dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 63
  1. #1

    Domyślnie pozwolenie na płot-problem

    witam, mam pytanie tego typu, w urzędzie powiatowym złożyłem zawiadomienie o postawieniu płotu przy polnej drodze z płyt betonowych. po okresie 30 dni przyszło mi potwierdzenie i adnotacja że przeszkód brak na taki płot, oczywiste mapka wszystko było jak trzeba, ale z powodu nagłego pogorszenia finansowe własnych zmuszony byłem postawić płot z siatki. oczywiście taki płot nie spodobał się sąsiadowi który ta droga dojeżdża do swojej posesji i sprawę podał do nadzoru budowlanego, no i przyszło mi pismo że będzie kontrola i czy w takiej sytuacji może mi inspektor kazać rozebrać płot, jakie dokumenty potrzebuje w czasie kontroli

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aglig
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    2.057

    Domyślnie

    Taki problem to nie problem.
    Potrzebujesz kopii zgłoszenia i potwierdzenia braku sprzeciwu. Podczas kontroli nie wychylaj się z informacją że zgłosiłeś betonowy a zrobiłeś z siatki. Bez wyraźnego żądania nie pokazuj również załączników do zgłoszenia w których jest opis z czego ten płot bedzie zrobiony. Mapkę pokaż.
    Problem możesz mieć jeśli postawiłeś płot za blisko drogi niezgodnie ze zgłoszeniem. Jeśli przebieg zgadza się z tym co na mapie to nie ma problemu.
    Czy masz uwidocznione graniczniki ?
    Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc co mam robić.
    Będę se mówić przyłącz a nie przyłącze, chodzić na pole a nie na dwór, kupować jarzynę,grysik i weke a obok łóżka mieć nakastlik i nie będe się spaźniać, pójdę do masarni i na obiad będę mieć sznycle,a w łazience położę filzy, pościele łóżko i wyplewię grządke a wam nic do tego

  3. #3

    Domyślnie

    Masz problem jeśli w zgłoszeniu napisałeś o płocie betonowym ( znając życie taki zapis właśnie jest). Zrobiłeś płot niezgodnie ze zgloszeniem czyli samowola.
    Teraz budując zacznę od dymu z komina

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Jestem dość radykalnie nastawiony co do obowiązku przestrzegania przepisów – ale w tym przypadku mam takie samo zdanie co aglig.
    Jakoś trudno mi umotywować, że zmiana jest istotna (odnosząc się do PB) – chyba, że wymóg ogrodzenia betonowego wynika z MPZP lub WZ.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aglig
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    2.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pawel78 Zobacz post
    Masz problem jeśli w zgłoszeniu napisałeś o płocie betonowym ( znając życie taki zapis właśnie jest). Zrobiłeś płot niezgodnie ze zgloszeniem czyli samowola.
    To żadna samowola tylko nieistotna zmiana tak jak w przypadku zmiany do pozwolenia na budowę ( są zmiany istotne i nieistotne)
    Dowód
    W Y R O K
    Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku
    z dnia 25 sierpnia 2010r.
    Sygnatura: II SA/Bk 311/10
    Wyrok jest nieprawomocny.

    Teza
    Nie każde odstępstwo przez inwestora od treści zgłoszenia zamierzenia budowlanego określonego w art. 30 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlanego (t.j. Dz.U z 2006 r. nr 156, poz. 1118 ze zm.), w stosunku do którego organ nie wniósł sprzeciwu uzasadnia twierdzenie, że zrealizowana inwestycja ma charakter inwestycji wykonanej bez zgłoszenia, a w konsekwencji jest samowolą budowlaną. Skoro w przypadku inwestycji podlegających reglamentacji w drodze pozwolenia na budowę ustawodawca przewidział możliwość ich zaakceptowana w przypadku nieistotnych odstępstw od treści tego pozwolenia, to tym bardziej nie można wykluczyć takiej możliwości w przypadku inwestycji niewymagających aktu administracyjnego. Granica legalnego działania inwestora, który dokonał zgłoszenia będzie zatem wyznaczona przez uregulowania uzasadniające wniesienie sprzeciwu określone w art. 30 ust. 6 i 7 Prawa budowlanego. Odstąpienie od treści zgłoszenia w zakresie nieprzekraczającym tych granic można rozważać w kontekście nieistotnego odstąpienia od treści zgłoszenia. W takiej sytuacji pomocnym będzie przepis art. 36 a ust. 1 oraz ust. 5 ustawy Prawo budowlane, a rozróżniający „istotne” oraz „nieistotne” odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego odpowiednio stosowany także do zgłoszenia. Jednocześnie prawidłowe zakwalifikowanie stwierdzonych odstępstw od dokonanego zgłoszenia powinno nastąpić w kontekście tego, czy w sprawie można mówić o wykonaniu innego obiektu niż objętego zgłoszeniem, co kwalifikowałoby wykonane roboty jako samowolną budowę obiektu budowlanego.
    Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc co mam robić.
    Będę se mówić przyłącz a nie przyłącze, chodzić na pole a nie na dwór, kupować jarzynę,grysik i weke a obok łóżka mieć nakastlik i nie będe się spaźniać, pójdę do masarni i na obiad będę mieć sznycle,a w łazience położę filzy, pościele łóżko i wyplewię grządke a wam nic do tego

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aglig
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    2.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12 Zobacz post
    Jakoś trudno mi umotywować, że zmiana jest istotna (odnosząc się do PB) – chyba, że wymóg ogrodzenia betonowego wynika z MPZP lub WZ.
    Zgadzam się w 100%
    Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc co mam robić.
    Będę se mówić przyłącz a nie przyłącze, chodzić na pole a nie na dwór, kupować jarzynę,grysik i weke a obok łóżka mieć nakastlik i nie będe się spaźniać, pójdę do masarni i na obiad będę mieć sznycle,a w łazience położę filzy, pościele łóżko i wyplewię grządke a wam nic do tego

  7. #7

    Domyślnie

    według zgłoszenia postawienia płotu płot wstępnie miał być w granicy drogi z działką ale że wydawało mi się że sąsiad będzie drogę miał trochę za wąska płot odsunąłem od drogi pół metra no i na zgłoszeniu jest wyraźnie opisany plan inwestycji łącznie z czego ten płot będzie, a graniczniki sa uwidocznione

  8. #8

    Domyślnie

    Czyli oprócz zmiany konstrukcji( słupki metalowe zamiast betonowych ) plot jest odsunięty 0,5m od granicy?
    Teraz budując zacznę od dymu z komina

  9. #9

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Dołożyłeś sąsiadowi pół metra drogi..
    Postawiłeś na SWOIM polu.
    Każ mu się w d..ę pocałować, a jeszcze lepiej obij mu gębę.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    wojgoc

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    6.941

    Domyślnie

    Cytat Napisał dzici Zobacz post
    według zgłoszenia postawienia płotu płot wstępnie miał być w granicy drogi z działką ale że wydawało mi się że sąsiad będzie drogę miał trochę za wąska płot odsunąłem od drogi pół metra no i na zgłoszeniu jest wyraźnie opisany plan inwestycji łącznie z czego ten płot będzie, a graniczniki sa uwidocznione
    Ty jeszcze plotu wg PnB nie postawiłeś, więc sasiad może ze swoim zgłoszeniem do Nadzoru co najwyzej wypchac się.
    czym ten sasiad jeździ, że mu siatka przeszkadza? ciekawe co zrobi jak postawisz docelowy , betonowy plotek.

  12. #12

    Domyślnie

    Wg mnie jak już pisałem jest to samowola. Dlaczego, zmiana konstrukcji jest traktowana jako zmiana istotna. Odsunięciem płotu od granicy bym się nie przejmował.
    I ważna sprawa Nadzór Budowlany podchodzi do takich spraw indywidualnie. Najwyżej będzie kazał rozebrać.
    Widzę, że niektórzy namawiają do przekraczania prawa!
    Ostatnio edytowane przez Pawel78 ; 09-05-2011 o 21:27
    Teraz budując zacznę od dymu z komina

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    wojgoc

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    6.941

    Domyślnie

    nie wiele ma to wspólnego z przekroczeniem prawa, jesli postawiony plot nie jest trwale związany z gruntem - bez podmurowki - nie przekracza dopuszczalnej wysokości. Wystarczy powiedzieć, że postawiony aby robotnicy, którzy będą robić ogrodzenie betonowe nie pałętali sie po Twojej posesji.

  14. #14

    Domyślnie

    czy postawienie ogrodzenia- siatki lesnej( od drogi) podlega zgloszeniu?
    Ostatnio edytowane przez aksamitka ; 10-05-2011 o 08:28
    aksamitkowy dom
    komentarze

    Laim*PL Domowa Hodowla Kotów Rasowych Ragdoll

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Ustawodawca w swojej dobroci, każe „zgłaszać” tylko ogrodzenia „stykające się” z miejscami publicznymi.
    Dlatego pierwsze pytanie – czy ta droga jest miejscem publicznym, a fakt zgody na postawienie ogrodzenia w granicach raczej na to nie wskazuje – co w konsekwencji może spowodować bezpodstawność zgłoszenia.
    Drugie pytanie – czy zmiana konstrukcji i materiału jest zmianą istotną? Nie jest - na podstawie PB, Art. 36a.5.

    Biorąc to wszystko pod uwagę i traktując bardzo rygorystycznie przepisy i mając na uwadze ewentualną, wyjątkową upierdliwość urzędników – należy:
    - na kopi zgłoszenia dokonać odpowiednich wprowadzonych zmian (rysunek i opis) i podpisać się pod tym,
    - z uśmiechem wręczyć inspektorom zgłoszenie z naniesionymi poprawkami,
    - jeśli mimo tego urzędnicy będą się czepiali, napisać na FM, pomożemy w przygotowaniu odpowiedniej „riposty”.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Na marginesie – najprawdopodobniej sąsiad stwierdził, że ogrodzenie „wchodzi” na drogę (polną – czyli dojazdową do „pól”) i utrudnia mu przejazd i tylko tego aspektu dotyczyć będzie ta „wizyta”.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  17. #17

    Domyślnie

    droga ma pięć metrów więc nie utrudnia mu przejazdu, wiem że teraz mu wydaje się wielka krzywda bo jak wyjeździł mi drogę w moja działkę to wtedy miała 10 metrów

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    wojgoc

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    6.941

    Domyślnie

    Cytat Napisał dzici Zobacz post
    droga ma pięć metrów więc nie utrudnia mu przejazdu, wiem że teraz mu wydaje się wielka krzywda bo jak wyjeździł mi drogę w moja działkę to wtedy miała 10 metrów
    juz po wizytacji Nadzoru czy jeszcze czekasz?

  19. #19

    Domyślnie

    pod koniec maja zawitaja

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    wojgoc

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    6.941

    Domyślnie

    Cytat Napisał dzici Zobacz post
    pod koniec maja zawitaja
    a z sąsiadem rozmawiałeś o zgłoszeniu?

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony