dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 60
  1. #41

    Domyślnie

    Macie może zdjęcie szczegółu w jaki sposób jest wykonana ciągłość izolacji wokół murłaty i potem jak to się licuję z ociepleniem ścian?

  2. #42
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jan P.

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Brwinów Milanówek 506391113
    Posty
    2.475

    Domyślnie

    Klej styro do krokwi i klej. Pełne deskowanie. Nie szmata. Jan
    Po mnie nie ma poprawek

  3. #43

    Domyślnie

    A można zrobić tak? - pod murłatę (na wierzch ściany kolankowej) dajemy styropian i dopiero na styro murłatę? Oczywiście dajemy więcej styro, żeby potem ocieplenie ścienne ładnie się z nim zlicowało

  4. #44
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Tak nie można! Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  5. #45

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    Tak nie można! Pozdrawiam.
    Panie Andrzeju, dziękuje za informację.
    A co z nakładaniem styro i opadem deszczu? Nic nie będzie EPSowi?
    I co ze styro który będzie parę cm od blachodachówki która w lato rozgrzewa się na grubo ?
    Ostatnio edytowane przez R90 ; 09-08-2020 o 21:42

  6. #46
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    To nie jest materiał nasiąkliwy więc nie ma żadnego zagrożenia. Każde pokrycie (a tym bardziej blachodachwóka) powinno być skutecznie wentylowane. Czy jak Pan pije gorącą kawę czy herbatę (w chwili zalania około 100*C) w styropianowym kubku to coś się z nim dzieje? Pokrycie dachu nie osiąga tej temperatury czyli bez obaw. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  7. #47

    Domyślnie

    Trochę mnie Pan uspokoił. Z tyłu głowy miałem deformację grafitowego EPS którego jak się szybko nie pokryje siatką i klejem to się odkształca od ciepła i promieniowania słonecznego.

  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Cytat Napisał R90 Zobacz post
    Trochę mnie Pan uspokoił. Z tyłu głowy miałem deformację grafitowego EPS którego jak się szybko nie pokryje siatką i klejem to się odkształca od ciepła i promieniowania słonecznego.
    Chwila, chwila na temat promieniowania słonecznego nie było mowy. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  9. #49

    Domyślnie

    Dlatego źle mi się to skojarzyło, bo pod blachą nie będzie promieniowania UV.

  10. #50
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    hemidall

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Łazy
    Kod pocztowy
    32-048
    Posty
    46

    Domyślnie

    Witam,
    Za dwa tygodnie ekipa zacznie ocieplać mi lane skosy.
    Więźba nie będzie wysuszona. Ekipa twierdzi że lepiej położyć mokrą i niech schnie na dachu.
    Wobec tego obawiam się dawać styropian pomiędzy krokwie, bo jeśli nie są wystarczająco suche to mogą zbutwieć.

    Założyłem więc następujące rozwiązanie:
    Na skosy a pod krokwie - zgodnie z sugestią pana Andrzeja - styropian klejony pianą PU
    Na to żółta folia paroizolacyjna
    Następnie pomiędzy krokwie wełna mineralna od góry pokryta klejem na siatce.

    A dalej - pomiędzy krokwie a kontrłaty - folia paroprzepuszczalna.

    Czy takie rozwiązanie jest poprawne?

  11. #51
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał hemidall Zobacz post
    Na skosy a pod krokwie - zgodnie z sugestią pana Andrzeja - styropian klejony pianą PU
    Na to żółta folia paroizolacyjna
    Następnie pomiędzy krokwie wełna mineralna od góry pokryta klejem na siatce.
    Tyle materiałów to pomysł Pana Andrzeja ?

  12. #52
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    hemidall

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Łazy
    Kod pocztowy
    32-048
    Posty
    46

    Domyślnie

    Nie, pan Andrzej sugeruje żeby dawać tylko styropian i przykleić go pianą.
    Ale obawiam się, że styro gryzie się z mokrą więźbą - stąd pomiędzy krokwie wełna.
    A że styropian nie zapewni paroszczelności, to pomyślałem że na niego położę jeszcze folię.
    W przeciwnym wypadku para skropli się w wełnie.

    Alternatywnie, zamiast folii na styro, mógłbym użyć paroizolacji w płynie na strop, albo położyć papę, ale to i większe koszty i więcej roboty. A efekt chyba będzie podobny.

    Co do wełny i kleju na siatkę - kleje na wełnę są paroprzepuszczalne, więc drewno powinno mieć możliwość doschnięcia.

    Wiem że wygląda to na przekombinowane, ale więźba jest już zamówiona.

    Początkowo zamierzałem kupić kupić C24 (KVH), ale jak rozmawiałem ze sprzedawcą, przy tej ilości nie kupię krokwi i murłat na wymiar, a ze sprzedawanych długości miałbym dużo odpadu.

  13. #53
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    hemidall

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Łazy
    Kod pocztowy
    32-048
    Posty
    46

    Domyślnie

    Sąsiad opowiadał mi wczoraj o sporych problemach jakie ma z kunami. Trochę mnie wystraszył, bo ma dom zaraz za moją działką.
    U mnie dach będzie zadaszony na zimę, ale elewacji i podbitki nie zrobię, więc będę musiał jakoś go zabezpieczyć.

    Zastanawiam się właśnie, czy na wełnie pomiędzy krokwiami klej z siatką to pewne rozwiązanie na kuny.
    Czy może lepiej dołożyć trochę i zrobić pełne deskowanie.
    Jak uważacie?

    Wzdłuż murłaty i na krawędzi szczytów będę musiał i tak coś dać. Albo przybić deski, albo pociągnąć styropianem i klej/siatka żeby nic tam nie wlazło.

  14. #54

    Domyślnie

    Dzień dobry, jestem nowy na tym forum i przyznam, że dołączyłem z chęci zadania pytania w tym wątku.

    Podobnie jak Hemidall jestem na etapie ocieplania dachu nad stropem skośnym żelbetonowy. Krokwie były położone w grudniu mokre i przykryte plandekami - trochę pomogło ale nie mogę powiedzieć, że zawsze miały sucho. W ciągu ostatnich 2 tygodniu znowu zamokły - akurat jak mam kłaść ocieplenie ze styropianu.
    Pomiędzy krokwiami a stropem mam 10-15cm. 13-15cm od frontu a 10-11 z tyłu. Powód prozaiczny - precyzja ekipy od stropu. Krokwie mają 22cm.

    Planuję pod krokwiami 10 cm styropianu (już położyłem) i 20 cm pomiędzy krokwiami. styropian szary. Na styropian planuję klej do styropianu.

    czy po takim obłożeniu styropianem krokwie mają szanse wyschnąć? wolnej przestrzeni pod deskami będą miały 2 do około 5cm. na to deska, papa, łata murłata, blacha na rąbek.

    czyli większość krokwi będzie obłożona styropianem. pomiędzy styropianem a deską przestrzeń ma wg mnie zapewnioną bardzo dobrą wentylację ale czy to wystarczy?
    Bardzo boję się, że krokwie zbutwieją i zgrzybieją.
    Kierownik budowy podobnie jak Pan Andrzej w tym wątku jest zdecydowanym zwolennikiem styropianu.

    Czy mogę prosić o radę ewentualnie o informację, gdzie mogę taką radę znaleźć?

  15. #55

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin_39 Zobacz post
    ...
    czyli większość krokwi będzie obłożona styropianem. pomiędzy styropianem a deską przestrzeń ma wg mnie zapewnioną bardzo dobrą wentylację ale czy to wystarczy?
    Bardzo boję się, że krokwie zbutwieją i zgrzybieją.
    Kierownik budowy podobnie jak Pan Andrzej w tym wątku jest zdecydowanym zwolennikiem styropianu.

    Czy mogę prosić o radę ewentualnie o informację, gdzie mogę taką radę znaleźć?
    Rozważ położenie pod krokwiami 10cm styro zaciągnietego siatką i zagruntowanego.
    Na to możesz do woli kłaść ściągnąć wełnę między krokwiami z góry od murłaty do ew. płotwy.
    Koniecznie zachowaj wentylację kilka cm od góry.
    Ja jestem zwolennikiem lepszej wentylacji drewna niż jego szczelnego ocieplenia choć -mogę się mylić dlatego zachowałbym dystans kilka cm powietrza koło krokwi dla wentylacji.

  16. #56
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin_39 Zobacz post
    ...Bardzo boję się, że krokwie zbutwieją i zgrzybieją.
    Kierownik budowy ... jest zdecydowanym zwolennikiem styropianu.
    Nie ma się czego obawiać. Należy tylko zapewnić wlot powietrza przy okapie i wylot w kalenicy. Deski najlepiej szerokości 10~12 cm odstęp pomiędzy deskami 2 cm. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  17. #57

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za odpowiedzi!

    @Tolo74 To co napisałeś, zgadza się z tym co ja myślę ale spotkałem się dzisiaj z kierownikiem budowy. Tłumaczył mi dlaczego obłożenie styropianem jest ok i w jaki sposób wilgoć "wychodzi" z drewna (powiedział to innymi słowami) i przy odpowiednim wietrzeniu przestrzeni pomiędzy styropianem a deską (nawet pokrytą papą) będzie krokiew będzie schła. U mnie szczelina będzie miała minimalnie 4cm i powinien być dobry ciąg powietrza.
    Dokładnie tak jak napisał Pan Andrzej.

    Przy okazji kierownik sprawdził już wykonaną część ocieplenia i powiedział, że jest ok.

    Jako, że nie jestem ekspertem postanowiłem posłuchać specjalistów. Nawet jak nie jest to zgodne z moją intuicją laika
    Nie po to szukałem dobrego kierownika, który mi pomoże i doradzi a nie tylko się podpisze w dzienniku, żeby go później nie słuchać

  18. #58

    Domyślnie

    Witam
    Jestem na podobnym etapie i mam ten sam dylemat. Drewno na dach dzisiaj dojechało na budowę jest po impregnacji ciśnieniowej wiadomo całe mokre i tutaj pytanie czy faktycznie nie ma obaw i krokwie obłożone styropianem są wstanie wyschnąć a przed tym nie zbutwieć tylko dzięki szczelinie wentylacyjnej ? Szczelina około 3cm a nad nią membrana paroprzepuszczalna.

  19. #59
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Taka więźba po montażu i zakryciu powinna się "owiać" tydzień może dwa.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  20. #60

    Domyślnie

    Dzień dobry,

    Mam podobny problem co przedmówcy, stąd pozwolę sobie podpiąć się do wątku.
    Skosy lane na początku listopada, w zasadzie 3 dni od zalania cały czas pada albo deszcz albo śnieg, drzewo na krokwie cięte w kwietniu, suszone systemem gospodarczym tj. przykryte tylko od góry z zachowanym przewiewem. Czy jest sens jeszcze w tym roku przy pierwszym przebłysku pogody stawiać więźbę i ocieplać stop i działać dalej z dachem czy już poczekać do wiosny? Jeśli chodzi o ocieplenie to również planowałem styropian pod krokwie i między krokwie + od góry siatka i klej. Czy ten beton będzie miał szanse doschnąć pod styropianem?
    Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony