dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 246
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 4905
  1. #21
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał _artur_ Zobacz post
    jakie opory na prostym odcinku, jakie pzy łagodnych, a jakie przy mocnych zakrętach (promień skrętu), ile Pa "zabiera" anemostat a ile skrzynka rozdziecza, czerpnia, filtry itp. jak to policzyć
    Kilka odpowiedzi znajdziesz tutaj m.in. jak wyliczyć stratę na rurach flex przy kącie zgięcia 90o:
    http://www.klimatysatory.pl/wentylac...icznej-czesc-2
    i tu
    http://www.klimatysatory.pl/wentylac...icznej-czesc-3
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  2. #22
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał _artur_ Zobacz post
    skoro takie kompendium to ja jeszcże poproszę o krótkie info jak policzyć opory i taką wentylacje na kanałach pe 75/63..
    jakie opory na prostym odcinku, jakie pzy łagodnych, a jakie przy mocnych zakrętach (promień skrętu), ile Pa "zabiera" anemostat a ile skrzynka rozdziecza, czerpnia, filtry itp. jak to policzyć - z tego co tu wyczytalem to dobieramy tak żeby nawiewy i wywiewy się bilansowały, opory liczymy na nawiewie (po kolei)
    od czerpni do najdalszego anemostatu.. - chyba są zależne od prędkści , czyli:
    -czerpnia
    - GWC? zarówno
    - glikolowe
    - rurowe w postaci układu tichelmana
    - rurowe proste
    - żwirowe
    - filtry G4 (eu4)
    - wymmiennik ciepla w rekuperatorze (tu dane producenta)
    - wentylator
    - rura "gruba" pomiędzy wentylatorem a skrzynką rozdzieczą,
    - skrzynka rozdzielcza
    - rura 75/63 :
    - odcinek prosty liczony w m
    - łuk łagodny o promieniu 2m
    - łuk - promień 1m
    - łuk ciasny - promień 0.5m
    - skrzynka rozprężna
    - anemostat (średnica)
    jak liczyć jak do jednej skrzynki rozprężnej idą dwa lub trzy przewody bo wydatek ma być większy..

    może ktoś byłby tak miły i uzupełnił powyższe (dla 2 i 4m/s), błędy poprawił, bo z tematow na forum wynika że wszyscy liczą nąwiewy i wywiewy, bilansują a dobór wentylatorów pozostawiają raczej przypadkowi..
    jak przy skrzynkach rozdzielczych i instalacji na kanałach PE ma się temat prżenoszenia głosu/dudnienia przy prędkościach poniżej 2m/s - to często poruszany problem ale chyba bardziej odnoszący sie do rur sztywnych i o średnicach sporo większych..
    Ja bym zadał pytanie: Po co liczyć?
    - Prędkości w kanałach są, można tak napisać, narzucone przez producenta centrali (np centrala 400m3/h ma kanały 200cm 2 - na 30% -2m/sek na 100% 5m/sek)
    -Niezależnie od obliczeń przeprowadzi Pan kanały w miarę (jak się da) równomiernie i najprościej - więc opory instalacji będą i tak najmniejsze z możliwych
    - W tej wentylacji ( z odzyskiem ciepła) mamy też wentylator wywiewny!!! i szczelny dom!!! a nie jeden wentylator i opory instalacji.
    - mamy wreszcie regulację - dobierzemy wiec sobie strumień niezależnie od norm i obliczeń.

    Ważne by wentylacja nie była słyszalna - a opory... I tak dobry wymiennik ma je większe niż instalacja!

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Czyli OPTYMALNA PRĘDKOŚĆ POWIETRZA W KANAŁACH.
    Panie Tomaszu,
    Rozumiem, że najlepsze rozwiązanie pod względem prędkości przepływu powietrza w instalacji to takie, żeby przy minimalnym zakładanym wydatku prędkość powietrza w instalacji wynosiła 2m/s, a przy maksymalnym 5m/s.
    Rozumiem, że jeśli z moich wstępnych wyliczeń prędkość jest niższa niż zakładane 2m/s, to powinienem zmniejszyć ilość kanałów rozchodzących się ze skrzynki (kanały PE) i tym samym podnieść ciśnienie i prędkości.

    Proszę mnie poprawić, jeśli w moich rozważaniach jest błąd.

  4. #24
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar _artur_
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Bolmin
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    2.906

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Ja bym zadał pytanie: Po co liczyć?
    - Prędkości w kanałach są, można tak napisać, narzucone przez producenta centrali (np centrala 400m3/h ma kanały 200cm 2 - na 30% -2m/sek na 100% 5m/sek)
    -Niezależnie od obliczeń przeprowadzi Pan kanały w miarę (jak się da) równomiernie i najprościej - więc opory instalacji będą i tak najmniejsze z możliwych
    - W tej wentylacji ( z odzyskiem ciepła) mamy też wentylator wywiewny!!! i szczelny dom!!! a nie jeden wentylator i opory instalacji.
    - mamy wreszcie regulację - dobierzemy wiec sobie strumień niezależnie od norm i obliczeń.

    Ważne by wentylacja nie była słyszalna - a opory... I tak dobry wymiennik ma je większe niż instalacja!
    centralę robię sobie sam, wymiennik mam fabryczny i teraz w zależności od oporów muszę odpowiednio ustawić sterowanie.. mogę regulować obrotami, i w zależności od oporów instalacji różne obroty dadzą mi różną wydajność..
    " Tak się domów nie buduje !!" czyli parterówka w podkieleckiej wiosce..
    jestem nienormalny bo grzeję czystym prądem (kable Elektra, grzane ~120m2, 4 osoby)
    od sezonu 2014/15 -zużycie na CO ostatnio poniżej 8000kWh

  5. #25
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał _artur_ Zobacz post
    centralę robię sobie sam, wymiennik mam fabryczny i teraz w zależności od oporów muszę odpowiednio ustawić sterowanie.. mogę regulować obrotami, i w zależności od oporów instalacji różne obroty dadzą mi różną wydajność..
    Bogatemu można więcej... Też kiedyś robiłem centrale, ale głównie dlatego, ze nikt ich w 1989 nie produkował. - to jak samochód składany z części - nigdy nie będzie tak dobry jak fabryczny i wyjdzie drożej.
    Będzie regulacja to Pan Sobie strumień ustawi. A kanały czy Pan policzy opory czy nie i tak położy je Pan najkrócej jak to możliwe.

  6. #26
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał Olek123 Zobacz post
    Panie Tomaszu,
    Rozumiem, że najlepsze rozwiązanie pod względem prędkości przepływu powietrza w instalacji to takie, żeby przy minimalnym zakładanym wydatku prędkość powietrza w instalacji wynosiła 2m/s, a przy maksymalnym 5m/s.
    Rozumiem, że jeśli z moich wstępnych wyliczeń prędkość jest niższa niż zakładane 2m/s, to powinienem zmniejszyć ilość kanałów rozchodzących się ze skrzynki (kanały PE) i tym samym podnieść ciśnienie i prędkości.

    Proszę mnie poprawić, jeśli w moich rozważaniach jest błąd.
    Jak trochę będzie wolniej to nie musi być słychać.- Po coś producent centrali 400m3/h dał kanały 160mm!

  7. #27
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar _artur_
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Bolmin
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    2.906

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Bogatemu można więcej... Też kiedyś robiłem centrale, ale głównie dlatego, ze nikt ich w 1989 nie produkował. - to jak samochód składany z części - nigdy nie będzie tak dobry jak fabryczny i wyjdzie drożej.
    Będzie regulacja to Pan Sobie strumień ustawi. A kanały czy Pan policzy opory czy nie i tak położy je Pan najkrócej jak to możliwe.
    drożej? sprzeda mi ktoś kompletny rekuperator za 2500zł? z przeciwprądowcem i wentylatorami EBM? wentylatory chodzą do ponad 900m3/h (takie akurat dorwałem za dobrą cenę) a wymiennik klingenburg 350m3/h..razem z obudową itp. kosztował mnie niecałe 2500.. wic nie wiem gdzie tu szukać bogactwa..
    kanały mam już rozłożone, teraz chcę sobie wysterować to.. a żeby to zrobić w miarę dobrze to powinienem znać opory instalacji po to żeby z charakterystyki wentylatora odczytać jaką ma wydajność przy policzonym oporze..
    " Tak się domów nie buduje !!" czyli parterówka w podkieleckiej wiosce..
    jestem nienormalny bo grzeję czystym prądem (kable Elektra, grzane ~120m2, 4 osoby)
    od sezonu 2014/15 -zużycie na CO ostatnio poniżej 8000kWh

  8. #28
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Dlaczego? Przecież tak jest ze wszystkim... samochód, zegarek, pralkę TV - cokolwiek sie składa w domu jest wg mnie gorsze i droższe.
    A EBMpapst - robi cała gamę wentylatorów a wydajność o niczym nie świadczy Ważny jest też spręż i poziom szumów.
    Pan zobaczy tu:
    http://www.mitsubishi-electric.pl/in...kt&subpage=650
    Zasilanie: 230/1/50 V/~/Hz
    Wydajność: 800 m3/h
    Spręż: 145 Pa
    Efektywność odzysku ciepła jawnego: 79%
    Poziom hałasu: 34,5 dB(A)
    Przybliżona pow., którą można obsłużyć: 100m2
    Przybliżona dł. kanałów możliwa do podłączenia: 20m
    A za 2500 ... Dospel lune z pakietem kanałów sprzedawał po 850zł -
    A na ceny central wpływają ceny materiałów + polityka firmy

    Przykładowo - dobry wentylator o tej wydajności AC/EC kosztuje przy dużym zakupie (kllkusett szt.) u producenta 315 euro netto - wymiennik 160 euro netto
    Największy problem to wygłuszenie.
    Co do 250zł ... Tywent sprzedaje 800m3/h w tei cenie ( brutto 23%) 800-tkę ze szwedzkim wymiennikiem Heatex - ale jakoś się to nie przyjęło. Wie Pan dlaczego?

  9. #29
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    kanały mam już rozłożone, teraz chcę sobie wysterować to.
    to po co liczyć ? opory instalacji można zmierzyć.
    Mogę wiedzieć ile Panu wyjdzie instalacja z centralą?

  10. #30
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Przepraszam, ze zniechęcam, ale sam składałem centrale w latach '89-'90 i wiem ile to problemów i kosztów.

  11. #31
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Nie wyłączajcie central w czasie mrozów !!! Nawet na kilka godzin.

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Nie wyłączajcie central w czasie mrozów !!! Nawet na kilka godzin.
    OK, ale dlaczego?

    Teoria by podpowiadala, ze gdy wylaczymy reku to:
    - brak przesuszania powietrza
    - brak zamarzania wymiennika
    - ograniczenie kosztow ogrzewania
    - ograniczenie kosztow elektryki

    Jak nie ma nikogo w domu podczas wylaczenia centrali, to i zaduch nie przeszkadza nikomu.


    No to pewnie jest jakas praktyczna rzecz - jaka?

  13. #33
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mar1973

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.108

    Domyślnie

    Cytat Napisał Olek123 Zobacz post
    OK, ale dlaczego?

    Teoria by podpowiadala, ze gdy wylaczymy reku to:
    - brak przesuszania powietrza
    - brak zamarzania wymiennika
    - ograniczenie kosztow ogrzewania
    - ograniczenie kosztow elektryki

    Jak nie ma nikogo w domu podczas wylaczenia centrali, to i zaduch nie przeszkadza nikomu.


    No to pewnie jest jakas praktyczna rzecz - jaka?
    witam

    przeczytaj od postu: 2.959
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...przek!/page148

    pozdrawiam
    ,,,,

  14. #34
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał Olek123 Zobacz post
    OK, ale dlaczego?

    Teoria by podpowiadala, ze gdy wylaczymy reku to:
    - brak przesuszania powietrza
    - brak zamarzania wymiennika
    - ograniczenie kosztow ogrzewania
    - ograniczenie kosztow elektryki

    Jak nie ma nikogo w domu podczas wylaczenia centrali, to i zaduch nie przeszkadza nikomu.


    No to pewnie jest jakas praktyczna rzecz - jaka?
    - wentylacja nie przesusza - zła wentylacja przesusza . Wentylacja ma odprowadzić nadmiar wody a nie całą wodę. Woda w domu jest "produkowana" nawet jak nas nie ma.
    - właśnie wtedy wymiennik zamarznie - mało tego może pojawić się woda w kanałach nawiewnych i w tej części centrali gdzie odprowadzenie wody nie ma.
    - współczesne centrale zużywają przez 365 dni prądu za 70-80zł - są projektowane do ciągłej pracy ! Trudno więc pisać tu o "oszczędzaniu"

  15. #35
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar _artur_
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Bolmin
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    2.906

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    to po co liczyć ? opory instalacji można zmierzyć.
    Mogę wiedzieć ile Panu wyjdzie instalacja z centralą?
    jakos mi pytanie umknęło.. cała instalacja ze wszystkim wyniosła około 7500zł..
    " Tak się domów nie buduje !!" czyli parterówka w podkieleckiej wiosce..
    jestem nienormalny bo grzeję czystym prądem (kable Elektra, grzane ~120m2, 4 osoby)
    od sezonu 2014/15 -zużycie na CO ostatnio poniżej 8000kWh

  16. #36
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Po ponad roku przerwy właśnie robię 2 podejście do zakupu centrali. Tak samo wtedy jak i teraz zderzyłem się z wszechobecnym marketingiem
    Trwa czytanie, oglądanie, wysłuchiwanie i jak się okazuje to wszystkie centrale są najlepsze, a te najbardziej wypasione to odzyskują min 96% energii o wilgotności nie zapominając. Wentylatory są tak ciche, że muchę będzie słychać, a prądu to zużywają mniej niż średniej klasy telefon komórkowy. A filtry? Filtry to kilka do kilkanaście złotych na rok. Nic tylko brać!
    Więc dlaczego Centrala dla pow. 120m2 kosztuje od 2 do 10 tys i więcej? No i jazda zaczyna się od nowa, bo te najdroższe to mają nagrzewnice i automatyczne odmrażanie i odzysk wody ze skroplin i zawsze utrzymują zadaną wilgotność w domu. I co jeszcze maja takiego? Zamiast obudowy z blachy jest ze specjalnego wygłuszalnego tworzywa dodatkowo coś tam jeszcze i jeszcze. No a ta za 2,3 tys tez ma obudowę z plastiku. No tak ma ale ten plastik jest w innym kolorze itd itd.
    Tak więc moje polowanie na centralę trwa!!! Tym razem nie ma już odwrotu.
    Ktoś może coś polecić sprawdzonego?
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  17. #37
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Gwc. Oczywiście w kolorze .

  18. #38
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Indiana_

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    878

    Domyślnie

    Jak chcesz samodzielnie, tanio i bezproblemowo, to weź sobie Lunę z GWC (wystarczy 20mb rury fi200). Tylko instalacja musi być dobrze wykonana (znaczy z tłumiących materiałów i zgodnie ze sztuką), bo Luna z wentylami AC jest głośna.
    Co do normalnych central, to kieruj się tym, żeby reku było polskiej produkcji. Chodzą lepiej niż chińskie, tylko po co pchać kasę do żółtków?

  19. #39

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    - wentylacja nie przesusza - zła wentylacja przesusza . Wentylacja ma odprowadzić nadmiar wody a nie całą wodę. Woda w domu jest "produkowana" nawet jak nas nie ma.
    - właśnie wtedy wymiennik zamarznie - mało tego może pojawić się woda w kanałach nawiewnych i w tej części centrali gdzie odprowadzenie wody nie ma.
    - współczesne centrale zużywają przez 365 dni prądu za 70-80zł - są projektowane do ciągłej pracy ! Trudno więc pisać tu o "oszczędzaniu"
    Centrala Onyx Dream 400, przyjmując, że będzie pracowała średnio na 2 biegu przez 365 dni w roku --> zużyje ok 830 kWh, czyli ok 500zł.
    Na pierwszym biegu przez rok zużyje ok 192 kWh = ok 115 zł

    Faktycznie zmniejszenie biegu z 2 na 1 podczas nieobecności dość znacznie zmniejsza zużycie prądu.

    A najbardziej przemawia do mnie zamarzanie wymiennika i woda w kanałach.

  20. #40
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał Olek123 Zobacz post
    Centrala Onyx Dream 400, przyjmując, że będzie pracowała średnio na 2 biegu przez 365 dni w roku --> zużyje ok 830 kWh, czyli ok 500zł.
    Na pierwszym biegu przez rok zużyje ok 192 kWh = ok 115 zł

    Faktycznie zmniejszenie biegu z 2 na 1 podczas nieobecności dość znacznie zmniejsza zużycie prądu.

    A najbardziej przemawia do mnie zamarzanie wymiennika i woda w kanałach.
    Centrala pracuje na 30% - to maksymalnie 18W - po co II bieg?

Strona 2 z 246

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony