dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 44
  1. #21
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał the_anonim Zobacz post
    Witam
    Odświerzam temat trochę z innej strony. Interesuje mnie jaka jest minimalna odległość czerpni od reku.
    Sytacja jest taka że czerpnia wychodzi mi po prostej ze ściany i od razu do reku. Odległość czerpnia-reku 1,5m. Jakieś przeciwwskazania?

    Pozdrawiam
    Według mnie nie ma znaczenia odległość ale zastanów się nad zastosowaniem filtra wstępnego przy czerpni aby łapał komary i inne większe zanieczyszczenia. Ja tak mam i jestem zadowolony. Dalej, jak masz okolicę "zasyfioną" to warto zastosować dobry filtr jeszcze przed rekuperatorem. Ja tak zrobiłem, mam kieszeniowy w specjalnej skrzynce. Sam filtr ma wymiary 30x30x60cm 60cm to jego długość. Ostatnio założyłem klasy F9 i jestem mile zaskoczony skutecznością połykania pyłu PM 2,5. To tyle rad. A jeszcze dodam, że w rekuperatorze wyjąłem filtr na stronie czerpni.

  2. #22
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar the_anonim
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Pińczów
    Kod pocztowy
    28-400
    Posty
    651

    Domyślnie

    Dzięki Stermaj filtr pewnie jakiś wrzucę przed reku bo w koło mam same kopciuch i w zimie aż siwo. Bardziej pytam od strony technicznej bo coś mi się kojarzy aby nie robić żadnych rur poniżej 3m bo będą generować hałas. Pytanie czy tyczy się to również czerpni i wyrzutni.

    Ps. dziś po przymiarce rekuperatora wychodzi że najlepiej jak by wysiał przy samej ścianie co powoduje że czerpnia miała by max 80cm. Czy to problem?

  3. #23
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał the_anonim Zobacz post
    Dzięki Stermaj filtr pewnie jakiś wrzucę przed reku bo w koło mam same kopciuch i w zimie aż siwo. Bardziej pytam od strony technicznej bo coś mi się kojarzy aby nie robić żadnych rur poniżej 3m bo będą generować hałas. Pytanie czy tyczy się to również czerpni i wyrzutni.

    Ps. dziś po przymiarce rekuperatora wychodzi że najlepiej jak by wysiał przy samej ścianie co powoduje że czerpnia miała by max 80cm. Czy to problem?
    Nie spotkałem się z opinią, że kanały krótsze niż 3m generują hałas. Najwięcej hałasu generuje sam rekuperator, dlatego proponuję zastosować elastyczne przyłącza. Drgania akustyczne nie przenoszą się bezpośrednio na kanały i hałas nie rozprzestrzenia się po przewodach a jedynie przez powietrze. Wiem to z doświadczenia.
    Czy na 80 cm zmieścisz skrzynkę filtru wstępnego? Jak masz zadymioną okolicę to trzeba zastosować dobre filtry. Wiedz, że im wyższej klasy filtr tym ma większe opory i trzeba stosować większe powierzchnie aby je zmniejszyć. Trenowałem to z matą F7 w rekuperatorze zamiast G4 i stwierdziłem, że mocno wzrastają opory, ponadto filtr szybko się zapycha. Zastosowałem, jak pisałem wcześniej, kieszeniowy co zwiększyło powierzchnię filtracji ponad 10 razy, a tym samym opory a i zanieczyszczenia rozkładają się na większą powierzchnię, więc taki filtr dłużej "wytrzyma".

  4. #24
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    nass

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Kod pocztowy
    62-400
    Posty
    288

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    mam kieszeniowy w specjalnej skrzynce. Sam filtr ma wymiary 30x30x60cm 60cm to jego długość. Ostatnio założyłem klasy F9 i jestem mile zaskoczony skutecznością połykania pyłu PM 2,5.
    Ta skrzynka jest jakoś izolowana? Nie ma problemu ze skraplaniem? Jakimi przewodami masz podłączoną czerpnie, w sensie jaka izolacja?

  5. #25
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał nass Zobacz post
    Ta skrzynka jest jakoś izolowana? Nie ma problemu ze skraplaniem? Jakimi przewodami masz podłączoną czerpnie, w sensie jaka izolacja?
    Skrzynkę na filtr wykonałem z płyty osb i wykleiłem ją w środku styropianem. Skrzynka jest na nieocieplonym strychu rury spiro stalowe. Wszystko jest ocieplone, aby w lecie powietrze dodatkowo nie nagrzewało się jak na strychu jest+ 50*C. W moim przypadku nic się nie powinno skraplać. Jak rury i skrzynka są w ogrzewanym pomieszczeniu może skraplać się para na zewnątrz rur czy skrzynki i dlatego należy wszystko zaizolować termicznie i przeciw wilgoci folią, są do tego celu specjalne materiały jak wełna z folią aluminiową. Ważne jest aby powietrze z pomieszczenia nie przenikało do powierzchni rury, gdzie w zimie przepływa powietrze o niskiej temperaturze.

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Mam parterówkę w trakcie budowy.
    Według projektu centrala jest w garażu i czerpnia i wyrzutnia wychodzi przez jedna i tą sama ścianę garażu, poziomo.
    Dodam, że u mnie będzie to strona północna. Będzie ok czy mocno nietypowo?
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Wyrzutnia ścienna to spore szanse na zacieki i rozwój zielonego życia - tu wylatuje w chłody maksymalnie wilgotne powietrze i nawet jak z wyrzutni nie cieknie, to para osadza się na ścianie. Wyrzutnia najlepiej przez dach,
    Jest też kwestia spełnienia wymogów co do odległości czerpni od wyrzutni i od okien.

  8. #28
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Dodam jeszcze, że na tej ścianie (tj na ziemi obok tej ściany) będzie jednostka zwenętrzna powietrznej pompy ciepła.
    Tak mniej więcej nieopodal wyrzutni. To akceptowalne?
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  9. #29
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Pod

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    GOP
    Kod pocztowy
    44-120
    Posty
    586

    Domyślnie

    Mam wyrzutnie na ścianie, metr poniżej dachu. Jest tak sobie 1.5 roku i żadnego zielonego życia ani zacieków nie zauważam więc te teorie to tylko teorie. 5 m niżej stoi PC.
    Pow. grz. podlóg 100m2 (93m2 ogrzewane) Sciany Porotherm 24cm+16cm styro(λ0.032), posadzka na gruncie styro 12-13 cm (λ0.037), stropodach 35cm (ekofiber λ0.037), fundament 8cm XPS okna 3S Uw=0,75, 100% OP, WM+reku,
    Pci Samsung EHS 9KW.

  10. #30

    Domyślnie

    Mam podobnie jak przedmówca Pod - od prawie 5 lat wyrzutnia na ścianie, ok. pół metra poniżej okapu i ZERO objawów o których pisze Kaizen.
    Budujemy "Cyprysa" (pracownia Horyzont)
    Dom 165 m2 p.u. Ściany: silikat. Dachówka Euronit. Okna 3-szyb. Schuco. WM+reku. Działka 1500 m2 Ważne daty: 28.03.2012 zakup działki 17.07.2012 PnB 24.10.2012 fundamenty 19.11.2012 stropy 09.01.2013 dach 11.01.2013 SSO 22.05.2013 SSZ 15.06.2013 instalacje 22.06.2013 tynki wewn. 26.06.2013 wylewki 27.07.2013 ocieplenie poddasza 22.08.2013 PnU 29.08.2013 MIESZKAMY! 04.2014 taras 09.2016 ogrodz. frontowe 07.2017 kominek 09.2019 założenie ogrodu

  11. #31
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pod Zobacz post
    Mam wyrzutnie na ścianie, metr poniżej dachu. Jest tak sobie 1.5 roku i żadnego zielonego życia ani zacieków nie zauważam więc te teorie to tylko teorie. 5 m niżej stoi PC.
    To nie są teorie to jest praktyka i fizyka. U siebie zauważyłem właśnie lekki lodowy zaciek w zimie. Oczywiście teraz jest wszystko OK i nic nie widać aby zieleniało. Kaizen napisał, że są spore szanse a szansa nie oznacza, że coś wystąpi.
    Wyrzutnia na dach, oprócz dobrego ocieplenia, powinna mieć odskraplacz, aby skraplająca się para w pionowym odcinku i nie tylko miała gdzie "odpłynąć" i dodam, że nie musi się skraplać ale może.

  12. #32
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Czy są jakieś wymogi co do wyrzutni pionowej przez dach?
    To znaczy takie zasady analogiczne jak do kominów (wysokość, odległość od kalenicy, itd.)?
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  13. #33
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    12. Odległość wyrzutni dachowych, mierząc w rzucie poziomym, nie powinna być mniejsza niż 3 m od:
    1) krawędzi dachu, poniżej której znajdują się okna;
    2) najbliższej krawędzi okna w połaci dachu;
    3) najbliższej krawędzi okna w ścianie ponad dachem.
    13. Jeżeli odległość, o której mowa w ust. 12 pkt 2 i 3, wynosi od 3 m do 10 m, dolna krawędź wyrzutni powinna
    znajdować się co najmniej 1 m ponad najwyższą krawędzią okna.

  14. #34
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    12. Odległość wyrzutni dachowych, mierząc w rzucie poziomym, nie powinna być mniejsza niż 3 m od:
    1) krawędzi dachu, poniżej której znajdują się okna;
    2) najbliższej krawędzi okna w połaci dachu;
    3) najbliższej krawędzi okna w ścianie ponad dachem.
    13. Jeżeli odległość, o której mowa w ust. 12 pkt 2 i 3, wynosi od 3 m do 10 m, dolna krawędź wyrzutni powinna
    znajdować się co najmniej 1 m ponad najwyższą krawędzią okna.
    Dzięki
    Wiesz może czy dowolne okna czy tylko mieszkalne?
    Może pytam trochę naokoło - zastanawiam się jaka musi być sytuacja aby ulokować wyrzutnię blisko krawędzi dachu baaa nawet przy samej krawędzi.
    To znaczy w sytuacji w której wyrzutnia jest w ścianie to czy można ją "zakręcić" i dać pionowo przez okap dachowy.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  15. #35
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Czerpnię i wyrzutnię będę miał przez ścianę garażu (obie, ok 3m od siebie).
    Pod jednym z nich będzie stała jednostka zewnętrzna pompy P-W.
    Czy jest jakieś zalecenie "pozytywne" co tam umieścić (czerpnia/wyrzutnia).
    A może zalecenie negatywne, czego lepiej tam nie umieszczać.
    Czy obojętnie totalnie.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  16. #36
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    592

    Domyślnie

    Wykopalisk wątków ciąg dalszy
    Nie chcę zakładać nowy tematów więc podepnę tu pytanie.

    Czerpnia i wyrzutnia. Robię budynek bez okapu. Od generalnego wykonawcy domu wiem że wyrzutnię w takich przypadkach robią na dachu. Czy warto też robić czerpnię na dachu? Budynek ma być parterowy a rekuperator ma stać w pomieszczeniu gospodarczym. Musiałbym przechodzić z kanałami do czerpni i wyrzutni przez strop i potem na dach. Warto sie w to bawić czy zrobić wyrzutnię na dachu a czerpnię w ścianie?
    Czerpnia i wyrzutnia byłyby od strony północnej. Dach ma kąt 35*. W okolicy nie ma żadnych smrodziuchów. Tylko martwią się że jak kanały będą pionowo to może się coś skraplac i spływać do rekuperatora.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	czerpniawyrzutnia.jpg
Wyświetleń:	34
Rozmiar:	18,3 KB
ID:	454829

  17. #37

    Domyślnie

    Zastanów się czy nie skorzystać z tego rozwiązania
    https://concept-air.com.pl/vallox-out-in/

  18. #38
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał exetterenak Zobacz post
    Budynek ma być parterowy a rekuperator ma stać w pomieszczeniu gospodarczym.[...] Czerpnia i wyrzutnia byłyby od strony północnej. Dach ma kąt 35*
    Czyli sytuacja identyczna jak u mnie.
    Mam i czerpnię, i wyrzutnię na ścianie.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  19. #39
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    592

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Czyli sytuacja identyczna jak u mnie.
    Mam i czerpnię, i wyrzutnię na ścianie.
    A jak z utrzymaniem czystości na ścianie przy wyrzutni? Obawiam się że będzie syf.

  20. #40
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    592

    Domyślnie

    Cytat Napisał COMFORT Technology Zobacz post
    Czerpnia w dachu nie jest dobrym pomysłem (temperatury, opory, koszty) Standardowe kominki mają za małe przekroje - na jednym może być problem, dedykowane są drogie, Jeśli jest możliwość wykonania od północy w ścianie - najlepsza opcja. Czerpnio-wyrzutnia to chyba najgorszy pomysł nie wspominając o przepisach
    Nie planowałem czerpnio-wyrzutni. Chciałem rozdzielić te kanały. Tak się właśnie obawiam o opory i skuteczność działania czerpni i wyrzutni na dachu.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony