dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 71
  1. #21
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    są rozdzielacze dedykowane do instalacji wody , a nie ogrzewania ?

  2. #22

    Domyślnie

    Mosiądz, oraz stal nierdzewna są dedykowane do CWU, szukasz konkretnie produktu który posiada atest PZH?

  3. #23
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Mosiądz, oraz stal nierdzewna są dedykowane do CWU, szukasz konkretnie produktu który posiada atest PZH?
    atest mile widziany, czemu by nie.

    patrze po internecie ale rozdzielacza do wody użytkowej w domu, nie widzę.

    można pewnie użyć takiego do podłogówki.

  4. #24

    Domyślnie

    Akurat jak szukałem rozdzielaczy do (C)WU, to nie zalazłem żadnego ze stali nierdzewnej z atestem PZH. Co innego mosiężne. Kan-therm ma takie.

  5. #25
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    A jakby użyć takiego z nierdzewki od podłogówki?
    Czy rotametry coś będą przeszkadzać? Usunąć może je?

  6. #26

    Domyślnie

    A w jakim celu? Żeby więcej zapłacić?

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    A w jakim celu? Żeby więcej zapłacić?
    Jakoś znaleźć nie mogę rozdzielcza z nierdzewki bez rotametrow dlatego pytam..

  8. #28
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3
    Ostatnio edytowane przez Janekk1234 ; 12-05-2019 o 17:26

  9. #29

    Domyślnie

    Ten drugi to na ocynk wygląda. Na pewno nie na stal nierdzewną.

    Ze stali nierdzewnej bez rotametrów ma rehau. 2-12 obwodów. Tylko jak jakiś czas temu szukałem, to nie udało mi się znaleźć informacji aby nadawał się do wody pitnej.
    Tutaj kolejny przykład rozdzielacza

  10. #30
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Valvex też ma i to od razu z podejściem na pex.

    Techniprot wygląda sensownie. Polska produkcja a nie jakiś noname...
    Ostatnio edytowane przez Janekk1234 ; 12-05-2019 o 21:12

  11. #31
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    W castoramie mają takie rozdzielacze z mosiadzu
    Nie wiem czy z atestem, można sobie łączyć najmniejsza ilość sekcji 2ob.

  12. #32
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    mam tu argumenty hydraulika przeciw takiemu systemowi

    brak skutecznej cyrkulacji ciepłej wody , zwiększenie zużycia wody zwłaszcza ciepłej , nagrzewanie się rur z zimną wodą na skutek złej izolacji w okolicach rozdzielacza , często zdarza się że w dużych domach istnieją punkty nie używane np na pralkę czy drugi prysznic woda z rozdzielacza do tych punktów pozostaje przez długi czas bez wymiany co powoduję rozwój bakterii a te przechodzą na całą instalacje , jest dużo droższy w wykonaniu wymaga też miejsca co w małych domach bywa trudne

  13. #33

    Domyślnie

    brak skutecznej cyrkulacji ciepłej wody

    Cyrkulację robi się od belki rozdzielacza. Czyli niby gorsza ta cyrkulacja, ale znów założenie jest takie, że rozdzielacz jest możliwie blisko punktów czerpalnych, które obsługuje. A od niego podejścia do tych punktów są krótkie. Czyli w teorii żaden problem dla skuteczności cyrkulacji


    zwiększenie zużycia wody zwłaszcza ciepłej

    Jak wyżej. Rozdzielacz możliwie blisko punktów czerpalnych, a od niego krótkie podejścia. I nie ma wtedy problemu


    nagrzewanie się rur z zimną wodą na skutek złej izolacji w okolicach rozdzielacza

    W czym problem? Rurki od rozdzielacza w otulinie. Otuline można odsunąć prawie do belki rozdzielacza. Poza tym są osobne rozdzielacze na ciepła i zimna wodę.


    często zdarza się że w dużych domach istnieją punkty nie używane np na pralkę czy drugi prysznic woda z rozdzielacza do tych punktów pozostaje przez długi czas bez wymiany co powoduję rozwój bakterii a te przechodzą na całą instalacje

    Bzdura. Wyobraź sobie, że w systemie trojnikowym wszystkie trójnik przesuwasz obok siebie. Wychodzi właśnie rozdzielacz.
    Można też mieć taki układ punktów czerpalnych w systemie trojnikowym, że bakterie też się będą namnazac.


    jest dużo droższy w wykonaniu wymaga też miejsca co w małych domach bywa trudne

    Byc może. Kwestia policzenia kosztów i analiza konkretnej rozważanej instalacji.

  14. #34

    Domyślnie

    Stosowanie rozdzielacza do wody użytkowej jak na moje to wyrzucone pieniądze w błoto , a dość sporo wykonuje takich systemów w pracy .wystarczy zastosować trójniki i przejścia na pex w zależności od stosowanego systemu taniej i pewniej .
    Co do średnic rur to w zależności od ujęcia i ciśnienia panującego w instalacji stosuje się 16mm i 20 mm , 16mm umywalki prysznice itp 20mm zmywarki pralki .
    U siebie wykonałem taki sam system z cyrkulacją i wszystkie rozdzielacze zrobiłem z trójników mosiężnych 1 cal. rozdzielacz cyrkulacji z rotametrami aby odpowiednio wysterować przepływ w każdym układzie, wiadomo nie każda rurka jest tak samo długa .

  15. #35

    Domyślnie

    Nie wiem co może być pewniejszego niż brak łączenia w podłodze.

  16. #36

    Domyślnie

    kto pisał o łączeniu w podłodze całość mam sprowadzone do kotłowni i wszystko połączone na ścianie nad podłogą blisko zasobnika

  17. #37

    Domyślnie

    To gdzie te trójniki? Rozdzielacz z trójników? To ile będzie, o ile będzie, taniej z trójników mosiężnych + zapewne nyple, od gotowej belki kan-a, która kilkadziesiąt zł kosztuje?

  18. #38
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Zastosowanie jednego rozdzielacza głównego ma tą wadę że jest wbrew zasadzie że układ powinien być tak zbudowany że zapewnia ruch wody w rurach. Zgadza się? Chodzi o zapobieganie rozrodu bakterii.

  19. #39
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    grzesio1712

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-232
    Posty
    322

    Domyślnie

    Z reguły zwyczajny pobór wody z punktów czerpalnych zapewnia ten ruch. Teoretycznie problem zaczyna występować jak się wyjedzie na urlop dwutygodniowy. Cyrkulacja zapewnia właśnie ten ruch wody. Np. W budownictwie mieszkaniowym zalecane jest przegrzanie ciepłej wody do 75*C raz na tydzień.

  20. #40

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Nie wiem co może być pewniejszego niż brak łączenia w podłodze.
    Pewnie robota hydraulika na trójnikach, za którą weźmie furę dolarów, bo to tyle !!!!!!!!!! roboty, że masakra...

    Ja zamawiam gotowy rozdzielacz pod moją instalację (nie robię cyrkulacji, obecnie nie mam i jakoś mi to nie przeszkadza) i mam zamiar sam rozciągnąć pexa. Potem wypożyczę mechaniczną lub kupię ręczną zaciskarkę. I wszystko w temacie.

    Nie ma prostszego i bardziej pewnego systemu. Do tego odcięcie jednego obiegu, z którym coś się ewentualnie stało. Cała reszta chodzi.
    Jakiekolwiek naprawy przy rozdzielaczu - ergo - łatwy dostęp; albo przy punkcie poboru do którego jest łatwy dostęp lub extremalnie trzeba skuć jeden kafel.
    W porównaniu do poszukiwania wycieku pod posadzką....to pikuś.

    Gadanie o bakteriach i stojącej wodzie. No nie wiem, ja mam zamiar używać systematycznie wszystkich ujęć wody. Nie robię 6 umywalek dla 3 osób....
    Poza tym brak cyrkulacji powoduje, że i tak większość stojącej wody, zimnej, w rurach się spuszcza....
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony