dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 210 z 246
Pokaż wyniki od 4.181 do 4.200 z 4905
  1. #4181

    Domyślnie

    Potrzebuje porady.
    Dorabiam WM w domu z użytkowym poddaszem. Rekuperator na strychu. Jedyne dojście do łazienki na parterze mam przez łazienkę na piętrze (jadna pod drugą). Mam taki plan, że pod sufitem łazienki u góry spreparuje taka skrzynkę rozprężną, żeby miała od góry podłączenie do reku ze strychu f125, od dołu mufe f125 pod anemostat łazienki u góry, a dodatkowo z boku złącza 2x75 pod które podłącze rury do wywiewu łazienki na dole. Mam jednak wątpliwości czy to będzie się dało wyregulować, tj. czy całe powietrze nie będzie uciekało przez anemostat, a rurami z łazienki na dole nie bedzie się dało wymusić przepływu ok.50m3/h. Chcę uniknąć wykonywania dodatkowego odwiertu w stropie. Jak to zrobić?

  2. #4182
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ketjof

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-207
    Posty
    93

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel250 Zobacz post
    Wypowie się ktos czy faktycznie przeszkadza anemostat nad lozkiem? Czuć wtedy ze wieje? Tak mysle ze centralnie pod anemostatem bedzie wialo najmniej bo powietrze kierowane jest dookolnie. Powinienem sie tym przejmować czy moze jednak lokalizacja jest bez znaczenia i strumien powietrza w sypialni jest na tyle maly ze nie czuc wiejacego, chlodnego powietrza zimą ?
    Nic nie przeszkadza. Mieszkam już dwa lata, mam anemostat dokładnie nad głową i żadnego powiewu nie czuć tym bardziej, że wentylacja w zimie chodzi na 30 % wydajności.
    W lecie kiedy mam załączone chłodzenie powietrza nawiewanego chłodnicą z dolnego źródła PC, lub/ i bypas w nocy żeby naciągnąć jak najwięcej chłodu mam wentylację np na 70-90 % i wtedy jedyne co ewentualnie czuć to " świeżość " powietrza i delikatny (raczej uspokajający) szmer powietrza z wentylacji. Ale to wrażenie słuchowe i słychać go tylko gdy jest naprawdę cicho - np w nocy.

    Obok mnie śpi żona - też się nie uskarża, dzieci w swoich pokojach mają tak samo.
    Moim zdaniem nie musisz się tym w ogóle przejmować.
    Dom: 150 m2 po podłogach na płycie fund., parter + poddasze użytkowe, prosty dwuspadowy dach, ściany silikat 18cm na pierwszej warstwie z BK 600. Ocieplenie: 10 XPS pod PF + 21 EPS nad PF , 30 cm EPS grafit w ścianach, w dachu 25 cm wełny + 12 cm pł. PIR. WM z reku. OZC : 3381 W, 3736 kWh/rok. Od północy garaż nieogrzewany. Ogrzewanie: O.P. na całości, polska Pci GW - 5 kW, zb. CWU 200 l, DZ-odwierty 2x90 m brak innych źródeł ciepła. Rodzina 2+2, zużycie całej wody 12m3/m-c, temp. w domu 22*C

  3. #4183
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    470

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel250 Zobacz post
    Wypowie się ktos czy faktycznie przeszkadza anemostat nad lozkiem? Czuć wtedy ze wieje? Tak mysle ze centralnie pod anemostatem bedzie wialo najmniej bo powietrze kierowane jest dookolnie. Powinienem sie tym przejmować czy moze jednak lokalizacja jest bez znaczenia i strumien powietrza w sypialni jest na tyle maly ze nie czuc wiejacego, chlodnego powietrza zimą ?
    Dużo zależy od tego jaki rekuperator. U mnie brak nagrzewnicy wstępnej, a wymiennik ze sprawnością 86%. Co prawda nie mam anemostatu na suficie, tylko kratkę na ścianie. Temperatura nawiewu spada czasem do 15/16*C i gdy dmucha w stronę łóżka to jest to mocno odczuwalne. Jeśli będziesz miał rekuperator ze sprawnością powyżej 90% i nagrzewnicą wstępną, to raczej nie powinno być odczuwalne.

  4. #4184

    Domyślnie

    Cytat Napisał czarownik199 Zobacz post
    Potrzebuje porady.
    Dorabiam WM w domu z użytkowym poddaszem. Rekuperator na strychu. Jedyne dojście do łazienki na parterze mam przez łazienkę na piętrze (jadna pod drugą). Mam taki plan, że pod sufitem łazienki u góry spreparuje taka skrzynkę rozprężną, żeby miała od góry podłączenie do reku ze strychu f125, od dołu mufe f125 pod anemostat łazienki u góry, a dodatkowo z boku złącza 2x75 pod które podłącze rury do wywiewu łazienki na dole. Mam jednak wątpliwości czy to będzie się dało wyregulować, tj. czy całe powietrze nie będzie uciekało przez anemostat, a rurami z łazienki na dole nie bedzie się dało wymusić przepływu ok.50m3/h. Chcę uniknąć wykonywania dodatkowego odwiertu w stropie. Jak to zrobić?
    Ktoś coś pomoże?

  5. #4185

    Domyślnie

    Ja mam tak zrobione że kuchnie i łazienki na parterze i pietrze wyciągi zostawiłem w kominach. Kominy na poddaszy zaślepiłem od góry i w kominy wkułem odpowiednią iośc rur do skrzynki rozprężnej.
    Grzana powierzchnia 185[m2]. 90% powierzchni kalafiory. Grzane PC PW samoróbka z klimy ala Toshiba estia 11 KW. Bufor 1500l. (pozostałość po śmieciuchu), CWU zbiornik z wężownicą 500l grzany raz na dobę o 13. W 2018 roku wstawiona klima konsola Gree na parterze do grzania.- rzadko używana. Na dachu PV 9,6 kw. Rekuperacja.

  6. #4186

    Domyślnie

    U mnie łazienka na dole ma komin wentylacyjny tak położony, że nie jest on dostępny na strychu, ale jest dostępny w łazience u góry. Wkuję się w ten komin tak jak napisałeś i zaślepię powyżej, ale zrobię to na wysokości górnej łazienki, a stamtąd muszę jakoś doprowadzić rury na strych. Kombinuję jak dobrze podłączyć te rury z łazienki na dole oraz anemostat łazienki u góry do jednego odwiertu przez strop.

  7. #4187

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    O ile w sypialni nie będzie miał akwarium, trzymał tam mokrych kurtek, lub innych źródeł wilgoci to garderobie jest zupełnie obojętne w którą stronę zrobi się tam przepływ powietrza.
    Tak małe pomieszczenie podłączone do sypialni w której jest intensywna wentylacja, obejdzie się zupełnie bez wentylacji.
    Zwykle drzwi od garderoby pozostają otwarte/uchylone.

    Wraz ze wzrostem popularności wentylacji mechanicznej, ludzie mają zwyczaj wręcz przesadzać.
    Chcą wentylować wszystko, garderoby, szafki kuchenne, szafki na buty itp. zwariowane pomysły.
    Nierzadko tworzą upośledzone systemy, które nie spełniają dobrze swojej najważniejszej roli.


    Ad.1 będzie OK
    Ad.2 nie robi różnicy jak się nawiewa powietrze do pieszczeń
    Ad.3
    Lossnay z tych trzech to sprawdzona konstrukcja.
    Tywent - nic sensownego w tej konstrukcji nie widzę - taki do bólu tani chiński produkt.
    Izzifast - poczekał bym na koniec zimy, aż użytkownik Kaizen, który testuje jego możliwości i walory sprawdzi jak to urządzenie działa w niskich temperaturach.

    Dzięki za odpowiedź. Przyjrzałem się jeszcze projektowi i to co napisałeś o dodawaniu niepotrzebnych kanałow - że niby więcej = lepiej. Zrobiłem jeszcze jedną wersję - bardziej minimalistyczną, które może lepiej się sprawwdzi ze względu na problemy z wilgotnością. Proszę o opinię OSTATNI raz która opcja lepsza:

    1. https://images89.fotosik.pl/288/61ee6de2ab7c6f90.jpg
    2. https://images89.fotosik.pl/288/9c60f9b2ad513475.jpg

    Centrala to będzie Loosnay 350 lub Izzifast 300 - z wyborem mogę poczekać do stycznia, .

  8. #4188
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    My się niedawno wprowadziliśmy do domu, w którym wentylacja łącznie z projektem i wykonaniem było robiona samodzielnie.

    Co prawda zostały jeszcze odcinki do zaizolowania w garażu, ale, ze garaż grzany, a inne tematy pilniejsze to musi zaczekać.

    Kubatura budynku ok 440m3.
    Rekuperator ThesslaGreen 600v skalibrowany na 440m3 max wymiany
    Filtracha 3 etapowa:
    CleanBox 250 z wkładem G4
    Centrala Filtr plisowany M5
    CleanBox 250 z wkładem F8
    Chłodnica na lato ThesslaGreen 250 6 rzędowa - dodatkow wpadnie tu duży filtr węglowy
    Nawilżacz Higroplus 500 z nagrzewnicą sterowaną przez rekuperator.
    Kanały główne spiro 250 izolowane wełną 30mm.
    Rozdzielacze Pe-Flex ze stali nierdzewnej
    Dalej rury Alnor 75mm
    Nawiewniki szczelinowe Lindab
    Wszystkie przewody izolowane - łącznie z peflex nawiewnymi - będzie wspomaganie chłodzenia latem.


    Było sporo zabawy, ale wentylacja działa zgodnie z założeniami. Jest przede wszystkim cicho, a na tym najbardziej nam zależało. Regulacja przepływów skrzynkach rozdzielczych poprzez przytykanie otworów armaflexem (dodatkowe otwory rewizyjne). Tylko salon i jadalnia musiały byc lekko zdławione w stosunku do zakładanych wartości.

    W salonie i jadalni mamy największą wymianę. Pozostałe pokoje dopasowane do liczby osób.
    W kuchni dodatkowy wyciąg na zewnątrz, ale z racji większej wymiany salon/jadalnia i kuchnia nie ma na ten moment nawet potrzeby go włączać -czeka na PLC żeby podłączyć sterowanie.

    Temp nawiewanego powietrza ustawiona na 21,5 stopnia.
    Na nawilżaczu ustawione 21 stopni i 50% wilgotności.

    W pomieszczenia 21-22 stopnie z wilgotnością nie spadającą poniżej nastawionych 50%.

    Kilka zdjęć:
    Wnętrze cleanboxa od strony czerpni:

    Chłodnica:

    Rura od czerpni do rekuperatora - zaizolowana wyjątkowo 2 warstwami po 30mm wełny (będzie zabudowana szafą)

    Puszka rozprężna nawiewnika (dzięki symetrycznemu rozmieszczeniu przyłączy peflex udało się uzyskać te samą prędkośc powietrza na całej długośc - co potwierdziły pomiary):

    Wywiewy już bez dodatkowej izolacji (brak ryzyka wykraplania):





    Tutaj jeszcze stare zdjęcie rozdzielaczy w garażu (muszę dokonczyć oklejanie, choć same rury już podwieszone po ludzku):

    Nawilżacz jeszcze przed orurowaniem:

    A tak wyglądają nawiewniki na gotowo:



    Nie mam zdjęć z góry, ale tam sprawa była prosta, bo rury poszły w warstwie izolacji, więc nie było potrzeby dodatkowego oklejania (poza rozdzielaczami).

    Całość zrobiona tak, żeby był dostęp serwisowy i jeśli zajdzie taka potrzeba, to nawet peflex mozna będzie czyścić na szczotce elastycznej.
    Ostatnio edytowane przez Owczar ; 09-12-2019 o 14:08
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  9. #4189
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    CleanBox 250 z wkładem F4
    Centrala Filtr plisowany F5
    Chyba G4 i M5?

  10. #4190
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Tak, masz rację zgrubny G4 i pośredni M5.

    Poprawiam

    Zapomniałem jeszcze wspomnieć, że mam dodatkowe wywiewy w szafie rack/RTV oraz z szafek w kuchni gdzie stoi lodówka, zamrażarka, piekarnik i mikrofala. Zamiast wyrzucać powietrze wprost do salonu i kuchni wypuszczam je do centrali, która odzyskuje ciepło i równomiernie oddaje do wszystkich pomieszczeń.
    Ostatnio edytowane przez Owczar ; 09-12-2019 o 14:11
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  11. #4191
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Zamiast wyrzucać powietrze wprost do salonu i kuchni wypuszczam je do centrali, która odzyskuje ciepło i równomiernie oddaje do wszystkich pomieszczeń.
    To raczej nie jest dobry pomysł. Będą robiły za filtr kurzu zaciąganego z domu. Już szybciej robiłbym nawiewy.

  12. #4192
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Tak naprawdę wszystkie wywiewy wyciągają kurz z domu. Czy to będzie w szafie czy przed szafą, to zasysa dokładnie to samo powietrze. A urządzeniom myślę, że raczej nie zaszkodzi.

    Kurz w szafach nie bierzez się z szaf, tylko z powietrza w pokoju. To, że z reguły tam zalega wynika właśnie z braku cyrkulacji powietrza.

    Swoją drogą, mimo, że ciągle w domu trwają jakieś prace, to tego kurzu jest naprawdę mało - w przeciwieństwie do mieszkania z którego wię wyprowadziliśmy. Tam po jednym dniu już można było oblać test białej rękawiczki.
    Ostatnio edytowane przez Owczar ; 09-12-2019 o 16:44
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  13. #4193
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    470

    Domyślnie

    Owczar jaki będzie koszt użytkowania takiej wentylacji w zimie? Jaki masz nawilżacz?

  14. #4194
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Tak naprawdę wszystkie wywiewy wyciągają kurz z domu. Czy to będzie w szafie czy przed szafą, to zasysa dokładnie to samo powietrze. A urządzeniom myślę, że raczej nie zaszkodzi.
    Tylko urządzenia elektryczne trudno umyć. Mam w bloku włącznik światła obsadzony w kominie wentylacyjnym. Syf dookoła i w każdej szczelinie. Pstryczkowi nie szkodzi. Ale jak urządzenie wymaga chłodzenia, to już tak.

  15. #4195
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    470

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Tak, masz rację zgrubny G4 i pośredni M5.

    Poprawiam

    Zapomniałem jeszcze wspomnieć, że mam dodatkowe wywiewy w szafie rack/RTV oraz z szafek w kuchni gdzie stoi lodówka, zamrażarka, piekarnik i mikrofala. Zamiast wyrzucać powietrze wprost do salonu i kuchni wypuszczam je do centrali, która odzyskuje ciepło i równomiernie oddaje do wszystkich pomieszczeń.
    Również jak Kaizen uważam, że robienie wyciągu w szafie jest bez sensu, a ubrania będą robić za filtr do wywiewu. W kuchni wywiew wprost znad urządzeń też wydaje mi się złym pomysłem. W zimie ciepło z tych urządzeń i tak unosi się do góry pod sufit i jest zaciągane przez wentylację, natomiast w lecie podczas np. używania piekarnika w kuchni robi się gorąco. Można otworzyć okno i trochę przewietrzyć nim to ciepło dostanie się do wentylacji i dodatkowo dogrzeje wszystkie pomieszczenia w domu. Zbierając ciepło zaraz znad urządzeń nie będzie takiej możliwości.
    Ogólnie cała twoje wentylacja, wydaje mi się "przerostem formy nad treścią". W dodatku będzie droga w użytkowaniu, ale jak to się mówi: kto bogatemu zabroni
    PS
    Ciekawe jaka będzie wilgotność w domu w lecie.

  16. #4196
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    W tej szafie nie będzie ubrań.

    Ciężko żeby to powietrze w kuchni samo się wydostało jeśli zabudowa jest pod sam sufit. W takiej szafce robi się naprawdę gorąco. Lodówka musi się naprawdę napracować żeby zapewnić chłód kiedy za jej plecami jest 45 stopni. To nie jest wymiana jaka zapewne sobie wyobrazacie, tego ciągu nawet nie czuć, ale jednocześnie nie ma zastoju gorącego powietrza.

    Mój komputer podłączony do tv po pół roku stania na półce zbiera pierzynkę z kurzu na przedniej obudowie, więc myślę, że nie zrobi mu to większej różnicy jak będzie w wentylowanej szafie
    PS okno w kuchni się nie otwiera

    Latem centrala ma bypass jeśli zajdzie taka potrzeba i temp wewnątrz będzie wyższa - co mało prawdopodobne, gdyż będzie chłodzenie pasywne ścianami plus chłodzenie chłodnica na wyjściu z rekuperatora. Która jako główne zadanie będzie miała obniżyć temperaturę powietrza do ok 14-15 stopni o wilgotności 95%.
    W pomieszczeniach temp zostanie zwiększona do 24-24 stopni (gdy na zewnątrz 35) o wilgotności do max 60%.
    Nawilżacz będzie tylko służył swoją lampa UV.

    Generalnie nie nastawiam sie, że będzie tanio - ma być komfort szeroko rozumiany. Nawet jeśli sąsiad rozpali grilla tuż za płotem to u mnie w domu ma być niewyczuwalny.

    Już teraz odczuwamy sporą różnicę. Córka, która od pół roku chodziła z glutami do pasa w domu nie ma z tym problemu - choć że żłobka wraca z całym nosem usmaranym to do samego rana nie ma już problemu.
    Z wentylacji mamy zawsze ciepłe powietrze, więc nawet przy dużych mrozach nie ma mowy o dyskomforcie z tym związanym.

    Robiłem dla siebie, sam. To co zaoszczędziłem na robociźnie dołożyłem do urządzeń.

    Swoją drogą przewymiarowanie centrali zgodnie z założeniami daje o wiele cichsza pracę.
    Pracując na 150m3/h czyli 1/4 potencjalnej wydajności jest praktycznie nie słyszalna. W trybie wietrzenia robi 1 krotną wymianę na godzinę i też jest akceptowalny poziom hałasu.

  17. #4197
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    pawel250

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    375

    Domyślnie

    Pokaż jeszcze zdjecia gdzie to wszystko zamontowales i ile miejsca zajmuje. Te wszystkie filtry pewnie wymagają kilka mb wolnej przestrzeni.
    Dlaczego do nawilzacza dochodzą trzy rurki ?
    Mozesz podac ceny poszczegolnych elementów?
    Dlaczego przewody alnor? Tansze lepsze od peflexa?

  18. #4198
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ze zdjęciami jest taki problem, że w kotłowni jest tak ciasno, że nawet szeroki kąt niewiele pokazuje
    Na 4,7m2 mam Zbiornik 450l na CWU (przepływowy), pompę ciepła, CleanBox250, CoolBox, Umywalka wpadnie za chwilę, Rekuperator 600V, a wpadnie jeszcze agregat 3 fazowy. Zachowują przy tym przestrzeń serwisową dla każdego urządzenia

    Wszystko było planowane jeszcze przed budową w fazie adaptacji.

    Filtr G4:


    Rekuperator i cool box:




    Na wyjściu z kotłowni już w garażu clean box z F8 i za nim nawilżacz:


    No i część niedokończona:


    Generalnie w garażu jest wysypisko na ten moment. W kotłowni bajzel, a wszystkie kable wiszą bez ładu. Docelowo wszystko trafi do korytek, które czekają. Spięte na szybko żeby tylko uruchomić. Teraz każdy wieczór coś nowego robię zgodnie z priorytetami.
    Przestrzeń w garażu pod sufitem to nie jest wielka strata. Kotłownia - to wiadomo, jest do tego przeznaczona.

    Do nawilżacza idą 3 rurki, bo nagrzewnicę wziąłem wodną. Wolę grzać powietrze z COP 4 niż 1. Niejako ta energia idzie na docieplenie domu. A że ciepły obieg ze zwbiornika CWU robiłem pod grzanie brodzika, to już wykorzystałem ten sam obwód.

    Z cenami różnie - niektóre ceny byly przez sprzwedawców zastrzeżone z wiadomych względów.

    Ale generalnie udało się znaleźć w bardzo dobrych cenach względem tego co widzę w ofertach od firm robiących wentylacje.

    Przewody alnor, bo były na miejscu i mogłem wziąc z zapasem, a potem oddać. Peflex trochę słabo wychodzi z kosztami wysyłki. Potem zwrot też kłopotliwy, a wymierzyć ile dokladnie pójdzie nie jest tak łatwo.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  19. #4199
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Swoją drogą przewymiarowanie centrali zgodnie z założeniami daje o wiele cichsza pracę.
    Pracując na 150m3/h czyli 1/4 potencjalnej wydajności jest praktycznie nie słyszalna. W trybie wietrzenia robi 1 krotną wymianę na godzinę i też jest akceptowalny poziom hałasu.
    Za to nie może zejść tak nisko, jak mniejsza. A że przez większość dnia zazwyczaj w domu nie ma nikogo, to wystarczyłoby ze 20% mocy najsłabszego rekuperatora. A będziesz miał pewnie z 5x tyle na minimum. I mały użyteczny zakres regulacji. Niby nie zaszkodzi za duża wentylacja - ale to koszty. Zwłaszcza w zimie, bo i większe straty ciepła (większy przepływ + mniejsza sprawność), i wentylatory więcej prądu wciągną, i filtry trzeba częściej wymieniać, i przy takim reku więcej energii na nawilżanie.

  20. #4200
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Zejść mogę sobie tak nisko jak chcę jeśli chodzi o centralę - każdy bieg można definiować w %. Także modulować moc mogę jak tylko chcę.
    WIększy problem to średnice rur, bo jak zejdę za nisko to będą zastoje w rurach... Ale rzadko bywa, żeby w domu nikogo nie było


    Jeśli chodzi o sprawność to tutaj duża centrala też ma przewagę. Na niskich obrotach ma wyższą sprawność niż mała na wysokich...
    Energia na nawilżanie to już inna kwestia.

    Koszty wentylacji to i tak mały składnik kosztów utrzymania całego domu. Będę miał sporo innych urządzeń, które będą bardziej prądożerne. Dlatego idę teraz w PV.

    Filtry szacuję na min 3 miesiące zimą. Choć przy takich rozmiarach nawet więcej może się uda. Póki centrala nie zasygnalizuje konieczności wymiany, nie będę wymieniał.

    Niektórzy wydają 200-300tys na auto, w którym spędzają godzinę dziennie stojąc w korku do pracy. Ja w domu spędzam z rodziną większość swojego czasu, więc uważam, że to wydatek, który się po prostu opłaca.

    Swoją drogą, centrala na nowych filtrach była w stanie osiągnąć wymianę 590m3/h czyli tyle ile gwarantuje producent dla oporów 100Pa. Biorąc pod uwagę filtry i ilość urządzeń po drodze, instalacja ma w sumie niskie opory.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

Strona 210 z 246

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony