dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    okobar

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Karczów k. Opola
    Posty
    936

    Domyślnie pustak solbet 36 cm, jaki styropian?

    cóż chałupa z solbetu 36, robionego zaprawą, nie klejem...
    dumam teraz nad styropianem
    planowo chcę dać 20 cm. Waham się pomiędzy grafitem a białym 040...
    myślałem o grafitowym, żeby było cieplutko - ale koszt to minimum 190 PLN za 1metr3 z krawędzią na zakładkę.... (parametr 032)
    np. ten.
    http://allegro.pl/styropian-lambda-0...466427660.html

    biały można kupić znacznie taniej około 130 PLN za 1m3
    np.
    http://allegro.pl/styropian-eps-fasa...510216359.html

    biorąc pod uwagę, że potrzebuję około 42m3, dom będzie z WM oraz ogrzewany PC, to wolałbym naprawde wiedzieć czy grafitowy jest warty takiej dopłaty
    kasa to nie jest to czego mam za dużo.... grafit wymagać powinien według mojego majstra innych klejów itp... innych znaczy droższych

    no i kombinuję, nie znam nikogo kto ocieplił dom grafitem, wszyscy albo biały albo kropkowany...
    pomocy, ma ktoś grafit i wie że to byłą najbardziej opłacalna decyzja? czy żałuje że przepłacił?
    Dom pod fikusem - jest: solbet 36+20cm grafitowego 0,031, czarno-brąz ROBEN, 30 cm wełny 0,040, 19 cm 0,031 styro na podłogę na gruncie, PC SmartHeat Bravour 008i, 190m odwiertów, pow.zabudowy 118,16m2, powierzchnia podłóg 173,71m2, powierzchnia całkowita 230,3m2, kubatura 761,06m3, MistralSmart 300, ECO Ocean BNT 30...
    zamieszkane od 16.06.2015

  2. #2

    Domyślnie

    Miałem podobne dylematy, ostatecznie zamawiam grafit.
    A dylematy były takie - na ogrzewanie domu wydam, powiedzmy 1500 zł rocznie, z czego przez ściany ucieka 17% z tego - 255zł na rok.
    Styropian 032 i 040 w porównaniu, daje więc różnicę 50 zł za rok? Po ilu latach zwróci się inwestycja?
    Może źle liczę, ale widać rząd wielkości i skalę problemu.

    Ale z drugiej strony - różnica w cenie u Ciebie to 2500zł. To koszt budowy raptem 1m2 przeciętnego domu.
    Po to robiłem dom nieduży, żeby na ociepleniu bardzo nie oszczędzać, więc biorę grafit.
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    okobar

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Karczów k. Opola
    Posty
    936

    Domyślnie

    no właśnie ja sobie liczę i liczę, różnica w materiale - styropianie - to jakieś 2500... w kleju itp paręset złotych więcej
    kupując biały mam te 3 tys. do wydania na np. podłogowy styropian grafitowy, zamiast projektowego zwykłego
    a że podłoga na gruncie, to wolałbym tam dać grafitowy, zawsze to cieplejszy niż biały...
    Dom pod fikusem - jest: solbet 36+20cm grafitowego 0,031, czarno-brąz ROBEN, 30 cm wełny 0,040, 19 cm 0,031 styro na podłogę na gruncie, PC SmartHeat Bravour 008i, 190m odwiertów, pow.zabudowy 118,16m2, powierzchnia podłóg 173,71m2, powierzchnia całkowita 230,3m2, kubatura 761,06m3, MistralSmart 300, ECO Ocean BNT 30...
    zamieszkane od 16.06.2015

  4. #4

    Domyślnie

    Akurat w tym temacie tez mam wątpliwości. O ile na podłogę daję zdecydowanie grafit o tyle na ściany wgl nie jestem o nim przekonany i nadal zastanawiam się jak z tego wyjść.
    Projekt Z8; 98m2; ławy 15cm styropianu, podłoga styropian grafit EPS 100 Termoorganika 2 warstwy (1x10 cm i 1x5cm na mijankę); Ytong 600 P+W, styropian 20 cm grafit, strop wełna Rockmin Plus 10 cm, Isover Uni-mata 15 cm, Uni-mata 18 cm, wszystko ułożone na mijankę; Okna na profilu Veka 3-szybowe, WM Brink Excellent 300, podłogówka + drabinka w łazience, Immergas Victrix 12KW+zasobnik 200L.
    Dziennik: http://forum.muratordom.pl/showthrea...ght=Olci+Sebka

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    A dlaczego dajesz grafit na podłogę, gdzie różnica temperatur pomiędzy przegrodami to jakieś 15C, a zastanawiasz się nad ścianami, gdzie różnica może sięgać i 40C ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  6. #6

    Domyślnie

    O izolacyjności cieplnej styropianu decyduje jego opór cieplny, a nie sama lambda. Opór cieplny to stosunek grubości płyty (wyrażonej w metrach) do lambdy deklarowanej. 20 cm styropianu grafitowego o lambdzie 0,032 W/mK, daje opór cieplny 6,25 m2K/W. Wychodząc z tego oporu, mnożąc go przez lambdę 0,040 otrzymujemy wymaganą grubość styropianu o lambdzie 0,040, zapewniającą taką samą izolacyjność. W tym przypadku będzie to 25 cm. Teraz należy wyliczyć wymaganą ilość m3 styropianu grafitowego i białego, mnożąc ilość m2 ściany do ocieplenia przez grubość jednej i drugiej odmiany (wyrażonej w metrach). Mając wyznaczone ilości m3 obu odmian należy przemnożyć je przez cenę jednego m3. Tak wyznaczy Pan sobie opłacalność użycia grafitu. Pozostałe parametry obu odmian w większości przypadków są zbliżone, zatem zostaje do uwzględnienia wzrost kosztów związanych z koniecznością zastosowania szerszych parapetów, czy ocieplenia szerszych ościeży, co w przypadku domu jednorodzinnego nie powinno dawać istotnych kosztów. Kwestia konieczności zastosowania droższych klejów nie jest taka jednoznaczna. Na pewno nie poleca się stosowania słabych klejów. Należy przed klejeniem wykonać próbę przyczepności, poprzez naklejenie kilku kostek styropianu i próbę oderwania ich po czasie pełnego związania kleju. Jeśli podczas odrywania nastąpi zniszczenie w styropianie, klej będzie wystarczająco dobry.
    Przy stosowaniu styropianów grafitowych należy również pamiętać o konieczności jego ochrony przed działaniem promieni słonecznych, zarówno w trakcie przechowywania jak i wbudowywania.
    Jeśli będzie Pan miał dodatkowe pytania techniczne, to zachęcam do skorzystania z Formularza kontaktowego, dostępnego na stronie Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu. Dowie się Pan tam również o tym, jak sprawdzić jakość kupowanego styropianu.

  7. #7

    Domyślnie

    Tylko, że w pewnym momencie zaczyna się liczyć każdy grosz, a styropian to w sumie sprawdzone, niedrogie rozwiązanie i dość uniwersalne. O ile spełnia wagę minimalną, standardy PSPS itd. to spokojnie powinien wystarczać.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony