dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 62
  1. #1

    Domyślnie Odpowietrzenie kanalizy!

    Mam odpowietrzenie z rury PCV nad dach z rury fi 50.Teraz przyszedł hydraulik i powiedział,że odppowietrzenie musi mieć srednice taką jak rura główna czylou mnie fi 150-160, bo inaczej będzie problem.Znowu ktoinny (w sklepie) mówiłmi jak kupowałem rury,że odpowietrzenie może mie małą średnicę.Ktoma rację.Aby to przerobić jest już za późno!

  2. #2

    Domyślnie odpowietrzenie

    jesli mowimy o dwoch lazienkach uwazam ze srednica 50mm odpowietrzenia bedzie OK<moze hydraulik ma kilka rur 150 do sprzedania i chce Ci wcisnac?
    andrzejj_

  3. #3

    Domyślnie

    Chodzi właściwie o jedną łązienkę i kuchnię oraz kotłownię (pralnię).Więc rozumiem,żeta fi 50 wystarczy?Dzięki za poradę! A hydraulik możei rury ma ale z całą pewnością roboty szuka!!!

  4. #4

    Domyślnie

    U mnie byl podobny konflikt: projektant radzil odpowietrzyc piony srednica o jeden stopien mniejsza od srednicy pionu (czyli odpowiednio 2 x fi 75 i 1 x fi 50), co mialo sens.

    Hydraulik (ktory nota bene okazal sie niekompetentnym amatorem - brrrrr, nie polecam) chcial odpowietrzyc piony zrobione z rury 110 rura fi 50, a pion fi 75 chcial odpowietrzyc srednica fi 32. Moze by to tez dzialalo, ale na pewno nie tak sprawnie, jak przy wiekszej srednicy.

    Trzeci hydraulik (ktory jest dla mnie jakims tam autorytetem, ale niestety za drogi jak na moje progi powiedzial, ze wystarczy fi 50 do odpowietrzenia pionow 110. Powiedzial tez, ze przy 3 pionach (jak u mnie), przed wyprowadzeniem nad dach mozna je wszystkie polaczyc i wyjsc nad dach jedna rura. Czy zgadzacie sie z tym?

    Mowil mi tez, zebym sie nie przejmowal zalamaniami rury na odcinku miedzy wyjsciem z trojnika w pionie kan. a szybem kominowym (ktore u mnie sa nieuniknione, gdyz chce rure wypuscic ponad dach tymze szybem), bo na pewno nie przeszkodzi to dobremu dzialaniu inst. odpowietrzajacej. Ja natomiast sie waham - czy rura odpowietrzajaca moze miec kilka zalaman (1-2 odcinki poziome) na odcinku do komina, gdzie pionowo wychodz ponad dach?
    Obrazowo wyglada to tak: odcinek rury pionowy ok. 2,5 m do styku sciany ze skosem dachu, dalej skosnie w gore jakies 1,2 m zgodnie ze skosem dachu (miedzy krokwiami), dalej poziomo ok. 2-2,5 m do komina i potem pionowy odcinek ok. 3,5-4 m wychodzacy przez komin ponad dach.

    Jeszcze jedno: czy w poziomych odcinkach spadki tez sa istotne?

    W tej chwili mam na razie zostawione trojniki do odpowietrzenia, ale rury jeszcze nie sa wyprowadzone nad dach. Co byscie zrobili na moim miejscu w kwestii prowadzenia rury i jej zalaman?

  5. #5

    Domyślnie

    Dzisiaj,właśnie przed kilkomaminutami dzwoniłdomnie hydraulik (inny) i powiedział,że fi 50 wystarczy spokojnie. A co do załamań odpowietrzenia (bo teżmam pod kątem 90 st i wchodzi doszybu wentylacyjnego),to twierdzi,że mogą być załąmania i jak przez kilka metrówidzie poziomo to nic się nie stanie,powietrze to nie woda.Więc myślę,że powinno być ok. Zobaczymy w praktyce,a możektośinny potwierdzi?

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar niezły
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    2.092
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Możesz spać spokojnie
    hydraulik do usług http://forum.muratordom.pl/hydraulik...t7285-1740.htm


    Zależy mi na opinij jaką inni mają o mnie

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar _ZBYCH_
    Zarejestrowany
    Mar 2003
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    4.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    31

    Domyślnie

    Wentylacja i napowietrzanie kanalizacji, to dwie osobne sprawy.

    Pion kanalizacyjny przechodzi w rurę wentylacyjną, zwaną wywiewką.
    Ma ona za zadanie wentylowanie instalacji kanalizacyjnej i odprowadzanie gazów z szamba. Każde szambo powinno być wentylowane, a z reguły nie ma możliwości zrobienia wentylacji bezpośrednio w zbiorniku (bo np. zbiornik jest pod podjazdem i nie można wystawić półmetrowej rury z szamba).




    Zawór napowietrzający stanowi zakończenie pionów kanalizacyjnych. Zadaniem zaworu napowietrzającego jest przeciwdziałanie wysysaniu wody z syfonów poprzez zasysanie powietrza, w trakcie przepływu ścieków, do wnętrza pionu kanalizacyjnego. Zawór napowietrzający nie wystaje ponad dach, powinien być montowany wewnątrz budynku w pomieszczeniu o temperaturze wyższej od 0oC.




    Konstrukcja zaworu napowietrzającego:





    Moim skromnym zdaniem, jeśli w domu jest jeden pion, to powinien być zakończony wywiewką wyciągniętą ponad dach.
    Jeśli pionów jest kilka, a chcemy uniknąć wystawiania ponad dach mało estetycznych wywiewek, to jeden z pionów może być zakończony wywiewną, a pozostałe zaworami napowietrzającymi.
    Systemy alarmowe, to moja pasja... i praca.

    Piszcie na adres: [email protected]

  8. #8

    Domyślnie

    W domu jednorodzinnym zupełnie wystarczy 50 tka do odpowietrzenia kanalizacji.Tą rurą tylko powietrze sie przemieszcza.
    Hydraulik który proponuje 100 to jakis naciągacz.Pogonić go.

  9. #9

    Domyślnie

    No to jestem spokojny.mam wyprowadzoną nad dach fi 50 i tak zostanie. Dzięki.

  10. #10
    Guest

    Domyślnie Re: Odpowietrzenie kanalizy!

    Zgodnie z PN -92/B-01707 "Instalacje kanalizacyjne - wymagania w projektowaniu" w przypadku Pojedynczej Wentylacji Głównej nalezy średnicę przewodu wentylacyjnego przyjąć równą średnicy przewodu kanalizacyjnego. Jednak praktyka jest taka, że zwykle daje się redukcję za najwyżej włączonym przyborem sanitarnym o jedną dymensję (średnicę).
    Wywiewka wyprowadzona ponad dach powinna mieć średnicę większą o 50mm od pionu kanalizacyjnego który wentyluje.
    Jeżeli posiadasz więcej niż jeden pion kanalizacyjny to ostatni pion (i co piąty z pozostałych pionów) w leżaku powinien być wyprowadzony ponad dach i zakończony wywiewką, natomiast pozostałe piony możesz zakończyć zaworem napowietrzającym, takim jak pokazał kolega _ZBYCH_.

  11. #11

    Domyślnie

    A zalamania rury odpowietrzajacej (kolanka, odcinek skosny i poziomy) moga byc, jak widze z lektury waszych postow? I czy mozna - jak radzil moj hydraulik - polaczyc wszystkie trzy odcinki rury odpowietrzajacej przed wejsciem do komina i potem jedna rura prowadzona przez szyb kominowy odpowietrzyc 3 piony jednoczesnie? I czy wtedy ta pionowa rura wychodzaca przez komin nie powinna miec wiekszej srednicy, niz rury do niej dochodzace?

  12. #12
    Guest

    Domyślnie

    Tak, załamania mogą być.
    Tak, możesz połączyć piony kanalizacyjne w jedno odpowietrzenie. Średnica zbiorczej wentylacji powinna nie mniejsza niż połowa sumy przekrojów pojedynczych przewodów kanalizacyjnych i jednocześnie musi być co najmniej jeden wymair większa niż średnica pojedynczego przewodu wentylacyjnego.
    Jeśli chodzi o wprowadzenie do szybu kominowego, to oczywiscie nie możesz wentylacji kanalizacyjnej wprowadzic do przewodów spalinowych, dymowych lub wentylacyjnych. Chyba że piszesz o wydzielonym szybie kominowym tylko na potrzeby kanalizacji.

  13. #13

    Domyślnie

    Rozumiem - dzieki wielkie po raz kolejny!

  14. #14

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o wprowadzenie do szybu kominowego, to oczywiscie nie możesz wentylacji kanalizacyjnej wprowadzic do przewodów spalinowych, dymowych lub wentylacyjnych. Chyba że piszesz o wydzielonym szybie kominowym tylko na potrzeby kanalizacji.[/quote]

    No właśnie tak zrobiłem - dodatkowy przewód kominowy 14x14 przeznaczony TYLKO na pion kanalizacyjny. Komin wyjdzie trochę drożej (dodatkowa komora, klinkier) ale cóż.
    Czy taki kanał z pionem kanalizacyjnym powinien być zakończony otworem na czapie komina a w nim wywiewka? (pozostałe przewody wentylacyjne komina będa miały otwory wylotowe z boków) Tak zamierzałem zrobić.

  15. #15
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał echo
    ...Czy taki kanał z pionem kanalizacyjnym powinien być zakończony otworem na czapie komina a w nim wywiewka? (pozostałe przewody wentylacyjne komina będa miały otwory wylotowe z boków) Tak zamierzałem zrobić.
    Taki komin powinien mieć powierzchnię otworów powietrza podobną do tej jaką ma wywiewka kanalizacyjna.
    Chodzi głównie o to by odpowiednia ilość powietrza dostawała się do kanalizacji w momencie kiedy będzie tego wymagała kanalizacja - czyli spuszczania ścieków.

  16. #16

    Domyślnie

    Trochę mnie dziwi, stosowanie zakończenia pionu kanalizacyjnego wew. budynku...dziwi mnie to ogromnie...przecież nie ma siły...będzie się z niego wydobywać syf jak nic!!
    A jeszcze te wymagania co do temperatury!!?? To już w ogóle jakiś obłęd!!
    Przecież na tej wysokości instalcji nie będzie deka wody!! (Poza parą) a dwa to nawet szambo mające wyjście z budynku nawet jedynie pod 15 cm pod gruntem jest przebadane praktycznie, że nie zamarza!!! Więc gadka o temperaturze wydaje mi się tu mocno nipotrzebna..

    A co do innych kwesti...ja też będe spinał 3 piony w jeden wywietrznik na dachu. Dwa fi 100 oraz jeden fi 50.
    Fi 50 może być spokojnie, tu będzie pracować powietrze w podciśnieniu więc ono się zassie samo nawet przez najmnijeszy otwór.
    Księgowość, JDG, Księgi Rachunkowe, Bilnas, Sp. zo.o - Zapraszam

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar _ZBYCH_
    Zarejestrowany
    Mar 2003
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    4.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    31

    Domyślnie

    Cytat Napisał Senser
    Trochę mnie dziwi, stosowanie zakończenia pionu kanalizacyjnego wew. budynku...dziwi mnie to ogromnie...przecież nie ma siły...będzie się z niego wydobywać syf jak nic!!
    A jeszcze te wymagania co do temperatury!!?? To już w ogóle jakiś obłęd!!
    Przecież na tej wysokości instalcji nie będzie deka wody!! (Poza parą) a dwa to nawet szambo mające wyjście z budynku nawet jedynie pod 15 cm pod gruntem jest przebadane praktycznie, że nie zamarza!!! Więc gadka o temperaturze wydaje mi się tu mocno nipotrzebna..

    A co do innych kwesti...ja też będe spinał 3 piony w jeden wywietrznik na dachu. Dwa fi 100 oraz jeden fi 50.
    Fi 50 może być spokojnie, tu będzie pracować powietrze w podciśnieniu więc ono się zassie samo nawet przez najmnijeszy otwór.
    Wiesz co, ochłoń, przeczytaj ponownie wątek i wyciągnij wnioski...
    Systemy alarmowe, to moja pasja... i praca.

    Piszcie na adres: [email protected]

  18. #18

    Domyślnie

    Właśnie zanim to napisałem to przestudiowałem całość...
    Nic się nie zmieniło od tamej pory....
    Ani nawet mnie nie poniosło...
    Księgowość, JDG, Księgi Rachunkowe, Bilnas, Sp. zo.o - Zapraszam

  19. #19
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Jayer
    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Posty
    492
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    31

    Domyślnie

    Moj mistrz hydrauliki, twierdzi, ze wystarcza zawory napowietrzajace. I ze nie ma potrzeby wyprowadzac odpowietrzenia ponad dach.
    Czyli co? Mam mu dac w leb i ma to zrobic?

    Pozdro
    Jay
    No to jestesmy.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jayer
    Moj mistrz hydrauliki, twierdzi, ze wystarcza zawory napowietrzajace. I ze nie ma potrzeby wyprowadzac odpowietrzenia ponad dach.
    Czyli co? Mam mu dac w leb i ma to zrobic?

    Pozdro
    Jay
    Jeśli zawór napowitrzający to taki, który tylko podczas działania podciśnienia się otwiera (czyli zwykle jest zamknięty) to sądze że jest OK.
    I nie zabijaj go!!
    Sądze tylko, że lepiej, po prostu lepiej będzie jak każdy z pionów będzie miał możliwość "wywietrzenia" się...tak po prostu, może to będzie lepiej wpływać na klimat zapachowy w instlacji??
    Księgowość, JDG, Księgi Rachunkowe, Bilnas, Sp. zo.o - Zapraszam

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony