dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 369
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 7363
  1. #1

    Domyślnie Czy będzie zakaz palenia węglem???

    Przeczytałem ostatnio, że do 2020 roku ma zostać wprowadzony zakaz palenia węglem w całym kraju. W Krakowie już nie można nim palić. Państwo ponoć będzie dopłacało do wymiany instalacji. Myślicie, że nawet właściciele nowoczesnych kotłów na węgiel będą musieli wyrzucić je na śmietnik? Jak się to odbije na cenach innych nośników energii i kieszeniach polaków? Czy aby unijne przepisy nie powodują więcej szkód niż pożytku?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał macmac84 Zobacz post
    Przeczytałem ostatnio, że do 2020 roku ma zostać wprowadzony zakaz palenia węglem w całym kraju. W Krakowie już nie można nim palić. Państwo ponoć będzie dopłacało do wymiany instalacji. Myślicie, że nawet właściciele nowoczesnych kotłów na węgiel będą musieli wyrzucić je na śmietnik? Jak się to odbije na cenach innych nośników energii i kieszeniach polaków? Czy aby unijne przepisy nie powodują więcej szkód niż pożytku?
    w/g mnie węgiel powinno się spalać w elektrociepłowni i nigdzie więcej, ale...

    wiadomo, nie należymy do najbogatszych społeczeństw w Europie, chociaż uważam że to co w Krakowie uchwalili to ruch w dobrym kierunku

    a tak w ogóle, to Polaków nie polaków, Prezes jakby rządził to by cie za to na ciężkie roboty zesłał

  3. #3

    Domyślnie

    nie ma....
    Ostatnio edytowane przez heine84 ; 29-10-2014 o 14:48

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    piotrmak

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Szubin
    Kod pocztowy
    89-200
    Posty
    1.596

    Domyślnie

    Cytat Napisał heine84 Zobacz post
    Oczywiście że masz rację
    Ekolodzy, krzykacze i inni mniej ważni chcą aby zakazać całkowicie palić węglem... BRAWO!!!
    Dla mieszkańców kraju to jest wyjście idealne, obniżyć cene gazu o 50% to nikt nie będize palił węglem... Proste.... proste... ale niestety nierealne
    Po pierwsze to gaz trzeba mieć a nie kupować za $ a po drugie to trzeba mieć jak to przesłać do domu. Wywrotką się nie da
    A tak naprawdę co ekolodzy proponują w zamian?
    Atom? Nie
    El. wodne? Nie bo rybki, migracje itp.
    El. wiatrowe? Nie bo ptaszki
    Rozumiem, że ekolodzy są za potężną el. gazową, ale wtedy od razu do księdza i dać na mszę, żeby Putin nie zakręcił

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał heine84 Zobacz post
    Oczywiście że masz rację
    Ekolodzy, krzykacze i inni mniej ważni chcą aby zakazać całkowicie palić węglem... BRAWO!!!
    Tylko niech zaproponują coś w zamian? Jeśli cena gazu spadnie o 1/2 to nikt nie będzie palił węglem... bo musiałby być chyba idiotą. Łatwiej nakładać zakazy, bo to nic nie kosztuje państwo....Wiem... pomarzyć można... a rząd i tak swoje.
    Dla mieszkańców kraju to jest wyjście idealne, obniżyć cene gazu o 50% to nikt nie będize palił węglem... Proste.... proste... ale niestety nierealne
    Pytanie podstawowe nr1:
    Po co budować, skoro nie ma za co utrzymać, a żeby utrzymać trzeba skrobać się po kieszeni?

    dla mnie własny dom to komfort, a palenie węglem do tej kategorii nie należy, ale..

    komfort to rzecz subiektywna, także nikomu nie zabraniam palenia węglem, choć zgadzam się gdy zabraniają

    imrahil podpowiedział co robić :
    budować cieplejsze domy i grzać prądem - proste? PROSTE

  6. #6
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał gentoonx Zobacz post
    Pytanie podstawowe nr1:
    Po co budować, skoro nie ma za co utrzymać, a żeby utrzymać trzeba skrobać się po kieszeni?

    dla mnie własny dom to komfort, a palenie węglem do tej kategorii nie należy, ale..

    komfort to rzecz subiektywna, także nikomu nie zabraniam palenia węglem, choć zgadzam się gdy zabraniają

    imrahil podpowiedział co robić :
    budować cieplejsze domy i grzać prądem - proste? PROSTE
    Dokładnie,dlatego też jestem za wprowadzeniem zakazu palenia węglem,w nowych domach od razu,w starych za jakiś czas.
    Może skłoni to inwestorów do myślenia bo większość buduje domy na pałę,byleby dach nad głową był.

    W Polsce panuje ciemnogród wśród nowych inwestorów jeśli chodzi o systemy grzewcze oraz technologie budowy.
    Odpowiednio zbudowany dom grzany prądem nie zużyje dużo więcej energii na ogrzewanie niż dom,słaby dom,w którym grzeje się np.ekogroszkiem.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 30-11-2013 o 15:32

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    selius

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Kod pocztowy
    05-100
    Posty
    288

    Domyślnie

    W mojej gminie nie mozna palic weglem,
    ale za to mozna ekogroszkiem.

    Niby to samo a jednak

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Dokładnie,dlatego też jestem za wprowadzeniem zakazu palenia węglem,w nowych domach od razu,w starych za jakiś czas.
    Może skłoni to inwestorów do myślenia bo większość buduje domy na pałę,byleby dach nad głową był.

    W Polsce panuje ciemnogród wśród nowych inwestorów jeśli chodzi o systemy grzewcze oraz technologie budowy.
    Odpowiednio zbudowany dom grzany prądem nie zużyje dużo więcej energii na ogrzewanie niż dom,słaby dom,w którym grzeje się np.ekogroszkiem.
    No a prąd to u nas też chyba z węgla co nie? Jak dobrze ocieplony dom to zużycie węgla też nie będzie jakieś wielkie. Nowoczesne kotły mają bardzo dobrą sprawność. Jak ktoś nie ma dostępu do gazu to chyba tylko prąd albo pompa ciepła zostaje. Bo po tym zakazie to cena drewna na pewno pójdzie mocno w górę. W brew pozorom ludzie myślą całkiem sporo, i liczą też, a węgiel jest po prostu najtańszy,

  9. #9
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał macmac84 Zobacz post
    W brew pozorom ludzie myślą całkiem sporo, i liczą też, a węgiel jest po prostu najtańszy,
    Patrząc na zużycie ekogroszka jakim się chwalą niektórzy tu na forum to z najtańszym paliwem nie ma nic wspólnego także nie widzę myślenia ani liczenia i nie wiem pod jakim względem węgiel jest najtańszy.

    3t ekogroszka to jakieś min.2400zł a to jest jakieś 7000kWh gdzie spokojnie taką energią można ogrzać prądem dom ok.150m2 przy założeniu zapotrzebowania 50kWh/m2/rok.
    Kocioł na ekogroszek to koszt ok.7-8tys.zł a piecyk na prąd to ok.2,5-3tys.zł.
    Przy ekogroszku trzeba też postawić komin za ok.4-5tys.zł z wykończeniem a przy prądzie można oszczędzić kasy na kominie.
    Gdzie te myślenie i liczenie ?
    Ja widzę ciemnogród wśród nowych inwestorów wchodzących w ekogroszek i tyle dlatego jestem za bezwzględnym zakazem stosowania kotłów na ekogroszek w nowych domach i to od razu.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 30-11-2013 o 16:54

  10. #10

    Domyślnie

    No tak ale w jaki sposób zakaz opalania węglem miałby skłonić inwestorów do myślenia? Do jakiego myślenia? Proekologicznego? A jaką masz pewność, że za parę lat jak zakażą również wytwarzania prądu za pomocą spalania węgla, to wszyscy ci którzy grzeją nim nie pójdą z torbami? A węgiel był i będzie tani.

  11. #11

    Domyślnie

    spalanie węgla w elektrowni (a także śmieci w spalarni śmieci z turbiną) to zupełnie inna bajka. taka elektrownia sporo się różni od domowej kotłowni. np. w spalarniach śmieci w kotle temperatura nie może spaść poniżej danego progu, bo to grozi syfem w powietrzu i jest to bardzo pilnowane. w nowych zakładach instalowane są odpowiednie systemy oczyszczania spalin i analizatory, z których pomiary są na bieżąco rejestrowane i do wglądu dla odpowiednich instytucji. to nie te czasy, że filtry w elektrowni dało się zbajpasować.

    jak wybuduje się dom, którego koszt ogrzewania prądem jest odpowiednio niski (niższy niż przy innym domu ogrzewanym węglem), to chyba nie trzeba się martwić o koszt utrzymania. prąd zdrożeje, można kupić pompę ciepła (która do domu o niskim obciążeniu cieplnym jest tańsza niż do domu "tradycyjnego"). koszt takiego domu jest niewiele wyższy niż tradycyjnego, przynajmniej w moim przypadku. można zaoszczędzić na powierzchni na opał, kominie, kotle itd.

    wokół mnie same rodziny górnicze, moja zresztą też. wszystkich namawiam do takiego budowania, ale większość ma mnie za idiotę. jak im mówię, że do tego mam bezobsługowe ogrzewania, to mi mówią, że oni lubią 3-6 razy na dobę dorzucić węgla do śmieciucha, więc argument o bezobsługowym ogrzewaniu nie ma szans . oni mają węgiel za darmo (do czasu). ostatnio w związku z problemami Kompanii Węglowej krążą plotki o likwidacji deputatu węglowego dla emerytów (chyba 3 tony rocznie) i niektórzy nawet mi przestali zaprzeczać .
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  12. #12
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał macmac84 Zobacz post
    No tak ale w jaki sposób zakaz opalania węglem miałby skłonić inwestorów do myślenia? Do jakiego myślenia?
    Przeczytaj dokładnie mój wcześniejszy post to może zrozumiesz do jakiego myślenia ma przyczynić się zakaz palenia węglem.
    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    wokół mnie same rodziny górnicze.
    U mnie podobnie a na dodatek 3 kopalnie w promieniu 5km a 5 w promieniu 10km
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 30-11-2013 o 17:31

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    717

    Domyślnie

    Zakazujmy węgla, zakazujmy! Putin i Gazprom do spółki z Pawlakiem już zacierają ręce. Aleście panowie mądrzy. Mądrzy inaczej.
    Mądre było by zakazanie dymienia z kominów. Lotna brygada jeździ i wlepia mandaty za dym. A czym kto się ogrzewa, czy spala węgiel, czy stare gumiaki, czy biogaz z gnojówki, to nie powinno podlegać jakimkolwiek zakazom/nakazom.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.540

    Domyślnie

    Palę ekogroszkiem i jestem za zakazem palenia węglem w każdej postaci ale pod jednym warunkiem, że ECAT będzie faktem i ogólnie dostępnym medium ( tu pisaliśmy http://forum.muratordom.pl/showthrea...highlight=ECAT )

    To tylko wtedy będzie miało sens

  15. #15

    Domyślnie

    ja to generalnie jestem przeciwnikiem wszelkich zakazów i nakazów, ale w przypadku węgla w domowych kotłowniach chodzi także o nasze zdrowie.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  16. #16

    Domyślnie

    No tak są jeszcze drewno, pelet i brykiet. Ale ich ceny na pewno mocno podskoczą jeżeli nie będzie można palić węglem. Bo nie wierzę że ludzie z węgla od razu na PC się przerzucą, a w wielu miejscach o dostępie do gazu mowy nie ma. A tak na marginesie to nie lubię zakazów

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    "" już nie działa

    brzydactwa te emoty nowe

    a wracając do tematu w kwestii tego ile podrożeje drewno, pellety itp po zakazie palenia węglem - moje Pytanie nr1 dalej aktualne, odpowiedź też.
    Ostatnio edytowane przez gentoonx ; 30-11-2013 o 19:09

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar akumulator
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-766
    Posty
    111

    Domyślnie

    Polecam również watek tam na bieżąco były relacjonowane zdarzenia w Krakowie włącznie z projektem ustawy w której wykreślono zakaz palenia drewnem w kominkach. Bo w Krakowie poszli o krok dalej i nie można palić również drewnem .
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...kominku-2015-r

    Co do zakazów będzie ich coraz więcej. Z roku na rok są zakazy, niby dla dobra społeczeństwa. Zaczęło się od żarówek „energo-oszczednych „ z dużą zawartością rtęci. A co do elektrociepłowni to np. Grupa Electricite de France, do której należy krakowska elektrociepłownia w Łęgu w porozumieniu z lobby gazowym sama ustala reguły gry jakie ma przyjąć społeczeństwo krakowskie ( na początek). Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze , a Polska na węglu stoi więc węgiel stanieje i pojedzie pociągami za granice .

  19. #19

    Domyślnie

    Rozumiem że Kraków jest poligonem doświadczalnym? Jak tam się uda, to wszędzie się uda. Przeczytałem uchwałę dla miasta Krakowa i wynika z niej, że zapylenie znacznie przekracza obowiązujące normy. No ale jak ktoś mieszka na wsi, gzie stoją 3 domy na krzyż to choćby palili po tonie na dobę to żadnych norm nie przekroczą.

  20. #20
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał macmac84 Zobacz post
    Rozumiem że Kraków jest poligonem doświadczalnym? Jak tam się uda, to wszędzie się uda. Przeczytałem uchwałę dla miasta Krakowa i wynika z niej, że zapylenie znacznie przekracza obowiązujące normy. No ale jak ktoś mieszka na wsi, gzie stoją 3 domy na krzyż to choćby palili po tonie na dobę to żadnych norm nie przekroczą.
    Mieszkam na wsi,otoczony jestem domami grzanymi węglem,na parapetach syf z sadzy,po wyjściu z domu smród palonego węgla.
    Obok budują się 2 nowe domy,po ok.200m2,oczywiście będą opalane węglem,widocznie inwestorów tych "nie stać" na inny system grzewczy czy dobrą izolację,która kosztuje ok.5tys.zł bo mają po 10cm na ścianach, co w porównaniu do 500tys.zł za cały dom jest kwotą przekraczającą ich możliwości finansowe.
    Ciemnogród poprostu.

Strona 1 z 369

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony