dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 5
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 82
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał gruby220 Zobacz post
    Naprawde nie ma uzytkownikow tego sysyemy PC na forum aby podzielic sie uwagami z eksploatacji?
    A moze popros koncesjonera o namiary na juz zainstalowane pompy?

    Mi tez podoba sie system bezposredniego odparowania, ale cena mi sie nie podoba...
    W moim przypadku wychodzi to wiecej o ok 20 000zl w porownaniu do powietrznego Panasonica (porownuje cene calego system ogrzewania razem z podlogowka, SOFATH kolektor poziomy).

  2. #22
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Dreamerx
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Niemysłowice
    Kod pocztowy
    48-200
    Posty
    66

    Domyślnie

    robię odkop tematu:
    czy ktoś z zainteresowanych zainstalował Caliane? jak się sprawuje? Jakieś uwagi co do działania? Zastanawiamy się własnie nad tą pompą i próbujemy odnaleźć sensowne uwagi.

  3. #23

    Domyślnie

    No wlasnie ciezko znalez cos sensownego w temacie tej pompy ciepla.
    Z mojego rozeznania wychodzi ze jest to bardzo niszowa galaz jezeli chodzi o instalacje pomp ciepla.
    Moje wstepne zalozenia instalacj tejze pompy ciepla upadly , raczej skupie sie na normalnej instalacji z odwiertami pionowymi.

  4. #24
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Dreamerx
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Niemysłowice
    Kod pocztowy
    48-200
    Posty
    66

    Domyślnie

    a czemu zrezygnowałeś z tej pompy? odkryłeś jakieś info istotne przy wyborze? Podziel się proszę pięknie

  5. #25

    Domyślnie

    Nie ,nic takiego nie odkrylem azeby to byl zly produkt ,poprostu na mojej dzialce mieszcze sie z kolektorem poziomym na styk...
    Jedyne co mnie troche niepokoi to dlugi obieg freonu w instalacji z tego co sie orientuje w nowoczesnych ukladach chlodniczych buduje sie jak najkrotsze obiegi.
    Bezposrednie parowanie jest raczej niszowym rozwiazaniem niewiem czy do konca sprawdzonym przetestowanym przez uzytkownikow co bylo latwo sprawdzic zakladajac ten wlasnie temat na forum.
    Porownajmy ilu uzytkownikow zabiera glos w sprawie pomp inncy producentow...zaden temat nie pozostaje bez odzewu.

  6. #26

    Domyślnie

    System znany i przetestowany tak samo jak pompy solankowe, czyli w krajach np. tzw. Europy Zachodniej tradycja już blisko 40-letnia.
    Jak się przekopie forum Muratora to jest sporo wypowiedzi użytkowników pomp ciepła bezpośredniego parowania. Znajdziesz nawet wypowiedzi sprzed dobrych kilku lat.
    Dopiero zaczynam, ale kiedyś trzeba

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał gruby220 Zobacz post
    Nie ,nic takiego nie odkrylem azeby to byl zly produkt ,poprostu na mojej dzialce mieszcze sie z kolektorem poziomym na styk...
    Zastanawiałem się nad pompą - Sofath i innymi też (powietrznymi), ale w końcu stanęło na gazie.

    Jeśli jednak idziesz w kierunku pompy, to znalazłem na forum ciekawe rozwiązanie, o którym wcześniej nie słyszałem. Pompa powietrzno-gruntowa.
    Poczytaj dziennik Gargamelll 'a :
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...antresol%C4%85

    Dla mnie to ciekawa opcja, bo nie do końca przekonywała mnie pompa powietrzna, a koszty odwiertów czy kopania poziomego też nie ciekawe.

    Podaję tą informację dla zainteresowanych. Sam nie znam szczegółów tego rozwiązania, a decyzja co do gazu u mnie już zapadła.

  8. #28
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Dreamerx
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Niemysłowice
    Kod pocztowy
    48-200
    Posty
    66

    Domyślnie

    No i stanęło u nas na Sofath Caliane. Jak już będzie zainstalowana to chętnie podzielę się wrażeniami na forum (może komuś po mnie się przyda taka informacja).
    Ale generalnie skorzystaliśmy z rad formowiczów aby zacząć od wyboru instalatora a człowiek który będzie nam montował pompę jest naprawdę świetnym fachowcem (opinie sprawdzone u źródeł kilkunastu).

  9. #29
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    okobar

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Karczów k. Opola
    Posty
    936

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dreamerx Zobacz post
    Ale generalnie skorzystaliśmy z rad formowiczów aby zacząć od wyboru instalatora a człowiek który będzie nam montował pompę jest naprawdę świetnym fachowcem (opinie sprawdzone u źródeł kilkunastu).
    na mnie też zrobił dobre wrażenie solidnego, doświadczonego fachowca, gdyby nie ciut duża cena miałbym już nateo
    Dom pod fikusem - jest: solbet 36+20cm grafitowego 0,031, czarno-brąz ROBEN, 30 cm wełny 0,040, 19 cm 0,031 styro na podłogę na gruncie, PC SmartHeat Bravour 008i, 190m odwiertów, pow.zabudowy 118,16m2, powierzchnia podłóg 173,71m2, powierzchnia całkowita 230,3m2, kubatura 761,06m3, MistralSmart 300, ECO Ocean BNT 30...
    zamieszkane od 16.06.2015

  10. #30

    Domyślnie

    Chciałbym odświeżyć temat: jak sprawują się pompy ciepła sofath natea i caliane.
    Obecnie zastanawiamy się która opcję wybrać- caliane czy natea.
    Za caliane przemawia to że posiada również opcję grzania CWU, natomiast natea żeby grzać CWU w lecie musi posiadać dodatkowa nitkę(rosną koszty) lub zestaw solarów. Oczywiście można nic nie zmieniać i grzać grzałka CWU w lecie, tylko boje sie o koszty tego grzania. Instalacja caliane i natea pod katem cen (wersja standard) nie róźnią się.

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dreamerx Zobacz post
    No i stanęło u nas na Sofath Caliane. Jak już będzie zainstalowana to chętnie podzielę się wrażeniami na forum (może komuś po mnie się przyda taka informacja).
    Ale generalnie skorzystaliśmy z rad formowiczów aby zacząć od wyboru instalatora a człowiek który będzie nam montował pompę jest naprawdę świetnym fachowcem (opinie sprawdzone u źródeł kilkunastu).
    Witam,
    Aktualnie stoję przed decyzją w sprawie wyboru systemu CO i między innymi rozważam zakup Sofath Caliane lub NATEA.
    Jednak mam spore obawy jeśli chodzi o trwałość (szczelność) gruntowego wymiennika z bezpośrednim odparowaniem.
    I tutaj pytanie: Na jakim etapie jest Wasza inwestycja PC, możecie coś więcej powiedzieć na temat funkcjonowania?

  12. #32
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    AdamRamowski

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-344
    Posty
    1

    Domyślnie

    Instalacja montowana była rok temu w gruntownie remontowanym domu. Ostatecznie wybralem system Caliane, w tym roku
    zdecydowałem się na montaż dodatkowo ogniw fotowoltaicznych i po rachunkach widzę że to jest to o co mi chodziło, panele prawie
    całkowicie pokrywają zapotrzebowanie na energie pompy.
    Można powiedzieć że wszystko działa jak powinno, szkoda tylko całkowicie zniszczonego trawnika
    przez wykopy pod poziomy wymiennik. A czasu na zajmowanie się ogródkiem aktualnie brak.
    Ogólnie z działania systemu jestem zadowolony, wczesniejsza instalacja na ekogroszek mimo wszytsko pochlaniala
    duzo czasu, nie zawsze mialem sile i ochote schodzic do piwnicy i ladowac zasobnik ze wzgledu na moj charakter pracy.

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał AdamRamowski Zobacz post
    Instalacja montowana była rok temu w gruntownie remontowanym domu. Ostatecznie wybralem system Caliane, w tym roku
    zdecydowałem się na montaż dodatkowo ogniw fotowoltaicznych i po rachunkach widzę że to jest to o co mi chodziło, panele prawie
    całkowicie pokrywają zapotrzebowanie na energie pompy.
    Można powiedzieć że wszystko działa jak powinno...
    Jaka moc grzewcza PC?
    Jaka moc fotoogniw?
    Jaka pojemność akumulatorów?
    Jaki dzienny uzysk energii (obecnie) w słoneczny dzień, a jaki przy zachmurzeniu 100%?

  14. #34
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Sofa*

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-640
    Posty
    20

    Domyślnie

    Doskonałą alternatywą dla kolektora poziomego stanowi kolektor pionowy, dzięki któremu unikniemy konieczności rozkopywania oraz naruszania niemal całego ogrodu. Zajmuje on zdecydowanie niewielką przestrzeń, dlatego też jest najskuteczniejszym rozwiązaniem w przypadku ograniczonej ilości miejsca na działce.
    Obecność kolektorów gruntowych – poziomych lub pionowych – nie wyklucza posiadania pięknego ogrodu. Zachęcamy do zapoznania się z propozycjami aranżacji na łamach Kwartalnika Eko-Ciepło w rubryce Ogrody SOFATH: http://www.sofath.pl/eko_cieplo/

  15. #35
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    go2bubba

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Obornki
    Kod pocztowy
    64-600
    Posty
    7

    Domyślnie

    Witam,
    mam zainstalowaną Caliane 9 od grudnia 2013r. ale użytkuję ją w zasadzie dopiero od połowy września br. Jak na razie wszystko jest w porządku. Jest kilka elementów, które mi się nie do końca podobają. Mam sąsiada, który zdecydował się na produkt IVT więc jak się wprowadzi bedę miał z kim porównywać pewne aspekty.

  16. #36
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Sofa*

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-640
    Posty
    20

    Domyślnie

    Wybór pompy ciepła Caliane, jakiego Pan dokonał, jest bardzo dobrą inwestycją. Stabilna wydajność tego układu wiąże się z technologią bezpośredniego parowania. Czynnik roboczy R410A, który w nim krąży nie traci swoich własności, zatem nie występuje konieczność jego wymiany. Ta oszczędna i ekologiczna pompa ciepła może być wykorzystywana także do wytwarzania ciepłej wody użytkowej i ogrzewania wody w basenie. Dodatkowo, została wyposażona w opcję chłodzenia.
    Liczymy na opinie dotyczące pracy pompy zainstalowanej u Pana – będą to dla nas cenne wskazówki. Pozdrawiamy!

  17. #37

    Domyślnie

    Witam,
    Również zdecydowałem się na PC Caliane 9kW. Aktualnie mam zakopany wymiennik poziomy (180m2) i poprowadzoną podłogówkę.
    Czekam do końca stycznia 2015r aż wyschną wylewki i myślę że ok połowy lutego odbędzie się montaż i uruchomienie PC.
    Więcej informacji po zakończeniu sezonu grzewczego.
    Przeprowadzę dokładną analizę działania oraz kosztów w odniesieniu do temp. zewn./wewn. ustawionej na regulatorze pokojowym oraz temp. gruntu na poziomie wymiennika (na etapie budowy dolnego źródła, umieściłem w gruncie dwa czujniki PT100).
    Będzie rejestracja w/w parametrów, ilość załączeń oraz zużytej energii elektrycznej.
    Jeżeli system się sprawdzi, to mój koncesjoner może liczyć na najlepsze referencje jakie kiedykolwiek otrzymał.
    Jeśli nie, to opiszę mankamenty systemu na możliwie wszystkich forach dokumentując je zebranymi pomiarami.
    Pozdrawiam i zachęcam do dyskusji.

  18. #38
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    Cytat Napisał robert-rybnik Zobacz post
    Witam,
    Jeżeli system się sprawdzi, to mój koncesjoner może liczyć na najlepsze referencje jakie kiedykolwiek otrzymał.
    Jeśli nie, to opiszę mankamenty systemu na możliwie wszystkich forach dokumentując je zebranymi pomiarami.
    Pozdrawiam i zachęcam do dyskusji.
    Niezły szantażyk twój instalator powinien zrezygnować z dalszych prac.

  19. #39
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rwojtek

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-509
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sofath Zobacz post
    ... Czynnik roboczy R410A, który w nim krąży nie traci swoich własności, zatem nie występuje konieczność jego wymiany...
    A niby to jaki czynnik z używanych w pompach ciepła wymaga wymiany?
    "D172 Zbigniew z garażem" ciut powiększony, 147m2 grzanych podłóg. OZC by ASolt - 4,7kW +1kW cwu. Podłogi 2x10cm eps100-0.038, ściany Lewkowo LPW-25 + 20cm grafit-0,031. Na stropie 40cm eps80-0,038. WM - Nikol 320. Całość podłogówka + dwie drabinki, PPC C9 + 2x100m odwierty. Okna Amberline trzy szyby Ug=0,5.

  20. #40
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sofath Zobacz post
    Liczymy na opinie dotyczące pracy pompy zainstalowanej u Pana – będą to dla nas cenne wskazówki. Pozdrawiamy!
    Myślałem że macie to już przetestowane na setkach i tysiącach instalacji we Francji i "cenne wskazówki" od klienta z Polski nie są potrzebne??

    Czy to jakiś prototyp nowej pompy ciepła???
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

Strona 2 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony