dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 7 z 9
Pokaż wyniki od 121 do 140 z 176
  1. #121
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    inżH2O

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    183

    Domyślnie

    Cytat Napisał rwojtek Zobacz post
    Jak stwierdziłeś, że wąż był zagięty? Odpompowywałeś środkową komorę? Czy może jakoś inaczej?
    Prosty sposób na sprawdzenie czy dmuchawa nie jest dławiona podczas napowietrzania, to zdjęcie węża zasilającego z króćca dmuchawy. Po tej czynności dmuchawa zauważalnie cichnie. Podczas pracy na zdławionym odcinku zdecydowanie pracuje głośniej i bardzo mocno się grzeje.

  2. #122
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rwojtek

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-509
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Cytat Napisał inżH2O Zobacz post
    Prosty sposób na sprawdzenie czy dmuchawa nie jest dławiona podczas napowietrzania, to zdjęcie węża zasilającego z króćca dmuchawy. Po tej czynności dmuchawa zauważalnie cichnie. Podczas pracy na zdławionym odcinku zdecydowanie pracuje głośniej i bardzo mocno się grzeje.
    Dzięki za informację. Wkrótce sprawdzę to u siebie.
    "D172 Zbigniew z garażem" ciut powiększony, 147m2 grzanych podłóg. OZC by ASolt - 4,7kW +1kW cwu. Podłogi 2x10cm eps100-0.038, ściany Lewkowo LPW-25 + 20cm grafit-0,031. Na stropie 40cm eps80-0,038. WM - Nikol 320. Całość podłogówka + dwie drabinki, PPC C9 + 2x100m odwierty. Okna Amberline trzy szyby Ug=0,5.

  3. #123

    Domyślnie

    U mnie kożuch zniknął.

  4. #124

    Domyślnie

    Kłaniam się.
    Czy ucho za które wyciągacie podstawę dmuchawy macie oryginalnie? Ja mam tam tylko taką lichą blaszkę - jak po drugiej stronie dmuchawy, za którą trzyma(ła) się guma opasująca dmuchawę. Mógłbym spróbować odkręcić tę blaszkę i wkręcić tam dokupione ucho ale trochę się boję czy w związku z brakiem ucha nie mam jakiejś innej podstawy i czy nie rozp..ieprzę tego wszystkiego podczas wyciągania?

  5. #125
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar jamesdio
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Chorzenice k/Częstochowy
    Posty
    20

    Domyślnie

    Cytat Napisał miro72 Zobacz post
    Kłaniam się.
    Czy ucho za które wyciągacie podstawę dmuchawy macie oryginalnie?
    Trudno powiedzieć, co to znaczy oryginalne? Ja mam takie ucho jakby z pręta walcowanego wygiętego właśnie na kształt ucha. Trochę to jest podobne do śruby, którą się stosuje do huśtawek itp. Jeśli Ci się wydaje liche, to po wyjęciu wymień, bo podstawa lekko nie wychodzi. Albo zapodaj jakieś zdjęcie...

  6. #126

    Domyślnie

    Cześć.
    Za każdym razem kiedy mam wstawić zdjęcie na to forum czuję się bezradny (nie wiem, może to kwestia mojego komputera ale za cholerę nie daję rady mimo różnych technik).
    Fotka po wyjęciu dmuchawy:
    https://drive.google.com/file/d/1qys...ew?usp=sharing
    Jak widać - taka oto lipna blaszka. Oczywiście mogę ją wyjąć i wkręcić w otwór nagwintowane ucho, jednak jeżeli po drugiej stronie jest tylko nakrętka z podkładką, to... wiadomo.
    A za blaszkę pewnie nie uciągnę.
    Mogę nawet wkręcić dwa uszy (dwoje uszu), jednak - jak pisałem - nie wiem jak to wygląda pod spodem.

    A mój problem jest taki, że przerzuca mi za dużo do pierwszej komory, skutkiem czego przelewa się także do komory drugiej.
    Ostatnio edytowane przez miro72 ; 03-01-2021 o 11:43

  7. #127
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar jamesdio
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Chorzenice k/Częstochowy
    Posty
    20

    Domyślnie

    To wygląda jakby zapomnieli dokręcić ucha do wyjmowania włazu. Tę blaszkę to Ty urwiesz jak za nią pociągniesz. Najlepiej zadzwoń do nich i się spytaj jak to wyjąć. Ciekawe co powiedzą. Tzn. wiem, co - że tego się nie wyjmuje, ale i tak bym zadzwonił. Ostatecznie wywierciłbym otwór blisko krawędzi i włożył jakiś wygięty pręt i tak bym to wyjął. A otwór później bym zakleił...

  8. #128
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Leprechaun

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Okolice Tarnowa
    Posty
    46

    Domyślnie

    miro72 fotka niestety już się nie wyświetla ale tak czy siak w tym wątku było opisywane jak to wyjąć i na czwartej stronie jest mój film który powinien deko pomóc. Najlepiej to wyjmij kompresor. Odgrzeb cały komin włazu i wyjmij całą rurę choć też może być ciężko bo się zapiekło i zimno.

  9. #129

    Domyślnie

    Kłaniam się.
    Wrzucam jeszcze raz link do fotki:
    https://drive.google.com/file/d/1qys...ew?usp=sharing
    Ucha nie ma. Nie udało mi się dodzwonić do Ekopolu przez Sylwestrem, będę próbował po niedzieli.
    Odkopanie grozi rozwodem :-]
    Na dzień dzisiejszy wymieniłem membrany, odpompowałem pierwszą komorę, wyłowiłem kilkanaście kształtek. Podłączyłem wyłącznik czasowy (wcześniej nie było). Niepokoi mnie ilość przerzucanej wody przez mamuta - leci mocno całym przekrojem rury

  10. #130
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rwojtek

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-509
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Cytat Napisał miro72 Zobacz post
    Kłaniam się.
    Wrzucam jeszcze raz link do fotki:
    https://drive.google.com/file/d/1qys...ew?usp=sharing
    Ucha nie ma. Nie udało mi się dodzwonić do Ekopolu przez Sylwestrem, będę próbował po niedzieli.
    Odkopanie grozi rozwodem :-]
    Na dzień dzisiejszy wymieniłem membrany, odpompowałem pierwszą komorę, wyłowiłem kilkanaście kształtek. Podłączyłem wyłącznik czasowy (wcześniej nie było). Niepokoi mnie ilość przerzucanej wody przez mamuta - leci mocno całym przekrojem rury
    Masz zamiar wyłowić wszystkie kształtki, aby dobrać się do dyfuzora? Chyba inaczej nie da się tego zrobić?
    "D172 Zbigniew z garażem" ciut powiększony, 147m2 grzanych podłóg. OZC by ASolt - 4,7kW +1kW cwu. Podłogi 2x10cm eps100-0.038, ściany Lewkowo LPW-25 + 20cm grafit-0,031. Na stropie 40cm eps80-0,038. WM - Nikol 320. Całość podłogówka + dwie drabinki, PPC C9 + 2x100m odwierty. Okna Amberline trzy szyby Ug=0,5.

  11. #131
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rwojtek

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-509
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Jeśli wyjmiesz ten duży gumowy "korek" , to za ten otwór raczej też powinno dać się wyjąć denko/podstawę pompy.
    "D172 Zbigniew z garażem" ciut powiększony, 147m2 grzanych podłóg. OZC by ASolt - 4,7kW +1kW cwu. Podłogi 2x10cm eps100-0.038, ściany Lewkowo LPW-25 + 20cm grafit-0,031. Na stropie 40cm eps80-0,038. WM - Nikol 320. Całość podłogówka + dwie drabinki, PPC C9 + 2x100m odwierty. Okna Amberline trzy szyby Ug=0,5.

  12. #132

    Domyślnie

    Kształtki wyłowiłem z pierwszej komory. W jakiś sposób zostały tam przerzucone.
    PS. W jaki sposób poznajecie że bakterie są i "robią robotę"? Ja - ponieważ (chyba) miałem zatkany przelew z I do II komory, musiałem wyłączyć dmuchawę na kilkanaście (lub trochę więcej) godzin bo przelewało mi górą do komory II. Po wizycie szambelana wrzuciłem do WC dwie tabletki Biofosu i nie wiem czy to wystarczy?
    Za otwór po korku trochę boję się szarpać żeby nie połamać wszystkiego w cholerę...

  13. #133
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rwojtek

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-509
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    O tym czy bakterie robią robotę niech wypowiedzą się Ci, którzy mogą co nieco powiedzieć o osadzie czynnym, który można pobrać z ostatniej komory. Na początek wystarczy "wsadzić" nos do oczyszczalni i niuchać. Raczej smrodku jak z typowego szamba nie powinno być czuć. Poza tym na kształtkach powinno być trochę takich glutków, to są chyba kolonie bakterii, które żywią się tym co wydalamy.
    Przelew z pierwszej komory do drugiej raczej nie powinien się przytkać, no chyba, że nie wybierałeś z oczyszczalni kilka lat i jak to mówił mi szambonurek, wtedy trza łomem rozbijać, aby wyciągnąć coś z komory.
    Za ten otwór powinno dać się wyciągnąć chociaż sam nie próbowałem. Ważne, aby ciągnąć równo i prosto do góry, bo inaczej się zaklinuje na skos. Tylko co wtedy z rurką, napowietrzającą, czy ma ona wystarczającą długość pod pokrywą, aby z pokrywą ją wyciągnąć a nie urwać bo okaże się, że jest za krótka.
    Mnie z kolei od pewnego czasu zastanawia jak należałoby dobrać się do dyfuzora napowietrzającego, aby móc go w razie potrzeby wymienić. Potrzebuję takiej "łopatologicznej" instrukcji, aby zrobić samemu. Chyba, że jest ktoś na forum kto robi takie rzeczy, oczywiście odpłatnie.
    "D172 Zbigniew z garażem" ciut powiększony, 147m2 grzanych podłóg. OZC by ASolt - 4,7kW +1kW cwu. Podłogi 2x10cm eps100-0.038, ściany Lewkowo LPW-25 + 20cm grafit-0,031. Na stropie 40cm eps80-0,038. WM - Nikol 320. Całość podłogówka + dwie drabinki, PPC C9 + 2x100m odwierty. Okna Amberline trzy szyby Ug=0,5.

  14. #134

    Domyślnie

    Pora wrócić do gry
    W zeszłym roku pisałem o tym że nie mam jak dobrać się do trzeciej komory, bo nie zamontowali ucha w pokrywie.
    Potem przyszły mrozy, szambelan wyjął na szybko pierwszą komorę i jakoś minęło kilka miesięcy.
    Na ten moment przestałem przypisywać smrody w okolicy sąsiadom i siłom innym :-] Bo zwyczajnie moja oczyszczalnia nie działa. Do tej pory: wymieniłem membrany, wybrałem pierwszą komorę, założyłem programator czasowy (nie było), zaszczepiłem Bio7 Choc, dosypuję Bio7 Entretien. Efekt - komora napowietrzania ładnie bąbluje, mamut przerzuca, w trzeciej komorze widoczny osad (choć chyba nie w ilościach dramatycznych), wokół oczyszczani śmierdzi (podczas pracy dmuchawy) no i kształtki są czyste jak pupa niemowlaka. Po zdjęciu dekla cuchnie jak z szamba. No i nie wiem. Chyba wypompuję absolutnie wszystko. Nie wiem - czy zawartość komory napowietrzania mogła "zepsuć się" na tyle że nie potrafi się odbudować? Po którymś tam dodaniu bakterii widziałem w niej dość dużo piany ale chyba jednak nie poszło to dalej we właściwym kierunku, skoro dalej śmierdzi.

  15. #135
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rwojtek

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-509
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Masz odpowietrzenie/wentylację kanalizacji w domu? Może to jest przyczyną smrodku?
    "D172 Zbigniew z garażem" ciut powiększony, 147m2 grzanych podłóg. OZC by ASolt - 4,7kW +1kW cwu. Podłogi 2x10cm eps100-0.038, ściany Lewkowo LPW-25 + 20cm grafit-0,031. Na stropie 40cm eps80-0,038. WM - Nikol 320. Całość podłogówka + dwie drabinki, PPC C9 + 2x100m odwierty. Okna Amberline trzy szyby Ug=0,5.

  16. #136

    Domyślnie

    Cytat Napisał miro72 Zobacz post
    [...] Efekt - komora napowietrzania ładnie bąbluje, mamut przerzuca, w trzeciej komorze widoczny osad (choć chyba nie w ilościach dramatycznych), wokół oczyszczani śmierdzi (podczas pracy dmuchawy) no i kształtki są czyste jak pupa niemowlaka. Po zdjęciu dekla cuchnie jak z szamba. No i nie wiem. Chyba wypompuję absolutnie wszystko. Nie wiem - czy zawartość komory napowietrzania mogła "zepsuć się" na tyle że nie potrafi się odbudować? Po którymś tam dodaniu bakterii widziałem w niej dość dużo piany ale chyba jednak nie poszło to dalej we właściwym kierunku, skoro dalej śmierdzi.
    Jeśli cuchnie jak z szamba to oznacza, że komora ma deficyt tlenu potrzebny do poprawnej pracy. Ten typ oczyszczalni jest typową oczyszczalnią przepływową więc jej skuteczność zależy od sporej ilości czynników.

    Pamiętajmy, że ze wraz z upływem czasu podzespoły działają gorzej i nie chodzi tu tylko o membrany dmuchawy, ale np o dyfuzor napowietrzający, który obrasta mikrobiologią zmniejszając skutecznośc napowietrzania.

    Jeśli w komorze napowietrzanej masz obumarły osad czynny to dodatkowo zużywa on tlen wiec faktycznie może takbyć ze oczyszczalnia sama nie wróci do poprawnej pracy i wymaga tzw. resetu, czyli wypompowania całości (trzeba uważać aby nic nie uszkodzić przy tej czynności).

    Nie ma sensu szprycowac oczyszczalni róznej maści biopreparatami - stosuj jeden (aczkolwiek te najtańsze to zwykłe przesypki zawierające np. trociny). Najlepiej ten który wywołał pienienie - biała piana pachnąca proszkiem do prania to objaw intensywnego namnażania osadu czynnego.

    Dopiero po resecie można próbować szukać przczyny.

  17. #137
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rwojtek

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-509
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Jak dobrać się do opróżnienia komory napowietrzanej, aby nic nie uszkodzić?
    Chodzi mi o praktyczne wskazówki.
    "D172 Zbigniew z garażem" ciut powiększony, 147m2 grzanych podłóg. OZC by ASolt - 4,7kW +1kW cwu. Podłogi 2x10cm eps100-0.038, ściany Lewkowo LPW-25 + 20cm grafit-0,031. Na stropie 40cm eps80-0,038. WM - Nikol 320. Całość podłogówka + dwie drabinki, PPC C9 + 2x100m odwierty. Okna Amberline trzy szyby Ug=0,5.

  18. #138

    Domyślnie

    Cześć.
    Dziękuję za podpowiedzi.
    Wentylacja / odpowietrzenie - dwie rury 110 wyciągnięte pod kalenicę. Zresztą przez kilka lat działało. Ale zajrzałem i tu - odpiąłem rurę od dachówki odpowietrzającej i po kilku minutach smród był w całym domu. Znaczy działa.
    Po którymś tam dodaniu bakterii poczułem jakby subtelny bukiet proszku do prania Jednak był ulotny i szybko wszystko wróciło do nie-normy.
    Chyba więc trzeba wszystko wybrać do zera. Wybranie komory reaktora nie jest chyba skomplikowane. Trzeba jeno uważać na dyfuzor i kształtki, jednak szambelan miał - jak widziałem - sprytną nakładkę na rurę, dzięki której nie powinien ich zassać.

  19. #139
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rwojtek

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-509
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Będę czekał w takim razie na to co tam zastaniesz.
    Jestem również ciekawy jak należałoby wymienić dyfuzor w tej oczyszczalni. Czekam na zdjęcia z całej operacji, gdyż również mam taką oczyszczalnię i zastanawiam się jak wymienić dyfuzor napowietrzający.
    Aha jak coś to poproszę zdjęcie tej nakładki na rurę ssącą.
    "D172 Zbigniew z garażem" ciut powiększony, 147m2 grzanych podłóg. OZC by ASolt - 4,7kW +1kW cwu. Podłogi 2x10cm eps100-0.038, ściany Lewkowo LPW-25 + 20cm grafit-0,031. Na stropie 40cm eps80-0,038. WM - Nikol 320. Całość podłogówka + dwie drabinki, PPC C9 + 2x100m odwierty. Okna Amberline trzy szyby Ug=0,5.

  20. #140

    Domyślnie

    Muszę przyspieszyć akcję bo zauważyłem że podczas pracy dmuchawy przelewa się górą z pierwszej komory do drugiej :-/
    Po wyłączeniu dmuchawy poziom się wyrównuje.
    Do bani z tym wszystkim.

Strona 7 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony