dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 31
  1. #1

    Domyślnie Kilka pytań odnośnie przygotowań do wylewki (izolacje)

    Witam,
    przymierzam się właśnie do podłóg. Na całości ogrzewanie podłogowe. Jestem obecnie na etapie zdzierania resztek po tynkach z chudziaka. Oto pytania:
    1. Na ile gładka musi być powierzchnia chudziaka/stropu, aby można kłaść styropian - wydaje mi się, że nawet jeśli będzie coś odstawać w najgorszym wypadku na 1,5cm, to styropian dociśnięty masą wylewki wgniecie się w tym miejscu i będzie leżał mniej więcej całą powierzchnią;
    2. Na chudziaku wiadomo - folia x2. Pytanie czy folię tę na łączeniach trzeba sklejać, czy wystarczy dać stosunkowo duży zakład (np. 1 metr). Wiem, że niektórzy stosują papę ternozgrzewalną i zgrzewają ją - stąd moje pytanie.
    3. Czy na stropie można kłaść styropian bezpośrednio na beton?
    4. Rurki instalacji wody użytkowej powinny iść pod, czy nad izolacją wodną? Może to i banalne pytanie, bo wydaje się raczej oczywiste, że pod, ale z drugiej strony - w miejscach gdzie 4 rurki biegną wzdłuż siebie (oczywiście w otulinie) może być trudno wyłożyć przestrzeń między nimi dokładnie styropianem jeśli będą przykryte folią...
    Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki.
    Pozdrawiam.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pascalt Zobacz post
    Witam,
    przymierzam się właśnie do podłóg. Na całości ogrzewanie podłogowe. Jestem obecnie na etapie zdzierania resztek po tynkach z chudziaka. Oto pytania:
    1. Na ile gładka musi być powierzchnia chudziaka/stropu, aby można kłaść styropian - wydaje mi się, że nawet jeśli będzie coś odstawać w najgorszym wypadku na 1,5cm, to styropian dociśnięty masą wylewki wgniecie się w tym miejscu i będzie leżał mniej więcej całą powierzchnią;
    2. Na chudziaku wiadomo - folia x2. Pytanie czy folię tę na łączeniach trzeba sklejać, czy wystarczy dać stosunkowo duży zakład (np. 1 metr). Wiem, że niektórzy stosują papę ternozgrzewalną i zgrzewają ją - stąd moje pytanie.
    3. Czy na stropie można kłaść styropian bezpośrednio na beton?
    4. Rurki instalacji wody użytkowej powinny iść pod, czy nad izolacją wodną? Może to i banalne pytanie, bo wydaje się raczej oczywiste, że pod, ale z drugiej strony - w miejscach gdzie 4 rurki biegną wzdłuż siebie (oczywiście w otulinie) może być trudno wyłożyć przestrzeń między nimi dokładnie styropianem jeśli będą przykryte folią...
    Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki.
    Pozdrawiam.
    Folia 0,3-0,4mm na chudziaku wywinieta na sciane jeszcze 10cm nad styropian,styropian i mata ogrzewania podlog,tzw ekran
    Pod scianami czy w rogach jesli styropian bedzie sie podnosil 1-2cm a bedzie prezyl,czyli nie bedzie dolegal do chudziaka to 50/50 ze spowoduje naprezenie schnacej wylewki od dolu i moze peknac
    na stropie styropian na beton a na niego mata ogrzewania podl,lub czarna folia budowlana
    jesli ida rury w peszlach a na nich kolejna warstwa styropianu to albo zapiankuj,albo posyp piaskiem,jezeli ida peszle a na nich nie ma kolejnej warstwy poloz folie a na peszle pojdzie np 1cm grubsza wylewka.
    Wazne jest co bezdziesz klasc na wykonczenie posadzki.jesli bedzie to parkiet klejony musisz zastosowac kruszywo 2-8mm mieszane z piaskiem 0-2mm jak na filmie http://www.youtube.com/watch?v=jNBPt1TWrLs
    zanim rozlozysz styropiany powinien przyjechac posadzkarz i zniwelowac Ci chudziaka i strop tak bys wyrownal je roznymi gr.styropianu by utrzymac gr 6cm betonu szczegolnie na ogrzewaniu.nie koniecznie wszedzie np zamiast 10cm pojdzie 10cm .gdzies moze isc 8cm a gdzies 12-13cm styro.pozdrawiam

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    GraMar

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Marki
    Kod pocztowy
    05-270
    Posty
    1.299

    Domyślnie

    Skorzystałam z Twoich wyjaśnień przy okazji, dziękuję.

    Dołączę się do w/w pytań, jaka to folia do ogrzewania podłogowego- aluminiowa (aby zastosować ją do ocieplenia stropu nad piętrem /strychu nieużytkowego)??- Jeśli tak, to którą stroną odwrócić do części ogrzewanej? /nie mam w ogóle podłogówki tylko tradycyjne ogrz kaloryferami/.

    Pozdrawiam




    Cytat Napisał teka Zobacz post
    Folia 0,3-0,4mm na chudziaku wywinieta na sciane jeszcze 10cm nad styropian,styropian i mata ogrzewania podlog,tzw ekran
    Pod scianami czy w rogach jesli styropian bedzie sie podnosil 1-2cm a bedzie prezyl,czyli nie bedzie dolegal do chudziaka to 50/50 ze spowoduje naprezenie schnacej wylewki od dolu i moze peknac
    na stropie styropian na beton a na niego mata ogrzewania podl,lub czarna folia budowlana
    jesli ida rury w peszlach a na nich kolejna warstwa styropianu to albo zapiankuj,albo posyp piaskiem,jezeli ida peszle a na nich nie ma kolejnej warstwy poloz folie a na peszle pojdzie np 1cm grubsza wylewka.
    Wazne jest co bezdziesz klasc na wykonczenie posadzki.jesli bedzie to parkiet klejony musisz zastosowac kruszywo 2-8mm mieszane z piaskiem 0-2mm jak na filmie http://www.youtube.com/watch?v=jNBPt1TWrLs
    zanim rozlozysz styropiany powinien przyjechac posadzkarz i zniwelowac Ci chudziaka i strop tak bys wyrownal je roznymi gr.styropianu by utrzymac gr 6cm betonu szczegolnie na ogrzewaniu.nie koniecznie wszedzie np zamiast 10cm pojdzie 10cm .gdzies moze isc 8cm a gdzies 12-13cm styro.pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez GraMar ; 12-10-2013 o 18:10

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    GraMar

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Marki
    Kod pocztowy
    05-270
    Posty
    1.299

    Domyślnie

    Teka, czy w swojej pracy spotkałeś się z folią PCV 1,2mm z Izokpolu?
    http://www.izokpol.net.pl/folia_hydr...cyjna_pvc.html
    Sprowadzałam paletę 40cm kurierem do izolacji poziomej fundamentu. Teraz czekam na dostawę jako izolacja na chudziak, jednak dręczy mnie sprawa jej klejenia do posadzki, ściany fundament, do muru i stropu jako obróbka balkonu. Jak to rozwiązać aby jej nie zniszczyć i się nie orobić jak wół roboczy?

    Dziękuję.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał GraMar Zobacz post
    Teka, czy w swojej pracy spotkałeś się z folią PCV 1,2mm z Izokpolu?
    http://www.izokpol.net.pl/folia_hydr...cyjna_pvc.html
    Sprowadzałam paletę 40cm kurierem do izolacji poziomej fundamentu. Teraz czekam na dostawę jako izolacja na chudziak, jednak dręczy mnie sprawa jej klejenia do posadzki, ściany fundament, do muru i stropu jako obróbka balkonu. Jak to rozwiązać aby jej nie zniszczyć i się nie orobić jak wół roboczy?

    Dziękuję.
    no tak grubej chyba nie.nie musisz jej kleic do chudziaka ale mozesz miec problem z rozlozeniem jej.zwroc uwage by nie marszczyla sie w rogach i nie powodowala unoszenia styropianu

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał GraMar Zobacz post
    Skorzystałam z Twoich wyjaśnień przy okazji, dziękuję.

    Dołączę się do w/w pytań, jaka to folia do ogrzewania podłogowego- aluminiowa (aby zastosować ją do ocieplenia stropu nad piętrem /strychu nieużytkowego)??- Jeśli tak, to którą stroną odwrócić do części ogrzewanej? /nie mam w ogóle podłogówki tylko tradycyjne ogrz kaloryferami/.

    Pozdrawiam
    uzyj folii budowlanj czarnej 0,3mm na styropian

  7. #7

    Domyślnie

    Czy folia budowlana (kładę 2 warstwy po 0,2mm) na chudziaku powinna być klejona w miejscach połączeń, czy wystarczą zakłady na przykład po pół metra? (w końcu to chyba ma być tylko izolacja przed kapilarnym podciąganiem wilgoci, a nie przed naporem wody pod ciśnieniem, chyba że coś źle rozumiem, skoro niektórzy kładą w tym miejscu papę termozgrzewalną...).

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    GraMar

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Marki
    Kod pocztowy
    05-270
    Posty
    1.299

    Domyślnie

    Dzięki, folia pcv jest bardzo plastyczna i bardzo dobrze się układa, jest w miarę ciężka.
    Pozdrawiam

    Cytat Napisał teka Zobacz post
    no tak grubej chyba nie.nie musisz jej kleic do chudziaka ale mozesz miec problem z rozlozeniem jej.zwroc uwage by nie marszczyla sie w rogach i nie powodowala unoszenia styropianu

  9. #9

    Domyślnie

    Widzę, że stwierdzenie "wylewka dociśnie styropian" wiecznie żywe
    Może dociśnie, a może nie dociśnie. Generalnie wylewka nie jest od dociskania styropianu. Zadbaj o to, aby chudziak był jak najbardziej wyrównany. U mnie był równiutki, ludzie którzy zwiedzali budowę myśleli że to wylewka bo taki gładki był. Niestety hydraulicy się nie przyłożyli, a ja też nie byłam w stanie stać im nad głowami i pilnować. Kiepsko wymietli resztki pyłu i piachu spod folli wystającej spod ścian nośnych. Trochę też słabo obeszli się ze styropianem, nieco klawiszował. Całość wymagała poprawek, ale p. Artur (Teka ) zadbał o to. Wylewka nie popękała nigdzie.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pascalt Zobacz post
    Witam,
    przymierzam się właśnie do podłóg. Na całości ogrzewanie podłogowe. Jestem obecnie na etapie zdzierania resztek po tynkach z chudziaka. Oto pytania:
    1. Na ile gładka musi być powierzchnia chudziaka/stropu, aby można kłaść styropian - wydaje mi się, że nawet jeśli będzie coś odstawać w najgorszym wypadku na 1,5cm, to styropian dociśnięty masą wylewki wgniecie się w tym miejscu i będzie leżał mniej więcej całą powierzchnią;
    2. Na chudziaku wiadomo - folia x2. Pytanie czy folię tę na łączeniach trzeba sklejać, czy wystarczy dać stosunkowo duży zakład (np. 1 metr). Wiem, że niektórzy stosują papę ternozgrzewalną i zgrzewają ją - stąd moje pytanie.
    3. Czy na stropie można kłaść styropian bezpośrednio na beton?
    4. Rurki instalacji wody użytkowej powinny iść pod, czy nad izolacją wodną? Może to i banalne pytanie, bo wydaje się raczej oczywiste, że pod, ale z drugiej strony - w miejscach gdzie 4 rurki biegną wzdłuż siebie (oczywiście w otulinie) może być trudno wyłożyć przestrzeń między nimi dokładnie styropianem jeśli będą przykryte folią...
    Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki.
    Pozdrawiam.
    Czemu nie chcesz dać papy termo??? Jeśli planujesz podłogówkę w całym domu, to prawidłowa izolacja przeciwwilgociowa na chudziaku jest bardzo istotna! Jak dostanie Ci się tam wilgoć (a przy folii bardzo prawdopodobne) to będzie Ci ona zabierać ciepło z rurek...

    U mnie rurki od wody idą na I warstwie styropianu, jeśli występowała "kumulacja", czyli rurka na rurce, dawałam cieńszy styropian w tym miejscu pod rurki; rurki w otulinach oczywiście. Kolejność jest taka:
    -papa termo
    -folia (papa ponoć nie wchodzi w reakcje ze styro, ale dla spokojnego sumienia)
    -styropian 2 warstwy (na I warstwie leżą rury od wody)
    -folia od podłogówki i na tym rurki

  11. #11

    Domyślnie

    Więc niech mi ktoś odpowie po co ta papa termozgrzewalna, jeśli budynek położony jest powyżej poziomu gruntu. Przecież chyba nie ma szans, żeby wilgoć przeszła przez dwie warstwy folii danej z ponad pół metrowymi zakładami... W grę wchodzi chyba tylko podciąganie kapilarne, ale przez dwie warstwy folii??Chyba, że się mylę, to proszę - poprawcie mnie.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Podaję bardzo ciekawy link do opracowania dotyczącego błędów w izolacji i skutków, bardzo dużo fotek i przykładów.

    http://www.fundament.icopal.pl/doc/p...ndamentach.pdf
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pascalt Zobacz post
    Więc niech mi ktoś odpowie po co ta papa termozgrzewalna, jeśli budynek położony jest powyżej poziomu gruntu. Przecież chyba nie ma szans, żeby wilgoć przeszła przez dwie warstwy folii danej z ponad pół metrowymi zakładami... W grę wchodzi chyba tylko podciąganie kapilarne, ale przez dwie warstwy folii??Chyba, że się mylę, to proszę - poprawcie mnie.
    a wiesz co się dzieje z tak cienką folią w kontakcie z chudziakiem kiedy po niech pochodzisz, nawet przez styropian?

  14. #14

    Domyślnie

    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-za-podpowiedz

    post Janzara-jest tam fotka takiej folii

  15. #15

    Domyślnie

    Poważnie myślicie, że 2 warstwy folii budowlanej 0,2mm w przypadku, gdy nie ma piwnicy, to zła izolacja pozioma?

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pascalt Zobacz post
    Poważnie myślicie, że 2 warstwy folii budowlanej 0,2mm w przypadku, gdy nie ma piwnicy, to zła izolacja pozioma?
    zwłaszcza jeśli nie ma piwnicy

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał oliwkawawa Zobacz post
    zwłaszcza jeśli nie ma piwnicy
    Mój kierownik budowy twierdzi, że w piwnicy poniżej gruntu należy dać papę termozgrzewalną, jeśli podłoga powyżej gruntu bez piwnicy, to wystarczy folia budowlana 2x.

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    GraMar

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Marki
    Kod pocztowy
    05-270
    Posty
    1.299

    Domyślnie

    Niech tę opinię da na piśmie, z pieczątką oraz tak wpisze do dziennika budowy...



    Cytat Napisał Pascalt Zobacz post
    Mój kierownik budowy twierdzi, że w piwnicy poniżej gruntu należy dać papę termozgrzewalną, jeśli podłoga powyżej gruntu bez piwnicy, to wystarczy folia budowlana 2x.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał oliwkawawa Zobacz post
    Widzę, że stwierdzenie "wylewka dociśnie styropian" wiecznie żywe
    Może dociśnie, a może nie dociśnie. Generalnie wylewka nie jest od dociskania styropianu. Zadbaj o to, aby chudziak był jak najbardziej wyrównany. U mnie był równiutki, ludzie którzy zwiedzali budowę myśleli że to wylewka bo taki gładki był. Niestety hydraulicy się nie przyłożyli, a ja też nie byłam w stanie stać im nad głowami i pilnować. Kiepsko wymietli resztki pyłu i piachu spod folli wystającej spod ścian nośnych. Trochę też słabo obeszli się ze styropianem, nieco klawiszował. Całość wymagała poprawek, ale p. Artur (Teka ) zadbał o to. Wylewka nie popękała nigdzie.
    Pani Anno najwazniejsze ze jest ok."budowlancy"rozne stwierdzenia wymyslaja by ludziom sprzedac towar,usluge.U Pani z tego co pamietam hurtownia przywiozla "drugi cement w Polsce"(TURBO 32,5R) a Pani dzieki swojej wiedzy nie zawachala sie ich odeslac z kwitkiem i zabrac towar
    My posadzkarze po wszystkich poprawiamy bledy a glownie po hydraulikach,tych co wstawiaja drzwi,a glownie po specach od wylewania stropow i chudziakow.Cieszy ,ze nic nie peklo ale u Pani mialo byc twardo na kruszywie i lepiej przewodzic na na podlogowce.Pozdrawiam i dziekuje za pochwaly.Zycze latwiejszego i szybkiego budowania.pozdrawiam Artur

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    GraMar

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Marki
    Kod pocztowy
    05-270
    Posty
    1.299

    Domyślnie

    O czym piszesz?
    Na co uważać, bo chomikuję wszystko przed wylewkami?





    [QUOTE=teka;6172415]Pani Anno najwazniejsze ze jest ok."budowlancy"rozne stwierdzenia wymyslaja by ludziom sprzedac towar,usluge.U Pani z tego co pamietam hurtownia przywiozla "drugi cement w Polsce"(TURBO 32,5R) a Pani dzieki swojej wiedzy nie zawachala sie ich odeslac z kwitkiem i zabrac towar
    My posadzkarze po wszystkich poprawiamy bledy a glownie po hydraulikach,tych co wstawiaja drzwi,a glownie po specach od wylewania stropow i chudziakow.Cieszy ,ze nic nie peklo ale u Pani mialo byc twardo na kruszywie i lepiej przewodzic na na podlogowce.Pozdrawiam i dziekuje za pochwaly.Zycze latwiejszego i szybkiego budowania.pozdrawiam Artur[/QUOTE]

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony