dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Odwodnienie, drenaż, dobór geowłókniny

    Witam,
    Zamierzam wykonać opaskę odwadniającą wokół domu z piwnicą (pojawia się woda po zimie i większych opadach)

    Sposób wykonania w odległości około 1,5m od muru wykonanie wykopu na głębokość spodu ław około 1,75m , wyścielanie geowłókniną,
    nasypanie 15cm żwiru ułożenie rury 100m w otulinie z geowłókniny lub kokosu zasypanie żwirem 25cm i zakrycie wcześniej włożoną geowłókniną.

    I teraz pytanie jakiej gramatury mam użyć geowłókniny w przypadku gdy teren jest gliniasto-pylasty?

    Z góry dziękuje za pomoc
    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    I jeszcze jedno pytanko odnośnie otuliny rury,
    czy w takim terenie musi być kokos czy wystarczy geowłóknina?

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Gryfpc
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    1.628
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    141

    Domyślnie

    W 2004 r. robiłem dreny wokół przyszłego posadowienia domu. Budowa rozpoczęta 2 lata później. Użyłem rury drenarskiej fi 100 , wykonałem na niej oplot ze standardowej włókniny drenarskiej, ale:
    drenaż wykonany był na głębok. ok. 2 m, zaś kolejną opaskę położyłem jakieś 30-50 cm wyżej. Muszę Cię jednak zmartwić, bo zamiast 15 cm żwiru musisz użyć min. 50 cm szer./wys. wsadu z kamienia (najlepiej rzecznego, płukanego) o gramaturze 50 -80 mm, dopiero wyżej możesz sypać drobniejszy, na to włóknina i dopiero ziemia. Nie stosuj kamienia typu kliniec,bo z czasem stworzy on trudno przepuszczalną warstwę! Ja dodatkowo wyłożyłem wykop włókniną, ale u mnie grunt to ziemia gliniasto-ilasty piach Ujście z opaski drenarskiej mam w stawie, gdzie jeszcze nie zdażyło się aby wody brakło, lub znacząco ubyło.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pieknyromek

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    ok. Legionowa
    Posty
    690
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał przemo33 Zobacz post
    Witam,
    Zamierzam wykonać opaskę odwadniającą wokół domu z piwnicą (pojawia się woda po zimie i większych opadach)

    Sposób wykonania w odległości około 1,5m od muru wykonanie wykopu na głębokość spodu ław około 1,75m
    Dlaczego tak daleko od domu i dlaczego tak głęboko (no chyba że piwnica tak głęboka)?

  5. #5

    Domyślnie

    Drenaż układasz 30-40 cm od ławy domu na wysokości ławy.
    Opisany sposób jest poprawny z tym że nie warto inwestować w kokosy itp, użyj zwykłej drenarskiej rury,dlaczego? ....Robisz tak jak opisujesz
    1,Po odkopaniu ławy ustawiasz studnie rewizyjne w narożnikach przeważnie., otwory w studzienkach dobierasz tak aby był zachowany spadek (kolejność łaczenia studzienek).
    2, Wykładasz geowłukniną wykop, nasypujesz 15 kruszywa grubego
    3,Kładziesz na to rurę drenarska z zalecanym sapdkiem i zasypujesz kruszywem.
    4, Tę geowłukninę co układałeś na dnie masz wyżej ponad kruszywem i "zamykasz" od góry kruszywo. Dokładność przy wejściu do studzienek drenarskich wskazana...(dodatkową geowłuknine kładziesz na wejściu.

    W taki sposób tworzysz "kiszkę" w której jest kruszywo i po srodku rura drenarska, kruszywo nie "zamuli" się z racii tego że masz geowłuknine. Ludzie tam kombinują z oplotami geowłukniny ale to niepotrzebne robienie kosztó, po to masz geowłukninę zewnętrzna.


    Pamiętaj o tym aby zachować ciągły odpływ z drenażu, No i wykonaj dobrą opaskę na wierzchu gruntu przy cokole, bo jak masz glinę to byćmoże to wina wody opadowej nie gruntowej, jesli gruntowej to j.w.
    Należy pamiętać o tym że jak jest podłoże gliniaste i robi się drenaż to "prowokuje " się napływ wody zwiększony i dlatego odpływ wody z drenażu musi być ciągły.
    Jka już będziesz miał odkopane ławy to zrób izolację pionową na ścianach (szczególna uwaga na styku ława ściana)

  6. #6

    Domyślnie

    Witam,
    Reasumując
    Czyli wkoncu jakiej gramatury geowłókniny mam użyć 100 ,150, 200 g/m2?

    I jak to z tym żwirkiem ?(Pod rure 16-32 a nad rure 8-16)

    Czyli na pewno przy tym rodzaju terenu nie jest konieczna otulina kokosowa?


    (Piwnice są głębokie na około 1,5m)

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez przemo33 ; 08-05-2013 o 12:23

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar olgusieniunieczka
    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    Łódź
    Posty
    1.960
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    41

    Domyślnie

    Ja tylko zapytam gdzie planujesz odbierać wodę z drenażu. Pamiętaj, że taki drenaż na podłozu gliniasto-piaszczystym będzie działał jak gąbka i na bank ściągnie Ci wodę z okolicy drenażu, a to będzie duużo wody. U mnie zbiornik 12 m3 potrafił się napełnić w niecałą dobę!!! Jeśli nie oddasz tej wody dalej, to fundamenty i tak będą w wodzie. Masz miejsce na staw?

  8. #8

    Domyślnie

    Witam,

    Planuje odpompowywać do deszczowki
    (Pompe do studnii zbiorczej rewizyjnej i wypompowywac do odpływu deszczówki)

  9. #9

    Domyślnie

    Reasumując
    Czyli wkoncu jakiej gramatury geowłókniny mam użyć 100 ,150, 200 g/m2?

    I jak to z tym żwirkiem ?(Pod rure 16-32 a nad rure 8-16)

    Czyli na pewno przy tym rodzaju terenu nie jest konieczna otulina kokosowa?

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Maciejka2
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    458

    Domyślnie

    Zaznaczam , żeby mi gdzieś nie zginęło, bo jest mi potrzebne

  11. #11

    Domyślnie

    Czy może ktoś polecić dobre geowłókiny? Czy polipropylenowe Timego są ok? I o jakiej gramaturze lub wodoprzepuszczalności?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony