dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 208 z 246
Pokaż wyniki od 4.141 do 4.160 z 4905
  1. #4141

    Domyślnie

    Cytat Napisał graucho Zobacz post
    Moja sugestia taka:
    jadalnia 2x75
    spiżarka 0
    wiatrołap 0
    pralnia zmiana na nawiew 1x75
    garderoba 0

    wywiewy odzyskane z spiżarki i wiatrołapu dołożyć do łazienek i tam 3x75

    Jaka średnica ksrzynek rozprężnych? jak masz 10/10 kanałów to wypadałoby 160. Ja bym zmienił na 12/12 kanałów i rura 200 do/z reku/czerpni. Wtedy masz dwa extra kanały nawiewne do pokoi gdzie masz po jednej rurze. Ja bym nie zrobił pokoju w którym się śpi (dziecko czy dorosły) na jednej rurze. Lepiej mieć dwie i przydławić np. bo poźniej w drugą stronęzaczarowanym ołówkiem jej nie namalujesz..

    Ale teorie na forum są różne...
    Czy przy rezygnacji z wywiewu wiatrołapu, dodaniu nawiewiu z pralni, syf z wiatrołapu nie poleci na część dzienną?

    Cytat Napisał tomno Zobacz post
    Przenieś wywiew z wiatrołapu do głównej łazienki. Skoro w pralni jest wyciąg, to powietrze z mieszkania będzie musiało przepłynąć przez wiatrołap.
    Czy sypialnie z 1 kanałem będą jednoosobowe?
    tak sypialnie jednoosobowe.

  2. #4142
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    graucho

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    19

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawnook Zobacz post
    Czy przy rezygnacji z wywiewu wiatrołapu, dodaniu nawiewiu z pralni, syf z wiatrołapu nie poleci na część dzienną?


    tak sypialnie jednoosobowe.
    Wywiewy powinny być w miejscach "brudnych" i jak za dużo ich zrobisz to po skręceniu centrali na minimum w zimie nie będziesz miał dobrej wentylacji w łazience. Moim zdaniem wywiewy powinny być tylko w tych miejscach gdzie to konieczne i ja u siebie tak robie. U mnie mam 6 rur w łazience (2 anemostaty 3x75). Każdy robi jak uważa...

    Dla mnie max wywiewów powinno być w łazience, później kuchnia i wc ale to w zależności czy wc jest z łazienką czy nie bo jak tak to łazienka, łazienka, kuchnia.

  3. #4143

    Domyślnie

    Takie zapytanie mam czysto ciekawsko/teoretyczne. Czy można puścić wywiewu z reku na poddasze nieużytkowe w domku parterowym ? Jeśli nie to dlaczego ?? Poddasze nieocieplone, ocieplony tylko strop celulozą.

  4. #4144
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał _arek_ Zobacz post
    Takie zapytanie mam czysto ciekawsko/teoretyczne. Czy można puścić wywiewu z reku na poddasze nieużytkowe w domku parterowym ? Jeśli nie to dlaczego ?? Poddasze nieocieplone, ocieplony tylko strop celulozą.
    pewnie można tylko po co tam pchać stare powietrze, zimą chłodne w dodatku...

  5. #4145
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał _arek_ Zobacz post
    Jeśli nie to dlaczego ?? Poddasze nieocieplone, ocieplony tylko strop celulozą.
    To powietrze ma zimą ładnych kilka stopni więcej, niż na zewnątrz i blisko 100% wilgotności (przy reku z odzyskiem wilgoci trochę mniej - ale dalej dużo) i będzie się skraplało i zamarzało.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 15-11-2019 o 12:51

  6. #4146

    Domyślnie

    Ehh im dalej w las tym gorzej, ale nie odpuszczam i kolejna wersja. Proszę panowie o porady bo w przyszłym tygodniu zaczynam kłaść instalacje.
    https://images89.fotosik.pl/280/738a68241500bd5a.jpg

  7. #4147
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawnook Zobacz post
    Ehh im dalej w las tym gorzej, ale nie odpuszczam i kolejna wersja. Proszę panowie o porady bo w przyszłym tygodniu zaczynam kłaść instalacje.
    https://images89.fotosik.pl/280/738a68241500bd5a.jpg
    w małej łazience dwa starczą, wiatrołapu się nie obsługuje WM, choć to zależy ...ja być może zrobię ale wyciąg poprowadzony do szafy z butami
    z pralni to raczej wyciąg jak już...

  8. #4148

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    w małej łazience dwa starczą, wiatrołapu się nie obsługuje WM, choć to zależy ...ja być może zrobię ale wyciąg poprowadzony do szafy z butami
    z pralni to raczej wyciąg jak już...
    dlaczego się wiatrołapu nie obsługuje? wilgoć i zapaszki i ma zostać bez wentylacji? albo wyciągąć ma syf na część dzienną? dla mnie akurat oczywiste jest że wiatrołap powinien być wentylowany.

  9. #4149
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pstawik

    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Kod pocztowy
    39-120
    Posty
    189

    Domyślnie

    U mnie w wiatrołapie będzie delikatny wywiew.

  10. #4150
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawnook Zobacz post
    dlaczego się wiatrołapu nie obsługuje? wilgoć i zapaszki i ma zostać bez wentylacji? albo wyciągąć ma syf na część dzienną? dla mnie akurat oczywiste jest że wiatrołap powinien być wentylowany.

    W wiatrołapie tyle razy dziennie drzwi są otwierane że lepszej wentylacji już na pewno nie będziesz miał.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  11. #4151
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    W wiatrołapie tyle razy dziennie drzwi są otwierane że lepszej wentylacji już na pewno nie będziesz miał.
    U mnie częściej pracują drzwi tarasowe. Kubatura wiatrołapu jest tak mała, że nie jest w stanie przyjąć wilgoci z mokrej parasolki, kurtki czy butów. I po co to ma się kisić przez noc?
    Jak najbardziej wywiew jest potrzebny (chyba, że przez wiatrołap powietrze podróżuje tranzytem - u mnie z salonu do pomieszczenia technicznego, tu może do pralni (tylko trzeba tam zrobić wywiew zamiast nawiewu)

  12. #4152

    Domyślnie

    Witam wszystkich,
    Kupuję właśnie dom w stanie deweloperskim, ma wentylację grawitacyjna i rozważam czy przerabiać na mechaniczna. Rekuperator musiałby byc na nieogrzewanym stryszku.
    Proste pytanie... Czy jako kanały wywiewne można użyć szachtów grawitacyjnych i standardowych kratek, które już tam są? Jedynie na poddaszu chciałbym rozkuć ten komin i tam podłączyć odpowiednią (jeszcze nie wiem jaką) rurę. Pewnie można włożyć w cały szacht jakaś rurę, ale po co ograniczać przekrój? W kanałach nawiewnych przydałaby sie czysta rura, ale wywiewne chyba mogą być brudne.

    Narysowałem bardzo wstępne plany WM
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parter.jpg
Wyświetleń:	39
Rozmiar:	94,4 KB
ID:	437035Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pietro.jpg
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	88,8 KB
ID:	437036
    Kanały wywiewne na czerwono to istniejace kanały wentylacji grawitacyjnej. Kanały nawiewne w salonie (niebieskie) to dysze kierunkowe doprowadzone kanałem w.grawitacyjnej ale z rurą włożoną do niego. Dysze kierunkowe bo nie chę tam mieć sufitu podwieszanego. Na piętrze nawiewy przebite ze strychu do kazdej sypialni.
    Proszę o uwagi, rady, a jeśli ktoś tak uczynny i zaproponował jakie komponenty, ile jakich rur to byłoby cudownie.
    Ostatnio edytowane przez czarownik199 ; 15-11-2019 o 15:29

  13. #4153
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Panie i Panowie, potrzebuję szybkiej porady. Jeśli dam 11 wywiewów i 12 nawiewów (fi75) co spowoduje teoretycznie nadciśnienie, to będzie duży problem? Czy koniecznie to bilansować usuwając jeden nawiew?
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  14. #4154
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    470

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Panie i Panowie, potrzebuję szybkiej porady. Jeśli dam 11 wywiewów i 12 nawiewów (fi75) co spowoduje teoretycznie nadciśnienie, to będzie duży problem? Czy koniecznie to bilansować usuwając jeden nawiew?
    Nie sądzę, aby był to problem, może przy jakiejś max wydajności. Balans i tak ustawiasz osobno mocą wentylatorów nawiew i wywiew.

  15. #4155
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Podobno tylko w lepszych reku z ceną powyżej 10k jest bilansowanie na wentylatorach. Ja chcę HRU Premair, tam chyba nie ma takiego cudu...

    Odnośnie wentylacji wiatrołapu też uważam że powinien mieć wyciąg jako pomieszczenie ewidentnie BRUDNE. Instalator namawia aby zrezygnować...
    Ostatnio edytowane przez Myjk ; 16-11-2019 o 20:48

  16. #4156
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    470

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Podobno tylko w lepszych reku z ceną powyżej 10k jest bilansowanie na wentylatorach. Ja chcę HRU Premair, tam chyba nie ma takiego cudu...

    Odnośnie wentylacji wiatrołapu też uważam że powinien mieć wyciąg jako pomieszczenie ewidentnie BRUDNE. Instalator namawia aby zrezygnować...
    W tych "wypasionych" to jest automatyczna regulacja balansu. Ręczna regulacja powinna być chyba w każdym reku z silnikami EC - jeśli jej nie ma, to znaczy, że nie warto takiego kupować.
    Zbyt duża ilość wywiewów to problem w zimie. Aby wilgotność w domu nie spadła zbytnio, trzeba ustawić wydajność na poziomie 20 - 30 m3/h/osobę. Jeśli wywiewów zrobisz za dużo, to będzie za słaba wentylacja w łazience, a jeszcze gorzej gdy łazienki są dwie.

  17. #4157

    Domyślnie

    Moja rekuperacja ruszyła. Dom zamieszakny od 15 lat wentylacja grawitacyjna. Teraz przeróbka i wm . Niestety nie udało się dać wywiewnika w przedsionku a tam szafa od podłogi do sufitu z butami i wierzcie mi bardzo tego brakuje - jak macie możliwość to dawajcie koniecznie tam wywiew. Drzwi się otwiera często. Ale też często są długo zamknięte i zapaszki się kiszą ;(.
    Grzana powierzchnia 185[m2]. 90% powierzchni kalafiory. Grzane PC PW samoróbka z klimy ala Toshiba estia 11 KW. Bufor 1500l. (pozostałość po śmieciuchu), CWU zbiornik z wężownicą 500l grzany raz na dobę o 13. W 2018 roku wstawiona klima konsola Gree na parterze do grzania.- rzadko używana. Na dachu PV 9,6 kw. Rekuperacja.

  18. #4158

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Panie i Panowie, potrzebuję szybkiej porady. Jeśli dam 11 wywiewów i 12 nawiewów (fi75) co spowoduje teoretycznie nadciśnienie, to będzie duży problem? Czy koniecznie to bilansować usuwając jeden nawiew?
    Wcale nie musi być tyle samo rur nawiewu co wywiewu

  19. #4159

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kondensat Zobacz post
    Wcale nie musi być tyle samo rur nawiewu co wywiewu
    Zgadza się, ja mam 12 rur nawiewu a 8 wywiewu.

  20. #4160
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    peflex mi zrobiło projekt i tam było zrównoważone. Instalator zrobił po swojemu, ale też dusi na zrównoważenie. Mnie się wydaje, z logiki wynikając, że powinno być jednak nadciśnienie... a nie równowaga czy tym bardziej podciśnienie. Instalator argumentuje, że będą na tym straty, zgoda, ale też bez przesady...
    Ostatnio edytowane przez Myjk ; 17-11-2019 o 09:46
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

Strona 208 z 246

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony