dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEMMODERATOR FORUM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.276

    Domyślnie 8% czy 23% VAT na instalacje zewnętrzne

    Do firm.

    Spotykam się z ofertami konkurencji ze stawka VAT = 8% na instalacje zewnętrzne.
    Dostępne interpretacje jednoznacznie określają stawki VAT = 23% na infrastrukturę towarzyszącą.

    „Starcie” z firmą stosującą niezgodny z interpretacjami obniżony VAT z góry skazana jest na klęskę, gdyż marża jest niższa niż różnica w stawce VAT.
    Tym samym taka oferta już na starcie jest o kilka procent atrakcyjniejsza..
    Niektóre firmy nie krępują się ogłaszając realizacje z obniżoną stawką VAT na swoich stronach internetowych lub Allegro.

    Co tym sądzicie?

    Czy w swojej działalności spotykacie takie firmy?

    Czy jest to nieuczciwa konkurencja?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEMMODERATOR FORUM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.276

    Domyślnie

    Cisza.

    To w takim razie fragment jednej z wielu interpretacji podatkowych na ten temat:
    Pojęcie infrastruktury towarzyszącej zdefiniowane zostało w art. 146 ust. 3 ustawy o VAT, w sposób następujący:
    Przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, o której mowa w ust. 1 pkt 2 lit a, rozumie się:
    1. sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
    2. urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
    3. urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne
    -jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.
    Reasumując, ww. roboty dotyczące infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu nie zostały objęte stawka 8%, ponieważ w art. 41 ust. 12 ustawy o VAT ustawodawca nie posłużył się tym terminem.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEMMODERATOR FORUM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.276

    Domyślnie

    Poniżej wyrok NSA z czerwca br. /za PAP/.
    Pytanie:- Czy jednoznaczny?
    Wynika z niego, że wszystko co jest poza "ścianami i dachem" objęte jest stawką 23% VAT. Zakup materiałów razem z usługą nie ma znaczenia, należy stosować wyższą stawkę VAT na materiały i robociznę, a zakres robót rozdzielić na to co za obrysem budynku, od tego co pod dachem i ograniczone ścianami.
    Np.
    - taras /brak dachu i ścian/,
    - wiata na samochód przyklejona do budynku /brak ścian; co z częścią dachu nad wiatą?/,
    - kolektor poziomy lub pionowy do gruntowej pompy ciepła,
    - parownik powietrznej pompy ciepła,
    - kolektor słoneczny,
    - instalacja zewnętrzna na gaz ciekły,
    - drenaż opaskowy, opaska brukowa wokół budynku, itd.

    Czy automatycznie tracą ważność dotychczasowe wyroki WSA lub indywidualne interpretacje Izb Skarbowych /czasem zresztą sprzeczne ze sobą/?

    Ustawa o VAT nie rozstrzyga tej kwestii, mówi jedynie, że infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu są m.in.: przyłącza do budynków mieszkalnych, drogi, dojścia, dojazdy oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne - jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

    Z ustawy nie wynika, czy infrastruktura towarzysząca budownictwu mieszkaniowemu ma się znajdować wewnątrz budynku, czy może być również poza jego bryłą. Z tego powodu prezes NSA skierował pytanie do siedmioosobowego składu NSA, czy obniżona stawka VAT "może także znaleźć zastosowanie do robót dot. obiektów budownictwa mieszkaniowego, ale wykonywanych poza bryłą takich obiektów".

    W poniedziałek, podczas posiedzenia NSA, prokurator Prokuratury Generalnej Lucjan Nowakowski przekonywał, że obniżona stawka VAT nie może być stosowana do robót wykonywanych poza bryłą budynku. Argumentował, że wynika to z definicji budynku zawartej w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB), zgodnie z którą "budynki to zadaszone obiekty budowlane wraz z wbudowanymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, wykorzystywane dla potrzeb stałych". Prokurator dodał, że stosowanie obniżonej stawki VAT do robót wykonywanych poza budynkiem jest sprzeczne z prawem.
    NSA podzielił to zdanie i stwierdził, że obniżonej stawki VAT nie stosuje się do robót wykonywanych poza budynkiem, co oznacza, że są one objęte podstawową stawką VAT, czyli obecnie 23 proc. (sygn. I FPS 7/12).

    W ustnym uzasadnieniu uchwały sędzia Grażyna Jarmasz odwołała się do definicji budynku, zawartej w Słowniku Języka Polskiego. Wynika z niej, że budynkiem jest "budowla naziemna, ograniczona ścianami i dachem". Sędzia wskazała, że "definicja ta nie obejmuje innych elementów, mimo że są związane z budynkiem". Dodała, że choć infrastruktura jest związana z budynkiem, to roboty dot. budynku i infrastruktury można rozdzielić, co w rzeczywistości ma miejsce.

    Podkreślenie moje.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEMMODERATOR FORUM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.276

    Domyślnie

    Ciekawostka dot. 23% VAT na instalację kominków typu "koza"/ bez zabudowy/.

    Fragment
    Natomiast do czynności polegających na montażu (instalacji) piecyka wolnostojącego (tzw. kozy) w obiektach budownictwa objętych społecznym programem mieszkaniowym, jak i pozostałych obiektach, stwierdzić należy że słuszne jest stanowisko Wnioskodawcy, iż tego rodzaju czynności podlegają opodatkowaniu według 23% stawki podatku. W tej sytuacji bowiem, wobec utraty mocy obowiązującej przez przepis § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz faktu, iż czynności te nie są wymienione w art. 41 ust. 12 ustawy, nie jest możliwe zastosowanie obniżonej stawki podatku.

    Całość interpretacji tutaj http://interpretacje-podatkowe.org/m...443-1667-11-at

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony