dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 5
Pokaż wyniki od 81 do 84 z 84
  1. #81
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    592

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    IMO 8cm termoizolacji do gruntu i 12 do powietrza od płyty grzewczej to zdecydowanie za mało.
    To może być rzeczywiście skomplikowane trochę bardziej bo przy tym przekroju na samym skraju płyty tam gdzie jest ostroga jest rzeczywiście 8cm XPS od gruntu. Jednak w środkowej części jest 8cm XPS + 15cm EPS. Takie 23cm to już nie jest takie zło. Gorzej wygląda izolacja boczna bo to rzeczywiście tylko 12cm od gruntu w pionie.
    Nie bardzo mam z kim to omówić bo firma która to stawia ma taki standard jak na obrazku. Gdyby udało mi się dorwać do projektanta/konstruktora tej płyty to mam ochotę zadać mu te pytania.

    Sam mam wątpliwości czy to ok.
    Dom: szkielet drewniany prefabrykowany
    Płyta: 8cm XPS/15cm EPS/15cm beton W8/6cm EPS/jastrych 12cm
    Pow użytk.: 133m2 Pow całk.: 175m2
    Dach: wiązary + membrana, blachodachówka
    Strop: 30cm Steico Zell
    Ściany: C24 szkielet drewniany, 30cm Steico Protect
    Wentylacja: Komfovent Domekt R 450
    Ogrzewanie: Konceptus PC GW 8kW + 500mb poziome DZ (5szt heliko)
    OZC: 5.3kW22*C@-20*C/100% podłogówki co 10cm

    Dziennik budowy

  2. #82
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    muszkieter7

    Zarejestrowany
    Jul 2020
    Skąd
    Charbrowo
    Kod pocztowy
    83-352
    Posty
    110

    Domyślnie

    No to i ja się wypowiem, moja płyta ma warstwy: folia 0,2, chudziak 10 cm, folia 0,2 , xps synthos 2 x 10 na przekładkę klejony, folia PVC 1 mm wywiniętą na burty xps, zbrojenie góra i dół fi 12 oczko co. 20 cm, beton c20/c25 25 cm W 8, boki to ostroga xps 10 cm i na bokach plyty też 10 cm. W płycie na samej górze są zapięte do górnej siatki pexy co 10 cm, i zalane betonem na próbie ciśnieniowej 4 bar. I trzyma ciśnienie od lipca do dziś. Rurki mają w porywach 3 cm betonu nad sobą, niby trochę mało.

  3. #83

    Domyślnie

    Osobiście też jestem przed etapem budowy i zgłębiłem temat ogrzewania w płycie - jeszcze nie mam projektu ale założenia mam takie, że w płycie fundamentowej nie będę robił ogrzewania podłogowego jak to bardzo często widzę na filmikach w YT, z tego względu, że płyta fundamentowa jest zbyt gruba i jest w niej zbrojenie. O co chodzi ? Dawniej zawodowo zajmowałem się pomiarami temperatury i w sumie aby ogrzać masywną płytę fundamentową, to takiego klocka będzie trzeba długo grzać ZANIM ona odda ciepło do budynku i w sumie trochę energii trzeba będzie w to włożyć. Plus płyty fundamentowej jest taki, że ma dużą masę i teoretycznie dłużej może oddawać ciepło. Jeszcze widzę to tak, że ekipa budowlana ma ułatwioną robotę, bo w sumie za jednym razem zrobi ogrzewanie w płycie, zawinie cztery litery i ty się bujaj. Osobiście chcę zrobić tak, że

    W dużym uproszczeniu - bo jeszcze chcę zgłębić z jakie warstwy daje się na płytę fundamentową aby to było zrobione POPRAWNIE

    1. Na grunt dać 20cm XPS
    2. Na XPS rozłożyć zbrojenie
    3. Zalać betonem
    4. Płytę fundamentową pokryć środkiem gruntującym potem na to rozłożyć papę termozgrzewalną (hydroizolacja pozioma)
    5. Wymurować ściany i zalać strop (dlaczego ? ano dlatego, żeby nie poniszczyć podłogówki gdy będę zalewał strop, ponieważ rury podtrzymujące świeżo wylany strop trochę obciążenia przenoszą)
    6. Rozłożyć styropian XPS o grubości 10cm
    7. Rozłożyć rurki do ogrzewania podłogowego
    8. Całość zalać chudym betonem (pamiętać o dylatacji)

    Plus takiego rozwiązania jest taki, że szybciej ogrzejemy mieszkanie i straty ciepła powinny być mniejsze i tym samym mniej energii pójdzie w płytę.

    Należy też pamiętać o mostkach termicznych podczas murowania ścian bezpośrednio na płycie fundamentowej.

    Jeżeli ktoś ma lepszą koncepcję to niech się podzieli. Sądzę, że na pewno gdzieś zrobiłem błąd więc niechaj ktoś mnie poprawi

  4. #84

    Domyślnie

    Cytat Napisał zkubinski Zobacz post
    Osobiście też jestem przed etapem budowy i zgłębiłem temat ogrzewania w płycie - jeszcze nie mam projektu ale założenia mam takie, że w płycie fundamentowej nie będę robił ogrzewania podłogowego jak to bardzo często widzę na filmikach w YT, z tego względu, że płyta fundamentowa jest zbyt gruba i jest w niej zbrojenie. O co chodzi ? Dawniej zawodowo zajmowałem się pomiarami temperatury i w sumie aby ogrzać masywną płytę fundamentową, to takiego klocka będzie trzeba długo grzać ZANIM ona odda ciepło do budynku i w sumie trochę energii trzeba będzie w to włożyć. Plus płyty fundamentowej jest taki, że ma dużą masę i teoretycznie dłużej może oddawać ciepło. Jeszcze widzę to tak, że ekipa budowlana ma ułatwioną robotę, bo w sumie za jednym razem zrobi ogrzewanie w płycie, zawinie cztery litery i ty się bujaj. Osobiście chcę zrobić tak, że

    W dużym uproszczeniu - bo jeszcze chcę zgłębić z jakie warstwy daje się na płytę fundamentową aby to było zrobione POPRAWNIE

    1. Na grunt dać 20cm XPS
    2. Na XPS rozłożyć zbrojenie
    3. Zalać betonem
    4. Płytę fundamentową pokryć środkiem gruntującym potem na to rozłożyć papę termozgrzewalną (hydroizolacja pozioma)
    5. Wymurować ściany i zalać strop (dlaczego ? ano dlatego, żeby nie poniszczyć podłogówki gdy będę zalewał strop, ponieważ rury podtrzymujące świeżo wylany strop trochę obciążenia przenoszą)
    6. Rozłożyć styropian XPS o grubości 10cm
    7. Rozłożyć rurki do ogrzewania podłogowego
    8. Całość zalać chudym betonem (pamiętać o dylatacji)

    Plus takiego rozwiązania jest taki, że szybciej ogrzejemy mieszkanie i straty ciepła powinny być mniejsze i tym samym mniej energii pójdzie w płytę.

    Należy też pamiętać o mostkach termicznych podczas murowania ścian bezpośrednio na płycie fundamentowej.

    Jeżeli ktoś ma lepszą koncepcję to niech się podzieli. Sądzę, że na pewno gdzieś zrobiłem błąd więc niechaj ktoś mnie poprawi
    O jakich mostkach piszesz skoro płyta będzie na 20 cm XPSu?

Strona 5 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony