dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 246 z 246
Pokaż wyniki od 4.901 do 4.918 z 4918
  1. #4901

    Domyślnie

    260 powinno starczyc, sprobuje z tym owinieciem, dzieki za podpowiedz

  2. #4902
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.161
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adiš Zobacz post
    260 powinno starczyc, sprobuje z tym owinieciem, dzieki za podpowiedz
    To zależy, jak grubą rurę zamierzasz tam włożyć i jaką temperaturę będzie miała jej zawartość. Przy wyrzutni czy czerpni o zewnętrznej średnicy 20cm 3cm izolacji dookoła to trochę mało.

  3. #4903

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To zależy, jak grubą rurę zamierzasz tam włożyć i jaką temperaturę będzie miała jej zawartość. Przy wyrzutni czy czerpni o zewnętrznej średnicy 20cm 3cm izolacji dookoła to trochę mało.
    koncowy odcinek czerpni i wyrzutni mam eps 200/250 ale wlasnie niewiem jak to pozniej ma byc zakonczone przy otworze w scianie .

  4. #4904

    Domyślnie

    Zaczynam zabierac sie za WM. Parterowka, wiazary, poddasze nieogrzewane/nieocieplone. Rekuperator chce dac w pom. tech. 75-tki beda szly miedzy welna nad sufitem pod wiazarami. Ile ocieplenia musze dac na spiro/thermoflexy ktore beda na poddaszu?

  5. #4905
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.161
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Qbiak20 Zobacz post
    Ile ocieplenia musze dac na spiro/thermoflexy ktore beda na poddaszu?
    Od przestrzeni nieogrzewanej 20cm.

  6. #4906

    Domyślnie

    Witam.

    Dodaję swój projekt rekuperacji do oceny. Całość zrobiona na rurach 75mm. Kolor zielony nawiew, kolor czerwony wywiew, niebieski kwadrat skrzynka rozprężna z anemostatem.

    Pytania jakie mi się pojawiają, to:

    Czy np. w salonie dać 2 skrzynki i 2 anemostaty, czy też dać 3 rury pod jeden zestaw? Salon ma 27 metrów kwadratowych.

    Obecnie jest strop ( sufit ) betonowy a pod nim wełna skalna 20cm i na to ma iść sufit podwieszany. Rury chcę prowadzić w wełnie, tak żeby opierały się na stelażu od sufitu ( obecnie mam same profile i wełnę, płyty gk chcę dać po założeniu rur). Czy jakoś izolować rury od stelażu ( od profili )? Czy taki stelaż będzie przenosić jakieś hałasy od rur? Jeśli izolować, to czy wystarczy jakaś guma w miejscu gdzie styka się rura z profilem czy jakiś inny sposób?

    W kotłowni jest też pralko-suszarka, czy tam też dać wyciąg powietrza? Ktoś mi powiedział, że w kotłowni ( u mnie kotłownia to zewnętrzna pompa ciepła monoblok, w środku jest tylko zbiornik na wodę ) musi być wentylacja grawitacyjna.

    W załączniku projekt jaki sobie rozrysowałem. W tej większej sypialni będą dwie osoby, w mniejszej po jednej osobie a w salonie to wiadomo, zależy ile ludzi przyjdzie.

    Nie stać mnie obecnie na zamontowanie całego zestawu, chcę tylko zamknąć sufit płytami gipsowo-kartonowymi. Czy do obecnego etapu wystarczy że kupię rury 75mm, skrzynki rozprężne i anemostaty, czy też trzeba dokupić jeszcze jakieś złączki, opaski czy coś? Niby rurę się tylko wklikuje w skrzynkę ale nie wiem czy to tylko u jednego producenta czy u wszystkich tak jest.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Rekuperacja.jpg
Wyświetleń:	53
Rozmiar:	93,8 KB
ID:	468597
    Ostatnio edytowane przez vwrafi ; Wczoraj o 10:41

  7. #4907

    Domyślnie

    W kotłowni a raczej w twoim przypadku pomieszczeniu technicznym nie musi być wentylacja grawitacyjna,może być mechaniczna

  8. #4908

    Domyślnie

    Do salonu dałbym 2skrzynki po 2przewody bo jest daleko od centrali=większe opory.Wracajac do kotłowni ja na wszelki wypadek poleciłem swojemu kierbudowi aby zmienił nazwę z kotłowni na pomieszczenie techniczne co by potem nie było problemu z odbiorem budynku przy WM ze względu na nomenklaturę.

  9. #4909

    Domyślnie

    OK, to byłoby super, bo nie chcę robić dziury w kominie ( komin już jest bo przed wojną chciałem gaz a w międzyczasie przeszedłem na pompę ciepła ).

    Czy w pomieszczeniu technicznym ( tam będzie stał rekuperator ), muszę jakoś dać dłuższą rurę i ją jakoś zawijać? Gdzieś na tiktoku widziałem, jak ktoś miał odległość od rekuperatora 2 metry i powiedział, że nie może być tak krótka rura, więc dał dłuższą ale ją zawinał tak jak się podłogówkę zawija w pętle, żeby zrekompensować tę krótką odległość.

    Dzięki, zobaczę czy zmieszczę dodatkową rurę do salonu, gdyż już mam wykute dziury w ścianach, ale jeśli jest to wymagane to będzie trzeba to zrobić, gdyż od rekuperatora do skrzynki będzie tam pewnie 10 metrów.

    I jeszcze sprawa z wyciszeniem tego, czy te rury będą obijać się o profile stelaża? Wystarczy dać gumę w miejscach styku czy jakoś inaczej?

  10. #4910
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.161
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał vwrafi Zobacz post
    Do sypialni daj po 2 rury a do master bedroom 3 albo i 4. Tam trzeba więcej świeżego powietrza, niż w salonie.
    W spiżarce chcesz zrobić pieczarkarnię? Wentylacja musi być w każdym pomieszczeniu (chyba, że jest wntylowane przez powietrze wpadające np. w salonie a wyciągane w spiżarce - dlatego przenieś anemostat z wiatrołapu do spiżarni).

    W projekcie masz kotłownię z wentylacją grawitacyjną? Wtedy będzie problem z odbiorem, jak jej nie zrobisz. Chyba, że będziesz miał kwit od kominiarza na komin do kominka. Bo jak nie będzie żadnego komina, to kominiarz nie wystawi Ci kwita a to akurat urzędasy sprawdzają (sztuka jest sztuka - ale jak w projekcie jest kotłownia, to bez protokołu kominiarskie raczej nie przejdzie). A jak tam nie ma kotła to oczywiście trzeba zrobić wywiew rekuperacji.

    Zrób sobie też tabelę z przepływami przez poszczególne anemostaty i zsumuj, żeby się bilansowały trzymając przepływy na podpobnej prędkości. Pamiętaj też, że im dłuższa rura tym większy opór czyli przy tej samej różnicy ciśnień mniejszy przepływ.

  11. #4911

    Domyślnie

    Pomysł mam taki, że spiżarnia nie będziesz szczelnie zamknięta, tylko będą jakieś niby drzwi od strony kuchni, i wtedy powietrze będzie zaciągane z wyciągu w kuchni. W spiżarni nie robiłem też podłogówki, żeby tam było chłodniej.

    W projekcie jest kotłownia. Kolega powyżej napisał, że mogę to zmienić jeszcze na pomieszczenie techniczne ( architekt od adaptacji jest jednocześnie moim kierownikiem budowy ). W kotłownie nie będzie żadnego pieca.

    Ogólnie z tym przepływami to różnie piszą. Ile według pana musi być przepływu na osoby lub na powierzchnię ( kubaturę )? I co to znaczy że ma się sumować? W sensie że wylot z wlotem ma być taki sam, czy o co chodzi?

  12. #4912

    Domyślnie

    Zbilansowane tzn że nawiew musi się równać wysiew.Trzeba zsumować wartości nawiewów i wywiewow z poszczególnych pomieszczeń.Dobrze jak centrala wentylacyjna ma opcję FC czyli flow Control=sama sobie równoważy nawiew z wywiewem

  13. #4913

    Domyślnie

    Są pewne normy jeżeli chodzi o ilość powietrza dostarczanego do poszczególnych pomieszczeń jak i wywiewanego.Wiadomo nawiew do pomieszczeń czystych(sypialnie,salon)a wywiew z pomieszczeń "brudnych"czyli łazienki,WC,pralnia,wiatrołap,spiżarnia,gardero ba,pomieszczenie techniczne.I tak wywiew dla łazienek to 50m3/h,WC30,wiatrołap/spizarnia15,kuchnia 50m3/h bez kuchenki gaz z gazowa 70.Jednym ze sposobów jest zaczęcie od wyciągów.Sumujesz wyżej podane wartości w twoich pomieszczeniach brudnych,wychodzi ci jakas sumaryczna warosc np 250m3/h i teraz starasz się uzyskać taką samą wartość w pomieszczeniach czystych.W salonie będzie zazwyczaj przebywać cała rodzina więc musi być większy nawiew,w pokoju małżeńskim dwie osoby pasuje tu dać minimum 50m3/h pokój dla dziecka ok 25/30m3/h itd

  14. #4914

    Domyślnie

    Jak z kuchni musisz wyciągnąć to minimum 50m3/h i anemostat kuchenny jest odległy od skrzynki rozdzielczej np 10m to nie możesz do niego dać jedną rurę bo jedna nie da rady przetloczyc taka ilość powietrza.Ja dałbym 3x75 w takiej sytuacji,zbyt mała ilość rur=głośna instalacja.Z kolei jak masz anemostat z projektowa wydajnością np też 50m3/h ale w odległości 5m od skrzynki rozdzielczej to już nie dajesz 3rur ale 2 Innymi słowy trzeba dopasować ilość rur do poszczególnych anemostatów w zależności od projektowej ich wydajności i odległości od skrzynki rozdzielczej

  15. #4915

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedzi.

    No tak mniej więcej zrobiłem na tym moim projekcie. W kuchni dwie rury 75mm jako wyciąg, w łazience dużej też dwie rury jako wyciąg, w salonie 3 rury jako nawiew, w dużej sypialni 2 rury 75mm, w małych sypialniach 1 rura 75mm. Ogólnie robiłem tak, żeby przepływ powietrza był niższy niż 3m/s ( chyba wyszło mi 2,5m/s a gdzieniegdzie 2,7m/s ).

    Jeszcze tylko myślę czy nie dać trzeciej rury do kuchni, bo tam w sumie jest najdalej od rekuperatora, pewnie będzie 15 metrów. Musiałbym jeszcze jedną dziurę wykuć a to będzie ciężkie bo stelaż na sufit i wełna już założone.

    A można łączyć rury 90mm i 75mm ? Bo może do kuchni dałbym 1 rurę 75mm i 1 rurę 90mm, tyle chyba wejdzie mi w te otwory bo robiłem je trochę większe na zapas ( ale nie aż tak duże żeby zamiast 2 rur 75mm weszły mi 3 rury 75mm ).

  16. #4916

    Domyślnie

    Nie dawalbym średnicy fi 90.Zreszta konstrukcja skrzynek rozprężnych uniemożliwia takie rozwiązanie.Skrzynki są np 3x75

  17. #4917
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.161
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał vwrafi Zobacz post
    Kolega powyżej napisał, że mogę to zmienić jeszcze na pomieszczenie techniczne ( architekt od adaptacji jest jednocześnie moim kierownikiem budowy ).
    Masz PnB?

    Cytat Napisał vwrafi Zobacz post
    I co to znaczy że ma się sumować? W sensie że wylot z wlotem ma być taki sam, czy o co chodzi?
    Klik w sygnaturkę na regulację wentylacji.

  18. #4918

    Domyślnie

    Jeśli PnB to pozwolenie na budowę, to tak, mam. Przeczytałem ten wątek z regulacjami. Mógłbym dołożyć jedną rurę do salonu, jedną do kuchni, jedną do sypialni i po jednej do mniejszej sypialni, tylko to będzie sporo kucia w trudnych warunkach - będę musiał podnosić wełnę i kuć między profilami na sufit podwieszany. Zobaczę, czy będzie mi się chciało to robić.

    Czy prędkość nawiewu 2,7m/s będzie aż tak doskwierać?

Strona 246 z 246

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony