dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 27
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 540
  1. #21
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar _artur_
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Bolmin
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    2.906

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lumiere Zobacz post
    Rozumiem, że komentarz mogę dorzucić tu
    Fajny jest ten patent z wzmocnieniem płatwi dachu nad tarasem. Mam podobną sytuację - konstruktor upierał się przy trzech słupach, a chcę mieć tylko dwa - rozstaw 5,7m. Bez sensu jest ten trzeci, więc szukam rozwiązania. Jutro pokażę konstruktorowi. Ale dzięki za inspirację.
    Zastanawia mnie też dachówka Robena - większość wiesza psy na ich jakości, więc trochę się zdziwiłam. Jeśli nie będę brać dachówki płaskiej, to Roben wydaje się bardzo tani przy innych. Może warto się im przyjrzeć bliżej.
    oczywiście, komentarze osobno jakieś takie nienaturalne są..
    u mnie z tyłu pomiędzy słupkami jest o ile pamiętam około 5,7 m, więc ta belka ma jakieś 6m chyba, z przodu jest mniej bo około 4,8 m, i jest coś około 5,5 m - tak żeby wystawało za słupki.. konstruktor widział ale stwierdził że ciężko będzie mu przeliczyć bo drewno i stal to cośtam z programem nie tak, wykonawca wpadł na ten pomysł z tym że stwierdził że wystarczy blacha 10mm i otwory co 50cm.. na wszelki wypadek po wizycie kierbuda (a ma naprawdę duże doświadczenie) stanęło na 10mm i otworach co 40cm.. ale że akurat z 10mm blachą o tqkich wymiarach był problem to jest 12mm.. problem w sensie że to nie mogą być spawane kawałki.. do tego od razu najlepiej tam skad będziesz brać niech wytną na wymiar, złożą ze sobą oba kawałki (bo ta blacha jest po obu stronach każdej belki) i wywiercą otwory pod śruby, najpierw skrajne, potem skręcić razem i resztę otworów.. z reguły mają do tego duże stojaki / stoły a na budowie nie trafi się tak precyzyjnie.. jak widać na zdjeciach pod ciężką dachówką nie ugięło się w ogóle..
    co do Robena.. też się obawiałem.. póki co jest tak jak pisałem.. mogę tylko powtórzyć.. zarówno dostawca spisał się na medal bo o czasie jak i wymienił wszystko co było pęknięte (była tez uszkodzona jedna boczna ale od razu dali jedną więcej bo widzieli że w palecie jest pęknięta a nie chcieli rozpakowywać) a z całego dachu 5-6 sztuk.. moze ten Piemont jako nowość jakoś lepiej robią czy co, nie wiem.. ekipa też była bardzo zadowolona bo szwroki zakres regulacji ładnie pozwolił na wymierzenie wszystkiego.. do tego jak widać na zdjęciach dach bez kominów czy wykuszy czy czego tam jeszcze nie wybaczy krzywego ułożenia bo nie ma jak zamaskować..
    " Tak się domów nie buduje !!" czyli parterówka w podkieleckiej wiosce..
    jestem nienormalny bo grzeję czystym prądem (kable Elektra, grzane ~120m2, 4 osoby)
    od sezonu 2014/15 -zużycie na CO ostatnio poniżej 8000kWh

  2. #22
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Lumiere
    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Oleśnica
    Posty
    200
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Pogadałam dziś z kolegą konstruktorem i początkowo nie chciał uznać, ale jak wyjaśniłam i zobrazowałam, jak to ma wyglądać, to potwierdził, że da się tak zrobić i całkiem niezły to patent. Bo jednocześnie mamy mocniejszą belkę i dodatkowo mocowanie do drewnianych słupów drewna, a nie stali. Tak więc dzięki serdeczne za cenną wskazówkę.
    Uszkodzenie 5-6 sztuk dachówki to faktycznie niewiele - czyta się czasem o całych paletach do wymiany, więc tu jest nieźle. Będę w przyszłym tygodniu oglądać dachówki na żywo, więc się przyjrzę dokładniej.

  3. #23
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar _artur_
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Bolmin
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    2.906

    Domyślnie

    trzeba było zdjęcia pokazać.. bo gadać to można ale chyba było co tak, że "jeden obraz wart tysiąc słów".. ta okładzina pracuje wtedy z góry na dół i do tego śruby spinają z dwóch stron..
    u mnie po obciążeniu dachówką póki co po przyłożeniu łaty od spodu nawet na 1mm się nie ugięło.. teraz mam już podbitki i obróbkę blacharską zrobioną więc nie sprawdzę ale zakładam że jakby się miało wygiąć to przez pierwsze parę dni.. no i oczywiście byłoby widać na dachówce..
    co do robena to jak pisałem.. może dlatego że to nowość, albo mam farta.. nie wiem, ale jestem zadowolony bo jednak to ceramika a kieszeni nie urywa..
    " Tak się domów nie buduje !!" czyli parterówka w podkieleckiej wiosce..
    jestem nienormalny bo grzeję czystym prądem (kable Elektra, grzane ~120m2, 4 osoby)
    od sezonu 2014/15 -zużycie na CO ostatnio poniżej 8000kWh

  4. #24

    Domyślnie

    Koniecznie daj znac w watkach o GWC jak sie Twoj rurowiec sprawuje, zwlaszcza ze to fi 200 to powinien robic swoja robote
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  5. #25
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar _artur_
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Bolmin
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    2.906

    Domyślnie

    jak tylko uruchomię to na pewno opiszę.. póki co mierzyłem temperaturę pod ziemią przy wlocie - oczywiście jak nie tłoczę powietrza to nie jest miarodajne ale zawsze coś - na wlocie do GWC - około 3-3,5 m pod ziemią po 4 czy 5 dniach upałów które były do 35* w cieniu tam było 18*C, rur jest ponad 50m więc powinno jakoś działać..zawsze mam jeszcze pare metrow podwórka do granicy żeby wydłużyć wymiennik..
    " Tak się domów nie buduje !!" czyli parterówka w podkieleckiej wiosce..
    jestem nienormalny bo grzeję czystym prądem (kable Elektra, grzane ~120m2, 4 osoby)
    od sezonu 2014/15 -zużycie na CO ostatnio poniżej 8000kWh

  6. #26
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Sturmer
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Płock
    Posty
    228

    Domyślnie

    Kolejny bardzo ciekawy dziennik dodany do subskrypcji Nie śpiesz się tak bardzo, bo znowu czegoś zapomnisz wybudować, bo jak teraz kominy wstawisz?

    A tak serio domek bardzo ładny, w moim stylu
    Interesuje mnie GWC, pewnie się obczytałeś i coś doradzisz bo ja już zgłupiałem gdyż zdania są podzielone Rekuperacja będzie na pewno. Ale robić czy nie robić GWC i czy glikolowy czy powietrzny? Poziomy czy pionowy? Robić samemu wykopy czy zlecić firmie która bierze za to 2 x tyle? Widzę że u siebie masz poziomy powietrzny - dlaczego? / Twoje pytanie /
    Chcemy waszego dobra – powiedział rząd, a ludzie, słysząc te słowa, przestraszyli się i zaczęli chować swoje dobra w bezpiecznych miejscach.

  7. #27
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar _artur_
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Bolmin
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    2.906

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sturmer Zobacz post
    Interesuje mnie GWC, pewnie się obczytałeś i coś doradzisz bo ja już zgłupiałem gdyż zdania są podzielone Rekuperacja będzie na pewno. Ale robić czy nie robić GWC i czy glikolowy czy powietrzny? Poziomy czy pionowy? Robić samemu wykopy czy zlecić firmie która bierze za to 2 x tyle? Widzę że u siebie masz poziomy powietrzny - dlaczego? / Twoje pytanie /
    skrótowa odpowiedź jest taka: to zależy
    a rozwinięcie to zależy jakie masz warunki gruntowe..
    tak jak piszesz się obczytałem i wnioski są takie że jak chcesz reku to żeby uniknąć problemów ze skroplinami i zamarzaniem to GWC w tym będzie pomocne bo temperatura na wejściu +3* zawsze jest lepsza niż -15*.. nie łudzę się też że w lato zapewni mi to klimatyzację ale przynajmniej cieplej nie będzie.. poza tym zawsze mogę to odpiąć i ciągnąć z czerpni..

    więc co do GWC to raczej pomoże na bolączki rekuperatora.. było gdzieś już opisane jakie są problemy jak reku zamarza, patenty na grzałki itp. - po co? skoro może to się "samo" robić..

    co do rodzaju GWC to już temat na inną dyskusję bo to zależy od gruntu, powierzchni jaka jest do dyspozycji itp..
    glikolowca nie chciałem z dwóch powodów - u mnie warunki na żwirowca albo rurowe są dobre (piasek), poza tym do tego trzeba już wymiennik (niby nie problem ale trzeba go skądś zdobyć, nawet głupia chłodnica z auta kosztuje parę zł), do tego jakiś płyn borygo czy co tam się leje.. i do tego pompka którą trzeba napędzać prądem.. rurki i szczelność układu pomijam bo zakładam że to na PEXie więc tu nie problem.. więc potencjalnie niby nic ale jakąś energię trzeba dostarczyć, do tego miejsce na wymiennik itp. ja jestem z natury leniwy i jak nie muszę czegoś obsługiwać (w sensie doglądać i serwisować) to nie,.

    u mnie koszt całego GWC to było jakieś 1300-1500 zł - tyle co za rury dałem (fi 200mm) .. robota w cenie budowy więc osobno nie płaciłem..
    ułożenie rury ze spadkiem to nie żadna filozofia więc płacenie za dużo za to nie ma sensu.. wiadomo, że ręcznie ciężko wykopać a im głębiej tym lepiej ale oceniam że w parę godzin koparką to się zrobi bez problemu (w mnie właśnie jakieś pół dnia zeszło)
    " Tak się domów nie buduje !!" czyli parterówka w podkieleckiej wiosce..
    jestem nienormalny bo grzeję czystym prądem (kable Elektra, grzane ~120m2, 4 osoby)
    od sezonu 2014/15 -zużycie na CO ostatnio poniżej 8000kWh

  8. #28

    Domyślnie

    Fajny ten Wasz domek, lubię takie proste parterówki więc będę zaglądać. Nie ukrywam że jestem tak samo ciekawa postępów na budowie jak i historii słynnego już dziadka
    Pozdrawiam !

  9. #29
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar _artur_
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Bolmin
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    2.906

    Domyślnie

    Zmagań ciąg dalszy..

    w międzyczasie zrobiliśmy z żoną instalację hydrauliczną, z tego co powiedział już po robocie mój wujek hydraulik który takie robi (nie mógł pomóc z powodów zdrowotnych niestety) to wyszło podobno całkiem nieźle..
    instalacja w rurkach PP zgrzewana marketową zgrzewarką za stówkę.. w jedną osobę się nie da ale już z pomocą bez problemu..
    a co ważne instalacja z wpiętym manometrem napompowana wodą z sieci od sąsiada szlauchem do 6 barów nie wykazywała chęci do kapania i ciśnienie trzymała..
    Zrobienie całości to około 10 dni a w zasadzie - ale robota popołudniami po 3-4 godziny i dwa czy trzy pełne dni. Najgorzej było wyciąć bruzdy - głośno i pyliście.. wystarczyło włączyć flexa i wszystko w pyle..
    ale to dniówka a potem to czysta robota.. brzeszczot, zgrzewarka i tyle..
    Parę fotek, jakość trochę słaba bo z komórki:







    Ostatnio edytowane przez _artur_ ; 08-09-2013 o 23:24
    " Tak się domów nie buduje !!" czyli parterówka w podkieleckiej wiosce..
    jestem nienormalny bo grzeję czystym prądem (kable Elektra, grzane ~120m2, 4 osoby)
    od sezonu 2014/15 -zużycie na CO ostatnio poniżej 8000kWh

  10. #30

    Domyślnie

    Witam można wiedzieć jaki był koszt płyty fundamentowej i kto robił projekt ?

  11. #31
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar _artur_
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Bolmin
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    2.906

    Domyślnie

    czesc.. projekt robił projektant całego budynku, nie było osobnego projektu do płyty.. oczywiście pierwsza wersja byla jak na parking dla czolgów ale po moim zdecydowanym sprzeciwie odnośnie grubości itp. została przeliczona..
    a koszt.. znowu ciężko powiedzieć bo z ekipą byłe umówiony na stan surowy zamknięty w całości, oni mają swoją koparkę więc też nie rozliczałem osobno..
    ale materiały mniej więcej tak:
    - piasek 8 wywrotek - 2500
    - Styrodur XPS 30 Synthos 30m3 x 425pln = 12750
    - stal (fi 12 plus fi 6 na strżemiona) - około 3ton x 2500 pln = 7500
    - beton B30 - 30m3 x 225 = 6750 (już z pompą)
    rury do kanalizacji - około 500 zł
    czyli razem 30000
    do tego włożyłem w płytę rurki do podłogówki (na wszelki wypadek bo zamierzam grzać kablami) -1400zł..
    robocizna nie policzalna dokładnie ale 4 osoby robiły ją około tygodnia po 10-12 godzin dziennie więc jesteś w stanie oszacować..

    1 dzień kopanie plus częściowo zagęszczanie
    2 dzień reszta zagęszczańia plus rury plus układanie części styroduru
    3 dzień końcówka ukladania styroduru i przymiarka do zbrojenia (wcześniej już w międzyczasie kręcili zbrojenie)
    4 dzień zbrojenie
    5 rurki do podłogówki i dalej zbrojenie
    6 koniec zbrojenia i odbiór przez kierbuda
    7 dzień - zalewanie..

    sżacuję że koszty porównywalne z fundamentem..
    Ostatnio edytowane przez _artur_ ; 18-09-2013 o 22:57
    " Tak się domów nie buduje !!" czyli parterówka w podkieleckiej wiosce..
    jestem nienormalny bo grzeję czystym prądem (kable Elektra, grzane ~120m2, 4 osoby)
    od sezonu 2014/15 -zużycie na CO ostatnio poniżej 8000kWh

  12. #32
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wivaldi

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Wypuczajewo
    Kod pocztowy
    66-666
    Posty
    1.380

    Domyślnie

    Też myślę o drewnianym stropie, ale mam opory ogniowe i "ciepłościowe" że się tak wyrażę. Kable oczywiście w podłodze bo uważam PC za kupowanie browaru żeby napić się piwa. Fajny dziennik i fajni sąsiedzi. Pozdrawiam

  13. #33
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar _artur_
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Bolmin
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    2.906

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wivaldi Zobacz post
    Też myślę o drewnianym stropie, ale mam opory ogniowe i "ciepłościowe" że się tak wyrażę. Kable oczywiście w podłodze bo uważam PC za kupowanie browaru żeby napić się piwa. Fajny dziennik i fajni sąsiedzi. Pozdrawiam
    co to opory "ogniowe"? że coś sie zapali? to kup belki stropowe strugane i pomaluj środkiem przeciwpgniowym. jak do tego pójdzie wełna (niepalna) to jedno i drugie raczej będzie na na najgorszych parametrach.. poza tym akurat robię w branży alarmowej i pożarowej więc parę czujek dymu będzie, no i parterówka to nie wieżowiec..
    instalacje w takim stropie bardzo latwo się kładzie i można to samemu zrobić..
    " Tak się domów nie buduje !!" czyli parterówka w podkieleckiej wiosce..
    jestem nienormalny bo grzeję czystym prądem (kable Elektra, grzane ~120m2, 4 osoby)
    od sezonu 2014/15 -zużycie na CO ostatnio poniżej 8000kWh

  14. #34
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    plusultra

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    225
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    My zimą pobruzdujemy sobie ściany pod instalacje... już mi szkoda Męża *mamy silkę*. i chyba tak zostawimy do wiosny... a potem sprzedaż mieszkania i ostra jazda z wykończeniówką :] pozdrowienia

  15. #35
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar _artur_
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Bolmin
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    2.906

    Domyślnie

    ja kablami lecę po wierzchu, tynkarz stwierdził że mu to pasuje.. tynk 10-12mm więc rurki wiadomo, wkuć trzeba.. a kabelki można w tynku schować..
    " Tak się domów nie buduje !!" czyli parterówka w podkieleckiej wiosce..
    jestem nienormalny bo grzeję czystym prądem (kable Elektra, grzane ~120m2, 4 osoby)
    od sezonu 2014/15 -zużycie na CO ostatnio poniżej 8000kWh

  16. #36
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar _artur_
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Bolmin
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    2.906

    Domyślnie

    Witajce po małej przerwie..
    parę rzeczy w międzyczasie sie zrobiło:
    PGE ZEORK zrobiło przyłącze prądu

    teraz już miesiąc czekam na fakturę po to żeby móc podpisać umowę i zeby licznik założyli..

    ale w międzyczasie przyjechała też inna koparka:

    i już po 3 godzinach miałem założone to:


    a cały czas działaliśmy w branży "elektrycznej", ze względu na strop drewniany kable układam w takich korytkach:







    żona też włożyła spory nakład pracy w zakresie ciągnięcia kabla



    no i kabli wyszło "trochę", większość już w pomieszczeniu gospodarczym:



    a dzisiaj już wygląda tak:



    czekam na prąd teraz, a w przyszłym tygodniu chcę kupić POŚkę i w przyszły weekend może zamontuję..
    Ostatnio edytowane przez _artur_ ; 12-10-2013 o 22:17
    " Tak się domów nie buduje !!" czyli parterówka w podkieleckiej wiosce..
    jestem nienormalny bo grzeję czystym prądem (kable Elektra, grzane ~120m2, 4 osoby)
    od sezonu 2014/15 -zużycie na CO ostatnio poniżej 8000kWh

  17. #37
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Darkarchangel

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Sopotnia gm. Jeleśnia
    Posty
    12

    Domyślnie

    Ja też podziwiam domek... Pytanie: czy ten szary kabelek w instalacji to skrętka UTP? Planujesz instalację inteligentnego domu?

  18. #38
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar _artur_
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Bolmin
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    2.906

    Domyślnie

    Cytat Napisał Darkarchangel Zobacz post
    Ja też podziwiam domek... Pytanie: czy ten szary kabelek w instalacji to skrętka UTP?
    Masz dobre oko, ale fajnie że Ktoś tak wnikilwie ogląda
    Owszem, to UTP kat. 5, poszło tego trochę, ciągnięte naraz z czterech 500m krążkąt, dla ułatwienia sobie roboty taki prosty patent:



    i ta cała skrętka ląduje w nietypowo zamontowanych patch panelach - nietypowo bo odwrotnie..
    już wyjaśniam czemu tak.. patch panele miałem, nie mam za to kronowskixh BOXów i głowic na których to powinno normalnie się robi.. ale ma to dwie zalety.. na kablach pozaciskane są końcowki (byłem cwany i żona zaciskała ) i powtykane jest to do gniazd patchpaneli, jak będzie taka potrzeba to zobie tylko zamieniam wtyczki bez rozkrosowywania boxa.. będzie około 100 skrętek co dałoby 400 par więc głowica duża i kupę roboty z krosowaniem.. i potem jeszcze trzeba z tego coś wyjąć.. a tak na panelu na wierzchu mam wszystkie złącza do zacisnięcia, są wygodnie ułożone bo w miarę daleko od siebie więc ewentualnie skrętkę np. do switcha też skrosuję..

    wygląda to tak(na razie tylko powpinane bez uporządkowywania żeby nag głowami nie wisiało..:



    Cytat Napisał Darkarchangel Zobacz post
    Planujesz instalację inteligentnego domu?
    W sumie tak, chociaż nie lubię tej nazwy bo wszystko jest tak inteligentne jak ten co to programuje i to w dodatku już po narzuconych ograniczeniach producenta systemu.. ale biorąc pod uwagę popularne określenie takiej instalacji to owszem.. jak są chętni to w następnym poście postaram się opisać mniej więcej co docelowo planuję..
    " Tak się domów nie buduje !!" czyli parterówka w podkieleckiej wiosce..
    jestem nienormalny bo grzeję czystym prądem (kable Elektra, grzane ~120m2, 4 osoby)
    od sezonu 2014/15 -zużycie na CO ostatnio poniżej 8000kWh

  19. #39

    Domyślnie

    opisz co planujesz
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  20. #40
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Darkarchangel

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Sopotnia gm. Jeleśnia
    Posty
    12

    Domyślnie

    Chętni się znajdą Po ilości kabli wygląda na instalację pod sterownik PLC.

    Ps. Opisz jeszcze co powkładałeś do skrzynek przyłączeniowych bo oprócz bezpieczników widzę jeszcze jakiś licznik itp. Zresztą wyposarzenie tych skrzynek pasuje do bloku mieszkalnego a nie do domku jednorodzinnego
    Ostatnio edytowane przez Darkarchangel ; 13-10-2013 o 10:57

Strona 2 z 27

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony