej a dla mnie przy kotle gazowym akumulacyjność nie jest tak istotna bo zmiana nie wielka. Mam wycenę od jednej firmy za 169m2 płyty:

    wariant 1: 53,000 zl

    wariant 3: 77,000 zl

    czy podłogówka nie wyjdzie w tym zestawieniu taniej na gruncie?

  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał iwan89 Zobacz post
    wariant 1: 53,000 zl

    wariant 3: 77,000 zl
    Zakres tych wariantów sprowadzony do wspólnego mianownika? Bo coś zadziwiająco duża ta różnica. Czy płyta z ogrzewaniem jest z ogrzewaniem, a bez jest bez EPSa, bez wylewki i bez ogrzewania?

  9. #49
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    iwan89

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Posty
    144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zakres tych wariantów sprowadzony do wspólnego mianownika? Bo coś zadziwiająco duża ta różnica. Czy płyta z ogrzewaniem jest z ogrzewaniem, a bez jest bez EPSa, bez wylewki i bez ogrzewania?
    Dokładniej jest tak:

    - XPS 10 cm pod płytą + 10 cm EPS na płycie = 53 tys. zł

    - XPS 20 cm pod płytą + system grzewczy = 77 tys. zł

    Jest to oferta jednej firmy, wyliczona dla dokładnie tej samej wielkości płyty i tych samych założeniach konstrukcyjnych.

  10. #50
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał iwan89 Zobacz post
    - XPS 10 cm pod płytą + 10 cm EPS na płycie = 53 tys. zł
    To dodaj jeszcze ze 22k zł na wylewkę i podłogówkę. A jeszcze lepiej zbierz oferty, bo jedni twierdzą, ze podłogowka kosztowała ich 60zł/m2, a inni że mają oferty za 90+

    IMO gdyby płytę robili tak gładką i równą, jak z miksokreta, to wybór byłby prosty. Jak zrobisz płytę grzewczą, to jest spore ryzyko, że trzeba będzie jeszcze równać a co najmniej pójdzie wiecej kleju.

    To, ze teraz zamierzasz grzać gazem może się zmienić. Np. Jak wyjdą jakieś problemy z przyłączem albo dotacje do PC powodujace, że instalacja PC bedzie 2x tańsza, niż kotła gazowego. Wiec na to bym nie patrzyl.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 11-09-2018 o 18:37

  11. #51
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    iwan89

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Posty
    144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To dodaj jeszcze ze 22k zł na wylewkę i podłogówkę. A jeszcze lepiej zbierz oferty, bo jedni twierdzą, ze podłogowka kosztowała ich 60zł/m2, a inni że mają oferty za 90+

    IMO gdyby płytę robili tak gładką i równą, jak z miksokreta, to wybór byłby prosty. Jak zrobisz płytę grzewczą, to jest spore ryzyko, że trzeba będzie jeszcze równać a co najmniej pójdzie wiecej kleju.

    To, ze teraz zamierzasz grzać gazem może się zmienić. Np. Jak wyjdą jakieś problemy z przyłączem albo dotacje do PC powodujace, że instalacja PC bedzie 2x tańsza, niż kotła gazowego. Wiec na to bym nie patrzyl.
    Pytanie kluczowe to wykonawcy. Czy to nie jest tak, że łatwiej mi będzie znaleźć doświadczoną ekipę osobno do płyty fundamentowej i osobno do podłogówki niż doświadczoną która dobrze wykona płytę grzewczą i jeszcze nie zrobi tego bardzo drogo? W internecie krąży opinia, że płytę grzewczą trzeba wykonać wyjątkowo starannie i tu obawiam się w zasadzie tylko o wykonawców.

    PS. Kaizen Jak sam zauważyłeś są źródła które udowadniają, że XPS jednak nasiąka wodą, dlatego chyba też bezpieczniej robić warstwę izolacji na gruncie a nie tylko gruby XPS pod?
    Ostatnio edytowane przez iwan89 ; 11-09-2018 o 20:28

  12. #52
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    iwan89

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Posty
    144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Następne oferty do zestawienia i dla potomnych:

    Firma A - Sama podłogówka ok. 17 tys. zł w firme tylko od podłogówki (System Herz)

    Firma B - Płyta bez ogrzewania 20 cm XPS: 50 tys. zł

    Firma B - Dopłata za System ogrzewania wodnego do płyty fundamentowej grzejnej 8-9 tys. zł zależnie od rodzaju rurek(Rury Rautherm Pe-Xa lub Duro System Pex/Al/Pex)

    Firma C - Płyta bez ogrzewania z 20 cm XPS: 64 tys zł (dziwnie metraż wyliczyli, Firma B 148m2 a firma C 186m2.. stąd ta różnica)

    Firma C - Dopłata za system ogrzewania wodnego do płyty fundmaentowej: 65 zł/m2, czyli w moim przypadku wyliczenie na poziomie firmy B czyli 9,5 tys. zł

    Czyli płyta z ogrzewaniem wodnym w firmie B = 59 tys. zł. Ta sama praca w ofercie z poprzedniego posta 77 tys. zł.(tam również rury Rautherm Pe-Xa)

    Podsumowanie:

    Sama płyta fundamentowa to koszt około 52 tys. zł
    Płyta grzewcza fundamentowa dopłata 9 tys zł.
    Podłogówka na gruncie to koszt 17 tys zł(?) - Tutaj jest nieścisłość bo zastosowano inny system i wpływa to na cenę

    Dziwi mnie różnica w cene, co wychodzi na to, że różnica w cenie pomiędzy płytą grzewczą a osobną podłogówką sięga 8 tys. zł, co wydaje się dość dużą różnicą, jeśli instalacja jest na tym samym poziomie jakości. Robocizna chyba nie jest aż tak różna, bo ułożenie na zbrojeniu czy ułożenie na gruncie to chyba to samo, ba na zbrojeniu chyba jednak ciężej. Skąd takie różnice?

    Ps. Wszystkie podane przeze mnie kwoty, są kwotami netto.
    Ostatnio edytowane przez iwan89 ; 12-09-2018 o 18:43

  13. #53
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie

    @iwan89 na co ostatecznie się zdecydowałeś? Stoję przed tym samym dylematem tyle, że jestem na etapie robienia projektu domu.

  14. #54
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Zadam takie pytanie. Ile wytrzyma ogrzewanie podłogowe wodne. Ile lat, czy 100 lat jest realnym czasem. Co zrobić jak po 30 czy 50 latach coś się uszkodzi. Jak to naprawić, gdy będzie ono w płycie fundamentowej?

  15. #55
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Zadam takie pytanie. Ile wytrzyma ogrzewanie podłogowe wodne. Ile lat, czy 100 lat jest realnym czasem. Co zrobić jak po 30 czy 50 latach coś się uszkodzi. Jak to naprawić, gdy będzie ono w płycie fundamentowej?
    A jak naprawisz doprowadzenie wody czy kanalizę pod płytą?

    Niby jest taki przepis:
    § 138. Obudowa przewodów instalacji ogrzewczej powinna umożliwiać wymianę instalacji bez naruszania konstrukcji budynku.
    ale ile domów spełnia wymogi prawne co do joty?

    Gdyby coś się stało, to pewnie trzeba zmienić ogrzewanie na inne - kaloryfery albo klimakonwektory. Tylko jak nic nie zostanie uszkodzone w czasie budowy, to potem tylko uszkodzenie mechaniczne wchodzi w grę - a to oznacza albo bezmyślne zabawy długim wiertłem, albo poważniejszy problem z pękaniem płyty fundamentowej.

  16. #56
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    No własnie, wszystko co zatopimy w płycie jest raz na zawsze do końca dni domu. Kanalizacja powinna umożliwiać jej ewentualne przepchanie, pęknięcia nie są uszkodzeniem uniemożliwiającym z jej korzystania. Samo przyłącze wody też powinno umożliwiać jego wymianę.

  17. #57
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar blitzkrieg
    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    ŚLĄSKIE
    Posty
    269

    Domyślnie

    I jak się Wam spisują te płyty grzewcze?
    Folia zniknie, EPS zamoknie, płyta pęknie, dom się zawali, dach zerwie wichura.

  18. #58
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A jak naprawisz doprowadzenie wody czy kanalizę pod płytą?

    Niby jest taki przepis:
    § 138. Obudowa przewodów instalacji ogrzewczej powinna umożliwiać wymianę instalacji bez naruszania konstrukcji budynku.
    ale ile domów spełnia wymogi prawne co do joty?

    Gdyby coś się stało, to pewnie trzeba zmienić ogrzewanie na inne - kaloryfery albo klimakonwektory. Tylko jak nic nie zostanie uszkodzone w czasie budowy, to potem tylko uszkodzenie mechaniczne wchodzi w grę - a to oznacza albo bezmyślne zabawy długim wiertłem, albo poważniejszy problem z pękaniem płyty fundamentowej.
    Normalnie, jest to do zrobienia łatwiej aniżeli rurki zatopione w elemencie konstrukcyjnym...

  19. #59

    Domyślnie

    Ja też właśnie stanąłem przed tym samym dylematem.

    Miałem dawać: 40 cm piasku, 20 cm XPS, 25 cm płyty B20 z tradycyjnym zbrojeniem... dopiero potem na płytę folia, przewody ogrzewania podłogowego i wylewka 5-7 cm.

    Lokalni wykonawcy za robociznę samej płyty zaśpiewali tyle (szczególnie za zbrojenie), że spadłem z krzesła.
    Poszukałem szerzej różnych możliwości i trafiłem na ofertę: płyta pod klucz w atrakcyjnej cenie dzięki m.in. zastosowaniu zbrojenia rozproszonego (fibrobeton). Do tego mają opcję przewodów ogrzewania zatopionych w płycie.

    Poważnie rozważam tę opcję, bo cena atrakcyjna.

    Plusy jakie widzę na ten moment:
    + odpada koszt wykonania (robocizny) ogrzewania podłogowego i koszt dodatkowej wylewki, a jest to miejsce na spore oszczędności
    + mniej rzeczy do załatwiania, mniej fachowców do zatrudniania, czas budowy domu krótszy, bo odpada dodatkowa czynność
    + jeśli powierzchnia płyty będzie na tyle równa, że będzie bezpośrednio na nią można położyć podłogę to pomieszczenia wewnątrz będą o te 7 cm wyższe, niż pierwotnie zakładałem... Może nawet dzięki temu zmniejszę wysokość pomieszczeń o jeden bloczek (znowu oszczędności).

    Minusy:
    - a co, jeśli popsuje się jakaś rurka tego ogrzewania? przecież nikt fibrobeton nie będzie kłuć! to chyba największy dylemat... przewody ogrzewania w elemencie konstrukcyjnym? jak oni obliczają parametry takiej płyty?
    - na forum konstruktorów mają negatywne zdanie o czymś innym niż klasyczne zbrojenie - twierdzą, że to pod względem konstrukcji działa jak zwykła ława
    - skoro podłoga będzie bezpośrednio na płycie to nie będzie dylatacji między podłogą, a ścianami nośnymi... czyli będą się przenosić dźwięki uderzeniowe na ściany i po całej płycie (całym domu)?

    Chętnie posłucham użytkowników takich płyt, fachowców od wykonywania i projektowania.

  20. #60
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dawid blasiak

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    284

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciek8805 Zobacz post

    Minusy:
    - a co, jeśli popsuje się jakaś rurka tego ogrzewania? przecież nikt fibrobeton nie będzie kłuć! to chyba największy dylemat... przewody ogrzewania w elemencie konstrukcyjnym? jak oni obliczają parametry takiej płyty?
    - na forum konstruktorów mają negatywne zdanie o czymś innym niż klasyczne zbrojenie - twierdzą, że to pod względem konstrukcji działa jak zwykła ława
    - skoro podłoga będzie bezpośrednio na płycie to nie będzie dylatacji między podłogą, a ścianami nośnymi... czyli będą się przenosić dźwięki uderzeniowe na ściany i po całej płycie (całym domu)?

    Chętnie posłucham użytkowników takich płyt, fachowców od wykonywania i projektowania.
    1. Przede wszystkim trzeba unikać połączeń rurek w betonie i zrobić test ciśnieniowy przed zalaniem. Po zalaniu nie mam pomysłu jakby taka rurka mogłaby się uszkodzić. Chyba że mechanicznie przez wiercenie - po prostu nie wiercić. Co do obliczeń cóż ktoś się pod tym podpisuje więc i bierze za to odpowiedzialność.
    2. Ja nie jestem konstruktorem, pół zawodowego życia spędziłem w prefabrykacji i to tej gdzie się w ogóle nie daje zbrojenia ( elementy do kanalizacji ) i to wytrzymuje potężne obciążenia. Beton wbrew pozorom ma sporą wytrzymałość na rozciąganie i zginanie.. Aczkolwiek jak robiłem swoja płytę władowałem tam sporo zbrojenia - dla pewności, i także uważam że beton z włóknami niewiele różni się od betonu bez zbrojenia. Ale tutaj tak samo jest ktoś kto się pod tym podpisuje i bierze odpowiedzialność. Poza tym dzisiaj mamy zupełnie inne betony niż powiedzmy 20 lat temu, Wytwórnia się patrzy się dziwie jak zamówisz B45 (C40/45) Czy nawet mocniejszy.
    3. Nie zauważyłem takiego problemu. Na dole mam płytę i panele na górze mam klasycznego miksokreta z dylatacjami i panele - nie ma różnicy. Ba w pewnych granicach można także wyczuć różnice w temperaturze podłogi między pomieszczeniami z włączonym i wyłączonym obwodem tak jak na górze z dylatacjami.

Strona 3 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony