dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 32
  1. #1

    Domyślnie Klejenie płytek na dylatację w wylewce jastrychowej

    Mam pytanie , czy można kleić płytki gresowe na dylatację w wylewce jastrychowej z ogrzewaniem podłogowym. Sytuacja wygląda tak: w przedpokoju o powierzchni ok. 16m2 zrobiono wylewkę jastrychową z dwiema dylatacjami. Przedpokój ma kształt litery T. Dylatacje są długie na szerokość przedpokoju czyli ok. 1,5m. Natomiast długość przedpokoju to ok. 6m. W całym domu ogrzewanie podłogowe. Glazurnik jak zobaczył podłogę z dylatacjami stwierdził, że dylatacje trzeba zrobić również między płytkami gresowymi dokładnie nad dylatacjami w wylewce jastrychowej. Odległość między dylatacjami jest taka, że nie wejdą równo całe płytki tylko trzeba docinać plus jeszcze te dylatacje (jakieś koloru stalowego). Jak tak zrobimy to cały efekt estetyczny pójdzie ..... sobie gdzieś. Glazurnik twierdzi, że można zrobić inaczej, tzn. na dylatacjach w kleju do płytek zatopić jakąś siatkę i na to kłaść płytki. Jednak zastrzega, że dylatacje między płytkami są pewniejsze (jeśli chodzi o możliwość popękania płytek). Nie ukrywam, że sposób z siatką ze względów estetycznych jest lepszy. Czy macie z taką sytuacją doświadczenie? Czy jak zrobię na siatkę to popękają mi płytki?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    dasz siatkę to tak jakby dylatacji nie było (dobrą siatkę).

    Generalnie tak:
    jeśli temperatura obliczeniowa podłogi w tamtym miejscu to do 27stC i przy płytce 33x33 poza dylatację wychodzi do 10cm, to można tę większą część na klej, a tę mniejszą na silikon (silikon nakładamy z kartusza w pasach długości 33cm co 3-4 cm), ale jak płytka pół na pół to ten numer nie przejdzie, pęknie równiutko nad dylatacją na pewno

  3. #3

    Domyślnie

    Płytka jeszcze większa 60x60. Za dylatację wychodzi mniejsza część płytki. Dokładnie nie wiem ile. Muszę zmierzyć.
    Doradzcie jaki sylikon. ALbo w ostateczności jaka dylatacja, żeby była estetyczna. I płaska . Są takie?
    Ostatnio edytowane przez JK2010 ; 07-09-2013 o 20:01

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    po rozcięciu płytki na dylatacji wypełnia się fugę masą elastyczną - może być silikon w kolorze fugi - to zwykła fuga, tyle że elastyczna na dylatacji

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    xv535

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Stanisław Górny
    Kod pocztowy
    34-141
    Posty
    2

    Domyślnie

    witam! mam ten sam problem.cały parter w kaflach będe robił tzn. przedpokój,kuchnia,salon. dylatacje są.mysle o zatopieniu siatki.jeszcze niewiem jak płytki wyjdą.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał xv535 Zobacz post
    witam! mam ten sam problem.cały parter w kaflach będe robił tzn. przedpokój,kuchnia,salon. dylatacje są.mysle o zatopieniu siatki.jeszcze niewiem jak płytki wyjdą.
    To po co robiłeś dylatacje ???

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar rozaliafashion
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Posty
    146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Ja również mam ten problem____salon z jadalnią i kuchnią w kształcie litery "L" . Całość w podłogówce i miały być jedne płytki drewnopodobne ułożone w jodełkę więc nigdzie nie wychodzi linia prosta żeby fuga pokryła się z linią dylatacji.
    Czy kład ktoś płytki na klej elastyczny i silikon zamiast fug?
    Czy to pomoże? Czy jest jakaś szansa że nie popęka?
    Czy może dylatacje zakleić jakimś sylikonem lub żywicą? Albo jakąś siatkę tam dać?

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar fighter1983
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-167
    Posty
    6.901
    Elewacje - forumowy dostawca i wykonawca Od wielu lat forumowiczom dostarczamy materiały na terenie całej Polski i wykonujemy również docieplenia/elewacje budynków (głównie mazowieckie) 661071502 sprzedaz(at)med-bud.pl med-bud.pl Poznań, Warszawa, Cała Polska

    Domyślnie

    szansa ze nie popeka jakas zawsze jest. ale powinno popekac.
    dylatacji nie zszywamy zywicami....
    spoina w plytce powinna w tym miejscu byc wypelniona czyms bardzo elastycznym i rozciagliwym, poliuretanem najlepiej typu sikaflex 11fc.
    forumowicze w okolicach 2020 roku praktycznie opuscilem to forum.
    Pomimo braku aktywnosci czesc z Was w sprawach elewacji się odzywa do mnie.

    pisanie PW nie ma sensu - zagladam raz na rok. Jestem na FB a jesli moj platny profil jeszcze dziala (nie odnawiam go) to numer tel znajdziecie wlasnie w nim.

    Dzialam dzialam caly czas w tych moich kochanych elewacjach tylko ze nie tutaj

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar APZ
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    1.255
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Okopię ten temat.
    Jak po roku zachowują się dylatacje?
    Mam podobny problem. W jedną stronę można zrobić dylatację przy płytkach - tak wycelować, żeby poszło wzdłuż. Będzie większy odpad ale trudno. Ale jak wykonać dylatację na płytkach drewnopodobnych przy przesunięciu 30% ?
    Dziennik Budowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...t-indywidualny

    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Ogrzewana powierzchnia użytkowa 137,5 metrów kwadratowych
    Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 44 kWh/(m2 * rok)
    Strop 30, ściany 30, podłoga 15cm
    Wentylacja nawiewno - wywiewna
    Kable.

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    MatixL

    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Posty
    269
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    podpinam się do tematu.

    Ostatnio zauważyłem że bardzo dużo osób klei np woodentic na całym poddaszu ignorując dylatacje np te pomiędzy korytarzem a pokojami. Czy to jest zgodne ze standardami ? jak duże jest ryzyko że coś popęka ?
    np tu koleżanka też tak sobie zrobiła w domku :




    na poddaszu mam przewidziane dylatacje między płaszczyznami wylewki z zatopioną podłogówką. Czy po wierzchu można polecieć gresem odpuszczając sobie przerwy dylatacyjne ( na żółto) ?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dylatacje.JPG
Wyświetleń:	828
Rozmiar:	45,5 KB
ID:	303530
    Rodzina 2+2 210 metrów grzanych podłóg. Roczne zużycie na grzanie 2100kWh ... Piwnica SilkaS podłoga 20cm0,034 +22cm xps na ścianach, wyżej Ytong Energo24cm+25cm0,031, poddasze piana pur 30cm, , 3szyby ciepły montaż, WM z Airpack400V, PC BuderusWPS10K1, DZ pionowe 3x74m, odwiert wody 45m, zero kominów! kilka mostków cieplnych np. wszędzie na roletach, łączenia okien na wykuszu

  11. #11

    Domyślnie

    ja mam na parterze ok. 65 m2 płytek gresowych 60x60, między salonem a jadalnią jest dylatacja która idzie przez płytki. Płytki na dylatacji przyklejone są na sikabond t8. Ma to zapobiec pękaniu płytek podczas pracy na dylatacji, wykonawca twierdzi że robi tak zawsze i nigdzie nie ma problemu.

    Sam z racji swojego fachu jestem przewrażliwiony na punkcie dylatacji i miałem zastrzeżenia, ale na razie jest ok i raczej już nic się nie stanie.

    Podkreślę ze wszędzie jest ogrzewanie podłogowe. Do góry płytka wchodzi ok. 10 cm na dylatacje klejona na klej kerakol h40 no limits i też nie pękło.

    Mam też jedną dylatacje ze skosa idzie przez płytki, po założeniu płytek płytki przed fugowaniem były nacięte. Fuga zakryła pęknięcie które jest w ogóle nie widoczne. Fuga w kolorze płytek.
    Ostatnio edytowane przez lukasz860910 ; 10-02-2015 o 16:44

  12. #12

    Domyślnie

    Wykonawca daje gwarancje dla tego on musi zdecydować, klient nie ma prawa się znać na tym. Możemy doczytać podpowiedzieć wykonawcy ale i tak on musi podjąć decyzje w końcu robi to codziennie musi się na tym znać.

    Jak szukałem wykonawcy jeden chciał mi dać listwę między salonem a jadalnią, naciąć płytki i włożyć listwe. Może to praktyczne rozwiązanie ale u mnie nie wchodziło to w grę. Kwestia estetyki.

    Co do wykonania u mnie mam położone płytki od września i jest ok. Jak coś pęknie napisze. Lepiej żeby nie pękło

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    MatixL

    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Posty
    269
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    też myślałem o przyklejeniu płytek na dylatacji używając np sylikonu. Zapoznam sie z tym sikabond t8 i może pojadę na to. Wykonawcą parteru i piwnicy będę pewnie ja sam i nie chciałbym popełnić rażących błędów. Widziałem też klejenie na dylatacje za pomocą normalnego kleju elastycznego i też puki co nic nie pęka. Ciekawe jak będzie przy normalnym użytkowaniu bo w tym momencie ten dom jest jeszcze nie zamieszkały i grzany tylko do 7 stopni.
    Rodzina 2+2 210 metrów grzanych podłóg. Roczne zużycie na grzanie 2100kWh ... Piwnica SilkaS podłoga 20cm0,034 +22cm xps na ścianach, wyżej Ytong Energo24cm+25cm0,031, poddasze piana pur 30cm, , 3szyby ciepły montaż, WM z Airpack400V, PC BuderusWPS10K1, DZ pionowe 3x74m, odwiert wody 45m, zero kominów! kilka mostków cieplnych np. wszędzie na roletach, łączenia okien na wykuszu

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar fighter1983
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-167
    Posty
    6.901
    Elewacje - forumowy dostawca i wykonawca Od wielu lat forumowiczom dostarczamy materiały na terenie całej Polski i wykonujemy również docieplenia/elewacje budynków (głównie mazowieckie) 661071502 sprzedaz(at)med-bud.pl med-bud.pl Poznań, Warszawa, Cała Polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał MatixL Zobacz post
    też myślałem o przyklejeniu płytek na dylatacji używając np sylikonu. Zapoznam sie z tym sikabond t8 i może pojadę na to. Wykonawcą parteru i piwnicy będę pewnie ja sam i nie chciałbym popełnić rażących błędów. Widziałem też klejenie na dylatacje za pomocą normalnego kleju elastycznego i też puki co nic nie pęka. Ciekawe jak będzie przy normalnym użytkowaniu bo w tym momencie ten dom jest jeszcze nie zamieszkały i grzany tylko do 7 stopni.
    Sikabond T8 - http://astrobud.pl/pl/p/Sika-sikabond-T8-13%2C4kg-10L-klej-i-uszczelniacz-/121
    "normalny klej" - http://astrobud.pl/pl/p/Kerakoll-H40-NoLimits-szary-25kg/114
    forumowicze w okolicach 2020 roku praktycznie opuscilem to forum.
    Pomimo braku aktywnosci czesc z Was w sprawach elewacji się odzywa do mnie.

    pisanie PW nie ma sensu - zagladam raz na rok. Jestem na FB a jesli moj platny profil jeszcze dziala (nie odnawiam go) to numer tel znajdziecie wlasnie w nim.

    Dzialam dzialam caly czas w tych moich kochanych elewacjach tylko ze nie tutaj

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasz860910 Zobacz post
    Wykonawca daje gwarancje dla tego on musi zdecydować, klient nie ma prawa się znać na tym. Możemy doczytać podpowiedzieć wykonawcy ale i tak on musi podjąć decyzje w końcu robi to codziennie musi się na tym znać.

    Jak szukałem wykonawcy jeden chciał mi dać listwę między salonem a jadalnią, naciąć płytki i włożyć listwe. Może to praktyczne rozwiązanie ale u mnie nie wchodziło to w grę. Kwestia estetyki.

    Co do wykonania u mnie mam położone płytki od września i jest ok. Jak coś pęknie napisze. Lepiej żeby nie pękło
    Witam, czy coś po dłuższym czasie użytkowania zdarzyło się z płytkami? też chcemy robić płytki bez dylatacji ze względów estetycznych.... czy posadzka była przed położeniem wygrzewana?

  16. #16

    Domyślnie

    Witam, czy ktoś mógłby się podzielić spostrzeżeniami ?? Również chce układać jodełkę z płytek 20cm x 120cm drewnopodobne bez patrzenia na dylatacje. Napiszcie proszę co zastosować? Polecano mi klej Botament klasy S2...

  17. #17
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar MateuszMateusz
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Dąbrowa Górnicza
    Kod pocztowy
    41-306
    Posty
    312

    Domyślnie

    Hmm. Sikabond t8? Przeczytałem opis tego produktu i nie wydaje mi się żeby był on przeznaczony do układania płytek na dylatacji, hm?

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał MateuszMateusz Zobacz post
    Hmm. Sikabond t8? Przeczytałem opis tego produktu i nie wydaje mi się żeby był on przeznaczony do układania płytek na dylatacji, hm?
    A jednak...
    Klej ma taką ciekawą właściwość - przy wydłużeniu na zerwanie osiąga wartość 400%. Kleje cementowe c2te s1 to max. 2%, a odkształcalność mają w zakresie 2,5-5mm.
    Można sobie wyobrazić jak klej pod płytką będzie się zachowywał kiedy oddzielone dylatacją płyty wylewki pracują osobno.
    Dom z poddaszem 220 m2 po podłogach, ok. 550m3 w tym garaż 30m2 nieogrzewany. Thermopor 30 cm + styro 15 cm 0,031, podłoga styro 12 cm 0,037, skosy żelbetowe - styro25 cm 0,037, sufit styro 25 cm 0,037. OZC 8,2 kW dla -20/22. 100% podłogówki, PC Samsung EHS 12 kW monoblok, reku Izzifast 300 ERV.
    PV 8.97 kWp na dachu z orientacją południową z Sofar Solar 8.8 ktl-x

  19. #19
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    grv

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Mała Nieszawka
    Kod pocztowy
    87-103
    Posty
    417

    Domyślnie

    U mnie salon 37m2 oddylatowany na pół, połączony z kuchnią 13m2 i korytarzem - wszędzie te same płytki klejone Ceresit CM17, fugi elastyczne cementowe.Po półtora roku nigdzie nic nie pękło, nie rozeszło się, fugi całe.
    Projekt TK44 piętrowy, 153m2 pow. użytk., pow. netto 182 m2; ściany Porotherm, Polstyr 15cm 0,38; podłoga EPS100 17cm 0,38; strych Isover 0,41 30cm; dachówka Roben; kocioł Buderus GB072 14kW + RC300 + pogodówka + termostaty Salus + głowice Salus, Galmet 140l.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał przemekaerox Zobacz post
    Witam, czy ktoś mógłby się podzielić spostrzeżeniami ?? Również chce układać jodełkę z płytek 20cm x 120cm drewnopodobne bez patrzenia na dylatacje. Napiszcie proszę co zastosować? Polecano mi klej Botament klasy S2...
    W całym domu mam płytki o takim właśnie rozmiarze, lecz kładzione prosto a nie w jodełkę. Salon z kuchnią to około 46 m2, płytki klejone z przesunięciem co 1/3 przechodzące przez dylatacje, wszystko w najlepszym porządku trzeci rok od ułożenia, klej Atlas Plus S1.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony