dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 27
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 540
  1. #41
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar _artur_
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Bolmin
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    2.906

    Domyślnie

    Oczekiwania i wymagania od "inteligentnej instalacji" i którą zamierzam uruchomić. Na początek hasła, ktore jak będzie potrzeba postaram się rozwinąć:

    1. Sterowanie oświetleniem.
    2. Integracja z alarmem.
    3. sterowanie gniazdami elektrycznymi
    4. Odczyt temperatur
    5. Kontrola zużycia prądu elektrycznego
    6. Kontrola zużycia wody
    7. Sterowanie wentylacją mechaniczną / rekuperatorem / GWC / wyciągiem z kuchni
    8. Sterowanie bramami i furtką
    9. Nawadnianie ogrodu
    10. Wizualizacja CCTV
    11. Zdalne sterowanie pilotem/tabletem/www
    12. Możliwość zaprogramowania różnych akcji na podstawie wyzwalaczy mechanicznych (przyciski, kontaktrony, czujki) jak i "środowiskowych" (temperatura, przekroczony czas poboru wody) ..
    13. sterowanie i monitorowanie przez LAN
    14. Monitorowanie zasilnia zewnętrznego
    15. powiadamianie / sterowanie GSM
    16. coś jeszcze wymyślę..

    Instalacja oparta o PLC firmy Fatek, alarm o cetralę Satel Integra..
    wszystko robimy sami tzn. ja z żoną (oprócz kopania koparką) czyli kable, podłączenia, programowanie, uruchamianie itp.
    Ostatnio edytowane przez _artur_ ; 13-10-2013 o 10:29 Powód: literówki
    " Tak się domów nie buduje !!" czyli parterówka w podkieleckiej wiosce..
    jestem nienormalny bo grzeję czystym prądem (kable Elektra, grzane ~120m2, 4 osoby)
    od sezonu 2014/15 -zużycie na CO ostatnio poniżej 8000kWh

  2. #42
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar _artur_
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Bolmin
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    2.906

    Domyślnie

    Cytat Napisał Darkarchangel Zobacz post
    Zresztą wyposarzenie tych skrzynek pasuje do bloku mieszkalnego a nie do domku jednorodzinnego
    eee. w bloku mam na dole jeden duży bezpiecznik i licznik, a na piętrach bezpieczniki topikowe tylko więc taki blok jak mój upchnąłbym w dwóch rzędach

    jak chcecie to nie ma problemu.. zrobię dzisiaj w takim razie zdjecia lustrzanką a nie komórką to wrzucę ładniejsze
    no i skrzynki nie są jeszcze skończone ale już niedużo zostało..
    " Tak się domów nie buduje !!" czyli parterówka w podkieleckiej wiosce..
    jestem nienormalny bo grzeję czystym prądem (kable Elektra, grzane ~120m2, 4 osoby)
    od sezonu 2014/15 -zużycie na CO ostatnio poniżej 8000kWh

  3. #43

    Domyślnie

    wow, niezła instalacja. ja chcę sobie zrobić na chiński sterowniczku sterowanie roletami pod nieobecność mieszkańców + ewentualnie symulację obecności przez światło, też samodzielnie, ale niskobudżetowo - trochę więcej kabli, kilka przekaźników i sterownik lub dwa + ewentualnie modbus i PC do zdalnego dostępu.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  4. #44
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar _artur_
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Bolmin
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    2.906

    Domyślnie

    to jeszcze parę zdjęć z dzisiaj..
    większość dnia maślaki zbieraliśmy ale parę zdjęć rozdzielnicy pstryknąłem..
















    jak widać pojawiły się tabliczki z opisami na kable.. wszystkie sygnałowe i te z napięciem trzeba opisać żeby potem nie było żadnych niejasności..
    " Tak się domów nie buduje !!" czyli parterówka w podkieleckiej wiosce..
    jestem nienormalny bo grzeję czystym prądem (kable Elektra, grzane ~120m2, 4 osoby)
    od sezonu 2014/15 -zużycie na CO ostatnio poniżej 8000kWh

  5. #45
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar _artur_
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Bolmin
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    2.906

    Domyślnie

    To jeszcze słówko lub dwa na temat okablowania..

    na początek taka mała uwaga/prośbq do czytających. jak ktoś nie jest zainteresowany szczegółami technicznymi niech przeczyta przynajmniej to co wytłuściłem. Jest jeszcze sporo elektryków którzy pewne rzeczy robią "po staremu", tlumacząc że "zawsze tak robię i działa" itp. a można się przejechać na tym i nawet jak ktoś nie wie za dużo o prądzie to proszę o wymuszenie na Waszych elektrykach takich przekrojów jak podałem.. w tej chwili coraz więcej urządzeń jest na prąd i to co kiedyś wystarczało już nie zdaje egzaminu.

    Okablowanie zrobione jest w taki sposob żeby łatwo dało się wprowadzić jakieś modyfikacje. Od praktycznie każdego punktu oddzielny kabel poprowadzony jest do rozdzielni w pomieszczeniu gospodarczym. Do każdego włącznika poprowadzone jest dwie skrętki 4 parowe. dlaczego? przy sterowaniu sterownikiem PLC można zaprogramować dużo różnych kombinacji. można użyć np. podwójnego włącznika i uruchamiać różne akcje jak np. potrzymamy dłużej klawisz, wciśniemy dwa na raz itp. z jednej skrętki mogę uzyskać 7 różnych sygnałów.. do tego może w przyszłości przyciski będą dotykowe czy coś wyświetlały? do tego w każdym pomieszczeniu planuję we włączniku umieścić czujnik temperatury, ewentualnie jakąś diodę sygnalizacyjną..
    do kabli grzewczych położony jest kabel 3x1.5mm. Producent zaleca 1mm ale większy przekrój nie zaszkodzi..

    Gniazda rozplanowane są wg takiej prostej zasady (bardzo mądrej) która mówi że do każdego miejsca w domu powinno się dać "dojść" wiertarką z 3m kablem. Do gniazd położone są kable o przekroju 2.5mm. Niektórzy elektrycy kładą 1.5 ale zgodnie z obowiązującymi normami powinno być 2.5, kable mniej się grzeją a poza tym gniazda wtyczkowe powinny być zabezpieczone bezpiecznikami 16A natomiast przewód 1.5mm wg tabel bez problemu przenieść (długotrwałe obciażenie) ułożony w powietrzu lub wiązce kablowej prąd 14A.. czyli jak podłączymy coś o mocy np. 3kW (jakiś grzejnik, suszarkę, lampy halogenowe itp. to prędzej kabel nie wytrzyma i się przepali niż bezpiecznik się wyłączy.*
    część przewodów jest 4 lub 5 żyłowa dlatego że dodatkowy obwód może byc sterowany zdalnie, np. gniazda w kuchni czy gdzieś gdzie będzie przysłowiowe żelazko. napięcie na gniazda będzie podane tylko wtedy kiedy potrzeba na dany czas. przykładowo będzie "pstryczek" który po naciśnieciu włączy gniazdo do żelazka na powiedzmy 30minut.. i jak nawet ktoś zostawi to za pół godziny się wyłączy.. czy np. piekarnik będziemy załączać na poł godziny, ale jak będzie potrzeba dłużej to jak naciśniemy 3 razy to napięcie pojawi się na 90minut.. ale o tym póżniej jeszcze napiszę..
    W domu jest tylko 4 puszki połączeniowe (ale takie duże). dwie w spiżarce obok kuchni - będzie łatwy dostęp i tam schodzą się kable z kuchni.. nad kanapą przed TV.. tam z kolei będą dodatkowe kable jakby kiedyś pojawił się np. projektor.. i ostatnia przy łazience.. też ze sporym zapasem przewodów. Do tych puszek poprowadzony jest kabel 3x4mm

    kolejnym rodzajem okablowania to kable do oświetlenia typu LED, ze wzgledu na niskie napięcie (12V) potrzebuje całkiem sporych prądów więc kabel jest 2x2.5mm. Jest na teraz 21 obwodów LED więc założę zasilacz o prądzie znamionowym 40A/12V.
    " Tak się domów nie buduje !!" czyli parterówka w podkieleckiej wiosce..
    jestem nienormalny bo grzeję czystym prądem (kable Elektra, grzane ~120m2, 4 osoby)
    od sezonu 2014/15 -zużycie na CO ostatnio poniżej 8000kWh

  6. #46
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Sturmer
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Płock
    Posty
    228

    Domyślnie

    Szacun wielki, jak w tym można się połapać i to ogarnąć?
    Jestem bardzo zainteresowany bo wpisałem hasło satel i mi ten dziennik wyskoczył , a nie ukrywam, że jestem właśnie na etapie przemyśleń nad integracją systemu alarmowego z funkcją automatyki i myślę właśnie nad satel integro. Mam nawet namiary na elektryka, który się tym podobno zajmuje tylko boję się zadzwonić ze strachu ile mi zaśpiewa za to
    Czy Twoja instalacja to ma coś wspólnego z systemem KNX ?
    Jestem akurat w fazie adaptacji budynku przez architekta i zastanawiam się, czy na tym etapie trzeba już o tym myśleć ,czy wystarczy po zrobieniu stanu surowego?
    Chcemy waszego dobra – powiedział rząd, a ludzie, słysząc te słowa, przestraszyli się i zaczęli chować swoje dobra w bezpiecznych miejscach.

  7. #47
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar _artur_
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Bolmin
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    2.906

    Domyślnie

    z KNXem to w sumie nie ma nic wspólnego.. KNX jest fajny ale mnie nie stać na niego.. inna filozofia, tam jest system rozproszony, u mnie z centralnym sterowaniem..
    jeśli miałbym cos radzić to najpierw dokładnie przemyśl CO chcesz mieć zintegrowane, jak chcesz mieć to sterowane, gdzie wizualizacja itp.
    jeśli to prosty system to owszem Satel Integra da radę. ale trzeba by przemyśleć koszty.. bo satel ma fajne moduły ale trochę drogie, ułożenie programu też może być skomplikowane.. kolega robi coś podobnego do mojego ale wszystko tylko satelu i mu 128linii wejciowych brakło..
    ja uwazam że alarm to alarm, oczywiście z niego wyciągnę jakieś informacje ale docelowo akurat te dwie rzeczy rozdzielam..
    najlepiej sobie rozrysuj co chcesz to będziesz wiedział co potrzebujesz.. ja rozpisałem sobie na pomieszczenia i wejścia/wyjścia, przykładowo:
    7. Łazienka
    oświetlenie górne, gniazda odłączane, oswietlenie umywalki, zero gniazd w pobliżu wanny.. 2 IN (włącznik główny, przy lustrach) , *4 OUT
    8. Sypialnia nasza
    oswietlenie górne, ledy dwa obwody, włącznik przy drzwiach, włącznik przy łóżku, gniazda przy szafkach nieodłączane, górne światło właczane przy drzwiach, jak właczone to przy łóżku wyłącza, jak wyłączone to przy łóżku włącza ledy.. 2 IN, 4 OUT


    lub

    8. domofon przy furtce, dzwonek przez plc (bo dzwonienie moze byc sygnalizowane światłem), przycisk wyjścia blokowany np. alarmem - jak alarm zazbrojony to sie nie otworzy po czasie.. furtka otwierana kombinacją przyciśnięć z zewnątrz
    9. brama wjazdowa - otwierana pilotem 4 kanałowym. 1 kanał otwiera bramę, 1 kanał otwiera furtkę, 1 kanał załącza strefę zewnętrzną alarmu, 1 kanał rezerwowy jak będzie garaż..


    rozpisać wszystko co sobie wymyślisz a dalej już poleci.. co do terminu to oczywiście im wcześniej tym lepiej - pozwoli to się zorientować w potrzebach i ewentualnie w cenach czy systemach.. no i kwestia ile chcesz wydać i co z tego bedziesz miał.. ja nie zamierzam budować kolejnego domu i mam zamiar pomieszkac te 30 lat.. więc chciałbym żeby to było w miarę komfortowe ale też żeby mogło "iść z duchem czasu" stąd te nadmiarowe czasem kable,,

    BTW budujesz w Płocku czy gdzies w okolicy płocka?
    " Tak się domów nie buduje !!" czyli parterówka w podkieleckiej wiosce..
    jestem nienormalny bo grzeję czystym prądem (kable Elektra, grzane ~120m2, 4 osoby)
    od sezonu 2014/15 -zużycie na CO ostatnio poniżej 8000kWh

  8. #48
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Sturmer
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Płock
    Posty
    228

    Domyślnie

    Pod Płockiem 10 km, na wsi w mieście ceny działek w cenie domu
    Co do automatyki to myślałem o sterowaniu roletami w oknach, zgaszeniu wszystkich świateł, ewentualnie symulacja obecności i jak się da to sterowanie ogrzewaniem w oparciu o stację pogodową. Sceny świetlne raczej nie, dlatego myślę że satel integra mi wystarczy, ewentualnie mogę więcej kabli na przyszłość rozłożyć choć mówią, że przyszłość to sieć bezprzewodowa...
    Chcemy waszego dobra – powiedział rząd, a ludzie, słysząc te słowa, przestraszyli się i zaczęli chować swoje dobra w bezpiecznych miejscach.

  9. #49
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Darkarchangel

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Sopotnia gm. Jeleśnia
    Posty
    12

    Domyślnie

    @Artur te podwójne skrętki prowadziłeś do każdego gniazdka osobno czy do zespołu gniazdek bo widziałem że masz porobione otwory w ten sposób?

    @Sturmer w twoim przypadku zastanowiłbym się nad ofertą Fibaro.

  10. #50
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar _artur_
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Bolmin
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    2.906

    Domyślnie

    do "zespołu" gniazd -tzn. jak jest np. tv, prąd, komputerowe to są dwie skrętki..
    " Tak się domów nie buduje !!" czyli parterówka w podkieleckiej wiosce..
    jestem nienormalny bo grzeję czystym prądem (kable Elektra, grzane ~120m2, 4 osoby)
    od sezonu 2014/15 -zużycie na CO ostatnio poniżej 8000kWh

  11. #51
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Sturmer
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Płock
    Posty
    228

    Domyślnie

    Cytat Napisał _artur_ Zobacz post
    Witajce po małej przerwie.
    czekam na prąd teraz, a w przyszłym tygodniu chcę kupić POŚkę i w przyszły weekend może zamontuję..
    No normalnie czytasz mi w myślach też siedziałem ostatnio i nad tym myślałem. Ma być biologiczna i bez szaleństwa cenowego i chyba na razie w rankingu prowadzi ekopol BIO-HYBRYDA 2500. A Ty co wybrałeś?

    Fibaro to chyba system inteligentnego domu, a mi bardziej chodzi o alarm, a trochę automatyki przy okazji. Ale jak Artur zrobi u siebie i zobaczę jak to będzie się sprawować i przede wszystkim kosztować to może się skuszę na bardziej rozbudowany system
    Chcemy waszego dobra – powiedział rząd, a ludzie, słysząc te słowa, przestraszyli się i zaczęli chować swoje dobra w bezpiecznych miejscach.

  12. #52

    Domyślnie

    Witam, podziwiam roztropność inwestora oraz rozwiązania jakie stosujesz ... GWC świetna sprawa. Też planuję... Ponadto cały czas zastanawiam się nad sposobem ogrzewania naszych przyszłych niecałych 100m. Prawdopodobnie padnie na ekogroszek + podłogówka elektryczna (kuchnia, przedpokój, łazienki). Myślę jednak nad innymi rozwiązaniami ale jakoś póki co nic innego do mnie w 100% nie przemawia... Pozdrawiam i czekam na kolejne relacje.

  13. #53
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar _artur_
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Bolmin
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    2.906

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sturmer Zobacz post
    No normalnie czytasz mi w myślach też siedziałem ostatnio i nad tym myślałem. Ma być biologiczna i bez szaleństwa cenowego i chyba na razie w rankingu prowadzi ekopol BIO-HYBRYDA 2500. A Ty co wybrałeś?

    Fibaro to chyba system inteligentnego domu, a mi bardziej chodzi o alarm, a trochę automatyki przy okazji. Ale jak Artur zrobi u siebie i zobaczę jak to będzie się sprawować i przede wszystkim kosztować to może się skuszę na bardziej rozbudowany system
    POŚkę biorę drenażową bo grunt mam jak pod to - sam piasek..

    Cytat Napisał gust Zobacz post
    Witam, podziwiam roztropność inwestora oraz rozwiązania jakie stosujesz ... GWC świetna sprawa. Też planuję... Ponadto cały czas zastanawiam się nad sposobem ogrzewania naszych przyszłych niecałych 100m. Prawdopodobnie padnie na ekogroszek + podłogówka elektryczna (kuchnia, przedpokój, łazienki). Myślę jednak nad innymi rozwiązaniami ale jakoś póki co nic innego do mnie w 100% nie przemawia... Pozdrawiam i czekam na kolejne relacje.
    no ja miałem taki dylemat i póki co kładę kable po całości, rurki już mam w płycie.. ocieplic i tak muszę a palenie ekogroszkiem nie jest moim celem.. wszyscy znajomi co mają jakoś szczęśliwi nie są, zwłaszcza jak trzeba podajnik rozkręcać.. a jakbym miał podłogówkę wodną odpalić to myślałem nad 300L buforem grzanym grzałkami w taniej taryfie.. do 120m jak dopilnujesz i pójdziesz w określonym kierunku to powinno się opłacać.. najgorzej to narobic lukarn, balkonów, taras związany z posadzką domu, garaż nieizolowany itp. gdzie mostków się narobi i potem płakać że na grzanie dużo idzie a przecież miało być tak tanio.. mnie niestety nie stać na takie luksusy.. tam gdzie się da to stosuję właśnie rozwiązania typu GWC, małym kosztem można parę złotych rocznie oszczędzać..
    reku też sam złożę.. jak widać w wątku http://forum.muratordom.pl/showthread.php?t=57886 nie jest to jakaś czarna magia.. a różnica 2,5 a 5 czy 7 tysięcy jednak jest spora..
    " Tak się domów nie buduje !!" czyli parterówka w podkieleckiej wiosce..
    jestem nienormalny bo grzeję czystym prądem (kable Elektra, grzane ~120m2, 4 osoby)
    od sezonu 2014/15 -zużycie na CO ostatnio poniżej 8000kWh

  14. #54
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rewo66
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Posty
    2.124
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    52

    Domyślnie

    Witam
    Znalazłem troche czasu Fajny DB. Lubię czytać takie DB. Powodzenia w realizacji dalszych etapów. Wykończeniówka to jednak najtrudniejszy etap. Dużo różnych szczegolików które jednak są ważne. Duza ilość informacji i rzeczy o których trzeba pamiętać. A w tym natłoku danych czasami cosik umknie. Ale dacie radę bo z tego co czytam to zdroworozsądkowo podchodzicie do pewnych rozwiązań.
    Historia z Dziadkiem tubylcem mnie akurat nie dziwi. U nas też się co niektórzy dziwowali nad pewnymi rozwiazaniami. Nawet fama poszła że to mały hotelik się buduje Teraz jednak jakby mniej dziwnych uwag i pytań od tubylców. Z niektorymi już nawet się zdążyliśmy zaprzyjaźnić.
    Jeszcze raz powodzenia. Będę zaglądał
    Dziennik budowy i komentarze
    Start 17.10.2011r.
    Parterówka 150m2(w tym garaż15m2) Ściany cer.25cm+styro20cm(0,32),poddasze nieużytkowe, Strop drewn ociepl wełną w warstwach 38cm (0,39) i 15cm(0,35), podłoga styro 9cm(0,32),100% podłogówka, okna 3-szyb VEKA 6-kom 0,8 całego okna, drzwi zewn Weissner 8,8cm grubości, WM Zehnder ComfoAir 350 Lux, PC P-W Nibe ze zbiorn. cwu 270L, Kominek Blanka 8kW. OZC 31,1kWh/m2rok. POŚ dren.
    Mieszkamy od 22.03.2014r. ale to nie koniec

  15. #55
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Darkarchangel

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Sopotnia gm. Jeleśnia
    Posty
    12

    Domyślnie

    @Artur zrób jeszcze przy okazji fotki tych wypasionych puszek. Te przewody 4 i 5 -cio żyłowe prowadziłeś tylko do nich czy dalej do gniazdek?

  16. #56
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar _artur_
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Bolmin
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    2.906

    Domyślnie

    Cytat Napisał Darkarchangel Zobacz post
    @Artur zrób jeszcze przy okazji fotki tych wypasionych puszek. Te przewody 4 i 5 -cio żyłowe prowadziłeś tylko do nich czy dalej do gniazdek?
    których? tych które są gdzieś w kuchni czy łazience? takich zbiorczych?
    w kompie teraz mam takie:


    ale to nie połączona cąłkowicie puszka, ale są mniej więcej takiej wielkości, wszystko w środku połączone na złączki WAGO..
    Przewody są wpuszczone do puszek i tam na złączkach odpowiednio mogą być łączone lub w razie potrzeby przełączane.. do tych puszek dostęp w razie potrzeby będę miał z poddasza przez podłogę..
    Ostatnio edytowane przez _artur_ ; 15-10-2013 o 13:26
    " Tak się domów nie buduje !!" czyli parterówka w podkieleckiej wiosce..
    jestem nienormalny bo grzeję czystym prądem (kable Elektra, grzane ~120m2, 4 osoby)
    od sezonu 2014/15 -zużycie na CO ostatnio poniżej 8000kWh

  17. #57
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar _artur_
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Bolmin
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    2.906

    Domyślnie

    Dla dociekliwych wczoraj na szybko na płytce testowej został zmontowany układ do sterowania wentylatorami EBM R3B 220 w oparciu o które będzie zrobiona wentylacja mechaniczna..
    Chodziło o płynne sterowanie z PLC (nie 3 biegi tylko jak potencjometrem), działa rewelacyjnie.. docelowo zostanie przeniesiony na dedykowaną płytkę drukowaną..
    dla bardzo dociekliwych informacja że steruje się to czymkolwiek co przypomina tylko PWM, nawet takim co ma częstotliwość 10Hz (100ms impuls i wypełnianie od 0 do 100ms) , nie trzeba żadnych wysokoczęstotliwościowych sterowników..
    Zrobione to na dwóch transoptorach (jeden steruje, drugim zbieram informację zwrotną o obrotach wentylatora) żeby regulację PID zrobić..
    piękne nie jest ale działa..

    myślę dorobić jeszcze diody sygnalizacyjne i gotową płytkę zalać klejem..
    " Tak się domów nie buduje !!" czyli parterówka w podkieleckiej wiosce..
    jestem nienormalny bo grzeję czystym prądem (kable Elektra, grzane ~120m2, 4 osoby)
    od sezonu 2014/15 -zużycie na CO ostatnio poniżej 8000kWh

  18. #58

    Domyślnie

    artur az miło czy ta sie Twój dziennika, super
    będe odwiedzać

  19. #59
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Sturmer
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Płock
    Posty
    228

    Domyślnie

    Cytat Napisał _artur_ Zobacz post
    POŚkę biorę drenażową bo grunt mam jak pod to - sam piasek..
    A dowiadywałeś się w gminie o dotacje, bo nawet 80 % zwrotu można dostać, ale tylko na biologiczne.

    Wracając do instalacji, czy na tym co robisz czyli satel i coś tam da się sterować niezależnie np roletami i programować ich podnoszenie i opuszczanie w zależności od pory dnia i zakres ich podniesienia?
    Chcemy waszego dobra – powiedział rząd, a ludzie, słysząc te słowa, przestraszyli się i zaczęli chować swoje dobra w bezpiecznych miejscach.

  20. #60
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar _artur_
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Bolmin
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    2.906

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sturmer Zobacz post
    A dowiadywałeś się w gminie o dotacje, bo nawet 80 % zwrotu można dostać, ale tylko na biologiczne.
    rok temu nie było.. poza tym nasz kraj i "rzdziciele" jakiś zawsze tak te dopłaty konstruują że to dopłaty do kredytów a nie bezpośrednie i dochodzi to takich rzeczy jak ostatnio słyszałem: że w całym Wrocławiu albo nawet w dolnośląskim o dotację dla budowy domu (nie pamiętam na 100%) pasywnego chyba wystąpiła w całym roku JEDNA osoba.. a gadania było tyle.. jak policzyłem z teoretycznej dotacji 50tysięcy bez kosztów audytów i opinii biegłych których urzędasy wymagają dostwnie się 20tysięcy.. i jeszcze trzeba na każdm etapie ekspertyzy robić.. niech sobie takie dotacje wsadzą w d...
    to samo z solarami było.. przed dotacjami byly prawie połowę tańsze,,

    Cytat Napisał Sturmer Zobacz post
    .Wracając do instalacji, czy na tym co robisz czyli satel i coś tam da się sterować niezależnie np roletami i programować ich podnoszenie i opuszczanie w zależności od pory dnia i zakres ich podniesienia?
    z
    Satel to dodatek, robię to na sterowniku PLC firmy Fatek.. rolet nie mam ale z tego co wiem da się bez problemu takie rzeczy zrobić bo ci co robią podobnie do mnie tak mają.. coś mi się obiło. uszy że nawet ktoś w zależności od pory roku i nasłonecznienia zrobil sobie sterowanie..
    " Tak się domów nie buduje !!" czyli parterówka w podkieleckiej wiosce..
    jestem nienormalny bo grzeję czystym prądem (kable Elektra, grzane ~120m2, 4 osoby)
    od sezonu 2014/15 -zużycie na CO ostatnio poniżej 8000kWh

Strona 3 z 27

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony