Witam.

Mam do wykonania instalację wodną w domie parterowym. Chcę instalację wykonać w PEX ale beztrójnikowo w wylewce - do każdego punktu poboru wody osobna para rur PEX.
W kotłowni chcę umieścić rozdzielacz wody - 5 punktów na ciepłą i 5 punktów na zimną. 3 pary na łazienkę ( odległość 6-7 metrów od kotłowni : umywalka, prysznic/deszczownica, kibelek/bidetka ), 1 para do kuchni ( odległość 4m zlewozymywak/zmywarka ) i jedna para w kotłowni ( odległość: 1,2m umywalka ).

Łącznie wyjdzie mi około 60 metrów ryry PEX. Chyba, że zdecydowałbym się na cyrkulację ( ale jeszcze nie jestem do niej przekonany ) - wyszłoby około 30 metrów więcej.

Zdecydowałem się na takie rozwiązanie, gdyż sporo prac chcę wykonać samodzielnie ( rozłożenie rur, bruzdowanie, itd. ) . Końcówki po stronie baterii pozaciska mi znajomy. Po stronie rozdzielacza mogę założyć końcówki skręcane - będą na wierzchu.

Kwestia tylko jakiej średnicy PEX'y wybrać ? 16mm czy 20mm - aby nie mieć później problemów - zwłaszcza np. przy planowanej deszczownicy ? Szukam od kilku dni informacji, przykładowych projektów, schematów - ale metoda jest chyba mało popularna, bo nic ciekawego na ten temat nie znalazłem.