dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Pomysł na zagospodarowanie bardzo dużego ogrodu (5 tyś. metrów) - prośba o porady

    Wiosną będę się zabierał za remont starej drewnianej chaty na siedlisku, które ma ok. 0,5 ha. Siedlisko jest strasznie zarośnięte, pełno jest chwastów i samosiejek, w tym bardzo złośliwego kolonu, który corocznie odrasta. Nie mam dobrych zdjęć, ale myślę, że łatwo sobie wyobrazić ogrodowy stan nędzy i rozpaczy

    Oczywiście zacznę od wyczyszczenia ogrodu. Siekiera, kosa spalinowa, roundap gdzie nie ma innej możliwości i mam nadzieję, że po kilku dniach walki ogród uda się doprowadzić do przyzwoitego stanu. Mam jednak świadomość, że jak ogrodu nie zagospodaruję, to za rok sytuacja się powtórzy. I tu zasadnicze pytanie: w jaki sposób zagospodarować tak dużą powierzchnię, żeby bez cotygodniowej pielęgnacji nie rozsiewały się dalej samosiejki i chwasty, a ogród wyglądał dobrze dla oka.

    Zrobiłem szkic sytuacyjny. To co na czarno już jest, to co na zielono wiem, że chciałbym, aby było. Natomiast do was pytanie co posadzić/jak zagospodarować teren na szkicu oznaczony znakami zapytania?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	plan ogrodu.jpg
Wyświetleń:	557
Rozmiar:	41,6 KB
ID:	226373

    Myślałem, żeby posadzić tam po prostu gorsze odmiany trawy i stworzyć coś na wzór łąki. Wtedy 2 razy do roku przejeżdżałbym kosiarką i tym samym oprócz trawy eliminował chwasty i samosiejki zanim bardzo urosną. Nie mam możliwości koszenia całego ogrodu częściej niż 2-3 razy do roku, bo na razie na działce nikt nie mieszka.

    Co sądzicie o pomyśle łąki? Może macie jakieś lepsze pomysły? Może jakieś rady jak zabrać się z głową za czyszczenie ogrodu?

    Dzięki serdeczne z góry!

    P.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    przede wszystkim nie ma sensu czyścić do gołej ziemi. Szkoda pracy.
    Wyznacz drzewa, które chcesz zostawić, a resztę wytnij. Zacznij raz w miesiącu kosić kosą. Po roku powinieneś dojśc jako tako do ładu, bo zostanie głównie trawa.
    Klon - czyżby klon jesionolistny? Takiego pozbądz się całkowicie. To obcy gatunek inwazyjny

    5 tyś to mnóstwo terenu, którego obsadzenie i prowadzenie będzie kosztowne. Dlatego posadź na większości zwykłe drzewa leśne - sosny, świerki, jarzębiny, lipy - nie wiem jaką masz glebę. Jak zacienią teren, zmniejszy się ilośc chwastów. Potem podsadzisz paprocie i niech sobie rośnie jak w lesie.
    Trawnik zrobisz sobie tylko wokoł domu

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    przede wszystkim nie ma sensu czyścić do gołej ziemi. Szkoda pracy.
    (...)
    Klon - czyżby klon jesionolistny? Takiego pozbądz się całkowicie. To obcy gatunek inwazyjny
    Nie mam rzeczywiście ochoty czyścić do gołej ziemi, ale już raz usunąłem wszystkie samosiejki z działki (ręcznie) i po roku okazało się, że odrosły na nowo. Dotyczy to zwłaszcza klonu jedno-listnego. I tych samosiejek jest znacznie więcej niż chciałbym zostawić. Czy jest jakiś inny pomysł by się go pozbyć nie czyszcząc do gołej ziemi?

    Obawiam się, że jak nie wykopię całego systemu korzeniowego (albo nie zniszczę go chemią), to co roku będę walczył z samosiejkami.
    Ostatnio edytowane przez Piotr4x4 ; 24-11-2013 o 21:28 Powód: literówka

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    skoro oczyściłeś, znaczy, że wysiewa się z okolicy a nie odbija od korzenia. Dlatego zalecam koszenie nie raz w roku, a co miesiąc.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    możesz spróbowac przeprowadzić kontrolowane wypalanie - ale to w porozumieniu ze strażą pożarną.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    skoro oczyściłeś, znaczy, że wysiewa się z okolicy a nie odbija od korzenia. Dlatego zalecam koszenie nie raz w roku, a co miesiąc.
    Warto zacząć jeszcze tej jesieni czy dać sobie spokój i koszenie zacząć na wiosnę?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    teraz co najwyżej możesz przerzedzić te siewki krzewów, bo chwasty prawie nie rosną.

  8. #8

    Domyślnie

    Dzięki! Tak zrobię.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony